RPP powinna stopniowo normalizować politykę, średnia CPI do końca roku 4,2 proc. - Gatnar, RPP (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2021, 17:04

RPP powinna stopniowo normalizować politykę, średnia CPI do końca roku 4,2 proc. - Gatnar, RPP (opis)

Prognozy przedstawione RPP wskazują, że średni poziom inflacji do końca roku może wynieść 4,2 proc., co powinno skłonić Radę do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że w czerwcu możliwy jest wzrost inflacji do 5 proc.

"Mamy prognozy eksperckie, z których wynika, że do końca roku średni poziom inflacji będzie wynosił 4,2 proc. Ja uważam, że to jest jakiś sygnał, który Rada powinna uwzględnić, stopniowo wchodząc na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej. (...) Wydaje mi się, że RPP powinna realizować swój główny mandat, a więc powinna dbać o wartość pieniądza i kierować się wysokością inflacji" - powiedział członek RPP.

"Jeżeli w maju inflacja CPI będzie 4,5 proc., to w czerwcu może być już 5 proc. Musimy dbać o to, by nie odkotwiczyły się oczekiwania inflacyjne Polaków i nie stracili oni zaufania; żeby wiarygodność nasza jako Rady nie ucierpiała" - dodał.

Gatnar spodziewa się uderzenia odłożonego popytu i powstania presji na rynku pracy.

"Na razie w kwietniu zadziałały czynniki podażowe, bo cena ropy w ubiegłym roku była rekordowo niska (...), mamy złotego o 5 proc. słabszego niż rok temu, a więc te wszystkie czynniki bardzo silnie działają proinflacyjnie. Do tego jeszcze dojdzie teraz odblokowanie popytu i Polacy zaczną wydawać, przymusowe oszczędności, środki zgormadzone na kontach" - powiedział.

"Muszę jeszcze wspomnieć o presji z rynku pracy, ponieważ sektor usług zostanie odblokowany i będą potrzebni nowi pracownicy" - dodał. (PAP Biznes)

luk/ tus/ ana/

Ostatnie wiadomości