Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu wzrósł o 94,3 proc. rdr - BIK | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2021, 06:48

Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu wzrósł o 94,3 proc. rdr - BIK

Popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu wzrósł o 94,3 proc. rdr - podał BIK w komunikacie.

Kwietniowy wynik jest rekordowym odczytem w całej historii publikacji Indeksu.

Według BIK w kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 50,92 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 27,81 tys. rok wcześniej i jest to wzrost o 83,1 proc.

W porównaniu do marca 2021 roku, liczba wnioskujących spadła o 9,2 proc.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu wyniosła 320,61 tys. zł i była o 6,1 proc. wyższa niż w kwietniu 2020 roku.

"Należy pamiętać, że Indeks opisuje jedynie stronę popytową rynku kredytów mieszkaniowych. Wartość akcji kredytowej jest natomiast determinowana polityką kredytową banków i ich skłonnością do akceptacji ryzyka. W mojej opinii w sytuacji obecnej wysokiej nadpłynności polskiego sektora bankowego, najniższego ze wszystkich produktów kredytowych poziomu szkodowości, jakim charakteryzują się kredyty mieszkaniowe oraz faktu, że poziom akceptacji wniosków kredytowych jest na poziomie ok. 70 proc., w kolejnych miesiącach należy oczekiwać wysokiego wzrostu akcji kredytowej w ujęciu wartościowym i marcowe rekordowe 7,3 mld zł może już niebawem zostać przekroczone – napisał w komentarzu Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. (PAP Biznes)

map/

Ostatnie wiadomości