RF dokona przeglądu dotychczasowych stanowisk w sprawie kredytów CHF, nie wyklucza zmian | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 maj 2021, 12:32

RF dokona przeglądu dotychczasowych stanowisk w sprawie kredytów CHF, nie wyklucza zmian

Rzecznik Finansowy dokona przeglądu dotychczasowych stanowisk w sprawie tzw. kredytów frankowych, nie wyklucza zmiany stanowiska w odniesieniu do poszczególnych zagadnień, biorąc pod uwagę najnowsze orzecznictwo sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz TSUE - poinformował RF w środowym komunikacie.

Rzecznik Finansowy podał, że rozpoczął prace nad swoim stanowiskiem. Dodał, że szczególny nacisk w prowadzonych pracach kładzie na skutki proponowanych rozstrzygnięć dla systemu prawnego.

"Podjąłem decyzję o dokonaniu przeglądu dotychczasowych stanowisk. Ze względu na wagę zagadnienia nie wykluczam zmiany stanowiska w odniesieniu do poszczególnych zagadnień, także mając na uwadze najnowsze orzecznictwo sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki.

Wtorkowe posiedzenie składu pełnej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych nie podjęło decyzji. Izba zwróciła się o stanowiska między innymi do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego. Instytucje te mają 30 dni na zajęcie stanowiska, ale nie ma określonego terminu wznowienia posiedzenia Izby Cywilnej.

Sąd zajął się sprawą przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych. Chodziło m.in. o rozstrzygnięcia w sprawie możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banku w przypadku unieważnienia umowy. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Ostatnie wiadomości