Spółka Energi ma umowę z GE na budowę bloku gazowego w Ostrołęce za ok. 2,5 mld zł (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 cze 2021, 12:36

Spółka Energi ma umowę z GE na budowę bloku gazowego w Ostrołęce za ok. 2,5 mld zł (opis)

CCGT Ostrołęka, spółka celowa Energi, podpisała z GE Power, aneks do umowy na budowę bloku w Ostrołęce, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową - podała Energa w komunikacie. Koszt budowy elektrowni gazowej szacowany jest na ok. 2,5 mld zł. Z kolei rozliczenie projektu węglowego ma odbyć się do końca 2021 roku i kosztować maksymalnie 1,35 mld zł.

Nowa elektrownia w technologii gazowo-parowej (CCGT) o mocy 745 MWe netto, jest planowana na terenie pierwotnie wykorzystanym w projekcie budowy bloku węglowego.

Realizacja projektu odbędzie się w formule brown field – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej dla projektu węglowego – i „pod klucz”.

Jak podała Energa w komunikacie prasowym, początek prac budowlanych bloku w Ostrołęce zaplanowany jest na przełom roku 2021 i 2022.

Spółka poinformowała, że trwają już prace związane z przyłączeniem instalacji do sieci gazowej. Spółka Gaz-System zadeklarowała gotowość przyłączenia bloku do sieci przesyłowej gazu za trzy lata.

Harmonogram zakłada zakończenie zasadniczych prac budowlanych elektrowni pod koniec 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku w 2025 roku.

Wraz z aneksem na budowę bloku zawarta została wieloletnia umowa serwisowa.

Enea i Energa podały wcześniej w piątek, że CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi, przejmie od spółki Elektrownia Ostrołęka, należącej do obu spółek, projekt gazowy w Ostrołęce. Wartość transakcji szacowana jest na ok. 166 mln zł.

Jak podano w piątek, podpisany został tzw. dokument zmiany kontraktu, który określa zasady i warunki wprowadzenia zmian w kontrakcie, ale również dalszych rozliczeń między generalnym wykonawcą i zamawiającym.

Zawarto też porozumienie dotyczące rozliczenia dotychczasowej inwestycji węglowej. Oczekuje się, że rozliczenie zostanie sfinalizowane do końca tego roku.

Strony ustaliły wysokość limitu, do którego wykonawca może zgłaszać należności, na poziomie 1,35 mld zł (wobec pierwotnej wartości kontraktu węglowego wynoszącej ok. 5,05 mld zł).

"Jest on ustanowiony dla całości rozliczenia dotychczas wykonanych prac, a nie o kwotę do zapłaty (na poczet rozliczenia wliczane będą środki już poniesione na rzecz wykonawcy). Oznacza to, że przypadający na Energa z Grupy Orlen koszt rozliczenia z wykonawcą dotychczasowej inwestycji węglowej (przy solidarnym podziale na obu sponsorów projektu) nie przekroczy 675 mln zł" - napisała Energa w komunikacie prasowym.

Proces inwestycji budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C został zainicjowany w 2009 roku. We wrześniu 2012 roku zarząd Energi zawiesił realizację projektu, wznowienie nastąpiło w 2016 roku. Koncepcja budowy uległa zmianie na początku 2020 roku, po tym, jak sponsorzy projektu zadecydowali o zawieszeniu finansowania inwestycji. Miało to związek m.in. ze zmianą polityki środowiskowej Unii Europejskiej.

(PAP Biznes), #ENA

pel/ osz/

Zobacz także: Enea SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości