PGE oraz Ørsted sfinalizowały transakcję dot. projektów offshore o łącznej mocy do 2,5 GW (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 maj 2021, 18:34

PGE oraz Ørsted sfinalizowały transakcję dot. projektów offshore o łącznej mocy do 2,5 GW (opis)

PGE oraz Ørsted, po ziszczeniu się warunków zawieszających, sfinalizowały transakcję dotyczącą projektu budowy morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do ok. 2,5 GW - podało PGE w komunikacie. Podmioty z grupy kapitałowej Ørsted objęły udziały stanowiące 50 proc. kapitału zakładowego spółek Elektrownia Wiatrowa Baltica - 2 (EWB2) oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica - 3 (EWB3) za łączną cenę ok. 686 mln zł.

"Cena uwzględnia w szczególności wkłady wniesione przez PGE na rzecz spółek po podpisaniu umowy inwestycyjnej. Po spełnieniu ustalonych założeń odpowiednie podmioty z grupy kapitałowej Ørsted będą zobowiązane do wniesienia do EWB2 and EWB3 dodatkowych wkładów, które mogą wynieść łącznie do 1.024 mld zł" - napisano.

Spółki EWB2 i EWB3 prowadzą budowę dwóch morskich farm wiatrowych: Baltica 2 (o planowanej mocy około 1,5 GW) i Baltica 3 (o planowanej mocy około 1 GW).

Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Ørsted i PGE staną się w stosunku 50/50 wspólnikami utworzonego wspólnego przedsięwzięcia (joint venture).

PGE i duński Ørsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture w lutym. W połowie marca Prezes UOKiK wydał zgodę na realizację umowy joint venture.

Baltica 2 i Baltica 3 otrzymały pozwolenia środowiskowe i podpisały umowy przyłączeniowe do sieci, a w kwietniu uzyskały ze strony Urzędu Regulacji Energetyki kontrakty różnicowe. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych Baltica 3 może zostać uruchomiona w 2026 roku, a Baltica 2 przed 2030 rokiem.

Do 2040 roku grupa PGE chce posiadać co najmniej 6,5 GW zainstalowanej mocy w offshore.

(PAP Biznes), #PGE

doa/ osz/

Zobacz także: PGE SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości