Orlen i Synthos do końca września chcą ustalić zasady współpracy przy SMR i offshore (opis)
PKN Orlen i Synthos chcą do końca września 2021 roku ustalić zasady współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikro reaktorów jądrowych oraz przy projektach związanych z morską energetyką wiatrową - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
"Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy z Synthosem. Do końca września opracujemy szczegółowe zasady. Mówimy o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej, ale umowa również dotyczy offshore" - powiedział dziennikarzom we wtorek prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek wskazał, że wybór Synthosu podyktowany jest tym, że chemiczna spółka poprzez firmę Green Energy jest partnerem GE-Hitachi, który jest na świecie najbardziej zaawansowany w technologii SMR (budowy małych reaktorów jądrowych o mocy do 300 MW). Prezes zaznacza jednak, że płocki koncern jest też otwarty na inne technologie związane z energetyką jądrową i nie wyklucza w przyszłości pozyskania innych partnerów przy kolejnych projektach.
Prezes Orlenu spodziewa się, że pierwszy SMR w Polsce może powstać za 7-10 lat. Prezes Synthosu Zbigniew Warmuz określił ten termin na lata 2030-2031.
Daniel Obajtek zapowiada, że SMR-y mają być wykorzystywane zarówno na potrzeby własne grupy kapitałowej Orlenu, jak i na potrzeby szerzej pojętej energetyki w Polsce.
"W ten sposób będzie rozwiązywany problem choćby mniejszych elektrowni węglowych, w których będzie można te technologie stosować" - powiedział.
Obecnie nie jest jeszcze sprecyzowane, ile docelowo ma ich powstać i w jakich lokalizacjach.
"Jako Orlen będziemy inwestować w technologię SMR, ale to w żaden sposób nie koliduje z planami polskiego rządu dotyczącymi budowy dużych reaktorów jądrowych. SMR-y są łatwiejsze w budowie, zeroemisyjne, mają niski koszt eksploatacji, mogą zasilić polski system energetyczny" - powiedział Obajtek.
"SMR-y będą miały moc do 300 MW, ich budowa jest tańsza i szybsza, co gwarantuje szybszą stopę zwrotu" - dodał.
PKN Orlen i Synthos chcą też współpracować przy projektach związanych z morską energetyką wiatrową. Prezes Orlenu zaznacza przy tym, że współpraca z Synthosem w tym obszarze dotyczyłaby ewentualnych nowych koncesji.
"Przyszłością są SMR-y, ale również nowe koncesje offshore. Czekamy na następny etap, chciałbym pozyskać kolejne koncesje, dla nas ważna jest ekonomia skali" - powiedział Obajtek.
PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikro reaktorów jądrowych - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
"Chcemy współpracować z Orlenem przy projektach offshore. Planujemy w ciągu najbliższych trzech miesięcy intensywne negocjacje w celu ustalenia szczegółów i warunków" - powiedział prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.
Synthos wcześniej zapowiadał prowadzenie samodzielnych projektów offshore, teraz prezes Warmuz deklaruje, że chce je prowadzić we współpracy z Orlenem.
Dodał, że intencją obu stron jest powołanie spółki celowej do offshore, w której Orlen będzie miał 51 proc., a Synthos 49 proc.
Osobna spółka celowa Orlen Synthos Green Energy ma powstać w przypadku projektów małych i mikro reaktorów jądrowych. W tym przypadku proporcje udziału w niej obu podmiotów będą trochę inne - albo podział 50-50, abo 51 proc. dla Synthosu, a reszta dla Orlenu.
(PAP Biznes), #PKN
pr/ mfm/