MOL zwiększył w I kwartale oczyszczony wynik CCS EBITDA o 7 proc., do 664 mln USD | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 maj 2021, 00:50

MOL zwiększył w I kwartale oczyszczony wynik CCS EBITDA o 7 proc., do 664 mln USD

Węgierski koncern paliwowy MOL zwiększył w pierwszym kwartale oczyszczony wynik CCS EBITDA o 7 proc. rdr, do 664 mln USD, dzięki mocnemu otoczeniu makro i rekordowo wysokim marżom petrochemicznym - poinformowała spółka w komunikacie. Cel na cały 2021 rok zakłada około 2,3 mld USD oczyszczonego wyniku CCS EBITDA.

Segment upstream grupy MOL zwiększył wynik EBITDA o 66 proc., do 307 mln USD, a wpływ na to miały znacząco wyższe ceny ropy naftowej i gazu ziemnego.

Oczyszczona CCS EBITDA segmentu downstream spadła o 14 proc., do 254 mln USD w efekcie niższego przerobu w rafinerii oraz niższym rok do roku marżom rafineryjnym. Z drugiej strony wynik segmentu wzmacniały mocne wyniki petrochemii.

Segment usług konsumenckich zanotował najwyższy wynik pierwszego kwartału w historii węgierskiego koncernu. EBITDA sięgnęła 115 mln USD pomimo ostrych restrykcji dotyczących podróży podczas trzeciej fali pandemii.

"Mamy ponad 660 mln USD EBITDY w pierwszym kwartale, co jest świetnym osiągnięciem biorąc pod uwagę pandemię podczas trzech ostatnich miesięcy. To efekt wcześniejszych inicjatyw strategicznych połączonych z naszym zintegrowanym i odpornym modelem biznesowym" - powiedział prezes MOL Zsolt Hernadi.

"Szczególnie zadowolony jestem z wyników petrochemii i usług konsumenckich, które są ważnymi filarami naszej strategii" - dodał.

Wydatki inwestycyjne grupy MOL w pierwszym kwartale wyniosły 281 mln USD, a plan na ten rok zakłada CAPEX w wysokości 1,7-1,9 mld USD.

Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec marca spadł do 1,5x z 1,61x na koniec grudnia 2020 roku. Plan na cały 2021 rok zakłada, że wskaźnik ten nie przekroczy 2,0x.

(PAP Biznes), #MOL

pr/

Zobacz także: MOL Rt. - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości