Skrót wiadomości - poniedziałek, 21 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 cze 2021, 06:02

Skrót wiadomości - poniedziałek, 21 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w maju 2021 r. wzrosła o 29,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w maju 2021 r. wzrosły rdr o 6,5 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w maju 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 31 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

NBP zwiększył w maju zasoby złota do 7,412 mln uncji - poinformował NBP w komunikacie.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) jest bardzo zainteresowany finansowaniem projektów offshore w Polsce - powiedziała PAP Biznes prezes banku Odile Renaud-Basso. EBOiR nie wyklucza zaangażowania w projekty gazowe, jednak pod warunkiem, że będą dotyczyły gazu jako paliwa przejściowego, zastępującego węgiel.

Polska gospodarka w 2021 r. dość mocno odbije, a w przyszłym roku dynamika PKB powinna wrócić na trajektorię wzrostu sprzed kryzysu - ocenia prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) Odile Renaud-Basso. Jej zdaniem, jednym z największych wyzwań dla polskiej gospodarki jest obecnie inflacja.

Przy powrocie do normalizacji polityki pieniężnej ograniczenie skupu aktywów ruchem pierwszorzędnym - powiedział w Biznes 24 członek RPP Cezary Kochalski.

Na początku drugiego półrocza powinny pojawić się sygnały spadku presji inflacyjnej - napisał na portalu wGospodarce członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2020 roku spadł do 10,08 mld USD z 10,85 mld USD w 2019 roku - podała agenda ONZ ds. handlu UNCTAD.

Napływ BIZ na świecie w 2021 roku wzrośnie o 10-15 rdr - ocenia agenda ONZ ds. handlu UNCTAD.

Bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian, już 14. miesiąc z rzędu - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec maja wzrosło o 3,3 mld zł (+0,3 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.125,5 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych.

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań, zaciągniętych przez rząd, wyniosło na koniec maja 10.144 mln euro wobec 10.122 mln euro na koniec kwietnia - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

GIEŁDA

Krajowe indeksy odrobiły większość spadków z początku poniedziałkowych notowań i zakończyły sesję w okolicach swoich poziomów odniesienia. Dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski zwrócił przy tym uwagę na niższe niż w ostatnich dniach obroty.

WIG20 stracił w poniedziałek 0,06 proc. i wyniósł 2.219,45 pkt. Tyle samo stracił WIG, zszedł do 65.947,24 pkt., mWIG40 jako jedyny poszedł w górę - zyskał 0,1 proc. do 4.831,93 pkt., a sWIG80 stracił 0,18 proc. do 20.632,59 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen może wkrótce wybrać wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy 745 MW w Ostrołęce - poinformował PAP Biznes członek zarządu płockiego koncernu Józef Węgrecki. Dodał, że koszt inwestycji może wynieść około 3,5 mld zł.

Grupa Lotos zakończyła przegląd opcji inwestycyjnych i zamierza je przedstawić podczas konferencji w połowie lipca - poinformował PAP Biznes wiceprezes Lotosu Jarosław Wróbel.

Netia prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnych akwizycji. Istnieje szansa, że do przejęcia dojdzie jeszcze w 2021 roku - poinformował PAP Biznes prezes spółki Andrzej Abramczuk.

Netia, której nowe data center w Jawczycach pod Warszawą zostało skomercjalizowane w blisko 40 proc., spodziewa się utrzymania dotychczasowego tempa jego wypełniania - poinformowali podczas oficjalnej uroczystości otwarcia obiektu przedstawiciele spółki.

Netia prowadzi rozmowy w sprawie potencjalnych akwizycji. Istnieje szansa, że do przejęcia dojdzie jeszcze w 2021 roku - poinformował PAP Biznes prezes spółki Andrzej Abramczuk.

Poniedziałkowe zwyczajne walne zgromadzenie PGNiG zostało przerwane i będzie wznowione 9 lipca o godz. 12 - podała spółka.

Transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego może się nie udać bez gazu jako paliwa przejściowego – ocenił prezes Tauronu Paweł Strączyński.

InPost planuje wyemitować sześcioletnie obligacje o łącznej wartości ok. 390 mln euro - wynika z informacji na stronie internetowej spółki.

PKN Orlen może do końca czerwca podpisać porozumienie w sprawie zakupu 50 proc. udziałów w spółce Synthos Green Energy, która realizuje projekty w obszarze morskich farm wiatrowych oraz energetyki jądrowej opartej o małe reaktory - podała agencja Bloomberg, powołując się na informacje podane przez Politykę Insight.

Oferta publiczna Shoper obejmie do 7.731.628 istniejących akcji (27,1 proc.) oferowanych po cenie maksymalnej na poziomie 47 zł za akcję. Przy tej cenie wartość oferty wynosi 363 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

InPost planuje wyemitować sześcioletnie obligacje o łącznej wartości ok. 390 mln euro - wynika z informacji na stronie internetowej spółki.

Moody's rozpoczął wydawanie ratingu dla InPostu od poziomu "Ba2" - podała agencja w komunikacie.

Fitch rozpoczął wydawanie ratingu dla InPostu od oceny "BB" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

Zarząd Kruka podjął uchwałę w sprawie emisji obligacji o wartości do 65 mln zł - podała spółka.

Giełda Papierów Wartościowych wypłaci za 2020 rok dywidendę w kwocie 104,93 mln zł, czyli 2,50 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Spółka Novina rozpoczyna proces pozyskiwania inwestora finansowego, który miałby objąć akcje reprezentujące 20-30 proc. kapitału zakładowego spółki - podała Novina w komunikacie. Pozyskanie inwestora ma na celu rozszerzenie zakresu działalności pożyczkowej spółki.

Przychody Asbisu w maju 2021 roku wzrosły rok do roku o 74 proc. do ok. 211 mln USD - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Mostostalu Płock zdecydowali, by przeznaczyć 1 mln zł z zysku za 2020 roku na wypłatę dywidendy, co daje 0,5 na akcję - wynika z uchwał podjętych przez walne zgromadzenie.

Prąd z farmy Baltic Power do sieci trafi w 2028 roku - podała Baltic Power w planie łańcucha dostaw materiałów i usług.

Escola, spółka zajmująca się tworzeniem aplikacji mobilnych, zamierza w 2022 r. zadebiutować na NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Mostostalu Płock zdecydowali, by przeznaczyć 1 mln zł z zysku za 2020 roku na wypłatę dywidendy, co daje 0,5 na akcję - wynika z uchwał podjętych przez walne zgromadzenie.

Spółka Outdoorzy przeznaczy na wypłatę dywidendy łącznie 105 tys. zł, co oznacza 1 gr na akcję - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Rawlplugu zdecydowali o wypłacie 0,38 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze spółki Odlewnie Polskie zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 5 mln zł z zysku za 2020 rok, czyli 0,25 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie spółki Cyfrowe Centrum Serwisowe zdecydowało, że na dywidendę firma przeznaczy 3,2 mln zł, czyli 0,2 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Votum zdecydowali o wypłacie 4,2 mln zł dywidendy, co daje 0,35 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Budimex podpisał list intencyjny w sprawie budowy zakładu Frito Lay w Polsce. Wartość oferty to 343 mln zł - podała budowlana spółka w komunikacie.

Quercus TFI zaprosił inwestorów do składania ofert sprzedaży łącznie 1,88 mln akcji spółki po cenie 9,5 zł za papier - podał Quercus w komunikacie.

Walne zgromadzenia Ipopema Securities zdecydowało o wypłacie z zysku netto za 2020 rok 0,37 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W kolejnych dniach EUR/PLN może testować poziom 4,5250, który jednak raczej nie zostanie przebity, ze względu na nadal silnego dolara - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska Wojciech Mazurkiewicz. Jego zdaniem w najbliższych tygodniach rentowności SPW mogą zwyżkować w ślad za rynkami bazowymi.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1891 USD i 130,91 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5442 - poinformował NBP.

TOWARY

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na brak porozumienia w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie powiększa spadki notowań po tym, jak zakończyła ubiegły tydzień z najmocniejszymi stratami od początku pandemii. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,4 proc. - po 9.105,00 USD za tonę. To najsłabsze notowania miedzi na LME od 15 kwietnia - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Dane o produkcji przemysłowej w maju były zbliżone do oczekiwań rynku, w kolejnych miesiącach można oczekiwać kontynuacji ożywienia w tym sektorze - oceniają ekonomiści.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Regulacje wprowadzające zmiany w modelu rozliczania prosumentów mogą wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku - poinformował PAP Biznes Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych odbędzie się we wrześniu - poinformowała I prezes SN Małgorzata Manowska w wywiadzie dla portalu Onet.

Koszt projektu jądrowego po polskiej stronie szacowany jest na ok. 70-80 mld zł w perspektywie 20 lat - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin poinformował, że jest zwolennikiem mechanizmów, które pozwolą na zrównoważony rozwój energetyki prosumenckiej. Jego zdaniem obecny system rozliczeń nie dzieli sprawiedliwie kosztów pomiędzy uczestnikami rynku.

W maju 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 16,0 proc., po wzroście o 10,9 proc. w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji w górnictwie rud metali w maju wzrosły rdr o 64,6 proc. - podał GUS.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytu o łącznej wartości 60,4 mln euro (ok. 275 mln zł) na budowę dwóch farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy ponad 125 MW - podał EBOiR w komunikacie prasowym.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety - poinformował UOKiK na stronie internetowej. W ocenie urzędu, przedsiębiorca może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Znacząca część hoteli utrzymuje ceny usług na niższych poziomach niż przed pandemią - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Gaz-System potwierdził w poniedziałkowym komunikacie, że Energinet uzyskał zgodę Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (DEPA) na wznowienie prac budowlanych na większości 211 kilometrowej trasy gazociągu Baltic Pipe na lądzie w Danii.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w niedzielę w CNN, że administracja Joe Bidena nałoży kolejne sankcje na rosyjskich obywateli i podmioty w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego, a także budową gazociągu Nord Stream 2.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o ustanowieniu strategicznego partnerstwa surowcowego z Kanadą. Ma to pozwolić na rozwój bezpiecznego handlu i inwestycji w tej dziedzinie. Jest to pierwsza tego rodzaju umowa zawarta przez UE.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 73 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarła 1 osoba, zaszczepiono 63.569 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.878.840 zakażeń, 74.829 zgonów i 26.494.562 szczepienia.

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł - mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do inwestycji planowanych w ramach Polskiego Ładu.

PiS wygrałby wybory do Sejmu zdobywając 34,2 proc.; na drugim miejscu uplasowała się Polska 2050 - 19 proc., a na trzecim - Koalicja Obywatelska - 14,7 proc. - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wp.pl. Do Sejmu weszłyby też Lewica, Konfederacja i PSL.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spadło w czerwcu do 30 proc. z 33 proc. w maju, a dla Koalicji Obywatelskiej spadło do 20 proc. z 21 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

Negatywnie opowiedziała się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie wniosku Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa KPRM Michała Dworczyka. Wniosek ma związek z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym w ub. roku.

Do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy trafił akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi M. Były współpracownik Antoniego Macierewicza i b. rzecznik MON odpowie przed sądem za reklamowanie i sprzedawanie wódki "Misiewiczówka" bez wymaganego zezwolenia – dowiedziała się PAP.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli w poniedziałek na spotkaniu w Luksemburgu sankcje wobec osób i podmiotów na Białorusi odpowiedzialnych za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz represje wobec obywateli - przekazało PAP źródło unijne.

Rada UE postanowiła w poniedziałek przedłużyć o kolejny rok - do 23 czerwca 2022 roku - sankcje będące odpowiedzią na bezprawną aneksję ukraińskiego Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską w 2014 roku.

Komisja Europejska zaakceptowała w poniedziałek krajowy plan odbudowy Austrii po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Jest to krok torujący drogę do wypłaty temu krajowi 3,5 mld euro dotacji w ramach unijnego Funduszu Odbudowy w latach 2021–2026.

Z Polski do Włoch można wjechać przedstawiając zaświadczenie o zakończeniu szczepienia przeciwko Covid-19, wyleczeniu lub z testem wykonanym w ciągu 48 godzin - te zaktualizowane informacje podała w poniedziałek ambasada RP w Rzymie.

5 lipca ma zostać zniesiony we Włoszech wymóg noszenia maseczek na zewnątrz - podały w niedzielę media. Ostateczna, oczekiwana decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższych dniach.

Obywatele Polski mogą od poniedziałku podróżować do Hiszpanii bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających, że nie są chorzy na Covid-19 - podała w poniedziałek ambasada RP w Madrycie. Jak wyjaśniają władze hiszpańskie, wraz ze spadkiem liczby nowych zakażeń Polskę wykreślono z listy państw ryzyka sanitarnego.

125 tysięcy mieszkańców małego górskiego regionu Dolina Aosty we Włoszech musi nadal przestrzegać godziny policyjnej. Reszta kraju jest już w białej strefie minimalnych restrykcji, gdzie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przebywania poza domem w nocy.

Od poniedziałku łatwiej jest przyjechać do Finlandii z krajów UE. Chociaż fińskie władze będą kontynuować kontrole jeszcze do 11 lipca, ale nie dotyczą one obecnie podróży z Polski, a także Węgier, dla których przywrócono "wolny ruch graniczny".

Jest duże prawdopodobieństwo, że 19 lipca będzie datą końca restrykcji koronawirusowych w Anglii - powiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson.

Sytuacja związana z nowymi zakażeniami w Rosji pozostaje trudna; widoczne są złe tendencje - przyznał w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Powtórzył ocenę, że konieczne są szczepienia, w tym powtórne, jeśli ktoś szczepił się już dawno.

Nowe zasady wjazdu do Kanady dla w pełni zaszczepionych obywateli i stałych rezydentów wejdą w życie 5 lipca przed północą - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele rządu.

Komunikat brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia, ogłoszony nazajutrz po sobotnich antyrządowych demonstracjach w największych miastach kraju, potwierdził, że ten 210-milionowy kraj zmierza do „trzeciego wielkiego kryzysu” od początku pandemii.

Granica lądowa USA z Kanadą i Meksykiem pozostanie zamknięta dla podróży nie uznanych za niezbędne co najmniej do 21 lipca - poinformował w niedzielę amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Granicę zamknięto w marcu 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa.

Japońskie władze informują o pierwszym wykrytym zakażeniu koronawirusem wśród ekip sportowych przybywających na Igrzyska w Tokio. Dodatni wynik testu po wjeździe do Japonii miał członek ekipy narodowej z Ugandy – podał dziennik „Asahi Shimbun”.

Od wtorku w Indonezji będą obowiązywały bardziej surowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa z powodu wzrostu zakażeń. Zostanie m.in. ograniczona liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w biurze, zakazane zostanie też odprawianie obrzędów religijnych w świątyniach.

W Republice Południowej Afryki nasila się trzecia fala epidemii koronawirusa. Kampania szczepień przeciwko Covid-19 odbywa się w powolnym tempie, w kraju brakuje szczepionek, a społeczeństwo za dramatyczną sytuację obwinia rząd - podał "the Guardian" w poniedziałek.

Odradzająca się turystyka przynosi wiele niespodzianek, a jedną z nich jest ogromna liczba turystów z Arabii Saudyjskiej przyjeżdżających na Ukrainę - pisze w poniedziałek portal NV.ua w artykule "Jak Ukraina stała się Mekką dla turystów z Mekki i Medyny".

Izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w niedzielę wieczorem, że od 1 lipca turyści zaszczepieni przeciwko Covid-19 będą mogli wjechać do Izraela bez wcześniejszego zezwolenia i nie tylko w grupach zorganizowanych jak dotychczas. (PAP Biznes)

osz/ mfm/ ana/

Ostatnie wiadomości