Pekao chce do '24 zorganizować finansowanie dla projektów zrównoważonych na min. 30 mld zł (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 cze 2021, 11:08

Pekao chce do '24 zorganizować finansowanie dla projektów zrównoważonych na min. 30 mld zł (opis)

Pekao chce do 2024 r. sfinansować projekty zrównoważone w kwocie ponad 8 mld zł i wesprzeć emisje obligacji ESG klientów w wysokości ponad 22 mld zł. Bank nie będzie finansował nowych projektów węglowych - poinformowali przedstawiciele banku podczas wideokonferencji dot. strategii ESG na lata 2021-24.

"Chcemy udzielić co najmniej 8 mld zł finansowania na nowe projekty zrównoważone, a dodatkowo wspierać naszych klientów w emisji obligacji ESG na kwotę co najmniej 22 mld zł" - powiedział wiceprezes Marcin Gadomski.

Jak dodał, celem jest udział finansowania zielonego w portfelu bilansowym banku na poziomie ponad 4 proc. na koniec 2024 roku wobec 3,2 proc. w 2020 r.

Bank zakłada wsparcie klientów w ich transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu. Chce finansować rozwój OZE oraz podmioty z branż nowych technologii. Zamierza być aktywnym uczestnikiem rządowych i unijnych programów odbudowy i transformacji klimatycznej.

"Finansowanie projektów w postaci udzielonego kredytu, czy obligacji ma znaczenie, gdy robi różnicę rozumianą jako spadek emisji CO2 w Polsce. Wspieranie transformacji to wspieranie takich projektów, których wdrożenie w efekcie doprowadzi do tego, że w istotnym stopniu spadnie emisja CO2" - powiedział prezes Leszek Skiba.

"Takie projekty obejmują potencjalnie różne źródła energii. Widzimy rozwój biogazowni, inicjatyw związanych z offshore, uczestniczymy w projektach fotowoltaicznych. Mamy świadomość, że elementem transformacji będzie finansowanie energetyki opartej na gazie" - dodał prezes.

Wiceprezes Marcin Gadomski poinformował, że Pekao ograniczy finansowanie wysokoemisyjne.

"Bank w zasadzie już obecnie nie finansuje wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Dodatkowo, będziemy wspierać klientów, głównie z sektora energetycznego, w ich transformacji, co oznacza, że nie zakładamy nowego finansowania celowego w zakresie wytwarzania energii w oparciu o węgiel kamienny i brunatny" - powiedział Gadomski.

Udział finansowania wysokoemisyjnego ma spaść do poniżej 1 proc. na koniec 2024 r. wobec 1,3 proc. w 2020 r.

Wspierając transformację polskiej energetyki, Pekao zamierza jednocześnie zaangażować się we wsparcie regionów węglowych najbardziej dotkniętych negatywnymi skutkami zmian.

W perspektywie 2030 roku Pekao planuje osiągnąć własną neutralność klimatyczną (zakres 1 i 2), rozpoczyna działania mające doprowadzić do tego celu. Bank chce wprowadzić proekologiczne usprawnienia w placówkach, monitoring zużycia surowców czy redukcję emisji własnych. Pomiar emisji własnych (zakres 1 i 2) rozpocznie w tym roku. Bank będzie też dążyć do ograniczenia emisji w łańcuchu dostaw.

Z prezentacji wynika, że w 2023 roku bank rozpocznie prace nad emisją zielonych obligacji.

Strategia ESG Banku Pekao na lata 2021-2024 oparta jest na trzech filarach: środowisko, zaangażowanie i ład. Bank chce m.in. wzmacniać działania na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju społeczeństwa i gospodarki oraz dbać o równouprawnienie pracowników.

(PAP Biznes), #PEO

pel/ osz/

Zobacz także: Bank Pekao SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości