DZIEŃ NA RYNKACH: Główne europejskie indeksy zwyżkowały o 1,4-1,8 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 lip 2021, 19:18

DZIEŃ NA RYNKACH: Główne europejskie indeksy zwyżkowały o 1,4-1,8 proc.

W środę główne europejskie rynki akcji kontynuowały odrabianie strat po poniedziałkowych spadkach, zyskując 1,4-1,8 proc. Notowania poszły w górę mimo, że inwestorzy ocenili negatywnie raporty za II kwartał niektórych czołowych europejskich przedsiębiorstw.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował 1,78 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 1,36 proc., francuski CAC 40 zyskał 1,85 proc., a brytyjski FTSE wzrósł 1,70 proc. Paneuropejski Europe Stoxx 600 zwyżkował o 1,65 proc., kończąc notowania na poziomie 453,97 pkt. Od zeszłotygodniowych szczytów hossy indeks dzieli ok. 2 proc.

W środę europejskiej indeksy odrabiały zaległości względem rynków amerykańskich, które mocnych wzrostów doświadczyły we wtorek. Inwestorzy uznali, że obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego w efekcie kolejnej fali zakażeń koronawirusem są przesadzone i wrócili do kupowania akcji. Liderem wzrostów były w środę spółki z sektora turystyki i wypoczynku, który zyskał 3,7 proc.

W środę kilka dużych europejskich korporacji opublikowało wyniki finansowe za II kwartał.

Daimler zaskoczył inwestorów wzrostem przychodów w ujęciu rocznym 44 proc. do 43,5 mld euro. Wynik był lepszy od oczekiwań analityków, ale jednocześnie spółka ostrzegła inwestorów, że globalny niedobór półprzewodników będzie nadal ograniczał sprzedaż samochodów do 2022 r. Choć początkowo notowania spadały nawet 4 proc., to ostatecznie na zamknięciu sesji kurs akcji wzrósł o 1,1 proc.

Poprawę wyników zanotował również koncern SAP - skorygowany zysk na akcję wyniósł w II kwartale 1,75 euro wobec 1,17 euro przed rokiem. W porównaniu do zeszłego roku przychody spadły o 1 proc. do 6,67 mld euro. I chociaż spółka drugi raz podniosła prognozy na cały rok, to kurs akcji spadł o 2,5 proc., ze względu na słabnące perspektywy usług w chmurze.

Zyski zwiększył także szwajcarski koncern Novartis. Zysk na akcję w II kwartale wyniósł 1,66 USD i był wyższy niż przed rokiem o jedną czwartą i o 8 proc. wyższy od prognoz rynkowych. Na zachowanie kursu (-0,7 proc.) wpływ miała jednak niepewna ocena przyszłych perspektyw firmy.

Z kolei Royal Mail poinformowała, że przychody grupy wzrosły w ostatnim kwartale o 12,5 proc., ale ilość dostarczonych przez firmę paczek spadła o 13 proc. Spółka podtrzymała, że w całym roku fiskalnym (kończącym się w marcu przyszłego roku) spodziewa się niskiego, jednocyfrowego wzrostu przychodów i 8-proc. marży zysku operacyjnego. Kurs akcji spadł 2,7 proc.

Notowania Nordei poszły w górę o 3,7 proc. Przychody operacyjne w II kw. wyniósł 2,42 mld euro vs konsensus rynkowy na poziomie 2,31 mld euro.

Akcje brytyjskiej sieci sklepów odzieżowych Next wzrosły o 7,5 proc. po tym, jak pobiła prognozy sprzedaży na drugi kwartał.

W grupie spółek z indeksu Europe Stoxx 600 największy spadek zanotowały w środę akcje holenderskiej firmy Corbion, działającej w branży chemicznej. Notowania spadły o 8,4 proc. po tym, jak Barclays obniżył rekomendację dla akcji do „niedoważaj” z „neutralnie”.

Według danych serwisu Refinitive, europejskie spółki wchodzące w skład Europe Stoxx 600 odnotują 115,2-proc. wzrost zysku w II kw. w porównaniu z rokiem poprzednim.

RYNKI AKCJI

⦁ Indeks S&P 500 rośnie o 0,64 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,63 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 1,51 proc.

⦁ W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,58 proc. W Chinach Shanghai Composite Index wzrósł 0,73 proc.

⦁ WIG20 zyskał w środę 0,93 proc., a WIG wzrósł 1,49 proc.

RYNKI OBLIGACJI

⦁ Rentowność 10-letnich UST rośnie o 7 pb do 1,29 proc. Dochodowość 30-letnich amerykańskich obligacji idzie w górę o 7 pb do 1,95 proc.

⦁ Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich budów rośnie o 2 pb -0,40 proc.

⦁ Dochodowość 10-letnich polskich obligacji wzrosła o 6 pb do 1,56 proc.

WALUTY

⦁Eurodolar zwyżkuje o 0,1 proc. do 1,1790.

⦁Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,4 proc. do 110,29.

⦁Kurs GBP/USD rośnie o 0,5 proc. i wynosi 1,369.

⦁Kurs USD/PLN wynosi 3,903, a EUR/PLN 4,595.

SUROWCE

⦁ Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 70,111 USD za baryłkę, po wzroście o 4,33 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w górę o 3,9 proc. do 72,01 USD/b.

⦁ Miedź rośnie o 0,4 proc. do 428,98 centa za funt.

⦁ Srebro rośnie o 1 proc. do 25,25 USD za uncję, a złoto zniżkuje o 0,43 proc. do 1.803,6 USD za uncję.

POLITYKA

⦁ Co najmniej 25 osób zginęło, a siedem jest zaginionych z powodu ulewnych deszczy padających od soboty w prowincji Henan w środkowych Chinach – poinformowały w środę miejscowe władze. Lokalne biuro meteorologiczne określiło te ulewy mianem „burzy tysiąclecia”.

⦁ Protokół w sprawie Irlandii Północnej nie może pozostać w obecnym kształcie, ale brytyjski rząd nie wypowie go, zanim nie podejmie rozmów z Unią Europejską o jego zmianie - oświadczył w środę David Frost, minister odpowiedzialny za implementację umowy o brexicie.

⦁ Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w środę, że globalny wzrost gospodarczy w 2021 roku wyniesie 6 proc. Ostrzegła, że ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19 będzie spowolnione, jeśli nie przyspieszy kampania szczepień.

⦁ Prezydent Francji Emmanuel Macron domaga się wszczęcia kilku dochodzeń, które wyjaśnią ewentualne ataki z wykorzystaniem szpiegowskiego oprogramowania Pegasus - poinformował w środę francuski premier Jean Castex. Dzień wcześniej media podały, że na liście celów Pegasusa był również Macron.

⦁ W Izraelu od kilku tygodni wzrasta liczba infekcji koronawirusem, co tłumaczone jest rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. W związku z tym w nocy z wtorku na środę rząd ponownie wprowadził obostrzenia dotyczące m.in. udziału w imprezach w pomieszczeniach zamkniętych.

⦁ Minionej doby na Covid-19 zmarło w Indonezji 1.383 chorych - najwięcej od początku pandemii. Wykryto 33.772 nowe przypadki koronawirusa. W sumie w kraju zakażonych zostało blisko 3 mln osób, liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 77 tys. - podały w środę indonezyjskie władze.

⦁ Założyciel firm Blue Origin i Amazon Jeff Bezos znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak we wtorek po swoim pierwszym locie poza granicę atmosfery ziemskiej, podziękował pracownikom i klientom Amazona za "opłacenie" przedsięwzięcia - poinformowała w środę agencja AP.

KALENDARIUM NA CZWARTEK

⦁ 8.45 we Francji – nastroje w biznesie w VII;

⦁ 13.45 w strefie euro – decyzja ws. stóp proc.;

⦁ 14.30 w USA – liczba nowych bezrobotnych w zeszłym tygodniu;

⦁ 16.00 w USA – indeks wyprzedzający koniunktury w VI;

⦁ 16.00 w USA – sprzedaż domów na rynku wtórnym w VI.

(PAP Biznes)

kkr/ tj/

Ostatnie wiadomości