Medinice zakończyła ofertę publiczną akcji serii J o wartości prawie 25 mln zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 cze 2021, 09:01

Medinice zakończyła ofertę publiczną akcji serii J o wartości prawie 25 mln zł

Spółka notowana na parkiecie głównym GPW Medinice S.A., rozwijająca małoinwazyjne technologie medyczne w obszarze kardiochirurgii i kardiologii, zakończyła właśnie ofertę publiczną akcji serii J i wyemitowała 829 766 akcji (15,5 proc. w podwyższonym kapitale), dzięki czemu pozyskała ok. 25 mln zł brutto. Środki pozwolą na przyspieszenie prac badawczych przy projektach własnych oraz na rozwijanie nowych, innowacyjnych rozwiązań pojawiających się na rynku medycznym. Medinice planuje rozszerzenie portfolio o kolejne projekty m.in. już przejęty pod koniec maja projekt zacisku do zamykania uszka lewego przedsionka serca oraz SMI, czyli dwa rozwiązania nad którymi Spółka chce pracować wspólnie ze światowej renomy ośrodkiem badawczym – University Medical Center Utrecht.

6 maja akcjonariusze Medinice podjęli uchwałę o przeprowadzeniu emisji akcji serii J. Minimalna cena emisyjna akcji została ustanowiona w cenie 30 zł za sztukę. Emisja została przeprowadzona w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru w postaci oferty publicznej wyłączonej z obowiązku opublikowania dokumentu ofertowego.

- Pozyskana kwota pomoże rozwinąć Nam nowe projekty, a przede wszystkim rozszerzyć portfolio Spółki o kolejne innowacyjne rozwiązania w zakresie kardiologii jak i kardiochirurgii. Dziękujemy za zaufanie nowych akcjonariuszy, a wynik emisji z pewnością da nam motywację do działania i tworzenia kolejnych innowacji na rynku medycznym - mówi Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice S.A.

Emisja pozwoli spółce Medinice poszerzyć portfolio trzech najbardziej intensywnie rozwijanych dotychczas produktów (CoolCryo, MiniMax i PacePress) o dodatkowe projekty zwiększające efekty realizowanej przez spółkę strategii biznesowej m.in. SMI, w skład którego wchodzą dwa projekty: SpaceMaker - wielofunkcyjne nadmuchiwane urządzenie, które poprawi dostęp do klatki piersiowej i ułatwi manewrowanie instrumentami endoskopowymi w zabiegach małoinwazyjnych oraz Suction Knife - nóż do precyzyjnego nacinania tkanek w czasie minimalnym bez ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek.

31 maja Zarząd Spółki poinformował o zawarciu umowy kupna udziałów w spółce JitMed posiadającej prawa do globalnie opatentowanej technologii kardiochirurgicznej tj. zacisku do zamykania uszka lewego przedsionka serca. Jest to procedura kardiochirurgiczna polegająca na zamknięciu uszka lewego przedsionka serca zapobiegająca powstawaniu udarów mózgu, które są jednymi z najgroźniejszych konsekwencji migotania przedsionków oraz jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Urządzenie to stanie się najbardziej zaawansowanym projektem w portfolio Spółki.

Medinice chce również zwiększyć intensywność prac nad wynalazkiem EP Bioptom czyli urządzeniem łączącym w pojedynczym cewniku mapowanie 3D EAM z przezskórną, endomiokardialną biopsją mięśnia sercowego. EP Bioptom posiada amerykański patent, a aktualnie trwają pracę nad prototypem elektrody. Spółka planuje także pracę nad projektem CNL (CardioNeuroLab) czyli urządzeniem do innowacyjnej kardioneuroablacji.

25 maja Medinice otrzymał zgodę od Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) na przeprowadzenie badań klinicznych w projekcie PacePress oraz tego samego dnia Spółka rozpoczęła rekrutację pacjentów. Badanie ma na celu ocenę bezpieczeństwa oraz skuteczności wyrobu w prewencji powikłań krwotocznych u pacjentów z wysokim ryzykiem krwawienia, poddanym zabiegom CIED (Cardiac Implantable Electronic Device – stałej elektroterapii serca). PacePress to opaska uciskowa, która ma zmniejszać ryzyko wystąpienia krwiaka w loży po implementacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca.

O spółce Medinice:

Medinice jest polską firmą założoną w 2012 roku działającą w branży technologii medycznych. Firma zajmuje się tworzeniem, rozwijaniem oraz komercjalizacją innowacyjnych, bezpiecznych, małoinwazyjnych rozwiązań z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. Łącznie Medinice posiada blisko 40 patentów i zgłoszeń patentowych w Europie, Stanach Zjednoczonych, oraz na pozostałych globalnych rynkach.

W portfolio Medinice znajduje się kilkanaście projektów na różnym etapie rozwoju. Z tej grupy aktywnie rozwijane są aktualnie trzy główne projekty. W MiniMax – wielozadaniowej diagnostyczno-terapeutycznej do elektrofizjologicznej przezskórnej ablacji arytmii serca - prowadzone są obecnie badania przedkliniczne fazy ostrej. W CoolCryo – systemie kardiochirurgicznej krioablacji serca zakończono pierwszy z dwóch etapów badania przedklinicznego fazy przewlekłej. W PacePress – elektronicznej opasce uciskowej, która ma zmniejszać ryzyko wystąpienia krwiaka w loży po implementacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca, finalizowane są przygotowania do badań klinicznych, oraz równolegle już procesowany jest wniosek certyfikacyjny FDA.

Misją Medinice jest tworzenie rozwiązań, które podniosą komfort życia pacjentów. Firma współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce i Europie.

Źródło: Spółka, #ICE

Zobacz także: Medinice SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości