Zyskowny kwartał Grupy Kapitałowej Aplisens | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 maj 2021, 08:43

Zyskowny kwartał Grupy Kapitałowej Aplisens

W I kwartale 2021 r. skonsolidowany zysk netto Grupy Kapitałowej Aplisens osiągnął wartość 3,9 mln zł (wzrost 30,7 proc. r/r), przychody ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie 26,0 mln zł (wzrost 3,8 proc. r/r), natomiast zysk operacyjny 4,6 mln zł (29,5 proc. r/r). Kluczowy wpływ na osiągnięte wyniki miał wzrost (19,3 proc. r/r) sprzedaży na rynkach Unii Europejskiej.

- W I kwartale 2021 wróciliśmy do poziomów wyników wypracowanych w rekordowym 2019 roku. Grupa Kapitałowa Aplisens odnotowała wzrost (r/r) parametrów operacyjnych, a także wszystkich najważniejszych wskaźników rentowności. Dostrzegamy poprawę nastrojów panujących na rynku, która znajduje odzwierciedlenie w większej liczbie zamówień. Jest to szczególnie odczuwalne w krajach UE. Na rynku polskim wypracowaliśmy zbliżony poziom sprzedaży w stosunku do ubiegłorocznego. Co, patrząc przez pryzmat trwającej trzeciej fali pandemii, oceniam jako dobry wynik. Wciąż dużym wyzwaniem, w kontekście realizacji strategii 2020-22, pozostają dla nas rynki WNP. Osłabienie siły nabywczej gospodarki rosyjskiej i powolne wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego wywołanego COVID-19 , a także niepewna sytuacja polityczna na Białorusi i Ukrainie wpływają negatywnie na poziom sprzedaży. Na ten moment trudno ocenić, kiedy sytuacja ulegnie zmianie – wyjaśnia Adam Żurawski, prezes Aplisens. S.A.

W minionym kwartale największy udział (35,9 proc.) w strukturze przychodów GK Aplisens miał rynek polski, gdzie zrealizowano sprzedaż na poziomie 9,3 mln zł (-2,1 proc. r/r). Przychody z rynku UE (28 proc.) osiągnęły wartość 7,3 mln zł (19,3 proc. r/r), natomiast z WNP 7,1 mln zł (-10,8 proc. r/r), co stanowi 27,4 proc. sprzedaży ogółu Grupy. Największy wzrost przychodów (58 proc. r/r) odnotowano na rynkach pozostałych (8,6 proc.), gdzie zrealizowano sprzedaż na poziomie 2,25 mln zł. Najbardziej perspektywicznym rynkiem spośród rynków pozostałych pozostają: Turcja, Korea Południowa, Pakistan, Tajwan, Chile i Australia oraz w dłuższej perspektywie USA.

Aplisens liczy, że jeszcze I półroczu 2020 r. uda jej uzyskać certyfikaty dla przetworników ciśnienia na rynkach USA i Kanady. Ich otrzymanie może mieć przełożenie na wzrost skali działalności Grupy na innych rynkach, między innymi na Bliskim Wschodzie, gdzie w niektórych branżach wymagane są wspomniane certyfikaty.

Spółka chce, dziesiąty rok z rzędu, wypłacić dywidendę. 4 maja 2021 r. Zarząd Aplisens S.A. rekomendował by z zysku za 2020 r. przeznaczyć na wypłatę dywidendy kwotę 4,75 mln zł, co daje 0,4 zł na akcję.

Źródło: Spółka, #APN

Zobacz także: Aplisens SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost