Netia prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 maj 2021, 11:52

Netia prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji

Netia prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji - poinformował podczas telekonferencji z dziennikarzami i analitykami prezes spółki Andrzej Abramczuk. Dodał, że spodziewa się kontynuacji transakcji infrastrukturalnych w Polsce, ale Netia nie prowadzi obecnie dyskusji na temat wydzielenia infrastruktury.

"Jeśli chodzi o M&A, to rozmowy się toczą. Kiedy osiągną efekt pozytywny, wówczas poinformujemy rynek" - powiedział prezes.

"Pandemia nie bardzo wspierała procesy akwizycyjne, gdzie dyskusje odbywają się raczej w zaciszu gabinetów, a nie za pomocą komunikatorów" - dodał.

W listopadzie 2019 roku Netia kupiła ISTS, czyli dostawcę usług internetowych oferującego szerokopasmowy dostęp do internetu w Krakowie za blisko 35 mln zł. W 2020 roku spółka za 8,8 mln zł nabyła łomżyński IST. Także ubiegłorocznym nabytkiem było centrum przetwarzania danych, zakupione od Ringier Axel Springer Polska (RASP) w Krakowie. Za nie telekom zapłacił około 34 mln zł.

Na pytanie, czy obserwowany w 2020 roku trend transakcji infrastrukturalnych może objąć infrastrukturę Netii, Abramczuk odpowiedział: "Zeszły rok w tej kwestii był bardzo ciekawy. Pierwsze pozycje zajęli operatorzy komórkowi, następnie powstało FiberCo. Czy ten kierunek będzie utrzymany. Myślę, że w mniejszej lub większej części tak, to jest trochę pochodną popytu i podaży".

"My na dzisiaj nie prowadzimy żadnych dyskusji dotyczących wydzielenia infrastruktury z infrastruktury Netii" - dodał.

Na początku kwietnia Cellnex za 800 mln euro kupił 60 proc. spółki wieżowej, która zarządza pasywną infrastrukturą telekomunikacyjną Play, obejmującą około 7.000 stacji bazowych. Plany dotyczące tej transakcji pojawiły się w październiku 2020 roku.

Z kolei Cyfrowy Polsat i Polkomtel zawarły pod koniec lutego 2021 roku z Cellnex warunkową umowę sprzedaży ok. 99,99 proc. Polkomtel Infrastruktura za 7,07 mld zł.

Polkomtel Infrastruktura to spółka zależna Grupy Polsat odpowiedzialna za część technicznej infrastruktury sieciowej. Jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat, składających się z około 7 tys. lokalizacji, około 37 tys. różnych systemów on-air (w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieci transmisyjnej.

Orange Polska poinformował w połowie kwietnia 2021 roku, że utworzy joint venture z APG w celu budowy sieci światłowodowej i planuje sprzedać APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje (wcześniej FiberCo) za 1,374 mld zł. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca sierpnia 2021 roku.

Orange Polska rozpoczął w sierpniu 2020 roku przegląd opcji w celu potencjalnego utworzenia partnerstwa przy budowie sieci światłowodowej przez współkontrolowany podmiot.

(PAP Biznes), #NET

epo/ asa/

Zobacz także: Netia SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości