Spółka XTPL sprzedała urządzenie drukujące Delta Printing System do Karlsruhe Institute of Technology
XTPL S.A., globalny dostawca przełomowych rozwiązań nanodruku dla rynku zaawansowanej elektroniki, poinformował o zawarciu z niemiecką uczelnią Karlsruhe Institute of Technology (KIT) umowy sprzedaży dotyczącej urządzenia drukującego Delta Printing System do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i prototypowania. Drukarka zostanie dostarczona do Light Technology Institute (LTI) - jednostki działającej w ramach KIT, jeszcze w 2021 roku.
Karlsruhe Institute of Technology (KIT) jest publiczną uczelnią techniczną i jedną z największych instytucji badawczo-naukowych w Niemczech. W jej ramach działa Light Technology Institute (LTI) - jednostka kierowana przez prof. Uli Lemmera, zajmująca się badaniami oraz rozwojem technologii związanych z emisją światła (m.in. organicznymi jak i nieorganicznymi diodami LED) oraz nowych rozwiązań w elektronice drukowanej.
Delta Printing System to stworzone przez XTPL urządzenie drukujące przeznaczone do zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych i szybkiego prototypowania z wykorzystaniem technologii UPD (ang. Ultra-Precise Deposition) opracowanej przez Spółkę. W ramach projektów prowadzonych w LTI drukarka będzie wykorzystywana do prac związanych z rozwojem nanotechnologii do zastosowań w mikroelektronice oraz optoelektronice.
- Cieszy fakt, że nasze urządzenie pojawi się na tak prestiżowej uczelni, jak Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech. Władze Instytutu szczególnie doceniają wysoką precyzję oraz wydajność nanoszenia mikrostruktur poniżej 10 µm. Nasza technologia pomoże im drukować struktury przewodzące na powierzchniach o różnych właściwościach i bardzo złożonych topografiach bez utraty ultra wysokiej rozdzielczości. Wierzymy, że obecność w światowej klasy jednostce naukowej kierowanej przez prof. Uli Lemmera, z którą współpracują także nobliści, pozwoli na dostarczenie opracowanej przez nas technologii UPD szerokiemu kręgu kontrahentów komercyjnych. Współpraca z instytutem KIT otwiera nam kolejne drzwi na drodze do przemysłowej komercjalizacji naszej technologii – mówi Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.
Rynek prototypowania
W swojej działalności XTPL dąży nie tylko do ostatecznej komercjalizacji opracowanych rozwiązań technologicznych w poszczególnych branżach elektroniki drukowanej, ale także stopniowo zwiększa udział w rynku prototypowania urządzeń elektronicznych, który ma odnotować CAGR na poziomie ok. 31% w latach 2021-2031 (źródło: Transparency Market Research). Globalna roczna sprzedaż drukarek do prowadzenia prac B+R oraz szybkiego prototypowania i produkcji małoseryjnej dla szeroko pojętej branży elektroniki drukowanej wynosi ok. 250-500 szt. rocznie, przy cenie ok. 50-500 tys. EUR za sztukę.
Pierwszy demonstrator technologii: Delta Printing System został dostarczony na początku 2021 r. przez Spółkę do laboratorium typu clean-room w Institut für Großflächige Mikroelektronik (IGM), Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy).
XTPL S.A. samodzielnie opracowuje innowacyjne rozwiązania z zakresu nanodruku, które kieruje do globalnych graczy z dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej. W 2020 r. jej wartość wynosiła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 r. prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD, zaś w 2030 r. ma osiągnąć nawet 74,1 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%.
O XTPL:
XTPL S.A. to wysokotechnologiczna spółka dostarczająca przełomowe rozwiązania precyzyjnego druku dla globalnego rynku elektroniki. Firma rozwija i komercjalizuje produkty oraz rozwiązania, opierając się na innowacyjnej w skali globalnej, platformowej technologii, chronionej przez międzynarodowe zgłoszenia patentowe. Zaprojektowania przez firmę innowacyjna metoda addytywna jest unikalną na skalę światową technologią, która znajduje zastosowanie w dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej oraz takich jej obszarach jak: biosensory, zabezpieczenia anty-podróbkowe, mikroelektronika czy wyświetlacze. Technologia ta umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie ultracienkich (aż do 1 μm szerokości), transparentnych oraz wysokoelastycznych linii o zdolności przewodzenia prądu. Spółka jest w trakcie procesów ochrony patentowej w zakresie zarówno wskazanej technologii, jak i opracowanych produktów, co będzie ostatecznym potwierdzeniem ich innowacyjności. Technologia XTPL znajduje zastosowanie w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynków metod produkcji czyli rynku elektroniki drukowanej. Według prognoz IDTechEx, wartość rynku elektroniki drukowanej, organicznej i giętkiej w 2019 r. wyniosła 37,1 mld USD, a do 2030 ma on wzrosnąć do 74 mld USD. Ze względu na możliwość drukowania bardzo cienkich linii przewodzących, stosując jednocześnie tusz o bardzo wysokiej koncentracji nanocząstek metalicznych, technologia druku XTPL może zostać wykorzystana w obszarach takich jak połączenia elektroniczne w zaawansowanych układach scalonych, elektronice drukowanej przestrzennie, hybrydowej giętkiej elektronice, internecie rzeczy i tym podobnych. Rynki te mają prognozowany bardzo wysoki wzrost w kolejnych latach, osiągając niekiedy nawet CAGR na poziomie 80%. Obszarem rynku, w którym spółka XTPL prognozuje najszybsze wykorzystanie autorskiej technologii w przemyśle jest precyzyjna naprawa defektów. Zastosowanie to jest na wysokim poziomie zainteresowania nie tylko wśród producentów wysokorozdzielczych wyświetlaczy OLED, ale również producentów z branży półprzewodnikowej. Co więcej, precyzyjna naprawa może pomóc w szybszym wprowadzeniu na rynek wyświetlaczy nowej generacji opartych o technologię microLED, która posiada wszystkie właściwości, aby zrewolucjonizować rynek.
Celem XTPL jest licencjonowanie rozwiązania technologicznego opracowanego do wdrożenia przemysłowego dla dedykowanego pola aplikacyjnego. Spółka ten cel może również realizować poprzez sprzedaż przez dystrybutorów lub partnerstwo strategiczne - możliwości te pozwalają na dostosowanie współpracy do potrzeb przyszłego kontrahenta. Obecnie XTPL komercjalizuje swoje produkty: tusze oparte na nanocząstkach srebra przeznaczone do drukowania elementów elektroniki nowej generacji, a także Delta Printing System, czyli precyzyjny system szybkiego prototypowania z możliwością drukowania bardzo drobnych struktur aż do 1 µm dla zastosowań w mikroelektronice
Od 2019 r. XTPL S.A. jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. a od 2020 r. na OpenMarket we Frankfurcie.
Źródło: Spółka, #XTP
