DZIEŃ NA GPW: Indeksy odrobiły spadki i zakończyły notowania blisko zera | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 cze 2021, 18:16

DZIEŃ NA GPW: Indeksy odrobiły spadki i zakończyły notowania blisko zera

Krajowe indeksy odrobiły większość spadków z początku poniedziałkowych notowań i zakończyły sesję w okolicach swoich poziomów odniesienia. Dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski zwrócił przy tym uwagę na niższe niż w ostatnich dniach obroty.

"Dzisiejsza sesja była ciekawa. Po ostatnim zimnym prysznicu, kiedy to dolar się umocnił, nastroje na rynkach się schłodziły i inwestorzy odwrócili się od rynków wschodzących. Początek poniedziałkowej sesji na GPW był wymagający ze względu na spore spadki w Azji. Zamknięcie krajowych indeksów w okolicy zera wydaje się ciekawym osiągnięciem - następuje warta odnotowania stabilizacja po słabym zeszłym tygodniu" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

Analityk zauważył, że obroty na GPW wyniosły 750 mln zł, z czego 572 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

"Na poprzednich sesjach obroty przekraczały 1 mld zł. Może to zatem oznaczać, że poniedziałkowe odreagowanie na GPW nie zostało potwierdzone obrotami. Póki co sygnały nie są jednoznaczne" - dodał.

"Wśród krajowych spółek widać było odbicie na KGHM - kurs wzrósł o 2,5 proc. Ciekawie zachowywały się także banki, dla których kluczowe może być wtorkowe posiedzenie banku centralnego Węgier i środowe banku Czech, na których oczekiwane są podwyżki stóp. Pytanie czy to przeważy i pozytywny sentyment zostanie utrzymany, czy też może nastąpi sprzedaż faktów" - powiedział.

Kozłowski zwrócił ponadto uwagę, że KNF do końca czerwca powinna podać rekomendację dla banków w sprawie wypłacenia dywidendy.

"W krótkiej perspektywie na WIG20 ma szanse przeważać strona podażowa. Wiele będzie zależało od wydarzeń zagranicznych, ale także posiedzeń banków centralnych w regionie i rekomendacji KNF" - wskazał.

"Z ciekawostek warto zauważyć, że pojawiła się nowa krótka pozycja na JSW. Łącznie na rynku takich pozycji otwartych jest 10, więc raczej sporo. Lokalny rynek jest w interesującym momencie" - dodał.

Choć główne krajowe indeksy rozpoczęły poniedziałkowe notowania od sięgających 1,3 proc. spadków, wszystkie zakończyły sesję w okolicy poziomów odniesienia.

WIG20 stracił w poniedziałek 0,06 proc. i wyniósł 2.219,45 pkt. Tyle samo stracił WIG, zszedł do 65.947,24 pkt., mWIG40 jako jedyny poszedł w górę - zyskał 0,1 proc. do 4.831,93 pkt., a sWIG80 stracił 0,18 proc. do 20.632,59 pkt.

W momencie zamknięcia notowań na GPW w Europie przeważały wzrosty, a WIG i WIG20 były w gronie nielicznych indeksów, które zanotowały spadki. W tym czasie niemiecki DAX rósł o ok. 1 proc., amerykański S&P 500 zwyżkował o 1,2 proc., a technologiczny Nasdaq szedł w górę o 0,7 proc.

W ujęciu sektorowym na GPW zwyżkowało 5 z 15 indeksów, przy czym wyraźnie rosły jedynie górnictwo (o 2,4 proc.) oraz telekomy (o 1,9 proc.)

Poniedziałkowy handel odbywał się przede wszystkim na górniczym KGHM (105 mln zł), który poszedł w górę o 2,5 proc. JSW poszło w górę o 1,5 proc. Z kolei reprezentujący telekomy Cyfrowy Polsat zwyżkował o 2,3 proc., a Orange - o 1,2 proc.

W indeksie najmocniej rosły Mercator Medical - o 3 proc. oraz Santander - o 2,5 proc.

Traciło z kolei przede wszystkim LPP (w dół o 4 proc.), które na poprzedniej sesji wyznaczyło nowy historyczny rekord notowań, po wzroście o 6 proc.

Między 1,5 a 2 proc. traciły PGNiG, Dino, Asseco i PGE.

Na GPW jedynie w gronie średnich spółek przeważyły wzrosty. Przy obrotach przekraczających 0,5 mln zł rosły m.in. Millennium, ING, Amica, Eurocach czy Mabion - wszystkie po ok. 2 proc.

Spadkiem o 7 proc. wyróżnił się Asbis. Kurs spadał przy drugich najwyższych obrotach w indeksie, wynoszących 13 mln zł. Spółka podała w poniedziałek, że jej przychody w maju 2021 roku wzrosły rok do roku o 74 proc. do ok. 211 mln USD. Przy czym kurs spółki znajduje się blisko historycznych szczytów, a na poprzedniej sesji wzrósł o ponad 5 proc.

W sWIG80 po ok. 5-6 proc. rosły Alumetal i CI Games, jednak ponad 12 proc. zwyżką wyróżnił się Serinus Energy. Kozłowski zwrócił uwagę na komunikat, w którym podano, że Quercus TFI zwiększył udział w Serinusie do 5,13 proc.

W indeksie przy niższych, nieprzekraczających 400 tys. zł obrotach, po ok. 4 proc. zniżkowały Medicalgorithmics, Erbud i PCF. (PAP Biznes)

kk/ ana/

Ostatnie wiadomości