DZIEŃ NA RYNKACH: Kolejny rekord na Wall Street przed ważnymi danymi z rynku pracy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 maj 2021, 22:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Kolejny rekord na Wall Street przed ważnymi danymi z rynku pracy

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a indeks Dow Jones drugi dzień z rzędu ustanowił historyczny rekord. Inwestorzy analizują wyniki spółek za pierwszy kwartał oraz najnowsze dane makro, czekając na kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy w piątek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,93 proc., do 34.548,53 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,82 proc., do 4.201,62 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,37 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.632,84 pkt. Tym samym indeks przerwał serię czterech z rzędu spadkowych sesji.

„W tym tygodniu nie widziałem nic, co mogłoby zmienić mój pogląd, że ostatecznie prognozy gospodarcze w perspektywie krótko- i średnioterminowej wyglądają dość pozytywnie, chociaż wydarzenia w Indiach mogą wykoleić wszelkie globalne ożywienie, zwłaszcza jeśli nowe warianty COVID-19 wydostaną się z Indii” - powiedział Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

„Firmy generują całkiem przyzwoite zyski, przyjmują ludzi do pracy. Głównym pytaniem jest, czy obecne odbicie jest trwałe w perspektywie krótko- i średnioterminowej, ale wygląda na to, że tak” – dodał.

Akcje Pfizera szły w dół o 3 proc., a Moderna zniżkowała o 4 proc. po tym, jak prezydent USA Joe Biden wyraził przychylność dla pomysłu dotyczącego zniesienia patentów na szczepionki na Covid-19.

„Ta decyzja może wyraźnie zmniejszyć potencjalne przychody, które firmy spodziewały się wygenerować ze sprzedaży licencji na szczepionki" - powiedział Neil Wilson, główny analityk rynkowy w Markets. com.

Prezydent USA Joe Biden wyraził w środę poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19. Na takie rozwiązanie nalegają w USA członkowie Partii Demokratycznej oraz rządy około 100 krajów na świecie.

Zrzeczenie się praw własności intelektualnej do patentów na szczepionki zaproponowały Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

USA wraz z kilkoma innymi krajami zablokowały wcześniej negocjacje w WTO w tej sprawie, ale amerykański prezydent, pod rosnącą presją, zmienił swoje stanowisko.

Przedstawicielka USA ds. handlu w administracji Bidena, Katherine Tai w wydanym oświadczeniu ogłosiła poparcie Białego Domu dla proponowanego rozwiązania, w ramach którego nastąpiłoby tymczasowe zrzeczenie się niektórych praw własności intelektualnej do szczepionek.

Uber spadł 6,5 proc. Przychody w pierwszym kwartale wyniosły 2,9 mld USD wobec oczekiwanych 3,26 mld USD.

Rocket Companies poszedł w dół o 16 proc. Prognozy na bieżący kwartał dotyczące zysku ze sprzedaży są znacznie poniżej poziomów z pierwszego kwartału.

Po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych prawie 2 proc. rosły akcje PayPal.

Ponad 14 proc. zniżkował kurs akcji Etsy po ostrzeżeniu, że spółka może zanotować spadek przychodów.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 498 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 540 tys. wobec 590 tys. poprzednio, po korekcie z 553 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 3,69 mln w tygodniu, który skończył się 24 kwietnia. Analitycy oczekiwali 3,62 mln wobec notowanych poprzednio 3,653 mln, po korekcie z 3,66 mln.

„Fed przygląda się zatrudnieniu i oczekuje większej liczby utworzonych miejsc pracy. Myślę, że jesteśmy bardzo daleko od momentu, w którym Fed zdecydowałby się podjąć działania wobec zmian na rynku pracy” - powiedział Arthur Weise, dyrektor ds. inwestycji w Kingsland Growth Advisors.

Inwestorzy oczekują na publikację raportu z rynku pracy USA w piątek. Prognozy wskazują na 978 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym za kwiecień.

(PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości