Skrót wiadomości - piątek, 18 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 cze 2021, 06:02

Skrót wiadomości - piątek, 18 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 r. wyniosło 5.637,34 zł, co oznacza wzrost o 10,1 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,7 proc.

Wzrost majowego zatrudnienia wynikał m.in. ze zwiększania wymiaru etatów do stanu sprzed pandemii - podał GUS.

Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do ministra finansów dotyczącej utrzymania w II kw. 2021 r. wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc. - poinformował w piątkowym komunikacie KSF-M.

Na rynku uprawnień EUA panuje duża zmienność notowań - podał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w IV wyniosła 22,8 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w maju spadła o 1,4 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 9,2 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Stopy procentowe w USA mogą zostać podniesione w 2020 r., wraz ze wzrostem inflacji – powiedział w piątek na antenie CNBC prezes Fedu z St. Louis, James Bullard.

GIEŁDA

Na zakończenie tygodnia WIG20 zyskał 0,41 proc. do 2.220,68 pkt., przerywając serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Liderem wzrostów był sektor odzieżowy z LPP na czele - akcje spółki zyskały 6,2 proc. i zamknęły sesję na najwyższym w historii poziomie 11.980 zł. W ocenie analityka BM BNP Paribas Lukasa Cinikasa obecnie nic nie wskazuje na zakończenie trendu wzrostowego na GPW.

Na zamknięciu WIG20 zyskał ostatecznie 0,41 proc., przerywając serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Indeks zakończył tydzień na poziomie 2.220,68 pkt., o 0,2 proc. niższym niż poprzedni. Indeks WIG zyskał 0,24 proc. do 65.963,01 pkt., mWIG40 spadł 0,64 proc. do 4.827,22 pkt., a sWIG80 zakończył sesję bez zmian na 20.670,36 pkt. W perspektywie tygodnia wszystkie indeksy straciły na wartości, a największej przeceny - o 1,2 proc. - doświadczył sWIG80.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 4,3 pkt. proc. do 46,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł z kolei o 4,4 pkt proc. do 33,6 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Gråsel - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

Private Equity Managers złożył do GPW wniosek o zawieszenie obrotu akcjami spółki od 21 czerwca do dnia wykluczenia akcji z obrotu w związku z połączeniem spółki z MCI Capital Alternatywna Spółka Inwestycyjna - podał PEM w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Instal Kraków zdecydowało o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 14,57 mln zł, co daje 2 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Mostostal Warszawa podpisał umowę w sprawie budowy budynków biurowego oraz hotelowego we Wrocławiu o wartości 108,3 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Shoper, właściciela platformy e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego - poinformowała Komisja w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Polenergii zdecydowało o upoważnieniu zarządu spółki do emisji maksymalnie 21,43 mln akcji po cenie 47 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Monnari podpisało z Polskim Funduszem Rozwoju umowę pożyczki w kwocie 7,37 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

The Dust dokonał przydziału 300 tys. emitowanych akcji serii F i z emisji akcji pozyskał 4,2 mln zł brutto - poinformowała spółka w komunikacie.

Fundusz inwestycyjny zarządzany przez Quercus TFI zwiększył zaangażowanie w kapitale zakładowym Serinus Energy do 5,13 proc., z 4,85 proc. wcześniej - poinformował Serinus Energy w komunikacie.

Zwyczajne walne zgromadzenie Forbuild zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 4,69 mln zł, co daje 0,35 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

SFD, notowana na NewConnect spółka zajmująca się handlem suplementami i żywnością dietetyczną, ustaliła cenę emisyjną akcji serii G na 5 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Początek przyszłego tygodnia może przebiegać pod znakiem dalszego osłabienia złotego, a kurs eurozłotego powinien znajdować się w przedziale 4,54-4,57 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych BNP Paribas Wojciech Stępień. Według niego, rentowności polskich obligacji na dłuższym końcu krzywej powinny pozostawać stabilne.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5503 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1898 USD i 131,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowały w czwartek najmocniej od 4 tygodni, a podczas piątkowego handlu surowiec nadal traci na wartości - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie kończący się tydzień zaliczy z największą tygodniową stratą od początku pandemii. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec poziomu 9.316,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Polsko-czeskie negocjacje ws. kopalni Turów jeszcze trochę potrwają - przekazał na piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas liczy na polubowne rozwiązanie sporu.

W polsko-czeskich negocjacjach w sprawie kopalni Turów udało się dokonać postępu i będą one kontynuowane we wtorek - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W I kwartale 2021 roku masa przewozów intermodalnych wzrosła o 15,14 proc. rdr do 6,2 mln ton - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Ministerstwo Infrastruktury jeszcze w II kwartale przygotuje projekt ustawy zawierający rozwiązania w zakresie nadzoru nad procesem budowy farm morskich - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Prezes UOKIK nie miał uprawnień do oceny koncentracji Orlen-Polska Press na podstawie przesłanek niewskazanych w ustawie - zaznaczono w odpowiedzi prezesa Urzędu na odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od zgody na tę koncentrację. W piśmie do sądu wniesiono o oddalenie odwołania RPO.

Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE wzrosła na koniec maja o 7,8 proc. mdm do 176,0 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja w krajowe akcje wzrosła o 148 pb mdm i wyniosła 81,2 proc. i ponownie wszystkie OFE znalazły się powyżej progu 75 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Senat nie wyraził w piątek zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Przeciw wybraniu senator Lidii Staroń na RPO głosowała cała większość senacka, w tym senatorowie: KO, Koalicji Polskiej-PSL, Lewicy. Za Staroń zagłosowało 45 z 48 senatorów PiS, w tym senatorowie Porozumienia. Dwoje senatorów PiS wstrzymało się od głosu.

Z apelem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by uruchomiła procedurę wyłonienia kolejnego kandydata na RPO, a do partii politycznych, by porozumiały się w tej sprawie - zwrócili się w piątek na wspólnej konferencji prasowej senatorowie KO, Lewicy i PSL.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 190 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 48 osób, zaszczepiono 384.246 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.878.466 zakażeń, 74.782 zgony i 25.884.468 szczepień.

Mam nadzieję, że to rzeczywiście są jedynie pogłoski - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o medialne doniesienia, że szef PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński miałby do końca roku odejść z rządu. Dodał, że jest bardzo wdzięczny za pracę Kaczyńskiego w rządzie.

Wniosek PiS do TK doprowadzi do wyklarowania niejasności prawnych; to normalna i częsta praktyka w krajach UE, że w przypadku kolizji przepisów prawa krajowego i europejskiego dochodzi do sformułowania zapytań do trybunałów konstytucyjnych bądź sądów najwyższych - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Projekt strategii demograficznej jest długofalowy i nie wszystkie rozwiązania są szczegółowo zaprojektowane. Liczę, że nasze pomysły będą wzbogacone w konsultacjach – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha. Dodała, że przyjęcie strategii przez rząd możliwe jest wczesną jesienią.

Według wiedzy, którą pozyskałem od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego atak cybernetyczny na polskich polityków i urzędników był kierowany z terenu Federacji Rosyjskiej - powiedział na piątkowym briefingu premier Mateusz Morawiecki.

Grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. uprawnień unijnego trybunału sprawiedliwości do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych w sprawach m.in. sądownictwa państw członkowskich - dowiedziała się w piątek Polska Agencja Prasowa.

Liderzy Polski 2050 w ramach letniej kampanii pn. "Poznajmy się" zamierzają odwiedzić wszystkie 380 powiatów naszego kraju. Kampanię zainauguruje w sobotę lider ruchu Szymon Hołownia podczas zlotu ruchu na Polach Mokotowskich w Warszawie.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) w czerwcu wzrosło o 3 pkt. proc. do 36 proc. względem poprzedniego miesiąca - wynika z sondażu CBOS. Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni odnotował spadek poparcia o 1 pkt proc. do 16 proc., a Koalicja Obywatelska utrzymała 11 proc. wynik.

Gdyby wybory odbywały się w czerwcu, PiS uzyskałoby 36 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu; Polska 2050 Szymona Hołowni - 16 proc, a KO - 11 proc. - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby też Konfederacja i Lewica - odpowiednio 6 proc. i 5 proc. poparcia. Poza Sejmem znalazłoby się PSL oraz Kukiz'15.

Na 13 oraz 14 lipca Trybunał Konstytucyjny zaplanował rozprawy w sprawach dotyczących kwestii wyższości konstytucji nad prawem unijnym oraz stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowało PAP biuro prasowe TK.

Senat odrzucił w piątek w głosowaniu nowelizację ustaw o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którą szef MEiN mógłby ustanawiać programy i przedsięwzięcia finansowane ze środków na oświatę i wychowanie.

Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi mi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego informuję, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego - oświadczył wicepremier Jarosław Kaczyński.

W kwestii wynagrodzeń przegrałyśmy bitwę, ale nie wojnę – oceniają przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i deklarują, że nie składają broni. Chcą m.in. kontynuować spory zbiorowe i zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie "zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego".

Na 25 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w procesie ws. niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. przez pięciorga urzędników, w tym b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego, którego nieprawomocnie skazano na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program częściowej rekompensaty strat dla dużych firm, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń wprowadzonych przez władze.

Wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Genewie główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

Liczba zgonów w związku z koronawirusem na świecie w piątek przekroczyła 4 miliony - wynika z wyliczeń agencji Reuters. Najwięcej osób do tej pory zmarło w USA, ale obecnie najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Ameryce Łacińskiej oraz w Indiach.

Wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Genewie główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

AstraZeneca została zobowiązana w piątek przez sąd w Brukseli do dostarczenia krajom Unii Europejskiej 50 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Proces szwedzko-brytyjskiemu koncernowi wytoczyła Komisja Europejska i 27 państw UE za opóźnienia w dostawach.

Kraje UE wstępnie porozumiały się w sprawie nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś. Sankcje obejmą m.in. sektory produkcji potasu, ropy oraz sektor bankowy – przekazało PAP w piątek źródło unijne w Brukseli.

99 procent terytorium Włoch przejdzie wkrótce do białej strefy minimalnych restrykcji antypandemicznych - zapowiedział w piątek minister zdrowia Roberto Speranza. Oznacza to zniesienie godziny policyjnej; pozostanie wymóg maseczek na zewnątrz i zachowywania dystansu społecznego.

We Włoszech notuje się 16 przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców - ten rekordowo niski wskaźnik podał Instytut Służby Zdrowia w piątek w cotygodniowym raporcie z monitoringu epidemii. Znacznie poprawiła się sytuacja w szpitalach.

Przedstawiciele rządu Włoch nie odnieśli się do publikacji dziennika „La Repubblica” o tym, że humanitarna rosyjska akcja pomocy dla Italii na początku pandemii była akcją wywiadu Rosji. Jej celem miało być uzyskanie danych na temat Covid-19, by wyprodukować szczepionkę.

Rząd Norwegii ogłosił w piątek złagodzenie restrykcji epidemicznych od południa w niedzielę w większej skali, niż wcześniej planowano. Od 5 lipca Polska ma zostać uznana za kraj "zielony", co pozwoli przyjezdnym uniknąć kwarantanny.

Rząd Szwecji ogłosił w piątek wprowadzenie od kwietnia przyszłego roku dodatkowego tygodnia wolnego dla rodziców na opiekę nad dziećmi. W tym okresie wypłacany ma być zasiłek rodzicielski.

Polska opowiada się za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej. Obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek zniesienie obowiązku noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu. Nakaz ten przestanie obowiązywać 26 czerwca.

Krzywa zakażeń koronawirusem we Włoszech jest obecnie jedną z najniższych wśród głównych państw UE - ogłosił w piątek krajowy Instytut Służby Zdrowia. Sytuację epidemiologiczną oceniono jako "bardzo dobrą".

Od 26 czerwca w Holandii zostaną zniesione niemal wszystkie ograniczenia, które obowiązywały w związku z pandemią Covid-19 - ogłosił w piątek premier Mark Rutte. “Otwieramy kraj, oczekiwania się spełniły” - podkreślił.

Ze względu na to, że cały obszar Polski znajduje się na zielonej liście ECDC, polscy turyści mogą wjeżdżać do Chorwacji na warunkach obowiązujących przed pandemią, czyli bez testów i kwarantanny - poinformował w piątek chorwacki ośrodek informacji turystycznej.

Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna doznała zaskakującej porażki w wyborach uzupełniających do brytyjskiej Izby Gmin - wynika z ogłoszonych w piątek rezultatów, które jak wskazują media, powinny być sygnałem ostrzegawczym dla premiera Borisa Johnsona.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odwiedzi w dniach 22-29 czerwca Berlin, Paryż, Rzym, Watykan oraz włoskie miasta Bari i Materę - poinformował w piątek Departament Stanu. Spotka się tam m.in. z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Emmanuelem Macronem.

Główny doradca Białego Domu ds. pandemii Anthony Fauci zapowiedział przeznaczenie 3,2 mld dolarów na przyspieszenie badań nad pigułkami antywirusowymi, przeciwko Covid-19 oraz innym wirusom o potencjale pandemicznym.

Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta do 21 lipca, przedłużono też zakaz przylotów dla podróżnych z innych krajów. W poniedziałek zostaną podane nowe informacje dla osób w pełni zaszczepionych – zapowiedział rząd federalny.

Aż 9.056 nowych przypadków Covid-19 wykryto w ciągu minionej doby w Moskwie - poinformował w piątek sztab rządowy. Tak wysokiego dobowego przyrostu zakażeń w stolicy Rosji nie było jeszcze od wybuchu pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku.

W 20 krajach Afryki liczba przypadków Covid-19 wzrosła z tygodnia na tydzień o ponad 20 procent. Szczepienia Afrykanów idą powoli; na kontynencie zaszczepionych jest jedynie 0,79 proc. ludzi - poinformowała w czwartek WHO.

W Brazylii odnotowano w czwartek największą od początku kampanii szczepień liczbę podanych dawek preparatów przeciwko Covid-19 w ciągu jednego dnia - 2.220.845.

Koale, które żyją na wschodnim wybrzeżu Australii, mogą zostać wpisane na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem - ostrzegła w piątek australijska minister środowiska Sussan Ley.

W paryskim domu aukcyjnym Christie's europejski kolekcjoner zakupił XVII-wieczną kopię obrazu Leonarda da Vinci "Mona Lisa" za 2,9 mln euro. To rekordowa cena za reprodukcję tego słynnego dzieła.(PAP Biznes)

ana/ asa/ osz/

Ostatnie wiadomości