Polenergia miała w I kw. 75,7 mln zł skorygowanej EBITDA, spadek o 20 proc. rdr | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 maj 2021, 18:40

Polenergia miała w I kw. 75,7 mln zł skorygowanej EBITDA, spadek o 20 proc. rdr

Polenergia miała w pierwszym kwartale 2021 roku 75,7 mln zł skorygowanej EBITDA, co oznacza spadek o 20 proc. rdr - podała spółka w raporcie kwartalnym. Przychody ze sprzedaży wyniosły blisko 637 mln zł i były wyższe o 39 proc. rdr.

Zysk netto wyniósł 34,2 mln zł wobec 49,9 mln zł rok wcześniej.

Spółka podała w komunikacie prasowym, że wzrost przychodów rdr to efekt wyższych o 207,9 mln zł przychodów segmentu obrotu i sprzedaży, który został częściowo skompensowany niższymi o 26,6 mln zł przychodami w segmencie lądowych farm wiatrowych oraz segmencie gazu i czystych paliw.

"Spadek wyniku segmentu lądowych farm wiatrowych jest głównie konsekwencją niższej wietrzności w tym okresie, a co za tym idzie niższego wolumenu produkcji oraz nieznacznie wyższych kosztów operacyjnych farm wiatrowych. Trzeba jednak pamiętać, że produktywność farm wiatrowych Polenergii w pierwszym kwartale 2020 roku stała na rekordowym poziomie 49 proc., a w przypadku Farmy Wiatrowej Mycielin sięgała aż 60 proc." - napisano w komunikacie.

Jak podano, segment lądowych farm wiatrowych zanotował niższy o 31,5 mln zł wynik EBITDA, co głównie wynikało z niższej wietrzności. Segment gazu i czystych paliw zanotował wzrost wyniku o 10,6 mln zł w porównaniu do wyniku z roku ubiegłego, głównie w efekcie wyższej marży na sprzedaży energii elektrycznej oraz przychodów z rynku mocy. Dodatkowo EBITDA segmentu obrotu i sprzedaży była wyższa o 3,2 mln zł dzięki lepszemu wynikowi na aktywach wytwórczych grupy i częściowemu wdrożeniu nowej strategii.

Polenergia poinformowała w komunikacie prasowym, że realizacja projektu farmy wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW zbliża się do zakończenia, a budowa farmy Dębsk o mocy 121 MW przebiega zgodnie z planem.

Niedawno projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1.440 MW otrzymały prawo do kontraktu różnicowego. Szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem projektów wyniosą od 307 do 385 mln zł, natomiast nakłady na budowę wyniosą od 16,1 do 18,2 mld zł.

"Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zawarciu niezbędnych umów i pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane mogłyby rozpocząć się na przełomie 2023 i 2024 roku, tak by najpóźniej w 2027 roku pierwszy morski projekt Polenergii realizowany wspólnie z Equinor został oddany do użytku" - podała spółka w komunikacie prasowym.

(PAP Biznes), #PEP

pel/ osz/

Zobacz także: Polenergia SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości