Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 10-11 kwietnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 kwi 2021, 20:01

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 10-11 kwietnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 10-11 kwietnia (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

W przyszłym tygodniu projekt restrukturyzacji energetyki, zakładający wydzielenie aktywów węglowych, zostanie skierowany do prac rządowych - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zmiany regulacji przewidujące m.in. zwiększenie maksymalnej wartości ofert do 5 mln euro, dla których nie będzie trzeba sporządzać prospektu, o ile będą prowadzone przy udziale platformy crowdfundingowej, mogą spowodować wzrost zainteresowania ofertami realizowanymi przy ich udziale - podaje KNF.

Nowa ustawa o elektromobilności nie przewiduje budowy stacji ładowania przez dystrybutorów energii elektrycznej (OSD) w gminach, które mają ich za mało - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Komisja Europejska jest gotowa zawiesić na dodatkowe 6 miesięcy wszystkie taryfy w handlu z USA, które wynikają ze sporu wokół subsydiowania koncernów Airbus i Boeing - zadeklarował w sobotnim wywiadzie dla "Der Spiegel" komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Rok 2020, mimo pandemii, był dobry dla polskich start-upów; fundusze Venture Capital zainwestowały 2,1 mld zł w ich rozwój, łączna kwota inwestycji wzrosła o 70 proc. - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). 52 proc. finansowania dla polskich start-upów pochodziło z funduszy krajowych - dodano.

Bank Światowy przeznaczy do końca kwietnia dwa miliardy dolarów na sfinansowanie szczepień przeciwko Covid-19 w około 40 krajach rozwijających się - powiedział w piątek dyrektor zarządzający tej instytucji Axel van Trotsenburg.

Chiński gigant e-commerce, koncern Alibaba, został w sobotę ukarany grzywną w wysokości 18,3 mld juanów (2,8 mld USD) za naruszenie zasad konkurencji w sytuacji, gdy Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zacieśnia kontrolę nad szybko rozwijającą się branżą internetowych technologii.

W I kwartale hotele w Egipcie były wykorzystane w 40-45 proc., jeśli brać pod uwagę ilość miejsc dostępnych w ramach regulacji związanych z epidemią - poinformował urzędnik z ministerstwa turystyki. Oznacza to, że możliwości branży były wykorzystane w 25 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie; Polska zamierza efektywnie wykorzystać okres przewodnictwa w OBWE do podjęcia prób deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy - podkreśliło w odpowiedzi przesłanej PAP polskie MSZ.

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyli wieńce oraz zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w 11. rocznicę katastrofy.

W sobotę w Warszawie w Parku Saskim obok placu Piłsudskiego zebrało się kilkadziesiąt osób z flagami "Strajku Przedsiębiorców". Podczas protestu jedna osoba została zatrzymana. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP zatrzymany to lider Strajku Przedsiębiorców Paweł Tanajno.

Zieloni opowiadają się za uzależnieniem poparcia Funduszu Odbudowy od spełnienia dwóch postulatów - przedstawienia przez rząd szczegółów Krajowego Planu Odbudowy i poparciem ratyfikacji większością dwóch trzecich - o takich decyzjach niedzielnej Rady Krajowej Zielonych poinformował PAP rzecznik partii Maciej Józefowicz.

Projekt o Funduszu Kompensacyjnego, przewidujący odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne trafił do konsultacji publicznych. Potrwają one 14 dni - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji w piśmie załączonym do projektu nowelizacji ustawy przewidującej jego powstanie.

32 proc. badanych uważa, że koalicja Zjednoczonej Prawicy rozpadnie się przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w 2023 r., przeciwnego zdania jest 31 proc., najwięcej badanych - 37 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć" - wynika z badania Social Changes dla portalu wPolityce.

Jest w dalszym ciągu duża szansa, abyśmy w kwietniu wrócili do nauki stacjonarnej - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał na spadek dziennej liczby zakażeń koronawirusem. Jak mówił będzie to analizowane w przyszłym tygodniu.

Do tej pory w grupie ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys. osób, czyli 0,9 proc. miało dodatni wynik testu na wykrycie wirusa SARS-CoV-2 po otrzymaniu pierwszej dawki - przekazał w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

W najbliższym tygodniu do Polski dotrze około 1 mln 300 tys. szczepionek przeciwko Covid-19: 870 tys. szczepionek firmy Pfizer, 88 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, 120 tys. szczepionek firmy Johnson&Johnson i 204 tys. szczepionek firmy Moderna - poinformował w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 21.703 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 245 osób, wykonano 142.346 szczepień - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 24.856 przypadków zakażenia, zmarło 749 osób, wykonano 208.678 szczepień. Łącznie odnotowano do tej pory 2.574.631 zakażeń, 58.421 zgonów i 7.635.264 szczepienia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że jest mu "bardzo przykro" z powodu tego, co stało się w Ankarze, gdzie podczas spotkania przedstawicieli instytucji UE z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem zabrakło krzesła dla szefowej KE Ursuli von der Leyen.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła w piątek, że obecnie nie ma żadnego związku między stwierdzonymi zakrzepami krwi a podaniem szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Jak dotąd zgłoszono cztery takie przypadki w USA.

Trzy zasiadające w czeskim parlamencie partie centroprawicowe zawarły w niedzielę porozumienie o utworzeniu koalicji WSPÓLNIE (SPOLU), która stworzy wspólne listy wyborcze pod hasłem „Połączymy Czechy” na październikowe wybory parlamentarne.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani nadzorując w sobotę uruchomienie zaawansowanych wirówek w podziemnej elektrowni atomowej w Natanz oświadczył, że wszystkie działania nuklearne Iranu są pokojowe i nie mają celów militarnych.

Koalicja, która pod wodzą Arabii Saudyjskiej prowadzi operację wojskową wymierzoną w rebeliantów Huti, poinformowała w niedzielę o przechwyceniu dronów wystrzelonych z terytorium Jemenu. Rakiety były wymierzone w bazę wojskową Saudów w Chamis Muszajt.

Błędy władz Chin w początkowej fazie epidemii Covid-19 doprowadziły do tego, że sytuacja "wymknęła się spod kontroli" - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wyraził też zaniepokojenie "coraz bardziej agresywnymi działaniami rządu w Pekinie" wobec Tajwanu.

Lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Soeder i szef Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Armin Laschet oświadczyli w niedzielę, że są gotowi rywalizować o nominację z ramienia bloku CDU/CSU na kanclerza Niemiec przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w sobotę do zakończenia "niepokojących" wydarzeń w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Po spotkaniu w Stambule ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim zapewnił, że Turcja jest gotowa udzielić wszelkiego niezbędnego wsparcia.

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały w sobotę o wykonaniu kary śmierci na trzech żołnierzach skazanych za "zdradę stanu”. Nie ujawniono, dla jakiego kraju skazani pracowali. Saudyjska agencja prasowa SPA podała jedynie, że wojskowi należeli do personelu ministerstwa obrony w Rijadzie.

W obliczu czwartej fali epidemii, w związku z utrzymującym się na wysokim poziomie dobowym przyroście zakażeń, władze Iranu ogłosiły w sobotę lockdown dla 23 spośród 31 ostanów (prowincji). Zaostrzone restrykcje mają obowiązywać przez 10 dni.

W ataku demonstrantów na posterunek policji, do jakiego doszło w sobotę rano w Naugmon w stanie Szan, zginęło 10 funkcjonariuszy. W grupie nacierającej na posterunek główną rolę grały milicje, w tym Armia Arakańska złożona z licznej tam mniejszości Arakanów.

Awaria z dostawą energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanz, została spowodowana przez akt terroryzmu - oświadczył wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości