Scope Fluidics bliżej finansowania z EBI
Rada Nadzorcza Scope Fluidics, polskiej spółki z branży diagnostyki medycznej, wyraziła zgodę na zawarcie umowy warrantowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W najbliższych tygodniach odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które będzie decydować o emisji warrantów niezbędnej do wykonania umowy przez Spółkę. Umowa ta jest uzupełnieniem podpisanej we wrześniu 2020 r. umowy finansowania o wartości do 10 mln EUR.
Finansowanie EBI będzie mogło być wykorzystane do wsparcia działań firmy na rzecz opracowania nowych i wydajnych rozwiązań pozwalających na ultraszybką charakterystykę antybiotykooporności bakterii oraz umożliwiających szybkie wykrywanie patogenów bakteryjnych i wirusowych, czyli rozwój i komercjalizację projektów BacterOMIC oraz PCR|ONE. Scope Fluidics wykorzystuje innowacyjne technologie mikroprzepływowe, polegające na manipulacji mikroobjętościami płynów w jednorazowym kartridżu diagnostycznym.
- Europejski Bank Inwestycyjny to renomowany partner biznesowy, który oferuje finansowanie projektów realizowanych przez Scope Fluidics na korzystnych warunkach. Cieszymy się, że instytucja z tak szerokim doświadczeniem w finansowaniu europejskich przedsięwzięć z dziedziny life‑science jest gotowa zaangażować się w finansowanie naszych projektów – komentuje Szymon Ruta, członek zarządu i dyrektor finansowy Scope Fluidics.
Zgodnie z umową finansowania i umową warrantową, po jej podpisaniu, Scope Fluidics otrzyma możliwość wykorzystania zwrotnego finansowania dłużnego o wartości do 10 mln EUR. Okres spłaty długu to 5 lat od uruchomienia poszczególnych transz, a oprocentowanie jest stałe i wynosi 3-4 proc. w zależności od transzy. Dodatkowo spółka, po wyrażeniu zgody przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, wyemituje 126 576 warrantów subskrypcyjnych i zaoferuje EBI ich bezpłatne objęcie. Każdy warrant będzie uprawniał do objęcia jednej akcji spółki po cenie nominalnej 0,10 zł. Możliwość wykonania praw z warrantów będzie uzależniona proporcjonalnie od wypłacenia spółce poszczególnych transz finansowania. Wypłata pierwszej transzy (4 mln EUR) będzie uprawniać Bank do wykonania praw z 40 proc. warrantów, wypłata drugiej transzy (3 mln EUR) do wykonania praw z 30 proc. warrantów i wypłata trzeciej transzy (do 3 mln EUR) do wykonania praw z pozostałych 30 proc. warrantów.
- Planowane zawarcie umowy warrantowej to konsekwencja zawartej w ubiegłym roku umowy finansowania. Jej zawarcie nie jest jednoznaczne z zaciągnięciem pierwszej transzy finansowania. Celem umowy jest zabezpieczenie finansowania naszych projektów. Dywersyfikacja źródeł finansowania działalności to element modelu biznesowego Grupy Scope Fluidics. – dodaje Szymon Ruta.
Umowa Scope Fluidics z EBI jest pierwszym projektem w Polsce w ramach Instrumentu Finansowania Chorób Zakaźnych (IDFF), będącego częścią programu Horyzont 2020, wspieranego przez Komisję Europejską. Finansowanie EBI wypełnia lukę rynkową w zakresie dostępnych opcji finansowania dla firm zajmujących się opracowywaniem nowych szczepionek i leków, innowacyjnych urządzeń medycznych i diagnostycznych lub nowatorskiej infrastruktury badawczej do zwalczania chorób zakaźnych.
O spółce Scope Fluidics:
Scope Fluidics zajmuje się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia.
Firma powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka współpracuje ze środowiskiem akademickim, łącząc punkt widzenia medycyny i przemysłu, tworząc oryginalne rozwiązania z wysokim potencjałem komercyjnym.
W ramach Grupy Kapitałowej, Scope Fluidics posiada własne kompetencje z zakresu finansów, administracji oraz zagadnień prawnych, które są wykorzystywane przez spółki Grupy. Scope Fluidics zapewnia źródło finansowania, transferując do spółek celowych środki niezbędne do pokrywania kosztów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz zapewniając tzw. wkład własny do dofinansowań unijnych. Projekty badawczo-rozwojowe prowadzone są w spółkach celowych. Komercjalizacja niezależnych podmiotów może polegać na odsprzedaniu całej spółki, dysponującej kompletnym pakietem własności intelektualnej, rozwoju produktu, rejestracji kontraktów z dostawcami oraz grantami. Polityka dywidendowa Spółki zakłada wypłatę co najmniej połowy zysku wygenerowanego ze sprzedaży swoich wynalazków w formie dywidendy.
W skład Grupy Scope Fluidics wchodzą dwie spółki celowe: Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. i Bacteromic Sp. z o.o., powołane w celu rozwoju odpowiednio systemu PCR|ONE oraz BacterOMIC.
System PCR|ONE to kompletne, samodzielne rozwiązanie do natychmiastowego wykrywania szerokiego zakresu patogenów i celów genetycznych w miejscu opieki. System oferuje proste w obsłudze, jednorazowe panele na próbki kliniczne, które są automatycznie przetwarzane w celu szczegółowej diagnozy w ciągu 15 minut. System PCR|ONE oferuje unikalną kombinację rekordowej szybkości i zakresu do 20 celów genetycznych, które można zidentyfikować w jednym cyklu działania urządzenia, z jednej próbki.
BacterOMIC to pierwszy system oferujący pełne i praktyczne informacje na temat precyzyjnych terapii antybiotykami. BacterOMIC wykrywa wszystkie klinicznie istotne antybiotyki w jednym teście. BacterOMIC to także pierwszy system oferujący zautomatyzowane testy wielu kombinacji antybiotyków. Projekt ten wykorzystuje klasyczne mikrobiologiczne metody wykonywania testów antybiotykowrażliwości, łącząc je z innowacyjną technologią mikroprzepływową, w celu pozyskania informacji o lekowrażliwości patogenu i dobrania optymalnej z indywidualnego punktu widzenia terapii.
Źródło: Spółka, #SCP