Wideokomentarz GPW: GPW wciąż liderem w Europie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 maj 2021, 12:09

Wideokomentarz GPW: GPW wciąż liderem w Europie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) nie zwalnia tempa. O ile większość giełd europejskich w zestawieniu danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) zanotowało spadki lub jedynie symboliczne wzrosty w I kwartale 2021 r., to nasz parkiet nadal błyszczał wyjątkowo mocno na tle całej Europy.

Prezes Zarządu GPW Marek Dietl powiedział w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych, że w pierwszym kwartale wyróżniły się dwa kraje: Luksemburg i Polska. - W Tych krajach wzrosła liczba miejsc pracy, a rynki finansowe są również wyjątkowo silne. Obroty na giełdzie w Luksemburgu wzrosły o prawie 20 proc., a na giełdzie w Warszawie o prawie 50 proc. – dodał Marek Dietl.

W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku GPW przekroczyła 93 mld zł (21 mld EUR). Jest to o 47 proc. więcej wobec pierwszego kwartału ubiegłego roku, obejmującego marzec – czyli pierwszy miesiąc pandemii i wywołanej nią gwałtownej zmienności na rynku. To najlepszy wynik spośród wszystkich rynków ujętych w zestawieniu FESE.
Na większości rynków obroty w pierwszych miesiącach tego roku były niższe niż w 2020 r.

W I kwartale 2021 r. obserwowaliśmy również ożywienie na europejskich giełdach pod względem liczby debiutów. - Ostatni kwartał był znakomity pod względem debiutów w całej Europie – było ich aż 86. Na tym tle warszawska giełda wypada okazale z 9 debiutami. Był to najlepszy kwartał od wielu lat – skomentował Marek Dietl.

Wartość trzech IPO na Głównym Rynku GPW wyniosła 1 750 mln zł. Sześć ofert pierwotnych na rynku NewConnect osiągnęło wartość 26,5 mln zł. W całej Europie w I kwartale 2021 r. wartość pierwotnych ofert publicznych 86 nowych spółek wyniosła 22,6 mld EUR i była wyższa niż w całym 2020 r.​

O Grupie Kapitałowej GPW:

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej.

Źródło: Spółka, #GPW

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości