Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 8-9 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 maj 2021, 20:02

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 8-9 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 8-9 maja (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Od soboty, do 5 czerwca hotele ponownie mogą przyjmować gości, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które po północy weszło w życie. Od 15 maja mogą być otwarte ogródki w restauracjach i innych stałych placówkach gastronomicznych.

Przywódcy UE i Indii na szczycie w Porto uzgodnili uruchomienie negocjacji w sprawie trzech umów o handlu, ochronie inwestycji i oznaczeń geograficznych - poinformował na konferencji prasowej w Porto przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Na trzech statkach włoskiego koncernu Saipem, które ułożą bałtycki odcinek gazociągu Baltic Pipe, rozpoczęły się przygotowania do wyruszenia na Bałtyk - poinformował PAP operator przesyłowy gazu Gaz-System. Spółka odpowiada za budowę tej części gazociągu.

PKP Cargo wstępnie szacuje, że miało w pierwszym kwartale 2021 roku 71,3 mln zł straty netto, 71 mln zł straty operacyjnej, 104,4 mln zł EBITDA, a przychody z tytułu umów z klientami sięgnęły 996 mln zł. Wynik na poziomie EBITDA jest nieco lepszy od konsensusu, który wynosił 98,7 mln zł.

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim. Firma poinformowała w sobotę, że stała się celem ataku typu ransomware.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Prawdopodobnie odbędzie się specjalna sesja Senatu poświęcona ustawie ratyfikacyjnej dotyczącej decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE - powiedział w sobotę lider PO Borys Budka. Do ustawy tej chcemy wpisać "bezpieczniki" - dodał.

Większość opozycyjna w Senacie zamierza złożyć poprawki do ustawy ratyfikacyjnej ws decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE - zapowiedział poseł KO Marcin Kierwiński. TK już kilkakrotnie uznał senackie poprawki wychodzące poza zakres ustawy za nieuprawnione - odpowiada wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Nie będę uczestniczył w dyskusjach o jednej wspólnej liście, PSL buduje Koalicję Polską, buduje blok centrowy - powiedział PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia zadeklarował, że na razie będzie robił wszystko, aby Polska 2050 wygrała wybory samodzielnie.

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Rząd czeka na rekomendację Rady Medycznej przy premierze w kwestii możliwości skrócenia odstępu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych - powiedział PAP w niedzielę szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.

W poniedziałek do Polski dotrzeć ma 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech - przekazał PAP w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W kolejnych dniach planowane są dostawy preparatów pozostałych firm.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 3.852 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 147 osób, zaszczepiono 245.553 osoby - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 4.765 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 421 osób, a liczba szczepień wyniosła 357.529. Łącznie odnotowano do tej pory 2.833.052 zakażenia, 70.012 zgonów i 13.670.541 szczepień.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja Europejska zaakceptowała nowy kontrakt z firmami Pfizer i BioNTech na szczepionki przeciw Covid-19 na lata 2021-2023 - poinformowała w sobotę na Twitterze szefowa KE, Ursula von der Leyen. Umowa opiewa na 1,8 mld dawek preparatu.

Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw Covid-19 jest oczekiwane do końca maja - powiedziała na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz został w niedzielę oficjalnie wybrany na kandydata Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na urząd kanclerza po wrześniowych wyborach parlamentarnych. Scholz obiecał podwyżkę płacy minimalnej i skupienie się na problemach klimatu.

Większość z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zniosła o północy z soboty na niedzielę obowiązywanie godziny policyjnej i kordonów sanitarnych.

We Włoszech spada liczba chorych na Covid-19 w szpitalach i wskaźnik pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa - podało Ministerstwo Zdrowia w sobotę. Najbliższe dni mają przynieść decyzje w sprawie dalszego łagodzenia restrykcji, w tym godziny policyjnej.

Przy obecnym tempie i liczbie szczepień Włochy pod koniec czerwca mogą otworzyć się i złagodzić restrykcje podobnie jak Wielka Brytania - taką opinię wyraził w niedzielę wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Nie wykluczył zarazem wzrostu zakażeń wśród młodzieży.

Rosja będzie twardo bronić swych interesów narodowych i zapewniać sobie bezpieczeństwo, którego gwarancją są jej siły zbrojne - powiedział w niedzielę prezydent Władimir Putin w wystąpieniu na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał w niedzielę dekret „o ochronie suwerenności i ustroju konstytucyjnego”, który przewiduje, że w przypadku śmierci głowy państwa władza w kraju przejdzie w ręce Rady Bezpieczeństwa. Dokument już obowiązuje.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew poinformował w niedzielę, że tymczasowy gabinet może zostać powołany najwcześniej we wtorek. W tym samym dniu zostanie rozwiązany parlament.

Rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP) wygrała czwartkowe wybory do szkockiego parlamentu, ale do bezwzględnej większości zabrakło jej jednego mandatu - wynika z opublikowanych w sobotę wieczorem pełnych wyników.

W spowodowanych m.in. przez wybuch samochodu pułapki eksplozjach, wymierzonych w jedną ze szkół w stolicy Afganistanu, Kabulu, w sobotę zginęło 55 osób, a ponad 150 zostało rannych - informuje agencja Reutera, opierając się na źródłach w siłach bezpieczeństwa.

Republikańska Lewica Katalonii (ERC) tymczasowego premiera tego regionu Pere'a Aragonesa utworzy rząd mniejszościowy - ogłosił w sobotę premier regionu. Wyjaśnił, że trwające od lutego negocjacje w sprawie sformowania gabinetu na bazie ugrupowań separatystycznych nie przyniosły rezultatu.

Jak informują chińskie media państwowe pozostałości największej chińskiej rakiety wpadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego, a większość jej komponentów została zniszczona po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej.

Aleksandr Murachowski, były szef szpitala w Omsku na Syberii, dokąd w sierpniu 2020 roku trafił opozycjonista Aleksiej Nawalny, zaginął bez wieści podczas polowania - podał w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na media regionalne.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że jego kraj zdecydowanie odrzuca międzynarodową presję ws. wstrzymania budowy izraelskich kolonii we Wschodniej Jerozolimie. Budowa nowych osiedli wywołała protesty Palestyńczyków i zamieszki. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości