Prospekt Rotopino .pl może w II poł. '21 trafić do KNF, debiut na GPW planowany na początek '22 (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 maj 2021, 17:50

Prospekt Rotopino .pl może w II poł. '21 trafić do KNF, debiut na GPW planowany na początek '22 (wywiad)

Prospekt Rotopino .pl, spółki należącej do grupy Oponeo .pl, może w drugiej połowie 2021 roku trafić do Komisji Nadzoru Finansowego, a debiut spółki na warszawskiej giełdzie jest planowany na początku 2022 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Oponeo .pl Dariusz Topolewski. Dodał, że w perspektywie kilku lat na GPW może też trafić utworzona z Metalkasem spółka LAM.

"Od początku 2021 roku konsolidujemy wyniki spółki Rotopino, którą odkupiliśmy od TIM-u. Zakładamy, że tegoroczne przychody tej spółki sięgną 130 mln zł. Rozpoczęliśmy prace, żeby wprowadzić Rotopino na rynek główny GPW. Chcielibyśmy w drugiej połowie roku złożyć prospekt spółki do KNF, żeby debiut nastąpił na początku przyszłego roku" - powiedział prezes.

"Od momentu przejęcia Rotopino nastąpił wzrost przychodów, parametry firmy będą porównywalne do Dadelo, które zadebiutowało pod koniec ubiegłego roku. W Rotopino obecnie połowa sprzedaży to eksport. Środki z IPO chcielibyśmy przeznaczyć na rozwój oferty i poprawę sprzedaży zagranicznej. Pokażemy, że grupa Oponeo jest czołowym teamem e-commerce w Polsce. Mam nadzieję, że oferta spotka się z dużym zainteresowaniem inwestorów, bo mamy spore zaufanie rynku, gdyż nie składamy obietnic bez pokrycia" - dodał.

W grudniu 2020 r. Oponeo.pl odkupiło od TIM-u 100 proc. akcji Rotopino .pl za 35 mln zł. Podstawową działalnością Rotopino .pl jest internetowa sprzedaż narzędzi i elektronarzędzi. Do spółki należy kilkanaście sklepów internetowych.

Pod koniec 2020 roku na GPW zadebiutowała należąca do grupy Oponeo .pl spółka Dadelo. Firma działa na polskim rynku e-commerce i zajmuje się sprzedażą rowerów, części i akcesoriów oraz odzieży rowerowej. Kapitalizacja spółki na GPW sięga obecnie blisko 300 mln zł.

W grudniu ubiegłego roku prezes Dadelo Ryszard Zawieruszyński zapowiedział, że spółka chce zwiększać przychody w najbliższych latach w dwucyfrowym tempie.

"Zerwanie łańcuchów dostaw w ubiegłym roku, nie tylko w branży rowerowej, spowodowało, że wielu modelów rowerów nie da się kupić, bo na przykład nie zostały wyprodukowane. W związku z tym musieliśmy zweryfikować nasze oczekiwania co do przychodów Dadelo, ale może się okazać, że osiągnięte przychody Dadelo zrealizuje przy dużo większej marży niż zakładaliśmy, co wynika również z przewagi dokonywania zakupów na większą skalę ze środków pozyskanych z IPO oraz poszerzeniu zakresu działań działu analiz rynkowych" - powiedział Topolewski.

Według wstępnych szacunków przychody rowerowej spółki w pierwszym kwartale 2021 r. wzrosy rdr o 41 proc. do 12,89 mln zł.

Dadelo w prospekcie nie opublikowało prognoz wyników finansnowych. Trigon DM przewiduje, że Dadelo osiągnie w 2021 roku 97,7 mln zł przychodów, 10,8 mln zł EBITDA MSSF, 7,9 mln zł EBIT oraz 6,4 mln zł zysku netto.

Oponeo .pl utworzyło w 2020 roku z Metalkasem spółkę LAM.

"Utworzyliśmy z Metalkasem spółkę LAM, która prowadzi internetową sprzedaż drabin w Polsce. W maju planujemy uruchomienie niemieckojęzycznej wersji strony. Ten projekt wypracuje kilka mln zł zysku już w tym roku, z czego połowę będziemy konsolidować w wynikach grupy. Jeśli okaże się dużym sukcesem, to w perspektywie kilku lat także mógłby trafić na GPW" - powiedział prezes Oponeo .pl.

W listopadzie 2020 roku UOKIK wyraził zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez Oponeo .pl oraz Metalkas spółki akcyjnej sprzedającej metalowe drabiny i regały za pośrednictwem sklepu internetowego.

Jak wówczas podano, do nowo utworzonej spółki, zarówno Oponeo i Metalkas wniosą wkład pieniężny w kwocie 1 mln zł.

Metalkas produkuje i sprzedaje: sejfy, szafy pancerne, meble metalowe (socjalne, warsztatowe, biurowe), regały, kasetki metalowe, apteczki, szafki na klucze, drabiny stalowe i aluminiowe.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #OPN

epo/ osz/

Zobacz także: Oponeo.pl SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości