Przejdź do treści

udostępnij:

Stanowisko KNF ws. dywidend banków negatywne m.in. dla PKO BP i Santandera (opinia)

Stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej banków jest negatywne dla PKO BP, Santandera, mBanku, Millennium i BNP Paribas, a pozytywne dla Pekao i Banku Handlowego - ocenia Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

"KNF zaostrzył kryterium K1 dla banków frankowych, obniżając próg istotności udziału kredytów CHF w portfelu do 5 proc. i podnosząc dwukrotnie korekty wynikające z tego kryterium do 20pp/40pp/60pp/100pp odpowiednio dla 5 proc./10 proc./20 proc./30 proc. Do tej pory było to 20pp/30pp/50pp dla 10 proc./20 proc./30 proc. KNF prawdopodobnie chce w ten sposób zmusić banki do ugód" - poinformował analityk Trigon DM.

Jak podał, jeżeli taki kształt kryterium K1 zostanie na dłużej, maksymalna dywidenda w bankach frankowych będzie wynosiła: 50 proc. w PKO BP i BNP Paribas, 30 proc. w Santanderze oraz 10 proc. w mBanku i Millennium.

Analityk ocenił, że stanowisko KNF jest z kolei pozytywne dla Pekao i Banku Handlowego.

"Banki na pewno wypłacą w tym roku założone przez siebie dywidendy z zysków za 2020: 75 proc. (3,21 zł na akcję) w Pekao oraz 100 proc. (1,20 zł na akcję) w Handlowym. Dodatkowo mogą starać się o wypłatę dywidendy z zysków niepodzielonych" - poinformował Marcinowski.

Wskazał też, że stanowisko urzędu ws. dywidend jest neutralne dla ING Banku Śląskiego.

"Bank pozostawił na WZA zysk za 2020 niepodzielonym, więc ewentualną zgodę na wypłatę dywidendy z zysków niepodzielonych będzie musiał uzyskać od KNF indywidualnie" - poinformował analityk Trigon DM.

W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego uznała za konieczne przyjęcie przez banki komercyjne w drugim półroczu 2021 r. polityki dywidendowej opartej na ustalonych w 2018 r. kryteriach średnioterminowych, przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów, odnoszących się do specyficznych ryzyk związanych z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych, a także pandemią COVID-19.

Stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w drugim półroczu 2021 roku Komisja przyjęła po analizie sytuacji finansowej i otoczenia sektora bankowego w pierwszym półroczu 2021 roku. (PAP Biznes)

sar/ osz/

udostępnij: