Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 17-18 kwietnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 kwi 2021, 20:36

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 17-18 kwietnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 17-18 kwietnia (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Startów i lądowań na wszystkich polskich lotniskach w marcu br. było o 51 proc. mniej wobec marca 2020; warszawskie Lotnisko Chopina odnotowało spadek o 49 proc. - poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. PLL LOT zanotował w tym czasie spadek o 79 proc.

Rząd kończy prace nad projektem, który ma na stałe rozwiązać problem niekorzystnego wyliczania świadczeń osobom przechodzącym na emeryturę w czerwcu. Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed zapewnia, że bez względu na przebieg prac legislacyjnych, nowe rozwiązanie będzie obowiązywało z datą od 1 czerwca tego roku.

Poczta Polska nawiązała współpracę z Eurocash, dzięki czemu klienci będą mogli odbierać swoje zamówienia online w sieci 450 sklepów ABC, Lewiatan i Delikatesy Centrum. Dzięki temu Poczta Polska powiększyła sieć punktów odbioru do 14 tysięcy

Ostatni konflikt z Rosją może spowodować jej niedopuszczenie do przetargu na budowę nowego bloku elektrowni atomowej Dukovany - przekazał w sobotę wieczorem dziennikarzom wicepremier i minister przemysły i handlu Karel Hawliczek. Wartość kontraktu ocenia się na ok. 6 mld euro.

Chiny i USA zgadzają się, że potrzebne są energiczniejsze działania w walce ze zmianami klimatu i zapowiadają współpracę w tej dziedzinie - głosi opublikowany w niedzielę współny komunikat po rozmowach w Szanghaju specjalnego wysłannika USA Johna Kerry'ego ze swym chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhua.

W Los Altos, jednym z przedmieść San Francisco, zmarł w wieku 81 lat Charles "Chuck" Geschke, który był jednym z dwóch założcieli, razem z Johnem Warnockiem, znanej na całym świecie firmy software'owej Adobe Inc. O zgonie poinformowała w sobotę firma.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Porozumienie chce wzmocnienia klasy średniej, która odpowiada za "spektakularny sukces Polski ostatnich 30 lat", wzmocnienia samorządów, przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa i jest przeciwne omnipotencji państwa - mówił w sobotę podczas konwencji programowej tej partii jej lider Jarosław Gowin.

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek - poinformował w sobotę na facebooku premier Mateusz Morawiecki.

W maju Senat ma zdecydować, czy zgodzi się na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na RPO. Może on liczyć na głosy senatorów PiS; nie poprą go senatorowie KO, Lewicy, Polski 2050 oraz część niezależnych, którzy zarzucają mu, że nie będzie niezależny od władz. Decydujące mogą być m.in. głosy senatorów PSL.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, 18 kwietnia br., Prawo i Sprawiedliwość z koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy otrzymałoby 32,2 proc. poparcia, Polska 2050 - 17,3 proc., a KO uzyskałaby 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.

PiS mógłby liczyć w wyborach na 35,9 proc. głosów, ruch Polska 2050 Szymona Hołowni na 20,9 proc., a Koalicja Obywatelska na 18,1 proc. - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu pracowni Estymator dla serwisu DoRzczy. Wyniki badania udostępniono PAP w sobotę.

Wydział Terroru Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzi pod nadzorem prokuratury śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych, które w kwietniu kilkukrotnie sparaliżowały pracę Lotniska Chopina w Warszawie – dowiedziała się PAP.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 12.153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 207 osób, wykonano 135.154 szczepienia - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 15.763 zakażenia, zmarło 616 osób, wykonano 193.146 szczepień. Łącznie odnotowano do tej pory 2.688.025 zakażeń, 62.032 zgony i 8.845.735 szczepień.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Biały Dom ostrzegł w niedzielę, że będą "konsekwencje", jeśli więziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego stan zdrowie pogarsza się, umrze. Władze nie pozwalają, aby zbadał go lekarz spoza kolonii karnej, gdzie przebywa.

Deputowani kilku zgromadzeń ustawodawczych w regionach Rosji podpisali się pod listem otwartym do prezydenta Władimira Putina z żądaniem dopuszczenia lekarza do uwięzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podał w niedzielę niezależny portal Meduza.

Lekarze Aleksieja Nawalnego przyjechali w niedzielę do kolonii karnej w Pokrowie, gdzie opozycjonista odbywa wyrok pozbawienia wolności. Nie zostali wpuszczeni do środka. Nie spełniono też ich prośby, by mogli skontaktować się z władzami więziennymi.

W obliczu rosnącego napięcia między Ukrainą a Rosją brytyjskie okręty wojenne zostaną skierowane w maju na Morze Czarne - podała w niedzielę gazeta "The Sunday Times".

15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne - podały w sobotę służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W grupie okrętów są kutry artyleryjskie, jednostki desantowe i pomocnicze.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) rekomenduje statkom lotniczym zachowanie szczególnej ostrożności podczas lotów nad częścią Ukrainy i Rosji w związku z koncentracją rosyjskich wojsk u granic Ukrainy - podały ukraińskie państwowe służby lotnicze.

Czeski premier Andrej Babisz oraz wicepremier, szef MSW i p.o. ministra spraw zagranicznych Jan Hamaczek poinformowali w sobotę o wydaleniu z Czech 18 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie służb specjalnych Rosji. Ambasador Czech w Rosji Vitiezslav Pivońka został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - podała w niedzielę po południu agencja TASS.

Na najnowsze sankcje USA Rosja odpowie nie tylko wydaleniem amerykańskich dyplomatów, ale i zablokowaniem działalności NGOs związanych z Departamentem Stanu. Ambasadorowi USA w Moskwie rosyjskie MSZ zasugerowało wyjazd na konsultacje do kraju.

Ukraina wydala z kraju wysokiego rangą dyplomatę z ambasady Rosji w Kijowie w odpowiedzi na zatrzymanie przez FSB w Petersburgu, a następnie wydalenie z Federacji Rosyjskiej ukraińskiego konsula Ołeksandra Sosoniuka - poinformowały w sobotę służby prasowe ukraińskiego MSZ.

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej, którym nie pozwalał zejść na ląd dwa lata temu, gdy był wicepremierem i szefem MSW. Decyzję podjął w sobotę sędzia na wstępnej rozprawie w Palermo.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zakomunikowała w sobotę, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 proc., potwierdzając wcześniejsze doniesienia władz w Teheranie. Uran wzbogacany jest w ośrodku jądrowym Natanz, który nie dawno był celem ataku.

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji zatrzymała w Moskwie dwóch białoruskich opozycjonistów, którzy planowali zamach na Alaksandra Łukaszenkę i przewrót wojskowy na Białorusi. Jeden z nich miał „konsultować się z USA i Polską”.

Brytyjska rodzina królewska pożegnała w sobotę po południu zmarłego w wieku 99 lat księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, podczas bardzo kameralnej uroczystości pogrzebowej na zamku w Windsorze.

Co najmniej 4 osoby zginęły, a kilkanaście odniosło rany w sobotę, gdy policja w mieście Ćottogram otworzyła ogień do domagających się podwyżki robotników. W strajku wzięli udział pracownicy zatrudnieni na budowie elektrowni węglowej należącej do chińskiej firmy. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości