KORONAWIRUS: Przegląd najważniejszych informacji z Polski i świata (czwartek 22 kwietnia 2021 r.) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 kwi 2021, 00:34

KORONAWIRUS: Przegląd najważniejszych informacji z Polski i świata (czwartek 22 kwietnia 2021 r.)

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych informacji i opinii z Polski i świata, związanych z pandemią koronawirusa i jej wpływem na gospodarkę w czwartek 22 kwietnia 2021 (do 24.00).

#COVID-19 - STATYSTYKA

• Globalny centrum epidemii są w ostatnich dniach Indie, gdzie wykrywa się co trzecie zakażenie koronawirusem na świecie. Liczba wykrywanych infekcji w tym kraju jest najwyższa od początku pandemii i wciąż szybko rośnie. Gdyby Indie miały osiągnąć tak wysokie wskaźniki zachorowań w odniesieniu do liczby ludności jak USA w styczniu, to liczba wykrywanych infekcji może przekroczyć 1 mln dziennie;

• W dalszym ciągu blisko maksimum utrzymuje się liczba zakażeń w Brazylii, rekordy wykrywanych infekcji padają w Turcji. Brazylia notuje najwięcej zgonów na Covid-19, choć w odniesieniu do liczby mieszkańców najwięcej osób umiera w Polsce;

• Poniżej dane dotyczące zakażeń i zgonów dla państwa z największą liczbą zakażeń - dane za ourworldindata.org z 21 kwietnia 2021 roku.

ZakażeniaZgony
7-dniowaZmianaWskaźnikZakażenia7-dniowaZmianaWskaźnikZgony łącznie
średnia (tys.)tyg. (%) *zakażeń**łącznie (tys.)(% pop.)średniatyg. (%)*zgonów**(tys.)(na mln)
Świat797,58,3102,3143.8421,812.2010,31,63.058,1392
Azja414,934,489,435.1380,83.20542,60,7478103
Europa162,9-16,0217,743.5685,83.375-11,04,5988,61.320
Ameryka Płd.127,7-3,6296,723.7495,54.082-3,29,56351.474
Indie265,162,0192,215.9301,21.64784,21,2184,6134
Brazylia64,1-6,5302,014.1226,62.798-7,213,2381,41.795
USA62,9-11,7190,231.8629,6697-4,72,1569,41.720
Turcja60,17,5713,24.4465,332025,13,836,9438
Francja32,2-26,7472,65.4368,0301-15,34,41021.497
Iran24,05,4285,82.3112,836453,94,367,9809
Argentyna23,67,3522,82.7696,1220-9,94,9601.329
Niemcy19,6-4,9234,93.2223,8215-9,62,680,9966
Kolumbia16,58,8324,32.7015,339635,37,869,51.368
Polska13,9-34,9367,62.7187,2506-16,213,463,41.677
Włochy13,6-12,0226,13.9046,5348-23,35,8117,91.952
Ukraina12,5-15,4286,32.0274,6373-5,78,542,5973
Kanada8,50,8227,71.1553,14724,31,323,7630
Rosja8,51,558,84.6733,23807,62,60,33
Hiszpania8,4-2,1180,43.4467,486-15,41,977,31.655
Holandia8,211,1479,61.4518,522-22,21,317,21.004
Szwecja5,5-10,6551,09249,2200,72,013,81.373
Japonia4,325,134,55470,43843,80,39,777
Belgia3,5-8,3306,39608,338-6,13,323,82.059
Czechy2,8-32,7263,31.60915,083-26,27,828,72.681

Źródło: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

* zmiana liczby zakażeń/zgonów w stosunku do poprzedniego tygodnia;

** suma zakażeń/zgonów z 7 dni na 1 mln mieszkańców.

• Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 12,8 tys. wykrytych zakażeniach koronawirusem. 7-dniowa średnia nowych infekcji kontynuuje trend spadkowy. Liczba osób przebywających w szpitalu z powodu Covid-19 spadła poniżej 30 tys. po raz pierwszy od końca marca. W dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymuje się liczba zgonów z powodu Covid-19.

DataInfekcjeZgonyOzdrowieńcy (tys.)W szpitaluTesty (tys.)
dobaśr. 7-dni.łącznie (tys.)dobaśr. 7-dni.łączniedobałącznie(pod resp.)doba% pozyt.
22.0412.76212.7112.73169450864.16814,62.38129.831 (3.229)71,717,8
21.0413.92613.9072.71874050663.47311,62.36630.706 (3.265)80,317,3
20.049.24614.9582.70560151562.73419,72.35531.938 (3.287)70,613,1
19.047.28315.5342.69510152162.13323,82.33531.612 (3.346)47,715,3
18.0412.15316.2092.68820751562.03225,92.31131.270 (3.359)65,418,6
17.0415.76317.5742.67661652161.82530,02.28532.073 (3.372)85,418,5
16.0417.84718.8732.66059554061.20916,62.25532.781 (3.425)83,121,5
15.0421.13020.3932.64268256560.6128,82.23933.253 (3.443)91,223,2
14.0421.28321.3582.62180360359.93010,22.23033.906 (3.457)99,121,5
13.0413.27720.4482.60064458059.12621,92.22034.619 (3.513)81,916,2

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, obliczenia własne.

• W środę wykonano rekordowe 285 tys. szczepień, dzięki czemu 7-dniowa średnia wzrosła do poziomu 182 tys. i była najwyższa odkąd rozpoczęły się szczepienia przeciw Covid-19. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 18,5 proc. mieszkańców Polski.

Szczepienia (tys.)Zaszczepieni
dobaśr. 7-dni.łącznie1 + (tys.)w pełni (tys.)
22.04284,9181,79.4957.0792.416
21.04203,9177,29.2106.8692.342
20.04113,5174,69.0076.6992.307
19.0447,3172,28.8936.5992.294
18.04143,1172,98.8466.5572.289
17.04217,9173,98.7036.4262.277
16.04261,5174,58.4856.2372.248
15.04253,2174,88.2236.0332.190
14.04185,8168,57.9705.8332.137
13.0496,7159,97.7845.6712.114

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, obliczenia własne.

#DZIAŁANIA FISKALNE I MONETARNE

• W 2020 r. na walkę z pandemią i wsparcie poszkodowanych wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniosły w Polsce 103,25 mld zł - podał GUS;

• Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał zwiększone tempo skupu aktywów w II kw. w ramach programu PEPP, którego wielkość wynosi nadal 1,85 bln euro.

#WSKAŹNIKI I DANE

• Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2021 r. wzrosła 15,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 15,0 proc. - GUS. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w marcu rdr o 10,6 proc. i mdm o 13,6 proc. W lutym sprzedaż detaliczna spadła o 3,1 proc. rdr, w ujęciu mdm wzrosła o 3,5 proc.;

• Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej wzrósł w marcu w Polsce do 9,5 proc. z 8,6 proc. w lutym - podał GUS. GUS podał, że w marcu w porównaniu z lutym 2021 r. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 28,8 proc.;

• Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2021 r. spadła o 10,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 34,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w marcu rdr o 9,4 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 32,0 proc. W lutym produkcja spadła o 16,7 proc. rdr, a mdm wzrosła 5,5 proc.;

• W kwietniu w Polsce wskaźniki koniunktury biznesowej w większości obszarów były na lepszym poziomie niż w marcu - podał w czwartek GUS. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 4,0 wobec minus 6,6 w marcu, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł -13,7 wobec -15,5 w marcu, a w handlu detalicznym wyniósł -8,3 wobec -6,7 proc. w marcu;

• Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 547 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 617 tys. wobec 586 tys. poprzednio. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 3,674 mln w tygodniu, który skończył się 10 kwietnia. Analitycy oczekiwali 3,667 mln wobec notowanych poprzednio 3,708 mln;

• Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w marcu wyniosła 6,01 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 6,19 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 6,24 mln;

• Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w marcu wzrósł o 1,3 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks wzrośnie o 1 proc. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 0,2 proc. mdm.

#RYNKI

• Poranne wzrosty WIG20 stopniały na koniec czwartkowych notowań na GPW i indeks nie zdołał utrzymać się powyżej 2.000 pkt. WIG20 zakończył sesję wzrostem o 0,37 proc., WIG zwyżkował o 0,5 proc., mWIG40 rósł o 0,77 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 0,9 proc.;

• W czwartek po południu euro kosztowało 4,561, a dolar 3,796. W porównaniu do środy notowania waluty nie uległy większym zmianom;

• Stabilne były w czwartek rentowności krajowych obligacji. Rentowność obligacji 2-letnich spadła o 1 pb do 0,057 proc., obligacji 5-letnich wzrosła o 1 pb do 0,84 proc., a 10-letnich wzrosła o 2 pb do 1,57 proc.;

• Pierwsza połowa czwartkowej sesji na Wall Street przebiegała pod znakiem niewielkich wzrostów, ale w drugiej części dnia pojawiły się nieoficjalne informacje o planach podniesienia podatku od zysków kapitałowych. Spowodowało to wyraźne pogorszenie nastrojów i spadki kursów. Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,94 proc., S&P 500 spadł 0,92 proc., a Nasdaq Composite stracił 0,94 proc.;

• Europejskie giełdy zanotowały wzrosty na zakończenie czwartkowej sesji. Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,97 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,82 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,91 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,62 proc. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,7 proc.

#FIRMY I BRANŻE

• Wprowadzone pod koniec IV kwartału 2020 decyzje poszczególnych krajów, głównie z grupy DACH, tj. krajów niemieckojęzycznych, o ponownym całkowitym zamknięciu rynków, trwające do dziś oraz lokalne ograniczenia na pozostałych rynkach zbytu miały istotny wpływ, choć nie tak głęboki, jak w II kwartale 2020 roku, na niższe niż w IV kwartale 2020 wyniki Grupy - napisało Forte, publikując szacunki wyników za I kwartał 2021 roku. Skonsolidowany wynik EBITDA w I kw. wyniósł 59 mln zł, czyli o 44 proc. więcej niż przed rokiem;

• TIM, dystrybutor materiałów elektrotechnicznych, szacuje przychody ze sprzedaży towarów w okresie styczeń-marzec 2021 r. na 262,1 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. o 21,5 proc. Zarząd ocenił, że w 2021 r. nie zmieniają się trendy w e-commerce - pandemia przyspieszyła zmiany i procesy, a rynek odpowiedział na potrzeby i wiele biznesów musiało przejść transformację, a w perspektywie najbliższych lat nadal spodziewany jest wzrost rynku;

• ML System podpisał list intencyjny z PP "Porty Lotnicze" dotyczący nawiązania współpracy w zakresie wykorzystania urządzenia "Covid Detector" - poinformowała spółka. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" z siedzibą w Warszawie zadeklarowało możliwość rozpoczęcia testów urządzenia "Covid Detector" na terenie Lotniska Chopina w Warszawie;

• Napędzany pandemią wzrost sprzedaży zabawek utrzymał się także w pierwszych miesiącach 2021 roku, korzystnie wpływając na przychody firmy Mattel. Przychody zwiększyły się w I kwartale o 42 proc. rdr do 847 mln dolarów i był to najlepszy wynik Mattel w pierwszych trzech miesiącach roku do sześciu lat. Mimo zwiększonej sprzedaży spółka zanotowała 115 mln dolarów straty, w porównaniu do 211 mln dol. straty przed rokiem (Financial Times);

• Egipska spółka farmaceutyczna Minapharm porozumiała się z rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich w sprawie produkcji szczepionki Sputnik V. Fundusz majątkowy FR finansował opracowanie szczepionki, a obecnie zarządza jej dystrybucją i prawami do jej produkcji na świecie. Minapharm wyprodukuje ponad 40 mln dawek Sputnik V. Strony porozumiały się co do niezwłocznego transferu technologii, a produkcja ma się rozpocząć w I kw. 2021 r. (Financial Times);

• Southwest Airlines podało, że powinno powstrzymać przepalanie gotówki do czerwca. Zdaniem spółki najgorszy moment jest już za nią i w II kw. powinna przepalać od 2-4 mln USD dziennie wobec 13 mln USD w I kw. Prezes Southwest Gary Kelly powiedział, że linie obserwują z tygodnia na tydzień systematyczną poprawę w poziomach rezerwacji w prywatnych lotach krajowych (Financial Times);

• American Airlines poinformowały, że zredukowało przepalanie gotówki w I kw. i dostrzegają coraz wyższy popyt. W I kw. linie przepalały średnio 27 mld USD dziennie wobec 30 mln USD w kwartał wcześniej. W marcu AA przepalało średnio już tylko 4 mln USD dziennie. Linie oczekują, że w miesiącach letnich będą latać przy ok. 90-proc. obłożeniu miejsc podczas lotów krajowych i 80-proc. w lotach międzynarodowych (Reuters);

• Cigna Corp. podało, że przekaże każdemu swojemu w pełni zaszczepionemu pracownikowi 200 USD na konto na wydatki medyczne. Dodatkowo. Pracownicy będą mogli liczyć na płatny urlop konieczny do przyjęcia szczepienia (Bloomberg);

• Brytyjska firma PizzaExpress poinformowała, że w związku z otwarciem lokali gastronomicznych po pandemii koronawirusa, zamierza zatrudnić 1 tys. pracowników. Przed pandemią firma zatrudniała 14 tys. osób i zarządzała siecią 470 restauracji, ale w efekcie restrukturyzacji zwolniła 2,4 tys. osób i zamknęła ok. 100 lokali. Wiele firm z Wielkiej Brytanii pospiesznie przywraca wysłanych na przymusowe urlopy pracowników i poszukuje nowych, oczekując gwałtownego wzrostu popytu po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa (Financial Times).

#OPINIE I ANALIZY

• Dzisiejsze dane (sprzedaż detaliczna, budownictwo - PAP) wskazują, że PKB w I kw. skurczył się prawdopodobnie o 1,7 proc. rdr wobec -2,8 proc. w IV kw. Biorąc to pod uwagę, a także uwzględniając potencjalny efekt przeniesienia (carry over) szacujemy, że w bieżącym roku wzrost PKB wyniesie co najmniej 4,2 proc., o 0,5 pkt. proc. więcej niż zakładaliśmy do tej pory - napisali ekonomiści Citi Handlowego. Jednocześnie prognozę wzrostu PKB na 2022 roku obniżyli oni o 0,6 pkt. proc. do 5,3 proc.;

• Obecnie kondycja konsumenta jest zdecydowanie lepsza niż była przed rokiem w okresie twardego lockdownu i patrząc na aktywność z danych wysokiej częstotliwości także widzimy, że wolumen zakupów dziennie jest na wyższym poziomie niż podczas obostrzeń z marca i kwietnia zeszłego roku. To sugeruje, że również w kolejnych miesiącach będziemy mieć do czynienia z wyraźnymi wzrostami, a tak naprawdę zobaczymy czym jest niska baza statystyczna w danych za kwiecień - napisała ekonomistka Urszula Kryńska, ekonomista banku PKO BP, w komentarzu do danych GUS;

• Zatrudnienie w branży e-commerce w Polsce w 2021 roku może rosnąć proporcjonalnie do wzrostu wartości całej branży - wynika z ocen jej przedstawicieli. Ich zdaniem, branża powinna zwiększyć swoją wartość na poziomie podobnym jak w 2020 r. czyli o ok. 30 proc. rdr;

• 89 proc. hoteli w Polsce nie przewiduje zysków operacyjnych wcześniej niż na koniec 2022 roku - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego;

• Wiele spółek wskazuje na duże problemy administracyjne, co może mieć wpływ na uzyskiwanie pozwoleń. Perspektywy na resztę roku są dobre. Biorąc pod uwagę zapowiedzi dotyczące stóp procentowych i zakładając, że niedługo skończy się pandemia i nie będzie negatywnych skutków dla rynku pracy, to popyt powinien być dobry - powiedział PAP Biznes analityk DM BDM Adrian Górniak, oceniając popyt na mieszkania w 2021 roku;

• Czwartkowe posiedzenie EBC przebiegło bez jakichkolwiek zaskoczeń. Polityka banku została utrzymana i pojawiły się komentarze, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie powinna się ona zmienić. Spodziewam się, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN pozostanie w okolicy 4,55 lub nieco niżej. Z kolei w trochę dłuższym terminie będzie wahał się między 4,53 a 4,60 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień;

• Krótkoterminowe perspektywy dla wzrostu PKB w strefie euro pozostają niepewne przez pandemię Covid-19 i wolne rozpędzania się programów szczepień - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. "Dane wskazują na powrót strefy euro na ścieżkę wzrostu w II kwartale" - dodała Lagarde. Oceniła, że w bilansie ryzyka w krótkim terminie nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym, ale ryzyka średnioterminowe są lepiej zbilansowane;

• W nadchodzących miesiącach inflacja zasadnicza prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, ale w ciągu całego roku spodziewana jest pewna zmienność, odzwierciedlająca zmieniającą się dynamikę czynników specyficznych i przejściowych - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde;

• Nie dyskutowaliśmy o żadnym wygaszaniu PEPP, bo jest na to po prostu przedwcześnie. Odnośnie tempa skupu PEPP - nie jest to zależne od kwestii kalendarzowych, tylko od napływających danych. (...) Dokonujemy oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji i na bazie tych 2 elementów decydujemy o tempie skupu (PEPP - PAP) - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde;

• W marcu po 4 kolejnych miesiącach, Covid-19 przestało być wiodącą przyczyną śmierci w Anglii i Walii – podało Office for National Statistics (ONS). Z zeszłym miesiącu Covid-19 odpowiadało za 9,2 proc. zgonów w Anglii oraz 6,3 proc. w Walii i plasowało się za zgonami z powodu Alzheimera i chorób serca (Financial Times);

• Od końca stycznia do 19 kwietnia UE autoryzowało eksport 136,1 mln dawek szczepionek do 43 państw. Około 52,3 mln dawek zostało wysłanych do Japonii, 16,2 mln do Wlk. Brytanii i 12,8 mln dawek do Kanady (Bloomberg).

#POLITYKA

• Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że nie skorzysta z opcji zakupu 100 milionów dodatkowych dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Możliwość dodatkowego zakupu była przewidziana w umowie, w ramach której nabyto 300 mln dawek preparatu. Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej, że termin na skorzystanie z opcji już upłynął, a Unia Europejska nie planowała skorzystać z możliwości dodatkowego zakupu;

• Państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke. „Zachęca się państwa członkowskie do wdrażania niezbędnych rozwiązań technicznych na szczeblu krajowym. Niezwykle ważne jest przyspieszenie prac nad wdrożeniem technicznym równolegle z trwającym procesem legislacyjnym, aby zapewnić wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów w całej UE do czerwca 2021 roku" - oznajmił Bahrke. Uzgodniona specyfikacja techniczna obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE;

• Czeski rząd zdecydował w czwartek o stopniowym uwolnieniu obowiązujących restrykcji. Jeżeli do 26 kwietnia nie pogorszą się dane związane z pandemią, to 3 maja będą mogły zostać otwarte zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, sklepy detaliczne, galerie i muzea dla indywidualnych zwiedzających. W tym samym czasie mają zostać otwarte sanatoria, ale tylko dla osób, które wymagają opieki po przebytej chorobie Covid-19. 26 kwietnia do klas wrócą uczniowie szkół średnich i będą umożliwione treningi dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach po 6 osób. Tydzień później zaczną uczyć się w klasach starsze roczniki szkół średnich, a uprawiający sport będą mogli spotykać się w grupach dwudziestoosobowych;

• Sytuacja epidemiczna się poprawia, szczyt trzeciej fali wydaje się być już za nami – stwierdził w czwartek premier Francji Jean Castex na konferencji prasowej poświęconej luzowaniu obostrzeń sanitarnych. Sklepy, miejsca kultury, obiekty sportowe i tarasy restauracyjne zostaną ponownie otwarte „około połowy maja”, jeśli pozwoli na to sytuacja zdrowotna - zapowiedział premier Castex. Szef rządu potwierdził powrót uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli do nauki stacjonarnej od poniedziałku, a szkół średnich od 3 maja w trybie hybrydowym. Klasy będą jednak zamykane przy pierwszym zarejestrowanym przypadku zakażenia koronawirusem - podkreślił premier;

• Rząd Szwecji przedłużył w czwartek obowiązujące restrykcje przeciwepidemiczne do 17 maja z powodu wciąż utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. Według prognozy w tym tygodniu epidemia Covid-19 miała tracić na sile. W Szwecji restrykcje mające ograniczyć Covid-19 to m.in. limit zgromadzeń publicznych do 8 osób, zakaz serwowania alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 20. W sklepach przebywać może jednocześnie ograniczona liczba osób. Zasłanianie twarzy i ust maseczkami zalecane jest w transporcie publicznym w godzinach szczytu;

• Norwegia przekaże cały zapas swojej szczepionki AstraZeneca Szwecji oraz Islandii. Państwa te otrzymają odpowiednio 200 tys. oraz 16 tys. dawek. Szczepienie AstraZeneką w Norwegii pozostają wstrzymane drugi miesiąc, po tym jak za powodu zakrzepicy zmarły tam 4 osoby. Zgony te połączono z wcześniejszym podaniem szczepionki AstraZeneca. Wcześniej podobną decyzję podjęła Dania, która przekazała swój zapas AstraZeneca regionowi Szlezwik-Holsztyn za granicą z Niemcami (Financial Times);

• Niemcy kupią w Rosji 30 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V, po 10 mln w czerwcu, lipcu i sierpniu - poinformował portal gazety "Bild", powołując się na premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Portal dodał, że Kretschmer ogłosił to podczas podróży do Rosji, po rozmowie z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko. Premier Saksonii podkreślił: "Może uda nam się zdobyć więcej. Jest to kolejna cegiełka, która pozwoli na szybkie szczepienia w Niemczech". Transakcja zostanie zrealizowana, jeśli Europejska Agencj Leków zatwierdzi szczepionkę. (PAP Biznes)

tj/ luk/

Ostatnie wiadomości