Niepewność prawna dot. kredytów CHF powstrzymuje klientów ING od zawierania ugód - prezes | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 maj 2021, 11:56

Niepewność prawna dot. kredytów CHF powstrzymuje klientów ING od zawierania ugód - prezes

Niepewność prawna, związana z rozstrzygnięciem kwestii walutowych kredytów mieszkaniowych, powstrzymuje klientów ING Banku Śląskiego od zawierania ugód - poinformował prezes banku Brunon Bartkiewicz.

"Obecna sytuacja i stan niepewności rozstrzygnięć w tym zakresie wręcz powstrzymują klientów od przechodzenia do układu ugodowego. Mamy zawartych kilka ugód z klientami, mamy wole kilkudziesięciu klientów, natomiast wszyscy się wstrzymują póki nie będzie jakiejś sytuacji przesądzającej. A ta sytuacja przesądzająca się opóźnia" - powiedział Bartkiewicz podczas telekonferencji.

"Obawiam się że tak naprawdę nikt nie chce dokonać żadnego przesądzenia w tym zakresie i to nas bardzo martwi" - dodał.

Poinformował, że scenariusz ugód opartych na propozycji KNF pozostaje dla ING scenariuszem bazowym.

"Do niego się dostosowujemy, jego uznajemy jako prawdopodobny. Liczba napływających skarg klientów do sądów nie jest tak duża, żeby zmieniła coś w całej perspektywie" - powiedział Bartkiewicz.

Na koniec marca 2021 roku przeciwko bankowi toczyło się 514 spraw sądowych (450 spraw na koniec roku 2020) w związku z zawartymi umowami o kredyt w złotych indeksowany kursem franka szwajcarskiego. Niespłacony kapitał kredytów, których dotyczyły te postępowania wynosił 140,6 mln zł (129,6 mln zł na koniec roku 2020).

Wyników banku w I kwartale nie obciążyły koszty ryzyka prawnego walutowych kredytów hipotecznych podczas, gdy w IV kwartale rezerwy te wyniosły 239,9 mln zł i były założone przy realizacji planu ugód według propozycji KNF.

(PAP Biznes), #ING

seb/ asa/

Zobacz także: ING Bank Śląski SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości