Skrót wiadomości - środa, 14 kwietnia, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 kwi 2021, 18:34

Skrót wiadomości - środa, 14 kwietnia, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w lutym o 4,3 proc. rdr, po wzroście o 5,3 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

MF przygotowuje "lekką" korektę prognozy PKB na ten rok - powiedział w radiu TOK FM główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

CPI do połowy przyszłego roku będzie na podwyższonym poziomie, powyżej 3 proc. - powiedział w radiu TOK FM główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w lutym spadła o 1,0 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

W USA zanotowano kolejny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 3,7 proc. w tygodniu zakończonym 9 kwietnia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

BUDŻET, DŁUG

W marcu nabywców znalazły obligacje oszczędnościowe warte 3 mld 904 mln zł; to drugi najwyższy wynik w historii - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się papiery 3-miesięczne.

GIEŁDA

W środę na GPW wyraźnie zwyżkowały blue chipy, podczas gdy małe spółki traciły drugą sesję z rzędu. WIG20 zdołał powrócić powyżej poziomu 2.000 pkt., a wzrostom w indeksie przewodził przemysł oraz surowce.

WIG20 wzrósł w środę na zamknięciu sesji o 1,89 proc. do 2.011,96 pkt., WIG zwyżkował o 1,23 proc. do 60.146,63 pkt., a mWIG40 wzrósł o 0,15 proc. do 4.482,78 pkr. Indeks średnich spółek drugą sesję z rzędu cofał się od swojego 13-letniego maksimum - zniżkował o 0,58 proc. 19.291,16 pkt.

SPÓŁKI

InPost uruchomi w 2021 roku kilkanaście hubów logistycznych w Polsce o łącznej powierzchni ponad 100.000 m kw. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Atende chce wypłacić z zysku netto za 2020 rok 36,3 mln zł dywidendy, czyli 1 zł dywidendy na akcję - poinformowała informatyczna spółka w komunikacie. Pozostała część zeszłorocznego zysku w wysokości 14,1 mln zł ma zasilić kapitał zapasowy.

Sąd Okręgowy w Gdańsku, w wyniku zażalenia złożonego przez Energę, zmienił wcześniejsze postanowienie o udzieleniu akcjonariuszom zabezpieczenia roszczenia o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały w sprawie wycofaniu z obrotu akcji spółki - podała Energa w komunikacie. Zgodnie z decyzją sądu, wykonanie postanowienia uzależnione jest od złożenia przez powodów kaucji w kwocie 1,36 mln zł na zabezpieczenie roszczeń.

Wioletta Bodnaruś i Dorota Łękawa sprzedały łącznie w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu 109,55 tys. akcji Spyrosoft, stanowiących 10,3 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki - podał Spyrosoft w komunikacie. Wartość transakcji wyniosła 25,7 mln zł.

Kurs akcji Legimi wzrósł o 20,9 proc. do 29,01 zł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect.

Zarząd Suneksu rekomenduje wypłatę 811,7 tys. zł dywidendy z zysku za 2020 rok, czyli 0,04 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Mex Polska szacuje, że przychody netto grupy w 2020 r. wyniosły 41,9 mln zł, w porównaniu do 75,3 mln w 2019 r. - podała spółka w komunikacie. Strata EBITDA w 2020 r. szacowana jest na 2,5 mln zł, a strata netto na 11,9 mln zł.

Zarząd Mex Polska zdecydował o wycofaniu się z realizacji założeń strategicznych na lata 2020-2022. Powodem są wprowadzone obostrzenia i zakazy w związku z pandemią - podała spółka w komunikacie.

Grupa Budimex szacuje, że jej zysk netto w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 71 mln zł, co oznacza wzrost o 196 proc. w stosunku do porównywalnego okresu roku poprzedniego - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Budimeksu rekomenduje ZWZ ustalenie dnia dywidendy na 1 czerwca, a terminu jej wypłaty na 18 czerwca 2021 r. - podała spółka w komunikacie.

Creotech Instruments, producent systemów i podzespołów satelitarnych, zakończył proces book-buildingu, ustalając ostateczną wartość ceny emisyjnej na 61 zł za akcję. Do inwestorów trafi 185 tys. akcji serii H - podała spółka w komunikacie prasowym. Debiut na NewConnect spółka planuje w trzecim kwartale.

Mateusz Kowalski został wiceprezesem zarządu Pekao TFI, będzie odpowiedzialny za Pion Sprzedaży Klientów Sektora Publicznego i Zrównoważonego Rozwoju - podało Pekao TFI w komunikacie prasowym.

Grupa informatyczna TenderHut zadebiutuje na rynku NewConnect 20 kwietnia - wynika ze środowej uchwały GPW.

WALUTY

Czynniki wspierające złotego mogą jeszcze w najbliższym czasie pozostać w mocy, choć umocnienie PLN będzie raczej przejściowe - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień. Rentowności krajowych 10-latek mają większy potencjał do wzrostów niż do spadków, przy czym działania NBP mogą ten ruch łagodzić.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5552 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1964 USD i 130,33 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź nieznacznie drożeje, metal może zwyżkować nawet do 15.000 USD za tonę do 2025 r. - oceniają analitycy Goldman Sachs Group. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,1 proc. - po 8.910,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkują po publikacji raportu o stanie amerykańskich zapasów paliw - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 5,89 mln baryłek, czyli o 1,2 proc. do 492,4mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Ceny mieszkań w perspektywie roku wzrosną o 3-8 proc. - ocenia firma doradcza Emmerson Evaluation.

Wirtualna Polska skorzysta w tym roku na odmrożeniu gospodarki, szczególnie podróży zagranicznych, oraz dalszym wzroście wydatków reklamowych w internecie - oceniają analitycy. Wyceny biur maklerskich wskazują jednocześnie, że po ostatniej zwyżce kursu akcji, kapitalizacja spółki może już odzwierciedlać spodziewaną poprawę wyników w tym roku.

Złoty jest niedowartościowany z ok. 3-5-proc. potencjałem do aprecjacji - napisał na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Założenia projektu transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładającego m.in. wydzielenie aktywów węglowych do odrębnego podmiotu, zostały przedstawione na środowym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej . Strona społeczna apeluje teraz o szerokie konsultacje projektu - poinformował PAP Biznes Piotr Serafin, przewodniczący Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w Tauronie.

UOKiK sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - poinformował Urząd w środowym komunikacie.

Przy wysokich cenach CO2, jakie są obecnie, potrzebne będą dopłaty do energetyki węglowej - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W najbliższych dniach projekt restrukturyzacji energetyki, zakładający wydzielenie aktywów węglowych, ma trafić do prac rządowych.

W otoczeniu niskich stóp procentowych rynek kapitałowy powinien odgrywać większą rolę, szczególnie dla banków i zakładów ubezpieczeń, które powinny budować siłę tego rynku - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński, w trakcie Forum Liderów Bankowości i Ubezpieczeń. Dodał, że dalsza konsolidacja może niekorzystnie wpłynąć na konkurencję w sektorze finansowym.

Planujemy fizyczne rozpoczęcie budowy CPK na 2023 r. - zadeklarował w środę wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcin Horała.

Na zysk NBP w '20 pozytywnie wpłynął wynik z zarządzania rezerwami w wysokości 6,9 mld zł oraz dodatni wynik z różnic kursowych w wysokości 6,3 mld zł - podał NBP.

W marcu liczba nowych ofert pracy w Polsce wzrosła o 19,4 proc. rdr do 276,8 tys. - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Niekorzystne dla banków rozstrzygnięcie w sprawach kredytów frankowych może stworzyć w systemie finansowym ryzyko prawne dla każdych długoterminowych kontraktów - ocenił Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego.

Sąd UE odrzucił w środę skargę linii lotniczej Ryanair kwestionującą pomoc Danii i Szwecji dla linii lotniczej SAS oraz Finlandii dla linii Finnair z powodu pandemii. Orzekł, że użyte przez te państwa środki pomocy są zgodne z przepisami UE.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązywania dotychczasowych obostrzeń o tydzień, do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia otwarte zostaną przedszkola i żłobki - poinformował na środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 3 maja nadal zamknięte będą hotele i obiekty noclegowe. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 21.283 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 803 osoby, wykonano 178.818 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.621.116 zakażeń, 59.930 zgonów i 7.970.164 szczepienia.

Na tę chwilę przedłużyliśmy obostrzenia z dwoma wyjątkami, ale jeśli będziemy myśleli o ich luzowaniu, to regionalizacja jest wręcz pewna, bo sytuacja epidemiczna różni się w poszczególnych województwach - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W szpitalach przebywa 33 906 chorych z COVID-19, czyli o 713 mniej niż we wtorek. Do respiratorów podłączono 3 457 pacjentów, czyli od wtorku zwolniło się 56 urządzeń – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Postanowiliśmy o zaszczepieniu kadry olimpijskiej i reprezentacji Polski w piłce nożnej, która będzie uczestniczyła w Mistrzostwach Europy - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Limit mojej skłonności do kompromisu skończył się, dzisiaj odszedłem z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości - oświadczył w środę polityk Porozumienia, poseł Wojciech Maksymowicz.

Jeśli ktoś chce się odróżnić i jest przekonany, że to dobra metoda, to trudno jest przekonać przekonanego; ale będziemy próbować - powiedział w środę wiceszef klubu PiS Marek Suski, pytany czy uda się przekonać Solidarną Polskę do poparcia Funduszu Odbudowy.

O uwzględnienie postanowienia wstrzymującego wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen w aktach rejestrowych spółek - wystąpił w środę do sądu rejestrowego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zakończyło prace nad założeniami, na których będzie opierała się nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców; zmiany miałyby wejść w życie z początkiem 2022 r. - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

Dokument "Polityka migracyjna Polski" na lata 2021-22 znajduje się w ostatniej fazie opracowywania - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na interpelację poselską.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po rozpoczęciu środowych prac Sejmu wykluczyła z posiedzenia posła Konfederacji Grzegorza Brauna za odmowę nałożenia maseczki ochronnej. Marszałek podkreśliła, że Braun łamie jej zarządzenie i naraża zdrowie i życie innych posłów; poseł opuścił salę plenarną.

Zawieszono dyrektora łódzkiego liceum, w którym zakazano uczniom używania w aplikacji nauczania zdalnego związanych z polityką awatarów, w tym m.in. czerwonej błyskawicy – symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Powiadomiła o tym wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka z Lewicy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zarekomendowała odrzucenie całej listy polskich kandydatów na sędziów w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wznowienie procedury - poinformowano oficjalnie na stronie tej instytucji. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski stwierdził, że nieprawdą jest, iż którakolwiek z polskich kandydatur została odrzucona.

Kraje Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Ma to być krok w kierunku otwarcia się turystyki tego lata.

Osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień w Unii Europejskiej - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała również o rozpoczęciu negocjacji z firmami BioNTech i Pfizer ws. dostaw 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych - napisała w środę w komunikacie Europejska Agencja Leków (EMA).

Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył w środę, że jeśli chodzi o kontrakty na dostawy szczepionek przeciw Covid-19 w 2022 roku, "wszystkie opcje są otwarte". "Nie komentujemy kwestii dotyczących konkretnych kontraktów" - dodał.

"Prawdopodobne" jest to, że we Włoszech szczepionka firmy Johnson &Johnson przeciw Covid-19 może zostać ograniczona do osób w wieku powyżej 60 lat - powiedziała w środę w telewizji RAI przewodnicząca komitetu naukowego włoskiej Agencji Leków Patrizia Popoli.

Szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Johnson & Johnson będzie podawana we Francji na takich samych warunkach, jak szczepionka koncernu AstraZeneca, czyli osobom powyżej 55. roku życia – poinformował w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.

W Niemczech osoby w wieku poniżej 60 lat, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca, powinny przejść na inny preparat w drugim szczepieniu, ustalili jednogłośnie ministrowie zdrowia krajów związkowych i federalny minister zdrowia.

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".

Duńskie władze jako obecnie jedyne na świecie zrezygnowały w środę ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw Covid-19. Jak podkreślono, podjęcie takiej decyzji jest możliwe dzięki dobrej sytuacji epidemicznej w kraju oraz dostępności innych preparatów.

Rząd Hiszpanii zobowiązał w środę podmioty gospodarcze działające na terytorium kraju do likwidacji różnic w wynagrodzeniach występujących pomiędzy mężczyznami i kobietami na takich samych stanowiskach.

W Holandii około 1,6 mln osób może stracić w najbliższych latach pracę ze względu na cyfryzację, a pandemia koronawirusa przyspieszyła ten proces - poinformowała firma PricewaterhouseCoopers (PwC), która ocenia, że są to „zawody zombie”, sztucznie utrzymywane przez programy rządowe.

Holandia zajmuje pierwsze miejsce wśród europejskich krajów odpowiadających za wylesianie obszarów tropikalnych, wynika z najnowszego raportu organizacji World Wildlife Fund (WWF). Chodzi przede wszystkim o soję. Aby ją uprawiać wycina się dżunglę, wskazuje WWF. Ponad osiemdziesiąt procent soi wysyłanej do Europy jest przeznaczone na paszę, ta z kolei jest potrzebna holenderskiemu przemysłowi mięsnemu.

Prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim badanie dotyczące podawania jednej osobie dwóch różnych dawek szczepionek przeciw Covid-19 zostało rozszerzone o produkty firm Moderna i Novavax - poinformowali w środę naukowcy.

Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił w środę, że lockdown w ukraińskiej stolicy będzie przedłużony do końca miesiąca, ponieważ nie widać znacznego polepszenia sytuacji epidemicznej. Z transportu miejskiego wciąż będą mogli korzystać tylko posiadacze przepustek.

Analiza sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy świadczy o rosnącym ryzyku użycia siły militarnej przez Federację Rosyjską - oświadczył w środę naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

Jednostki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na Morze Czarne na ćwiczenia artyleryjskie - poinformowała w piątek flota, cytowana przez agencję TASS. Na Morze Czarne, jak zapowiedziano, zmierzają też siły Flotylli Kaspijskiej.

Cztery dni po śmierci męża, księcia Filipa, brytyjska królowa Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków. We wtorek wzięła udział w ceremonii, podczas której hrabia Peel formalnie ustąpił ze stanowiska lorda szambelana.

Administracja Joe Bidena zdecydowała, że do 11 września, czyli w dwudziestą rocznicę zamachów z 2001 roku, wszystkie amerykańskie oddziały opuszczą Afganistan - poinformował Biały Dom.

W Indiach miliony hinduistów biorących udział w religijnym święcie Kumbhamela odbywa rytualne kąpiele w Gangesie. Policji nie udaje się egzekwować nakazów sanitarnych; we wtorek i środę wśród pielgrzymów w mieście Haridwar zdiagnozowano setki zakażeń koronawirusem - podaje BBC.

Jeśli japoński urzędnik twierdzi, że woda z elektrowni jądrowej w Fukushimie nadaje się do picia, niech sam się jej napije – powiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, komentując zapewnienia wicepremiera Japonii Taro Aso o nieszkodliwości wody.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał w środę decyzję Teheranu o wzbogacaniu uranu do 60 proc. "odpowiedzią na zło", po niedzielnym ataku sabotażystów na ośrodek nuklearny w Natanz, łącząc ten incydent z trwającymi w Wiedniu rozmowami ws. utrzymania umowy nuklearnej.

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski, został tymczasowo skonfiskowany w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie musi zapłacić jego japoński właściciel.

Przed sądem w Stuttgarcie na zachodzie Niemiec stanęło 12 domniemanych członków skrajnie prawicowej organizacji terrorystycznej, Grupy S., która miała planować ataki na meczety i polityków - informuje telewizja ARD.

Bernie Madoff, makler skazany za stworzenie największej na świecie piramidy finansowej, zmarł w więzieniu w Butner w Karolinie Północnej w wieku 82 lat - podała w środę federalna służba więzienna. Oszust, który ukradł ok. 65 mln dolarów, cierpiał na przewlekłe choroby.

(PAP Biznes)

gor/ ana/ asa/

Ostatnie wiadomości