Skrót wiadomości - poniedziałek, 12 kwietnia, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 kwi 2021, 18:26

Skrót wiadomości - poniedziałek, 12 kwietnia, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w Polsce w lutym wzrosła o 4,0 proc. rdr, po wzroście o 1,3 proc. rdr w styczniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 2,7 proc.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w marcu w Polsce wzrósł wobec lutowego odczytu o 7,6 pkt. do 249,9 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w marcu wzrósł - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorzy raportu wskazują, że poprawa koniunktury w przemyśle przetwórczym utrzymuje się, choć tendencja wzrostowa zdaje się wytracać impet. Optymizm producentów, bardzo wyraźnie widoczny w wynikach badania sprzed miesiąca, znacznie osłabł.

Nie ma zagrożenia, aby inflacja trwale przekroczyła 3,5 proc. - powiedziała w telewizji Biznes 24 członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

W kontekście przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych nie ma obecnie potrzeby dokonania redukcji stóp procentowych - napisał w poniedziałkowym artykule dla portalu wGospodarce .pl członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. Jego zdaniem, aktualny poziom inflacji w Polsce jest odpowiedni.

Rząd podejmuje decyzje o zmianach w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), m.in. zwiększa środki na transport zeroemisyjny w miastach - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w komunikacie.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, wzrósł w kwietniu o 6,8 pkt. do poziomu 97,1 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Choć postrzeganie przez przedsiębiorców obecnej koniunktury jest poniżej poziomu neutralnego, to oczekiwania do co przyszłości są bardziej optymistyczne.

W I kwartale 2021 r. w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano 96 decyzji inwestycyjnych na kwotę 3,5 mld zł - podał resort rozwoju w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w II, w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 3,0 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 5,2 proc., po korekcie z -5,9 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Narodowy Bank Węgier może kupować emitowane przez tamtejszy rząd zielone obligacje, w zależności od sytuacji rynkowej - podała w poniedziałek agencja Reuters.

GIEŁDA

WIG20 zakończył poniedziałkowe notowania wzrostem o 0,38 proc. do 1.982,58 pkt., WIG zwyżkował o 0,43 proc. do 59.645,06 pkt. mWIG40 wzrósł o 0,45 proc. do 4.499,40 pkt. sWIG80 zwyżkował szóstą sesję z rzędu, o 1,05 proc. do 19.451,98 pkt.

Na koniec dnia WIG20 zdołał wyjść nad kreskę, a pomogły w tym mocne wzrosty spółek energetycznych. W górę poszły także małe i średnie firmy, wśród których kolejne spółki znalazły się na historycznych szczytach, a same indeksy poprawiły wyznaczone w ubiegłym tygodniu wieloletnie maksima.

SPÓŁKI

Orange Polska utworzy joint venture z APG w celu budowy sieci światłowodowej i planuje sprzedać APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje za kwotę 1.374 mln zł. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca sierpnia 2021 r. - poinformował Orange w poniedziałkowym komunikacie. CAPEX na budowę sieci szacowany jest na 3 mld zł.

Transakcja z APG wzmacnia bilans Orange Polska i jest pomocna w powrocie do wypłaty dywidendy w przyszłości - poinformował prezes Orange Julien Ducarroz podczas telekonferencji z analitykami.

Uniqa zakończyła fuzję prawną i operacyjną z AXA, działa już jako jedna firma pod marką Uniqa i będzie realizowała strategię rentownego wzrostu - poinformował prezes połączonych spółek Marcin Nedwidek.

Ferro chce jeszcze w tym roku zaktualizować strategię - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas poniedziałkowej wideokonferencji. Zarząd jest zadowolony ze sprzedaży na wszystkich rynkach w 2020 r. i w związku z rozwojem w Europie Południowej rozważa inwestycję w centrum logistyczne w tym rejonie.

Drewex zdecydował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. Celem jest rozpoznanie aktualnych, dostępnych dla spółki możliwości rozwoju, uporządkowanie spraw i wznowienie jej działalności operacyjnej, a także odbudowa pozycji na GPW - poinformował Drewex w komunikacie. W związku z przeglądem, zarząd planuje przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego.

Ronson Development sprzedał w pierwszym kwartale 2021 roku 355 lokali wobec 277 lokali przed rokiem i przekazał w tym czasie 185 lokali wobec 387 rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd wskazuje, że poziom sprzedaży w całym 2021 roku może się poprawić rdr.

Atal przekazał klientom w pierwszym kwartale 2021 roku 794 lokale, co oznacza wzrost rdr o 67,9 proc. - podała spółka w komunikacie.

Zarząd MFO rekomenduje walnemu zgromadzeniu, aby na dywidendę za 2020 rok trafiło łącznie 6,6 mln zł, co daje 1 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki Vercom, sporządzony w związku z ofertą publiczną akcji serii A i D oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B i D oraz praw do akcji serii D - podała KNF w komunikacie.

DataWalk miał w 2020 roku 6,3 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 11 mln zł straty netto rok wcześniej - wynika ze wstępnych szacunków spółki. Przychody wyniosły 15,7 mln zł wobec 3,5 mln zł przed rokiem, a szacunkowe koszty działalności operacyjnej wzrosły o 52 proc., do 22,3 mln zł.

Medi-Lynx Cardiac Monitoring, amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics, złożyła w marcu 7.588 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA - poinformowała spółka w komunikacie. W lutym złożonych zostało 6.199 wniosków.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press - poinformowało w poniedziałek Biuro RPO.

Spółka Retro, producent ściennych i elewacyjnych płytek z cegły, chce w tym roku wejść na NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

W najbliższym czasie EUR/PLN może testować poziom 4,50, a rentowności krajowych 10-latek pozostaną stabilne - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5330 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1904 USD i 130,20 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA nieznacznie spadają podczas pierwszej w tym tygodniu sesji. Inwestorzy analizują komentarze szefa Fed Jerome'a Powella - informują maklerzy.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź tanieje w powodu obaw o wyższą globalną inflację. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 1,3 proc. - po 8.811,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Analitycy pozytywnie oceniają poniedziałkową informację dotyczącą planowanej sprzedaży przez Orange Polska 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje. Ich zdaniem, implikuje to powrót do wypłaty dywidendy przez Orange na poziomie początkowo 0,25 zł, a docelowo 0,5 zł.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

GPW Benchmark rozważa 2 scenariusze zmian w metodzie wyliczania stawek WIBOR/WIBID w perspektywie 2 lat – jeden zakłada rezygnację ze stawki WIBID, a drugi utrzymanie dwustronności stawek – powiedziała w trakcie Kongresu Wskaźników Referencyjnych Stopy Procentowej wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj. W obu przypadkach GPW zakłada wprowadzenie wskaźnika typu risk free rate lub innego wskaźnika alternatywnego.

W I kwartale 2021 r. w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano 96 decyzji inwestycyjnych na kwotę 3,5 mld zł - podał resort rozwoju w komunikacie.

Nie rozważamy zerowej stawki VAT dla hotelarzy, nie jest to brane pod uwagę. Nasz resort przygotowuje wsparcie dla branż do końca kwietnia, w tym dla branży hotelarskiej - powiedziała w poniedziałek wiceminister pracy, rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy po pandemii byłoby samobójcze, gdyż Polska straciłaby możliwość skorzystania z taniego finansowania, co jest kluczowe dla pobudzenia gospodarki - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

Średnio 54,18 zł straciły w ubiegłym roku polskie kopalnie na każdej tonie sprzedanego węgla. Łączna strata spółek węglowych na sprzedaży przekroczyła 2,8 mld zł, a strata netto wzrosła do ponad 4,3 mld zł. Przychody górnictwa zmniejszyły się rok do roku o ok. 4 mld zł – wynika z danych MAP.

Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione. Administracja Bidena jest "zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec zakończeniu Nord Stream 2"- powiedział rzecznik ambasady USA w Berlinie gazecie " Der Tagesspiegel".

Koktajl przeciwciał firm Roche i Regeneron zmniejsza o 81 proc. ryzyko objawowego Covid-19 u osób mieszkających razem z zakażonymi osobami - podali w poniedziałek producenci leku, powołując się na wyniki ostatniej fazy badań klinicznych w USA.

W IV kwartale 2020 r. Polska miała niemal najwyższe w całej Europie hurtowe ceny energii elektrycznej z dostawą pasmową BASE - wynika z kwartalnego raportu Komisji Europejskiej. W Polsce cena przekraczała 54 euro za MWh, średnia dla UE wynosiła 43,4 euro za MWh.

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek zwolnienie z podatku VAT towarów i usług udostępnianych przez instytucje europejskie państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 12.013 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 61 osób, wykonano 42.497 szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.586.647 zakażeń, 58.481 zgonów i 7.687.617 szczepień.

W szpitalach przebywa 33.990 pacjentów z COVID-19, o 530 więcej niż w niedzielę. Wspomagania respiratorem wymaga 3.483 chorych. To o 24 pacjentów więcej niż dzień wcześniej – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce wykonano już 7.687.617 szczepień przeciw COVID-19, z tego 5.581.068 stanowi pierwsza dawka, a 2.106.549 druga – wynika z opublikowanego w poniedziałek przed południem zestawienia na stronie gov.pl. Ostatniej doby wykonano 147,3 tys. szczepień.

Rząd liczy, że szczepienia w zakładach pracy rozpoczną się w połowie maja - powiedział na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Realne jest wykonywanie co najmniej 10 mln szczepień miesięcznie. Dostawy szczepionek będą zdecydowanie większe - stwierdził w poniedziałek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szczepionki są "najlepszym remedium", które będzie przynosić w najbliższych tygodniach coraz lepsze efekty.

Do końca kwietnia, zgodnie z deklaracjami złożonymi przez premiera Mateusza Morawieckiego wykonamy 20 mln szczepień - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ponad 70 proc. osób powyżej 70. roku życia jest zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie przeciwko COVID-19 - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Z kolei w grupie 60-69 lat zaszczepionych lub zarejestrowanych jest ponad 51 proc.

Od liczby zakażeń w najbliższych dwóch dniach i wydolności systemu ochrony zdrowie zależy powrót do nauki stacjonarnej - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że jako pierwsze do zajęć stacjonarnych wrócą przedszkolaki i najmłodsi uczniowie.

Rząd przeznaczył na następne kilka lat ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych. To pozwoli wielu gminom, które do tej pory były niedoinwestowane, tworzyć nowe rozwiązania komunikacyjne - powiedział w poniedziałek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Kobieta zatrzymana przez policję w niedzielę w trakcie nielegalnej demonstracji w Głogowie na Dolnym Śląsku usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Policja ujawniła, że wcześniej była już notowana za znieważenie i groźby karalne.

Sąd Okręgowy w Warszawie nie przedłużył aresztu podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Były minister transportu opuści w poniedziałek Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka, zostanie objęty dozorem i zakazem opuszczania kraju. Nowak musi wpłacić 1 mln zł poręczenia majątkowego. Prokuratura uważa, że decyzja sądu daje mu możliwość utrudniania śledztwa i ucieczki.W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Były minister transportu przebywał w areszcie od lipca ub.r. Sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - dowiedziała się PAP.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska wzywa władze rosyjskie do powstrzymania się od wszelkich kroków, które mogłyby prowadzić do dalszych napięć w regionie wschodniej Ukrainy - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Peter Stano.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w poniedziałek, że pandemia koronawirusa jeszcze długo się nie skończy, ale w ciągu kilku miesięcy, podejmując właściwe decyzje ws. zdrowia publicznego, można "uzyskać nad nią kontrolę".

Alternatywa dla Niemiec (AfD) wkracza w kampanię przed wyborami do Bundestagu z radykalnymi żądaniami, takimi jak wyjście Niemiec z UE. Oprócz "dexitu" ugrupowanie chce m.in. ograniczenia imigracji i zniesienia obowiązku noszenia maseczek - informuje w poniedziałek telewizja ARD.

Naukowcy z Towarzystwa Badań nad Aerozolami (GAeF) wezwali rząd Niemiec do częściowego przemyślenia zmiany sposobu postępowania w walce z pandemią koronawirusa. Ich zdaniem ochronę przed zakażeniami należy wzmacniać przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach, bo do zakażeń prawie nie dochodzi na zewnątrz.

Druga dawka szczepionek na Covid-19 koncernów Pfizer i Moderna będzie we Włoszech podawana nie po 21-28 dniach, jak dotąd, ale po 42- zapowiedział minister zdrowia Roberto Speranza. Wyraził przekonanie, że lato będzie inne niż minione miesiące z ostrymi restrykcjami przeciwepidemicznymi.

Ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Holandii - podały władze medyczne. Jednocześnie burmistrzowie największych miast w kraju apelują o luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19.

Od poniedziałku do szkół wrócili uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych. W przyszłym tygodniu naukę wznowią klasy 8 i 9. Powrót do szkół kolejnych roczników będzie zależeć od sytuacji epidemicznej.

W ostatnich tygodniach na Ukrainie padają rekordy liczby hospitalizowanych i zmarłych z powodu Covid-19, a szpitale w większości regionów są przepełnione - pisze w poniedziałek ukraińska redakcja BBC. W marcu hospitalizowano prawie 100 tys. osób, najwięcej od wybuchu pandemii.

Irlandia rozpoczęła luzowanie restrykcji covidowych, które uznawane były za jedne z najostrzejszych na świecie. Od poniedziałku nie obowiązuje już nakaz pozostawania w odległości 5 km od domu i możliwe jest spotykanie się na otwartym powietrzu.

Od poniedziałku w Bułgarii złagodzone zostają restrykcje wprowadzone w związku z koronawirusem - otwarto restauracje, centra handlowe, hipermarkety z towarami przemysłowymi, kina i siłownie, a uczniowie stopniowo wracają do szkół. W kraju maleją dobowe bilanse nowych zakażeń. (PAP Biznes)

osz/ gor/

Ostatnie wiadomości