Skrót wiadomości - środa, 5 maja, 19.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 maj 2021, 19:50

Skrót wiadomości - środa, 5 maja, 19.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 5 maja utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie.

RPP nie wspomina w komunikacie, choć czyniła to wielokrotnie poprzednio, że polityka NBP stabilizuje inflację w celu i wzmacnia stabilność systemu finansowego. RPP ocenia, że inflacja, podbijana przez czynniki niezależne od polityki Rady, w najbliższych miesiącach utrzymywać się będzie powyżej 3,5 proc., ale w przyszłym roku obniży się.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 1,1 proc. w marcu 2021 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 4,3 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w IV 50,5 pkt. wobec 49,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w IV 49,9 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w IV 50,3 pkt. wobec 48,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w IV 47,3 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Hiszpanii, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w IV 54,6 pkt. wobec 48,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 64,7 pkt. wobec 60,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 63,5 pkt. wobec 59,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 0,9 proc. w tygodniu zakończonym 30 kwietnia - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

W firmach w USA przybyło w kwietniu 742 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 800 tys.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w kwietniu wyniósł 62,7 pkt., wobec 63,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 64,3 pkt.

GIEŁDA

W gronie głównych krajowych indeksów GPW najmocniej zwyżkował WIG20, który rosnąc o ponad 2 proc. znalazł się w czołówce europejskich benchmarków. Wzrostom na warszawskiej giełdzie przewodziły CCC i LPP, które po wyższych od oczekiwań szacunkowych wynikach, dotarły do rekordowych poziomów.

WIG20 od rana systematycznie zwyżkował i na zamknięciu rósł o 2,16 proc. do 2.047,36 pkt. Tym samym indeks krajowych blue chipów znalazł się w czołówce swoich europejskich odpowiedników. WIG zwyżkował o 1,63 proc. do 60.936,81 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,58 proc. do 4.484,77 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,44 proc. do 19.723,28 pkt.

Bank Of America w kwietniu 2021 roku utrzymał pozycję lidera obrotów na rynku akcji w transakcjach sesyjnych GPW. Na drugim miejscu ponownie znalazło się BM PKO BP - podała GPW na stronie internetowej.

SPÓŁKI

Modelowa marża downstream PKN Orlen wzrosła w kwietniu 2021 roku do 10,7 USD na baryłce z 8,5 USD w marcu - poinformował PKN Orlen na stronie internetowej.

Orlen Południe, spółka z grupy PKN Orlen i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący przystąpienia do rozmów w celu analizy możliwości realizacji wspólnej inwestycji w zakresie produkcji, obrotu oraz wykorzystania biometanu - poinformowały spółki w komunikatach.

Orlen Południe finalizuje budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego - podał PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Pepco Group publikuje prospekt i rozpoczyna ofertę publiczną do 102.718.447 akcji oferowanych, stanowiących 17,9 proc. kapitału zakładowego spółki w chwili dopuszczenia do obrotu, w przedziale cenowym od 38 zł do 46 zł za akcję - podała spółka w prospekcie. Wcześniej Steinhoff podawał, że IPO obejmie do 101.343.568 istniejących akcji.

Pepco Group spodziewa się w tym roku obrotowym wzrostu sprzedaży LFL i lekkiej poprawy marży brutto na sprzedaży - podała spółka w prospekcie emisyjnym. CAPEX wyniesie ok. 250 mln euro.

W przyszłości chcemy podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek energetycznych - poinformował Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Zarząd Centrum Medycznego Enel-Med podjął decyzję o zamiarze podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji nieprzekraczającej 20 proc. udziału w obecnym kapitale zakładowym, co stanowić będzie nie więcej niż ok. 16,7 proc. udziału w podwyższonym kapitale zakładowym - podała spółka w komunikacie.

Książek Holding, akcjonariusz Marvipol Development, złożył wniosek o umieszczenie w porządku obrad najbliższego WZ spółki uchwały dotyczącej przyznania dywidendy na akcję w wysokości 0,95 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Marvipol Development rekomenduje wypłatę 0,95 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Na wypłatę dywidendy miałoby trafić 32,98 mln zł z ubiegłorocznego zysku oraz 6,57 mln zł z funduszu dywidendowego.

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Telewizji Polsat i czterem spółkom z grupy kapitałowej Discovery. Zastrzeżenia urzędu budzi m.in. sposób sprzedaży programów w pakietach - poinformował UOKiK w środowym komunikacie.

Zarząd Grodna ocenia perspektywy rozwoju w najbliższych miesiącach jako bardzo korzystne i spodziewa się utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu w bieżącym roku obrotowym - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Zgodnie z szacunkami, przychody grupy w kwietniu, czyli pierwszym miesiącu roku obrotowego 2021/22, wyniosły 72,4 mln zł wobec 44,2 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem.

KNF skierowała w środę do GPW żądanie zawieszenia obrotu akcjami Baltic Bridge, Fast Finance w restrukturyzacji, Invista, Noble Financials, Novavis Group, One, Sfinks Polska, Elektrociepłownia „Będzin”, Braster w restrukturyzacji i IDM SA - podała KNF w komunikacie.

Advanced Graphene Products, producent grafenu płatkowego i powierzchniowego, rozpoczął pierwszą ofertę publiczną akcji, z której planuje pozyskać około 8,2 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie. Spółka w IPO oferuje inwestorom 817.750 akcji serii C nowej emisji.

Zarząd Instalu Kraków rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2020 rok w łącznej kwocie 10,93 mln zł, co daje dywidendę na akcję na poziomie 1,5 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Vercom zadebiutuje na rynku równoległym warszawskiej GPW w czwartek, 6 maja - poinformowała GPW w uchwale.

Akcjonariusze Gaming Factory zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku za 2020 rok w łącznej kwocie 1,5 mln zł, czyli 0,27 zł na akcję - podała spółka komunikacie.

Wstępny, szacunkowy skonsolidowany zysk netto Kruka za I kwartał 2021 r. wynosi 127 mln zł wobec straty netto przed rokiem na poziomie 62 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd podniósł rekomendowaną kwotę wypłaty dywidendy za 2020 rok z 8 zł do 11 zł na akcję.

Akcjonariusze Asbis Enterprises zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku netto za 2020 r. w wysokości 0,20 USD na akcję, czyli łącznie 11,1 mln USD - podała spółka w komunikacie. Całościowa dywidenda z zysku za 2020 r. wyniesie 0,30 USD na akcję, czyli łącznie 16,65 mln USD, uwzględniając wypłaconą wcześniej zaliczkę.

Cognor spodziewa się mocnych wyników w II kw., ale nieco gorszych niż w I kw. 2021 roku - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu spółki Krzysztof Zoła.

Grupa BoomBit szacuje, że jej przychody z gier wyniosły w kwietniu 21,5 mln zł, co oznacza wzrost mdm o 5 proc. - podała spółka w komunikacie. Koszty marketingu wyniosły 12,6 mln zł (+5,8 proc. mdm), a koszty prowizji platform 1,4 mln zł (+40 proc. mdm).

Warsaw Equity Management i Xarus Holdings podpisały z turecką spółką Kervan Gıda przedwstępną umowę dot. sprzedaży pakietów akcji ZPC Otmuchów i PWC Odra - poinformował Otmuchów w komunikacie.

Skorygowany zysk na akcję General Motors w I kw. wyniósł 2,25 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał zysku w wysokości 1,05 USD.

WALUTY

Podtrzymanie gołębiej retoryki na piątkowej konferencji prezesa NBP może przełożyć się na osłabienie złotego do 4,60/EUR, a rentowności krajowych 10-latek mogą testować poziom 1,70 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5752 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2005 USD i 131,20 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest wyceniana powyżej 66 USD za baryłkę, a cena Brent zbliża się do 70 USD. W USA mocno spadły zapasy surowca - o ponad 7 mln baryłek - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 7,99 mln baryłek, czyli o 1,6 proc. do 485,1 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź jest wyceniana powyżej 10 tys. USD za tonę. Metal w dostawach 3-miesięcznych drożeje o 0,6 proc. do 10.021 USD - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Poprzez zmiany w komunikacie RPP sygnalizuje realną możliwość podwyżek stóp w 2022 r. - oceniają ekonomiści. Jak zauważają, RPP nie wskazała jak zamierza się ustosunkować do inflacji powyżej celu.

Unijna dyrektywa Single Use Plastics (SUP), zmniejszająca wpływ plastiku na środowisko, jest na tyle ogólna, że wprowadza duży element niepewności co do kształtu przepisów krajowych, jednak przedsiębiorcy poradzą sobie z nowymi wyzwaniami - ocenili rozmówcy PAP Biznes. Transpozycja przepisów dyrektywy do polskiego prawa ma nastąpić do 3 lipca, ale już teraz spółki przygotowują się na zmiany prawa i dostrzegają w nich możliwości - np. większego zapotrzebowania na produkty alternatywne.

Wzrost PKB Polski w 2021 roku wyniesie 3,8 proc., a w 2022 roku wzrośnie do 4,5 proc. - wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według szacunków Instytutu tempo spadku Produktu Krajowego Brutto w pierwszym kwartale wyniosło 2,3 proc.

Grupy LPP i CCC przedstawiły szacunkowe wyniki za I kwartał roku obrotowego, które okazały się powyżej oczekiwań rynkowych. Kursy spółek zyskują podczas środowych notowań.

Ekonomiści Santander BP podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc. - wynika ze środowego raportu banku. Bank podniósł także swoją prognozę średniorocznej inflacji CPI do 3,6 proc. z 3,3 proc.

W 2018 r. straty sektora finansów publicznych z tytułu wypłacania wynagrodzeń "pod stołem" wyniosły ponad 17 mld zł - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,8 proc. z 4,5 proc. - wynika z najnowszego raportu banku. Zdaniem ekonomistów, inflacja CPI na koniec 2021 r. może sięgnąć nawet 4,6 proc., jednak pozostanie to bez wpływu na decyzje obecnej RPP.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i Giełda Papierów Wartościowych (GPW) podpisały listy intencyjne w sprawie inicjatywy Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL) - poinformowała GPW w komunikacie.

Eksport z Polski w marcu wzrósł o 25,8 proc. rdr, a mdm wzrósł o 12,9 proc. - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

W kwietniu 2021 r. zarejestrowano 47.060 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 ton, tj. o 163,42 proc. więcej rdr oraz o 15,26 proc. mniej niż w marcu - podał instytut Samar.

Po wydzieleniu aktywów węglowych, pozostawione w koncernach jednostki ciepłownicze i kogeneracyjne będą stopniowo zastępowane jednostkami gazowymi dostosowanymi do zasilania w przyszłości zeroemisyjnym wodorem - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Komisja Europejska przedstawiła w środę plan uniezależnienia się UE od chińskich i innych zagranicznych dostawców w strategicznych obszarach, takich jak produkty farmaceutyczne i półprzewodniki. Chce, aby kraje unijne bardziej ze sobą współpracowały w procesie badań i produkcji.

Komisja Europejska zaproponowała w środę przepisy, które mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Chronione mają być też zamówienia publiczne przed udziałem w nich nieunijnych spółek, np. chińskich, dotowanych przez państwo.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 3.896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 349 osób, wykonano 220.325 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.811.951 zakażeń, 68.482 zgony i 12.225.861 szczepień.

Przedterminowe wybory to dziś bardzo mało prawdopodobny scenariusz - ocenił w środę wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem po przyjęciu ustawy ratyfikacyjnej "znika istotna oś sporu" w Zjednoczonej Prawicy. Sądzę, że do 2023 r. już tak ostrych sporów nie będzie - powiedział.

Zadaniem Senatu będzie tak zmodyfikować ustawę ratyfikacyjną, aby spróbować stworzyć tam kilka zabezpieczeń, które spowodują, że unijne pieniądze dostaną Polki i Polacy, każda gmina, powiat, województwo, a nie faworyci partii rządzącej - mówił w środę marszałek Izby Tomasz Grodzki.

Zgodnie z europejskimi zaleceniami, ustawa wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE powinna być ratyfikowana do końca czerwca; w Senacie będzie to zrobione dużo wcześniej, najprawdopodobniej w maju - zapowiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Nowy Ład to śmiały i szeroki program działań; w ramach Zjednoczonej Prawicy myślę, że w 95 procentach osiągnęliśmy zgodę co do tego programu - powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Lewica, godząc się na nieprzygotowany Fundusz Odbudowy, godzi się na wszystkie decyzje, które potem będą podejmowane, na wydawanie pieniędzy np. na spółki Skarbu Państwa czy Fundację Rydzyka - mówił w środę w Polsat News prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na pewno będą konsekwencje - zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe - dla trojga posłów PiS, którzy głosowali przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE - zapowiedział w środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Trzema posłami, którzy głosowali inaczej w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy zajmie się rzecznik dyscypliny klubowej - poinformował w środę lider PO Borys Budka. Rzeczniczka dyscypliny Izabela Mrzygłocka powiedziała PAP, że zamierza najpierw porozmawiać z trzema posłami.

Jeżeli PO uważa, że przy okazji głosowania ustawy ratyfikującej, można było obalić rząd, to proponuję: zgłoście konstruktywne wotum nieufności, poprzemy je; zobaczycie wtedy, czy wasze mrzonki o tym, że ten rząd upadnie są prawdziwe - powiedział w środę lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Propozycja wspólnego startu w wyborach w 2023 roku z ust prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego padła, natomiast żadnych wiążących ustaleń nie ma - powiedział w środę lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

Premier Mateusz Morawiecki napisał we wtorek list do premier Danii Mette Frederiksen, w którym złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Danię szczepionek firmy Johnson&Johnson przeciw COVID-19 - wynika z informacji portalu polsatnews.pl.

W ogólnym zestawieniu wszystkich państw UE pod kątem łącznych obciążeń PIT i ZUS Polska awansowała w 2020 r. o dwa miejsca - wynika z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

Maturzyści piszący w środę obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji i własności figur geometrycznych.

Ucywilizowanie warunków pracy artystycznej i zapewnienie najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, zakłada projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, skierowany w środę przez MKDNiS do konsultacji.

Ponad sto srebrnych denarów bitych w IX wieku przez władców z dynastii Karolingów odnaleziono w trakcie prac archeologicznych w okolicach Biskupca (Warmińsko-mazurskie). Według archeologów jest to pierwszy skarb denarów karolińskich odkryty na terenie Polski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska zaproponowała w środę przepisy, które mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Chronione mają być też zamówienia publiczne przed udziałem w nich nieunijnych spółek, np. chińskich, dotowanych przez państwo.

Komisja Europejska przedstawiła w środę plan uniezależnienia się UE od chińskich i innych zagranicznych dostawców w strategicznych obszarach, takich jak produkty farmaceutyczne i półprzewodniki. Chce, aby kraje unijne bardziej ze sobą współpracowały w procesie badań i produkcji.

Czternaście krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy i Francja, zaproponowało stworzenie wspólnych wojskowych sił szybkiego reagowania, które mogłyby interweniować na wczesnym etapie międzynarodowych kryzysów - powiedział w środę wysoki urzędnik UE, którego cytuje Reuters.

Rząd Niemiec zgodził się we wtorek na złagodzenie restrykcji wobec osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 i ozdrowieńców - poinformowała minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Przyjęte decyzje określiła jako pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli.

W związku z malejącymi bilansami dobowym nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech część krajów związkowych zaczęła już luzować obostrzenia antyepidemiczne, podczas gdy inne dopiero planują, co będzie otwierane w niedalekiej przyszłości.

Stany Zjednoczone to najważniejszy sojusznik Europy - oznajmiła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wyraziła zadowolenie z faktu, że Waszyngton jest po stronie UE w rywalizacji z Chinami i Rosją.

Umowa handlowa między Stanami zjednoczonymi a Unią Europejską "miałaby dużo sensu" - oznajmiła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas konferencji poświęconej stosunkom transatlantyckim.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zażądała, żeby w związku z doniesieniami o naruszeniach na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex Fabrice Leggeri ustąpił ze swojego stanowiska - donosi w środę "Spiegel". Frontex - zdaniem SPD - jest uwikłany w zawracanie imigrantów na Morzu Egejskim we współpracy z grecką strażą przybrzeżną.

Niemcy, Francja i Hiszpania osiągnęły ogólne porozumienie dotyczące projektu wspólnego myśliwca - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło w niemieckim ministerstwie obrony.

Skala epidemii koronawirusa we Francji zmniejsza się o 20-25 proc. tygodniowo. Wskaźniki się poprawiają, liczba hospitalizacji spada - oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran w wywiadzie dla studenckiej stacji Sciences Po TV.

Przy obecnym tempie szczepień stołeczny włoski region Lacjum już wkrótce może być wolny od Covid-19 - ogłosił w środę szef jego władz Nicola Zingaretti. Dodał, że nie będzie miał nic przeciwko temu, jeśli pierwsza będzie Lombardia.

Włochy są gotowe na przyjęcie zagranicznych turystów - zapewnił w środę szef MSZ Luigi Di Maio. Podkreślił, że rząd pracuje nad zniesieniem godziny policyjnej w kraju, obowiązującej od jesieni zeszłego roku od 22.00 do 5.00.

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim podczas wideokonferencji - podała w środę agencja Ansa za tym ugrupowaniem. Jak wyjaśniono, tematem rozmowy była pandemia, wykorzystanie środków z UE i stosunki polsko-włoskie.

Holenderski minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 21 czerwca paszportu sczepień, który będzie także ważny w Niderlandach. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament.

W Hiszpanii w kwietniu przybyło 39 tys. nowych miejsc pracy w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2020 roku - wynika z opublikowanych w środę szacunków ministerstwa pracy i gospodarki społecznej.

Ponad połowa z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zapowiedziała do środy, że w związku z upływającym w nocy z soboty na niedzielę stanem zagrożenia epidemicznego złagodzi obowiązujące od 25 października obostrzenia sanitarne. Tymczasem w kraju notuje się znaczący wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Rząd Portugalii ogłosił w środę akcję masowowych szczepień na terenie szpitali, dzięki którym średnia dobowa liczba podawanych preparatów przeciwko koronawirusowi wyniesie 100 tys. dawek.

Rząd Serbii zapłaci równowartość 25 euro każdemu ze swoich obywateli, który już zaszczepił się przeciw koronawirusowi, oraz tym, którzy zostaną zaszczepieni do końca maja - ogłosił w środę prezydent Aleksandar Vuczić.

Odmowa zarejestrowania prorosyjskiej partii Sojuz przez białoruskie władze świadczy o tym, że dla Alaksandra Łukaszenki ingerencja Moskwy w sprawy wewnętrzne jego kraju to „czerwona linia” – twierdzą białoruscy eksperci.

Wizyta na Ukrainie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, to sygnał silnego wsparcia dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji hybrydowej - ocenił w środę wiceszef ukraińskiego MSZ Jewhen Jenin. Wizyta Blinkena na Ukrainie zaplanowana jest na środę i czwartek. Do Kijowa ma przybyć także podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland.

Sąd w Moskwie w środę przyjął do rozpoznania pozew uwięzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego przeciwko rzecznikowi Kremla Dmitrijowi Pieskowowi. Powodem pozwu jest ubiegłoroczna wypowiedź Pieskowa, iż Nawalny jest instruowany przez "specjalistów amerykańskiej CIA".

Osoby w wieku powyżej 50 lat będą mogły zaszczepić się przeciwko Covid-19 w Wielkiej Brytanii jesienią po raz trzeci, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia do świąt Bożego Narodzenia - poinformował w środę dziennik "The Times".

Wtorek był w Waszyngtonie trzecim dniem z rzędu bez żadnego odnotowanego zgonu z powodu Covid-19. Miasto wraca do stanu sprzed epidemii, na ulicach znów widać turystów, otwiera się coraz więcej restauracji.

Panel doradczy Facebooka (Oversight Board) podtrzymał w środę decyzję zarządu firmy, na mocy której konto Donalda Trumpa w tym serwisie zostało zawieszone w styczniu, po zamieszkach na Kapitolu wywołanych przez zwolenników byłego prezydenta USA.

Resort zdrowia Kanady dopuścił w środę do użytku pierwszą szczepionkę na Covid-19 dla dzieci od 12. do 15. roku życia. Zgodę uzyskał preparat opracowany przez firmy Pfizer-BioNTech.

Do parlamentu Rosji wniesiony został w środę projekt ustawy przewidujący zakaz publicznego "utożsamiania roli ZSRR i Niemiec nazistowskich w II wojnie światowej"' oraz zakaz "negowania decydującej roli narodu radzieckiego" w pokonaniu III Rzeszy.

Ponad 40 rosyjskich adwokatów złożyło w sądzie w Moskwie apelacje, dotyczące działań wobec Iwana Pawłowa, znanego obrońcy w sprawach karnych dotyczących zdrady stanu. Prawnicy skarżą decyzję sądu, który zakazał Pawłowowi używania telefonu i internetu.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył w środę misję utworzenia rządu Jairowi Lapidowi, przywódcy centrowej, opozycyjnej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość). Lapid będzie miał 28 dni na sformowanie gabinetu, w przeciwnym wypadku w Izraelu może dojść do kolejnych wyborów parlamentarnych.

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar wycofał się z osobistego udziału w spotkaniach szefów dyplomacji państw G7 w Londynie z obawy, że może narazić innych uczestników konferencji na Covid-19

Prywatni kolekcjonerzy w przyszłym tygodniu będą mogli kupić odrobinę DNA Napoleona Bonapartego. We Francji na aukcję z okazji 200. rocznicy jego śmierci trafi bowiem poplamiona krwią tkanina, która podczas sekcji zwłok została nałożona na jego ciało - poinformowała w środę agencja Reutera.

(PAP Biznes)

ana/ osz/ asa/

Ostatnie wiadomości