Skrót wiadomości - piątek, 14 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 maj 2021, 06:01

Skrót wiadomości - piątek, 14 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2021 roku spadł o 1,2 proc. rdr wobec spadku na poziomie 2,7 proc. rdr w IV kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Kdk PKB w I kw. wzrósł o 0,9 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2021 r. wzrosły rdr o 4,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w kwietniu o 47,6 proc. rdr - podał GUS.

Ceny usług telekomunikacyjnych w kwietniu wzrosły o 8,5 proc. rdr - podał GUS.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w maju w Polsce o 2 pkt., sugerując narastanie presji inflacyjnych w gospodarce – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Krajowa Rada Sądownictwa wnioskuje do Prezydenta RP o powołanie obecnego członka RPP Rafała Sury na wolne stanowisko sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - poinformował prezes KRS Paweł Styrna, przedstawiając wyniki drugiego w piątek głosownia KRS w tej sprawie.

Procedury nominacji na sędziego NSA mogą potrwać bardzo długo, trudno powiedzieć, kiedy się zakończą - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura, po tym jak KRS wystąpiła z wnioskiem o powołanie go na stanowisko sędziego w NSA. Dodal, że obecnie skupia się wyłącznie na pracy w RPP.

Stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca kadencji obecnej RPP, a skup aktywów powinien być stałym elementem prowadzonej przez NBP polityki monetarnej, przy możliwej modyfikacji skali skupu w zależności od sytuacji gospodarczej - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Eryk Łon.

EBC może dokonać ponownej oceny warunków finansowania podczas posiedzenia w czerwcu - wynika z protokołu z posiedzenia EBC z 21-22 kwietnia. Bank dodał, że kolejne kalibracje są możliwe w razie konieczności.

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu pozostała bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 1 proc.

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu wzrosła o 0,7 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +1 proc. mdm, wobec: +2,4 proc. w marcu, po korekcie z +1,4 proc. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,4 proc. mdm. Prognozowano +0,4 proc., wobec +3,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +2,7 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w maju spadł do 82,8 pkt. z 88,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w kwietniu wyniosła 3,884 mld zł wobec 3,904 mld zł w marcu - podał resort finansów w komunikacie.

Światowy dług w I kwartale spadł o 1,7 bln USD do 289 bln USD – wynika z raportu IIF.

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 199,9 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. To najwyższa wartość sprzedaży bonów NBP w historii.

GIEŁDA

Piątkowa sesja przyniosła wzrosty głównych indeksów o 0,2-1,0 proc., po których sWIG80 wspiął się do poziomu 20.153,83 pkt., najwyższego do lipca 2007 roku. Najsłabiej wypadły w piątek duże spółki, za sprawą głębokiej przeceny KGHM (-5,3 proc.). Jak ocenia analityk BM BNP Paribas Szymon Nowak, przy dobrej koniunkturze na rynkach bazowych, w przyszłym tygodniu WIG20 powinien kontynuować trend wzrostowy.

Na zakończenie sesji WIG20 zwyżkował 0,17 proc. do 2.092,80 pkt., WIG zyskał 0,38 proc. do 62.237,55 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,99 proc. do 4.578,55 pkt. sWIG80 zwyżkował 0,34 proc. i wyniósł na zamknięciu 20.153,83 pkt., najwięcej od lipca 2007 roku.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 10,6 pkt. proc. do 55,9 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 3,8 pkt. proc. do 28 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Benefit Systems zakłada, że odbudowa bazy kart sportowych w wakacje będzie przebiegała podobnie jak w 2020 roku. Satysfakcjonujące byłoby 1,1 mln kart w Polsce i za granicą na koniec września - ocenił w rozmowie z PAP Biznes członek zarządu Bartosz Józefiak. Grupa koncentruje się na rozwoju organicznym, ale nie wyklucza akwizycji. Zamierza wejść na nowy rynek zagraniczny w ciągu 12 miesięcy.

Zysk netto grupy Develia wyniósł 34,6 mln zł wobec 65,4 mln zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku i 28,4 mln zł konsensusu. Pozytywny wpływ na wynik grupy w pierwszym kwartale 2021 r. miały kursy walutowe, z tego tytułu wynik brutto powiększył się o 5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

PKN Orlen ustanowił program emisji średnioterminowych euroobligacji EMTN o wartości do 5 mld euro lub równowartości tej kwoty w innych walutach - poinformowała spółka w komunikacie. Pierwsza emisja w ramach programu planowana jest w najbliższym czasie.

Orlen Unipetrol uruchomił w swym zakładzie w Litvinowie instalację pirolizy do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Posłuży ona do planowanych na trzy lata testów, które sprawdzą możliwości chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych i wprowadzenia tej technologii do produkcji.

PGNiG otrzymało zgodę ukraińskiego urzędu antymonopolowego na objęcie większościowego udziału w spółce KarpatGazVydobuvannya z grupy ERU - poinformował PGNiG na Twitterze.

Archicom chce wypłacić za 2020 rok łącznie 3,71 zł dywidendy na akcję, w tym 2,53 zł na akcję stanowiła zaliczka wypłacona w listopadzie zeszłego roku, a 1,18 zł dywidendy na akcję otrzymają akcjonariusze w 2021 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Strata netto grupy Getin Noble Banku w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 87,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej strata wynosiła 109,6 mln zł - podał bank w raporcie. Wynik okazał się 6 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się straty na poziomie 93,3 mln zł.

Cena akcji Pepco Group została ustalona na 40 zł za sztukę. Ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach IPO wynosi 80.388.350 - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Biorąc pod uwagę cenę akcji oferowanych, szacowana kapitalizacja spółki wyniesie 23 mld zł.

Unimot wstępnie szacuje, że jego skorygowana EBITDA w pierwszym kwartale 2021 roku spadła do 28,3 mln zł wobec 32,9 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Aplisens na wszystkich rynkach, poza białoruskim, obserwuje wzrost zamówień i spodziewa się w tym roku wzrostu sprzedaży - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas piątkowej wideokonferencji. Zarząd nie wyklucza przeprowadzenia jesienią skupu akcji własnych. Nakłady na inwestycje w 2021 r. mogą być mniejsze od planowanych.

Komisja Nadzoru Finansowego uchyliła w całości swoją wcześniejszą decyzję i zgodziła się na powierzenie Joannie Erdman funkcji członka zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności ING Banku Śląskiego - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie.

Zarząd Mennicy Polskiej rekomenduje, aby spółka wypłaciła w formie dywidendy 25,6 mln zł, czyli 0,50 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

GI International kupi w zakończonym 11 maja wezwaniu 16.164.779 akcji Work Service - poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM mBanku.

Zarząd Oponeo. pl rekomenduje, aby spółka wypłaciła w formie dywidendy 8,36 mln zł, czyli 0,60 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Copernicus Securities zezwolenie na przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia i zbycia instrumentów finansowych oraz oferowanie instrumentów finansowych - poinformowała spółka w komunikacie. Dodatkowo KNF nałożyła na spółkę 3,5 mln zł kary.

WALUTY

Kurs EUR/PLN może w przyszłym tygodniu zejść poniżej 4,50 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas. Zdaniem analityka rentowności polskich obligacji na długim końcu krzywej mogą wrócić do poziomu 1,8 proc. w efekcie wzrostu popytu na polskim rynku długu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5316 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2123 USD i 132,49 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań tego surowca od początku kwietnia. Kraje w Azji nadal walczą z atakiem pandemii Covid-19, a to osłabia popyt na paliwa - informują maklerzy.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź mocniej tanieje, ale notowania metalu pozostają powyżej 10.000 USD za tonę. Miedź w dostawach 3-miesięcznych traci 0,8 proc. i przyjmuje poziom 10.255 USD za tonę - podają maklerzy.

Rosyjskie służby ratownicze poinformowały w piątek o wycieku ropy naftowej z lokalnego rurociągu w rejonie Purowska na Półwyspie Jamalskim.

OPINIE, PROGNOZY

Po spadku stóp procentowych banki zaczęły szukać sposobów, by odbudować kurczące się przychody oraz spadającą zyskowność i coraz chętniej zaczęły podnosić ceny oferowanych usług. Podobnie jak w innych krajach europejskich wynik z opłat i prowizji będzie coraz bardziej istotnym elementem przychodów banków - uważają analitycy.

Szacunek GUS nt. dynamiki PKB w I kw. 2021 r. nie zaskoczył, gospodarka, firmy i konsumenci adaptują się do warunków pandemii - oceniają ekonomiści. W kolejnych kwartałach dynamika PKB w ujęciu rdr będzie na mocnych plusach.

Ekonomiści Erste podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,2 proc. z 3,4 proc. szacowane wcześniej - wynika z piątkowego raportu.

Piątkowy odczyt inflacji za kwiecień potwierdził wcześniejszy szacunek GUS, za wzrost wskaźnika odpowiadają głównie ceny paliw i żywności. Na wysokim poziomie wciąż utrzymuje się inflacja bazowa - oceniają ekonomiści. W najbliższych miesiącach wskaźnik CPI będzie podwyższony, w maju może zbliżyć się do 5 proc. rdr.

Na początku drugiej połowy maja ceny paliw na stacjach benzynowych powinny pozostawać na obecnych poziomach - prognozują analitycy e-petrol.

W następnym tygodniu można spodziewać się stabilizacji cen paliw na stacjach benzynowych - wskazują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Według NBP obecnie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC) w Polsce, ale to stanowisko może ulec modyfikacji, jeżeli zaistnieją czynniki uzasadniające taką zmianę - napisał NBP w obszernym raporcie poświęconym CBDC.

Na koniec marca 23 banki, w tym 6 komercyjnych i 17 spółdzielczych, mających ok. 8,3 proc. udziału w aktywach sektora, wykazały łączną stratę w wysokości 401,4 mln zł - podał KNF w opracowaniu.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w kwietniu w Polsce do 51,41 proc. całej produkcji z 43,84 proc. w kwietniu 2020 roku - wynika z danych PSE.

Pomorze nie straci na fuzji Lotosu i Orlenu, to szansa na nowe inwestycje i rozwój; jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć – powiedział w piątek w szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że wpływy z podatków nadal będą trafiać do lokalnego budżetu. Nie będzie też zwolnień.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w kwietniu wyniosło 13.780 GWh, co oznacza wzrost o 13,74 proc. rdr - wynika z danych PSE.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Niewykluczone, że w połowie czerwca będzie gotowy, a po 21 czerwca uruchomiony system związany z tzw. zielonym certyfikatem umożliwiającym podróżowanie po krajach UE, do którego przystąpi także Polska - powiedział w piątek PAP wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 3.288 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 289 osób, wykonano 418.381 szczepień - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.849.014 zakażenia, 71.311 zgonów i 15.144.771 szczepień.

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych - zaapelował w piątek szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że również otwartej przestrzeni przy nagromadzeniach ludzi maseczkę należy założyć, aby chronić i siebie i innych.

Zakładam, że w wakacje 70-80 proc. osób w Polsce będzie uodpornionych na COVID-19. Wrzesień na uzyskanie takiego stanu byłby w pewnym sensie czarnym scenariuszem - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wyrzucanie publicznych pieniędzy wbrew prawu, co przyznaje raport NIK, jest czynem nagannym - tak o raporcie ws. wyborów korespondencyjnych mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Z kolei szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki dodał, że osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje prawne.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin powinni stanąć przed Trybunałem Stanu za naruszenie prawa przy organizacji wyborów korespondencyjnych - powiedział PAP poseł KO Mariusz Witczak. W jego ocenie konieczne są też zmiany w prawie, choćby nadanie PKW rangi konstytucyjnej.

Jeśli ktokolwiek ma mieć zarzuty złamania interesu państwa, to marszałek Senatu - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do raportu NIK dotyczącego przygotowania wyborów na prezydenta, które miały się odbyć korespondencyjnie 10 maja ub. roku.

Są jeszcze prowadzone rozmowy, ale wygląda na to, że ustawa ratyfikacyjna będzie przez Senat opatrzona preambułą oraz powstanie dodatkowa uchwała wskazujące modyfikacje w Krajowym Planie Odbudowy - zapowiedział podczas piątkowego briefingu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Demokratyczna większość w Senacie nie jest przeciwna ratyfikacji układu z UE; ta ratyfikacja wyjdzie z Senatu w lepszym kształcie, tak by z tych ogromnych pieniędzy mógł skorzystać każdy Polak, każda gmina, powiat, województwo - zapewniał w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W Senacie poprzemy ratyfikację Funduszu Odbudowy, ale będziemy chcieli też wprowadzić poprawki; przede wszystkim preambułę, która jest takim wyrazem dobrej woli o transparentności wydawania środków, o demokratycznych standardach - podkreślił w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Budowa multienergetycznego koncernu, gdzie są różne branże, ma sens. Inne państwa to robiły, Polska to robi teraz, żadna opozycja tego nie zatrzyma - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Nie tworzę nowej partii politycznej. Moim zadaniem jest wspomóc opozycję w konsolidacji i w rozszerzaniu się - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Opolu prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Zarząd Krajowy PO podjął decyzję o usunięciu z partii dwóch posłów Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w zarządzie. Obaj to sygnatariusze listu ponad 50 parlamentarzystów PO i KO, w którym znalazł się m.in. apel o zmiany w Platformie.

Żadnego anulowania, wycofywania się z dotychczasowych programów społecznych nie przewidujemy, jeśli w jakimkolwiek aspekcie miałyby być zmiany, to będą to zmiany in plus - zapewnił w piątek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

"Obiecali-oszukali" - pod takim hasłem posłowie KO zorganizowali kolejną już piątkową konferencję prasową z cyklu "Nieład PiS". W kontekście niespełnionych obietnic wymienili m.in. milion samochodów elektrycznych, szybki dostęp doi internetu, ochronę polskiej ziemi rolnej przed wyprzedażą.

Projekt PiS nowelizacji ustawy o lasach jest skandaliczny, musimy wobec niego protestować - mówił w piątek lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Stwierdził, że proponowane zmiany mają służyć spółkom Skarbu Państwa i mogą doprowadzić do zmniejszenia powierzchni lasów w Polsce.

Podczas piątkowej konferencji stołeczni policjanci poinformowali o przystąpieniu do projektu, dzięki któremu będą mogli korzystać z systemu automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. W Warszawie są dwa nieoznakowane radiowozy wyszukujące m.in. kradzione pojazdy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

64 proc. mieszkańców Unii Europejskiej deklaruje chęć przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez agencję UE na rzecz poprawy warunków życia i pracy (Eurofound).

We Francji zauważalny jest od dwóch tygodni nieznaczny wzrost liczby przypadków zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa – poinformowała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego. Obecnie odnotowuje od 4 do 8 przypadków tygodniowo.

We Włoszech sukcesywnie spada krzywa zakażeń koronawirusem - ogłosił w piątek szef krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. Tylko w trzech z 20 regionów liczba zajętych łóżek na intensywnej terapii przekracza poziom krytyczny.

Około 26 milionów Włochów zostało dotąd zaszczepionych przeciwko Covid-19, w tym ponad 8 milionów z nich, czyli 13 procent populacji, zakończyło cykl szczepień - poinformował w piątek rząd. Czerwiec zapowiadany jest jako rekordowy pod względem liczby szczepień.

Wśród osób zaszczepionych we Włoszech przeciwko Covid-19 liczba zakażeń koronawirusem spadła o 95 procent, a ciężkich przypadków o 99 procent w porównaniu z osobami niezaszczepionymi - o tych ustaleniach naukowców z uniwersytetu w mieście Ferrara pisze piątkowa prasa.

Od niedzieli we Włoszech nie będzie obowiązywał wymóg 5-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, a także z Wielkiej Brytanii i Izraela. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w piątek minister zdrowia Roberto Speranza.

W Niemczech w środę zaszczepiono przeciw koronawirusowi 1,35 mln osób; to najwyższy dotąd dzienny bilans szczepień w kraju - poinformował w piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Minister zdrowia Jens Spahn napisał z kolei na Twitterze, że w środę i czwartek zaszczepiło się 2 proc. populacji kraju.

Po tym, gdy w kilku miastach Niemiec doszło do ataków na synagogi, ambasador Izraela w tym kraju Jeremy Issacharoff wezwał rząd federalny do przeciwdziałania takim aktom i zapewnienia ochrony żydowskim świątyniom.

Władze Hiszpanii rozpoczęły prace nad uruchomieniem paszportu szczepionkowego, na podstawie którego osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 mogłyby swobodnie przemieszczać się w okresie pandemii pomiędzy wybranymi krajami świata - poinformowała odpowiedzialna za resort przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto.

Rozpoczęcie weekendu, pierwszego bez stanu zagrożenia epidemicznego, doprowadziło w Hiszpanii do masowych wyjazdów obywateli tego kraju na krótkie urlopy. W rezultacie doszło do licznych korków i chaosu komunikacyjnego w wielu regionach kraju.

Władze Hiszpanii zamierzają sfinansować remont ponad pół miliona budynków ze środków pochodzących z unijnego programu odbudowy, zatwierdzonego jako forma walki z koronakryzysem - poinformował w piątek minister transportu, mobilności i spraw miejskich Jose Luis Abalos.

W piątek Grecja inauguruje sezon turystyczny. W sobotę i niedzielę we Włoszech zostanie otworzona większość plaż. W Portugalii znów zaczną działać parki wodne. Do podróżowania po Europie nadal potrzebne są testy, ale wiele krajów, m.in. Chorwacja, Grecja, Cypr i Czarnogóra, nie wymagają ich od zaszczepionych turystów.

Na posiedzeniu w piątek rząd Słowacji zdecydował o zniesieniu od następnego dnia stanu wyjątkowego, który obowiązywał w kraju od siedmiu miesięcy w związku z pandemią. Decyzja ma związek z uchwaleniem przez parlament ustawy o mobilizacji gospodarczej, pozwalającej na wprowadzanie ograniczeń sanitarnych.

Czesi, którzy są co najmniej 22 dni po pierwszej dawce szczepionki, mogą wrócić z krajów Europy Środkowej i Wschodniej bez konieczności odbycia kwarantanny i wykonania testu - poinformował w piątek szef MSZ Jakub Kulhanek. Od soboty te same warunki będą obowiązywać wracających z podróży do Czech obywateli kilku krajów, w tym Polski.

Zaplanowany na poniedziałek trzeci etap znoszenia restrykcji w Anglii się nie zmienia, ale indyjski wariant koronawirusa stanowi zagrożenie dla kolejnego etapu, który ma się zacząć 21 czerwca - przyznał w piątek po południu brytyjski premier Boris Johnson.

W Wielkiej Brytanii liczba wykrytych zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego tygodnia i jest to już drugi tydzień z tak dużym wzrostem - podała w czwartek rządowa agencja Public Health England (PHE).

Cztery osoby zmarły w Wielkiej Brytanii z powodu indyjskiego wariantu koronawirusa - poinformowały w piątek brytyjskie władze. Są to w tym kraju pierwsze znane przypadki zgonów z powodu tego wariantu SARS-CoV-2.

Republikanie z Izby Reprezentantów USA zagłosowali w piątek za powierzeniem Elise Stefanik funkcji przewodniczącej konferencji Partii Republikańskiej w tej izbie Kongresu. Stefanik zastąpiła na stanowisku Liz Cheney, usuniętą za krytykowanie byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) złagodziły w czwartek wytyczne w sprawie noszenia maseczek i dystansu społecznego dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19. Nie obowiązuje to nawet w większości zamkniętych pomieszczeń.

Stany Zjednoczone wycofały wszystkich swoich żołnierzy z bazy lotniczej w Kandaharze w południowym Afganistanie, jednej z największych w tym kraju - poinformowali w piątek przedstawiciele afgańskich władz.

Połowa prowincji i terytoriów Kanady wycofała się ze stosowania szczepionki AstraZeneca. Dotychczas ok. połowy Kanadyjczyków zostało zaszczepionych przynajmniej raz, różnymi preparatami.

Zapowiedziałem, że z dużą siłą uderzymy w Hamas i inne grupy terrorystyczne i będziemy to nadal robić, liderzy Hamasu nie zdołają się przed nami ukryć - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wydanym w piątek oświadczeniu.

Izraelska artyleria rozpoczęła ostrzeliwanie terytorium Strefy Gazy, siły powietrzne kontynuują ataki z powietrza - poinformował wkrótce po północy z czwartku na piątek izraelski rzecznk wojskowy. Według mediów siły Hamasu w Gazie odpowiadają dalszymi atakami rakietowymi.

Do 10 wzrosła liczba Palestyńczyków zabitych w piątek podczas starć z siłami Izraela na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowały władze palestyńskie. Ok. 150 osób jest rannych. Od izraelskich kul zginął też Libańczyk, który podczas protestu próbował sforsować granicę tego kraju z Izraelem.

Co najmniej 43 osoby zostały zatrzymane w piątek w Lod pod Tel Awiwem, a w czwartek aresztowano 120 osób w całym Izraelu podczas zamieszek między Żydami i Arabami w miastach o mieszanej strukturze etnicznej - podała w piątek izraelska policja, na którą powołuje się "The Jerusalem Post".

W najbliższą niedzielę 16 maja o godz. 14. czasu GMT (16. czasu polskiego) odbędzie otwarte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ostatniej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - poinformowały źródła dyplomatyczne.

W Indiach potwierdzono w piątek ponad 343 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i ok. 4 tys. kolejnych zgonów w związku z Covid-19. W ciągu tygodnia w kraju tym przybyło prawie 1,4 mln infekcji, a zmarło ponad 16 tys. osób, u których zdiagnozowano koronawirusa.

Władze Chin kontynentalnych zgłosiły w piątek nowe przypadki Covid-19, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. To pierwsze lokalne infekcje od ponad trzech tygodni w Chinach, gdzie pandemia pozostaje zasadniczo pod kontrolą od wielu miesięcy.

Pandemiczny stan wyjątkowy, obowiązujący w Tokio i pięciu innych prefekturach, zostanie od niedzieli rozszerzony na kolejne obszary Japonii – ogłosił w piątek premier Yoshihide Suga. Decyzję podjęto w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

Polski kierowca ciężarówki został aresztowany przy próbie wwiezienia do Wielkiej Brytanii 107 kilogramów kokainy, której szacunkowa rynkowa wartość wynosi 8,5 mln funtów - podały w piątek lokalne media angielskie. (PAP Biznes)

asa/ mfm/ osz/

Ostatnie wiadomości