Skrót wiadomości - wtorek, 22 czerwca, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 cze 2021, 18:32

Skrót wiadomości - wtorek, 22 czerwca, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Podwyżka stóp proc. w lipcu byłaby przedwczesna wobec ryzyka wystąpienia IV fali pandemii, a kluczowa w tym względzie będzie projekcja inflacji z listopada - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura. Dodał, że warunki do podwyżek stóp to trwały wzrost cen powyżej 3,5 proc. o popytowym charakterze.

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2021 r. wzrosła o 4,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2021 r. wzrosła 13,9 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 19,1 proc. rdr.

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w znakomitej większości obszarów gospodarki kształtuje się na wyższym poziomie niż w maju - podał GUS. W większości badanych obszarów odnotowuje się poprawę zarówno składowych „diagnostycznych”, jak i „prognostycznych” (największą w sekcji zakwaterowanie i gastronomia).

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju 2021 r. wzrosła o 92,4 proc. rdr, a mdm wzrosła o 10,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W okresie styczeń-maj deweloperzy przekazali do użytkowania 49,8 tys. mieszkań, o 4,0 proc. mniej rdr - podał GUS.

Na koniec maja w budowie było 860,2 tys. mieszkań, o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej spadł w maju w Polsce do 9,1 proc. z 10,8 proc. w kwietniu - podał GUS.

Eksport towarów rolno-spożywczych w okresie styczeń-kwiecień wzrósł o 2,4 proc. rdr do 11,6 mld euro - podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 30 pb do 0,90 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

BUDŻET, DŁUG

Wzrost gospodarczy Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach - powiedział PAP Biznes minister finansów Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.

Z 61 mld zł udzielonych subwencji z Tarczy PFR 1.0 umorzymy firmom w sumie 42-45 mld zł, czyli o 4-6 mld zł więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 24 czerwca sprzeda papiery OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432, a odkupi PS0721, DS1021 i PS0422 - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Główne indeksy GPW zakończyły wtorkową sesję wzrostami, których liderem był mWIG40 - indeks spółek o średniej kapitalizacji zyskał 1,14 proc. W grupie firm o najwyższej kapitalizacji zwyżką o 3,9 proc. wyróżniły się akcje Lotosu. Na zakończenie sesji kosztowały 55,2 zł i były najdroższe od ponad roku. W ocenie analityka DM mBanku Kamila Jarosa, z poziomu 2,3-2,4 tys. pkt. indeks WIG20 może rozpocząć większą korektę trendu wzrostowego, ale w nieco dłuższej perspektywie sam trend wzrostowy nie wydaje się zagrożony.

"Trend średnioterminowy w dalszym ciągu ma kierunek wzrostowy. Jednak potencjał wzrostów wydaje się ograniczony, bo powoli zbliżamy się na WIG20 do obszaru 2,3-2,4 tys., na którym w przeszłości wielokrotnie kształtowały się szczyty i dołki. Z tego poziomu mogłaby rozpocząć się nieco większa korekta ostatnich wzrostów, choć nie ma na razie na rynkach akcji jakiegoś przesadnego optymizmu, który nadejście takiej korekty mógłby sygnalizować" - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros.

SPÓŁKI

Lotos Petrobaltic i Baltic Trade and Invest (BTI) podpisały list intencyjny o współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych - podała Grupa Lotos w komunikacie prasowym.

PKN Orlen podpisał umowę na budowę kompleksu instalacji Olefin III w formule EPCC (Engineering, Procurement, Construction and Commissioning) dla zakresu ISBL ze spółkami Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas - podał PKN Orlen w komunikacie. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 13,5 mld zł, a jej realizacja ma przyczynić się do wzrostu EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują proces inwestycyjny pod kątem przyłączenia morskich farm wiatrowych o wartości 1,5 mld zł – poinformował Tomasz Jakubowski, dyrektor PSE.

Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat, ma ponad 13 mln osób w zasięgu sieci 5G - podał Polkomtel w komunikacie prasowym.

ZWZ CI Games przyjęło program motywacyjny dla kluczowych pracowników i współpracowników na lata 2021-2023 - wynika z uchwał po walnym zgromadzeniu spółki. Realizacja programu jest uzależniona od osiągnięcia jednego z celów - łącznie 40 mln zł zysku netto grupy w latach 2021-22 lub 65 mln zł zysku netto w latach 2021-23.

Deweloperska grupa Cavatina Holding zamierza przeprowadzić IPO w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ostateczna decyzja będzie zależała od warunków rynkowych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

BOŚ zakłada, że na koniec 2023 r. wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do około 54 proc., a wskaźnik ROE będzie na poziomie 3,5-5 proc. - poinformował bank w założeniach do strategii na lata 2021-2023.

Resort klimatu planuje zmianę rozporządzenia kształtowania taryf firm ciepłowniczych - podano w projekcie rozporządzenia zamieszczonym w wykazie prac resortu klimatu.

Modern Commerce w ramach nowej strategii planuje wzrost przychodów w 2024 roku do 260 mln zł z 128 mln zł przewidywanych w tym roku oraz EBITDA do blisko 30 mln zł z 8 mln zł planowanych w 2021 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

OncoArendi Therapeutics zakończył badania przedkliniczne OATD-02, badania kliniczne mają ruszyć w I połowie 2022 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Creepy Jar jest zadowolone z początkowych danych o sprzedaży gry "Green Hell" na konsolach PlayStation i Xbox, ale nie planuje na razie publikować liczby sprzedanych kopii - poinformowali przedstawiciele spółki. W ciągu roku lub półtora od debiutu na konsolach firma liczy na sprzedaż kilkuset tys. kopii gry.

Akcjonariusze Ciechu zdecydowali o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy łącznie 158,1 mln zł, czyli 3 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Celon Pharma złożył wniosek do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o rozpoczęcie badania klinicznego drugiej fazy związku CPL'280, który będzie testowany u pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II - podała spółka w komunikacie.

Stalprodukt przeznaczy 33,48 mln zł z zysku netto za 2020 rok na wypłatę dywidendy, co oznacza 6 zł brutto dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

ZWZ spółki Blirt zdecydowało o wypłacie dywidendy za 2020 rok w wysokości 1 zł na akcję - wynika z uchwał podjętych przez walne zgromadzenie. Łącznie na ten cel trafi 17,2 mln zł.

Akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki Internity zdecydowali, że wypłaci ona 0,38 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie na ten cel trafi 2,99 mln zł.

Centrum Medyczne Enel-Med po zakończeniu procesu budowania księgi popytu na akcje serii E ustaliło cenę emisyjną akcji na 17,10 zł - podała spółka w komunikacie.

Zarząd spółki zależnej Boryszewa - Hutmen, po zakończeniu procesu analiz otoczenia biznesowego oraz czynników wpływających na działalność spółki, planuje jej likwidację - poinformował Boryszew w komunikacie.

Arctic Paper wypłaci 0,30 zł brutto dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie przeznaczy na ten cel 20,79 mln zł z zysku za rok obrotowy 2020 r. oraz części kapitału rezerwowego.

WALUTY

Złoty powinien się w najbliższych dniach konsolidować w okolicy obecnych poziomów - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień. Jak wskazał, wysoka inflacja w Polsce oraz tendencja do zacieśniania polityki monetarnej w USA stanowią czynniki, które mogą przekładać się na wzrost rentowności.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5366 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1894 USD i 131,50 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie zyskuje podczas wtorkowego handlu. Metal ma co odrabiać, bo w ub. tygodniu staniał o 8,6 proc. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. - po 9.242,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw ICE w Londynie przekroczyły poziom 75 USD za baryłkę, po raz pierwszy od ponad 2 lat. Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku kosztuje ponad 73 USD. Na rynkach paliw widać oznaki szybkiego zacieśniania się sytuacji podażowej - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Dane o produkcji budowlanej za maj są mocne, potwierdzają sygnał o odbiciu inwestycji z I kw. i sygnalizują możliwość dalszych rewizji dynamiki PKB Polski do ponad 5 proc. - oceniają ekonomiści, komentujący odczyt produkcji budowlano-montażowej za maj.

Dane o sprzedaży detalicznej w maju pokazują kontynuację ożywienia; potwierdzają, że konsumpcja ma się świetnie - oceniają ekonomiści.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Myślę, że uda się doprowadzić do porozumienia z Czechami w sprawie Turowa, ale nie przewiduję, aby to nastąpiło bardzo szybko – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin we wtorek w „Sygnałach Dnia”.

Chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone, zaś fizyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych. Ustawa ma dostosować polskie prawo do regulacji unijnych – poinformowano w komunikacie.

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w maju wzrosła w Polsce o 60,0 proc. rdr i wyniosła 7,524 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Wartość udzielonych kredytów gotówkowych w maju wzrosła w Polsce o 87,0 proc. rdr i wyniosła 6,176 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W dwóch dekadach czerwca 2021 roku zarejestrowano w Polsce o 21,9 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Ruch samochodów ciężarowych na drogach krajowych w tygodniu 14 - 20 czerwca wzrósł o 20 proc. rdr - podała GDDKiA w komunikacie.

Fundusze emerytalne kupiły łącznie w maju akcje za około 460 mln zł, jednak saldo zakupów polskich papierów było bliskie zera - wynika z szacunków Trigon DM. Broker zwraca jednocześnie uwagę, że zerowy popyt na polskie akcje uwzględnia IPO Pepco. By wziąć udział w ofercie, fundusze musiały sprzedać inne akcje z GPW za ok. 0,4-0,6 mld zł.

Produkcja stali surowej w Unii Europejskiej w maju wyniosła 13,5 mln ton, co oznacza wzrost o 32,7 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

Facebook w 2020 r. w 100 proc. przeszedł na korzystanie z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - wynika z opublikowanego we wtorek raportu niefinansowego firmy. Emisja CO2 z działalności operacyjnej Facebooka spadła o 94 proc. w stosunku do 2017 r.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w maju wyniosła 5,8 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 5,72 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w czerwcu wzrósł do 22 pkt. wobec 18 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował oddział Fed w Richmond.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 188 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 29 osób, zaszczepiono 161.346 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.879.030 zakażeń, 74.858 zgonów i 26.665.528 szczepień.

Przyjeżdzający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu – poinformował PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Pojawia się coraz więcej przypadków wariantu Delta koronawirusa w Polsce, jednak nadal jest to wariant mniejszościowy – kilka procent w skali poszczególnych województw – powiedział PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.

Prowadzący projekt naukowy badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu (Śląskie) odkryli kolejne 4 przypadki zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa (Delta) – poinformowała we wtorek ta placówka.

Nasza większość parlamentarna jest stabilna w związku z tym obronimy ministrów Michała Dworczyka, Mariusza Kamińskiego, premiera Jacka Sasina i każdego ministra, gdy będzie próba jego odwołania w sposób nieuprawniony, bezpodstawny - mówił rzecznik rządu, poseł PiS Piotr Müller.

Członkowie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych nie poparli wniosku Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

Jest pytanie o korzystanie przez polityków z prywatnej poczty do służbowych spraw, trzeba się temu dokładnie przyjrzeć; nie wiemy, które z tych ujawnionych fragmentów korespondencji były prawdziwe, a które nie, to przede wszystkim trzeba rozstrzygnąć - wskazał szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Były lider PO Grzegorz Schetyna ocenił we wtorek, że z ujawnionych maili członków rządu "wyłania się chaos i państwo z tektury" i "kompletna amatorszczyzna". Schetyna jest przekonany, że nie było cyberataku na skrzynkę szefa KPRM Michała Dworczyka.

Nie może być tak, że w ogóle nie będzie Rzecznika Praw Obywatelskich; trzeba będzie tę lukę prawną zapełnić - mówił we wtorek dziennikarzom wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu uchwałę w sprawie Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2021 r. Jego celem jest wzrost zatrudnienia i produktywności, by przygotować rynek pracy na zmiany demograficzne oraz transformację cyfrową i energetyczną, a także poprawa jakości zatrudnienia po pandemii.

Witamy w gronie Koalicji Polskiej, jest to dla nas ogromny zaszczyt, dziękujemy za zaufanie; zrobimy wszystko, żebyśmy tworzyli najlepszą możliwą drużynę - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz informując o dołączeniu do KP senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego.

Nagrodę Spirit of Jan Karski Award 2021 - za obronę wolności, godności i prawa społeczeństwa białoruskiego do życia w kraju wolnym i suwerennym - przyznano uwięzionej białoruskiej opozycjonistce Marii Kalesnikavej - poinformowała PAP Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Podczas wtorkowego protestu przed Ministerstwem Rolnictwa policjanci wylegitymowali łącznie 14 osób - poinformował PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak. Dodał, że dwie osoby zostały ukarane mandatami.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza zweryfikować źródło pochodzenia pieniędzy wpłaconych tytułem poręczenia majątkowego za Sławomira Nowaka - dowiedziała się PAP. Zostanie to jednak przeprowadzone dopiero po prawomocnym rozpoznaniu przez sąd wszystkich środków odwoławczych złożonych przez oskarżyciela.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek krajowy plan odbudowy Niemiec po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Jest to krok torujący drogę do wypłaty temu krajowi 25,6 mld euro dotacji w ramach unijnego Funduszu Odbudowy w latach 2021–2026.

Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek krajowy plan odbudowy Włoch po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Jest to krok w kierunku wypłacenia temu krajowi 68,9 mld euro w postaci dotacji i 122,6 mld euro w postaci pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności w latach 2021–2026.

Unia Europejska zdecydowała się skorzystać z opcji zakupu 150 mln dodatkowych dawek szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Zakupione preparaty dotrą do państw UE w 2022 r.

Rządy państw UE poparły plan przedłużenia mechanizmu monitorowania i potencjalnego ograniczenia wywozu szczepionek Covid-19 z Unii - podał we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej. Decyzja toruje KE drogę do formalnego przedłużenia w najbliższych dniach mechanizmu do końca września.

28 czerwca we Włoszech przestanie obowiązywać wymóg noszenia maseczek na zewnątrz. Poinformował o tym w poniedziałek wieczorem minister zdrowia Roberto Speranza. Decyzję podjął na podstawie zaleceń komitetu naukowo-technicznego, doradzającego rządowi.

Niderlandzki Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) informuje o kolejnym spadku zachorowań na Covid-19 w kraju. W porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba pozytywnych testów jest niższa o 35 proc. i jest ich najmniej od 1 września ubiegłego roku.

Podróżowanie do krajów z "żółtej listy" bez obowiązku kwarantanny po powrocie dla osób, które zostały w pełni zaszczepione, jest czymś, nad czym brytyjski rząd pracuje - oświadczył we wtorek minister zdrowia Matt Hancock.

Mieszkająca na uchodźstwie przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wyraziła w poniedziałek zadowolenie w rozmowie z AFP z powodu skoordynowanych, "bezprecedensowych" i "bardzo mocnych" sankcji na reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek krajowy plan odbudowy Łotwy po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Jest to krok torujący drogę do wypłaty temu krajowi 1,8 mld euro dotacji w ramach unijnego Funduszu Odbudowy w latach 2021–2026.

Serbia i inne bałkańskie państwa kandydujące do Unii Europejskiej dostosują się do europejskich ograniczeń nałożonych na przewoźników lotniczych z Białorusi. Serbię i Białoruś łączyły do tej pory wieloletnie, tradycyjnie przyjazne kontakty - komentuje portal Balkan Insight.

Rada UE nałożyła w poniedziałek sankcje na ośmiu urzędników birmańskiej junty i cztery związane z nią organizacje. Na analogiczne kroki zdecydowała się też Wielka Brytania. W tym samym czasie przywódca junty gen. Min Aung Hlaing gości w Moskwie.

Tornado oraz groźne burze uderzyły w nocy z niedzieli na poniedziałek w okolice Chicago na wschodzie USA. Uszkodzonych zostało ponad 175 domów, żywioł pozrywał też linie elektryczne i powalił drzewa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Turcja i Stany Zjednoczone wkraczają w "nową erę" w stosunkach między obydwoma krajami. Wezwał jednak Waszyngton do poszanowania suwerenności państwa tureckiego.

(PAP Biznes)

asa/ osz/ mfm/

Ostatnie wiadomości