DZIEŃ NA RYNKACH: Solidne wzrosty na Wall Street na koniec tygodnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 maj 2021, 22:28

DZIEŃ NA RYNKACH: Solidne wzrosty na Wall Street na koniec tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, ale cały tydzień zamknęły one jednak pod kreską. Rynki analizują dane makro i wyniki spółek za pierwszy kwartał. Liderami zwyżek były największe firmy technologiczne, które odrabiały wcześniejsze straty.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 360 punktów, czyli 1,06 proc., do 34.382,13 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 1,49 proc., do 4.173,85 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 2,32 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.429,98 pkt.

„Wyższa inflacja prawdopodobnie pozostanie w centrum uwagi w miarę przyspieszania ożywienia po pandemii. Chociaż spodziewamy się, że obawy o inflację spowodują gwałtowne wahania, uznajemy również takie wahania rynkowe jako okazję do budowania ekspozycji na zwycięzców strukturalnych” - powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

„Zyski w spółkach są na tyle silne, że giełdy rosną, nawet jeśli rentowności obligacji idą w górę w oczekiwaniu na zacieśnienie polityki banku centralnego. Zalecamy kupować wszelkie krótkoterminowe spadki, jakie można teraz zobaczyć. Czas, aby stać się bardziej ostrożnym może nadejść w przyszłym roku, a nie w tym” - dodał Robert Buckland, strateg ds. akcji w Citi.

Główne indeksy nowojorskiej giełdy mają za sobą burzliwy tydzień. Od poniedziałku do środy Dow Jones stracił prawie 1.200 punktów, a S&P 500 i Nasdaq zniżkowały 4-5 proc.

Potem indeksy odrobiły część mocnych strat, ale i tak cały tydzień zamknęły na minusach z powodu obaw inwestorów o wzrost inflacji. Dow i S&P 500 spadły po ponad 1 proc. w tygodniu, a Nasdaq zniżkował w skali ostatnich pięciu dni o ponad 2,3 proc.

Podczas piątkowej sesji mocno rosły akcje spółek technologicznych. Tesla zyskała ponad 3 proc., Facebook podrożał prawie 4 proc., Alphabet i Microsoft zyskały po ponad 2 proc., a Netflix, Amazon i Apple poszły w górę po ponad 1 proc.

Akcje United Airlines i American Airlines rosły po 4 proc. Akcje Carnival szły w górę o ponad 5 proc., a Norwegian Cruise Line i Royal Caribbean zyskiwały po 4,5 proc.

Analitycy wskazują, że wzrosty linii lotniczych i wycieczkowych nastąpiły po tym, jak Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) złagodziły w czwartek wytyczne w sprawie noszenia maseczek i dystansu społecznego dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Akcje Walt Disney spadły 4 proc. Koncern podał liczbę nowych płatnych subskrypcji Disney+, która wyniosła 103,6 miliona w pierwszym kwartale, a oczekiwano, że wyniesie 109 milionów.

Notowania Snowflake rosły 6,5 proc. Goldman Sachs podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "sprzedaj".

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu wzrosła o 0,7 proc. mdm. Oczekiwano +1 proc. mdm, wobec: +2,4 proc. w marcu, po korekcie z +1,4 proc. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,4 proc. mdm. Prognozowano wzrost o 0,4 proc., wobec +3,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +2,7 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w kwietniu 74,9 proc. vs konsensus 75 proc. i wobec 74,4 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w maju spadł do 82,8 pkt. z 88,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 90,4 pkt.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu pozostała bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 1 proc.

Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w marcu spadła o 0,8 proc. mdm. Oczekiwano, że sprzedaż wzrośnie o 0,7 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości