Oponeo. pl przewiduje utrzymanie obecnego tempa wzrostu przychodów spółki w 2021 roku (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 maj 2021, 17:50

Oponeo. pl przewiduje utrzymanie obecnego tempa wzrostu przychodów spółki w 2021 roku (wywiad)

Oponeo. pl, którego przychody wzrosły od stycznia do kwietnia o 20 proc., spodziewa się w całym 2021 roku utrzymania dwucyfrowego wzrostu z "2" z przodu – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Dariusz Topolewski. Dodał, że w podobnej skali ma rosnąć EBITDA.

"Na rynku opon rok 2021 zaczął się nietypowo w stosunku do poprzednich lat. W styczniu i lutym z powodu opadów śniegu, wiele osób zdecydowało się na wymianę opon na zimowe. W kwietniu było jeszcze zimno i część osób prawdopodobnie zrezygnowała z zamiany opon, a maj dopiero się rozpoczął. Wydaje się, że zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach, więcej o kondycji rynku opon, będziemy mogli powiedzieć pod koniec maja" - powiedział prezes.

"Zakładamy, że jeśli chodzi o przychody spółki, to liczymy, że ten dwucyfrowy wzrost z 2 z przodu uda nam się utrzymać w całym 2021 roku. W tej samej skali chcemy zwiększać EBITDA" - dodał.

Narastająco przychody Oponeo .pl od stycznia do końca kwietnia 2021 roku wzrosły rdr o 20 proc. do 319,1 mln zł.

"Wydaje się, że popyt wewnętrzny w Polsce jest obecnie bardzo silny w związku z brakiem atrakcyjnych stóp procentowych w bankach, stąd liczymy na odbicie na naszym rynku opon, po spadku o 8-10 proc. w 2020 roku" - zapowiedział Topolewski.

Oponeo .pl prowadzi internetową sprzedaż opon przede wszystkim na rynek polski. W 2020 eksport stanowił 19 proc. przychodów grupy.

"W 2021 roku eksport może trochę wzrosnąć. Wiele zależy od południowej Europy. We Włoszech, które były dotychczas naszym drugim rynkiem, sytuacja jest tragiczna, spadki kilkudziesięcioprocentowe. Tradycyjni sprzedawcy +walczą o przetrwanie+, marże są bardzo niskie. W Hiszpanii także sytuacja gospodarcza jest bardzo trudna, panuje wysokie bezrobocie. W miarę dobrze idzie nam sprzedaż w Niemczech, Austrii i Belgii" - powiedział prezes.

"W Wielkiej Brytanii, gdzie trafia 4-5 proc. naszego eksportu, w związku z brexitem, pozyskaliśmy lokalnych partnerów, którzy dla nas wysyłają opony do klientów" - dodał.

Prezes zapowiedział wypłatę dywidendy za ubiegły rok.

"Planujemy wypłacić dywidendę w Oponeo za 2020 rok. Trzeba jednak pamiętać, że nie jesteśmy spółką typowo dywidendową. Zainwestowaliśmy w nabycie Rotopino. Utworzyliśmy z Metalkasem spółkę LAM, która prowadzi internetową sprzedaż drabin w Polsce. W maju planujemy uruchomienie niemieckojęzycznej wersji strony" - powiedział.

Zaznaczył, że dla inwestorów Oponeo .pl uruchamianie kolejnych e-commerce wydaje się ciekawszym pomysłem niż sama dywidenda.

"Jesteśmy w trakcie rozmów odnośnie następnych projektów e-commerce, jednak jest za wcześnie na podawanie szczegółów. Jesteśmy w stanie przenieść nasze doświadczenia i przyspieszyć rozwój każdego e-commerce w Polsce" - powiedział.

W 2020 roku Oponeo wypłaciło 0,10 zł dywidendy na akcję za 2019 rok.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #OPN

epo/ osz/

Zobacz także: Oponeo.pl SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości