Skrót wiadomości - środa, 21 lipca, 19.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 lip 2021, 19:20

Skrót wiadomości - środa, 21 lipca, 19.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 13,0 proc. rdr.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2021 r. wzrosła o 4,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu wzrośnie o około 11,8 proc. - oceniają analitycy resortu rozwoju, pracy i technologii, komentując dane GUS.

W lipcu odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu 2021 r. wzrosła o 37,2 proc. rdr, a mdm spadła o 10,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Na koniec czerwca w budowie było 867,7 tys. mieszkań, o 4,7 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

W okresie styczeń-czerwiec deweloperzy przekazali do użytkowania 60,5 tys. mieszkań, o 3,3 proc. mniej rdr - podał GUS.

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej spadł w czerwcu w Polsce do 8,1 proc. z 9,1 proc. w maju - podał GUS.

Podwyżka stóp proc. jest konieczna, aby zatrzymać inflację, choć prawdopodobnie pozostanie ona z nami na dłużej - ocenił w wywiadzie dla agencji Bloomberg członek Rady Polityki Pieniężnej Kamil Zubelewicz.

NBP w czerwcu kolejny raz zwiększył zasoby złota, tym razem do 7,452 mln uncji - poinformował NBP w komunikacie.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w środę, że globalny wzrost gospodarczy w 2021 roku wyniesie 6 proc. Ostrzegła, że ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19 będzie spowolnione, jeśli nie przyspieszy kampania szczepień.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań, zaciągniętych przez rząd, wyniosło na koniec czerwca 10.253 mln euro wobec 10.144 mln euro na koniec maja - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Ministerstwo Finansów zaoferuje 23 lipca obligacje serii OK0423 / PS1026 / WZ1126 / WZ1131 / DS0432 o łącznej wartości 4-6,5 mld zł - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Wyraźne środowe wzrosty krajowych indeksów giełdowych wpisują się w trend od rana panujący na rynkach - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk BM BNP Paribas, Szymon Nowak. Zwrócił uwagę na sektor bankowy, który rosnąc o blisko 4 proc. mocno odbił po trwających od II połowy czerwca spadkach.

Na środowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,93 proc. do 2.241,97 pkt., WIG zwyżkował o 1,49 proc. do 67.093,95 pkt., mWIG40 zyskał 2,08 proc. i wyniósł 4.881,82 pkt., a sWIG80 wzrósł o 1,71 proc. do 20.301,84 pkt.

SPÓŁKI

Sprzedaż miedzi przez KGHM w czerwcu 2021 roku wyniosła 65,7 tys. ton, co oznacza spadek rdr o 3 proc. Produkcja miedzi płatnej wyniosła w tym czasie 65 tys. ton, czyli wzrosła o 8 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

PGE Systemy oraz spółka dystrybucyjna Tauronu podpisały porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450MHz - podał PGE w komunikacie prasowym. Spółki podejmą działania zmierzające do wdrożenia sieci LTE450 na obszarze Tauron Dystrybucja.

Columbus Energy jest umiarkowanie zadowolony z pierwszego półrocza, rynek instalacji PV wyhamował z powodu niepewności regulacyjnej. Spółka liczy, że druga połowa roku będzie już lepsza - poinformował PAP Biznes prezes Dawid Zieliński. Jak dodał, spółka przygotowuje się do przeniesienia notowań na rynek główny GPW, nie wyklucza emisji akcji.

PKO BP chce wyeliminować ekspozycję na sektor wydobywczy węgla do 2030 roku oraz zwiększyć zielone finansowanie o co najmniej 5 proc. rdr - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Bank Handlowy otrzymał indywidualne zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego odnoszące się do polityki dywidendowej banku w drugiej połowie 2021 r. Kwota dywidendy za 2020 rok wyniesie 1,2 zł na akcję - podał bank w komunikacie.

ING Bank Śląski spełnia wymagania kwalifikujące do wypłaty do 100 proc.

dywidendy z zysku za 2020 r. - poinformował bank w komunikacie. Bank podał, że KNF zaleca ograniczenie ryzyka poprzez niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań niż wypłata dywidendy z zysku za 2020 rok.

Eurocash podjął decyzję o zamknięciu do końca 2021 roku 59 z 414 sklepów własnych w sieci Delikatesy Centrum, w konsekwencji czego będzie musiał utworzyć odpis na ok. 80 mln zł, co przełoży się na wynik finansowy za 2021 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Stalprofil szacuje, że w I półroczu 2021 roku zysk netto wzrósł do 55,5 mln zł z 7,4 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Przychody Asbisu w czerwcu 2021 roku wzrosły rok do roku o 43 proc. do ok. 240 mln USD - podała spółka w komunikacie.

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 13 lipca , obniżyli cenę docelową akcji Mercator Medical do 249 zł z 350 zł, zachowując rekomendację "trzymaj".

Nordic Entertainment Group (Nent Group) podpisał z Vectrą wieloletnią umowę dystrybucyjną i udostępni klientom Vectry możliwość subskrypcji swojej platformy streamingowej Viaplay - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Platforma Viaplay zostanie uruchomiona 3 sierpnia.

Grupa PGE zidentyfikowała przesłanki do przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów - podała spółka w komunikacie.

Unibep podpisał umowę z Victorią Dom na realizację w systemie generalnego wykonawstwa robót budowlanych w ramach inwestycji mieszkaniowej w Warszawie - podała spółka w komunikacie. Wynagrodzenie za wykonanie inwestycji wynosi łącznie ok. 120 mln zł netto.

Echo Investment podpisało z prezesem Nicklasem Lindbergiem i wiceprezesem Maciejem Drozdem umowy ws. premii długoterminowej, której wysokość będzie uzależniona od wzrostu wartości spółki mierzonej sumą wypłaconych dywidend i wzrostem kursu akcji na GPW - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty pozostaje pod presją, a w krótkim terminie poziom 4,60/EUR wydaje się być wyjściowym - powiedział PAP Biznes analityk w TMS Brokers Maciej Madej. W jego ocenie rentowności krajowych SPW powinny w ślad za rynkami bazowymi powoli wracać na wyższe poziomy po ostatnich mocnych spadkach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5983 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1772 USD i 129,63 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,11 mln baryłek, czyli o 0,48 proc. do 439,687 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Eurocash zamierza zamknąć 59 z 414 sklepów własnych sieci Deliktesy Centrum i utworzy odpis w wysokości ok. 80 mln zł, co obciąży tegoroczne wyniki. W ocenie analityków reakcja rynku będzie negatywna, choć w dłuższej perspektywie decyzja może być pozytywna dla wyników grupy.

Czerwcowe dane o sprzedaży detalicznej były zbliżone do oczekiwań rynku, efekt znoszenia restrykcji i otwierania sklepów wygasa. Sprzedaż detaliczna prawdopodobnie nie pokazuje pełni ożywienia konsumpcji - wskazują ekonomiści w komentarzach po danych.

Dane o produkcji budowlano-montażowej w czerwcu wskazują na przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych - wskazują ekonomiści w komentarzach do środowych danych GUS. Ich zdaniem, odczyty dynamiki produkcji budowlanej mogą charakteryzować się podwyższoną zmiennością.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował strategię na lata 2021-25, zgodnie z którą zakłada m.in. skuteczniejsze i efektywniejsze wykorzystanie danych, informacji i wiedzy, bardziej proaktywny nadzór oraz lepsze zarządzanie organizcją.

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy o rynku finansowym, zakłada m.in zmiany w wezwaniach na akcje.

Liczba turystycznych podróży zagranicznych na świecie w okresie styczeń-maj. spadła o 65 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2020 roku - ocenia agencja ONZ ds. turystyki UNWTO.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.575.000 uprawnień do emisji CO2 po 51,7 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

Kantar Consumer Index spadł w lipcu w Polsce o 1,3 pkt. do -18,5 pkt. - wynika z najnowszego badania Kantar.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 191,12 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Sprzedaż opon do aut osobowych w II kw. wzrosła o 74 proc. rdr - podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego.

Rozwój produktów, wprowadzenie nowych technologii i ekspansję zagraniczną - przewiduje nowa strategia producenta pojazdów szynowych Pesa z perspektywą 2025+, którą przedstawiono w środę w Bydgoszczy. Pociągi i tramwaje produkowane z fabryce mają odpowiadać zapotrzebowaniu na niskoemisyjny transport.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Jesteśmy w dialogu z Unią Europejską; mamy miesiąc na to, żeby odnieść się do dokumentów KE i wykorzystamy ten czas na to, żeby przedstawić argumenty, które podnosimy od dłuższego czasu - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller, komentując ultimatum KE ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 124 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 3 osoby, wykonano 151.816 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.881.718 zakażeń, 75.222 zgony i 33.083.693 szczepienia.

W tej chwili mutacja Delta, według ekspertów, wymaga odporności 85-90 proc. populacji; udział nowego wariantu w zakażeniach rośnie bardzo szybko - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Prof. Marcin Wiącek będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat w środę w głosowaniu wyraził zgodę na powołanie go na 5-letnią kadencję. Wiącek obejmie stanowisko po złożeniu ślubowania.

Uważam, że do czasu wykonania wyroku TSUE, w celu zapewnienia bezpieczeństwa prawnego, Izba Dyscyplinarna SN powinna zawiesić swoją działalność - powiedział prof. Marcin Wiącek, który będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zobowiązał się, że jako RPO będzie pomagał każdemu obywatelowi.

Chciałbym wyrazić słowa solidarności z oświadczeniem I prezes SN. W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu. W oparciu o te zasady nie ma możliwości realizacji bezprawnych postanowień TSUE i zawieszania Izby Dyscyplinarnej SN - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jeśli chodzi o projekt ustawy podatkowej będący częścią Polskiego Ładu, to trwają ostatnie ustalenia co do jego kształtu; spodziewam się, że trafi do Sejmu we wrześniu - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejm zajmie się poselskim projektem ustawy o radiofonii i telewizji raczej 11 sierpnia, a wcześniej oczywiście odbędzie w tej sprawie posiedzenie komisji - oświadczył w środę wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

We wtorek, 27 lipca sejmowa komisja kultury ma przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt będzie uzasadniał wiceszef klubu PiS Marek Suski - wynika z informacji zamieszczonej na internetowej stronie Sejmu.

Rządowy projekt specustawy, która pozwoli na zamianę gruntów Lasów Państwowych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli, trafi do drugiego czytania. Według PiS projekt pozwoli na gospodarcze ożywienie tych terenów. Z kolei opozycja mówi o niekonstytucyjnym przekręcie.

We wtorek, 27 lipca sejmowa komisja kultury ma przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt będzie uzasadniał wiceszef klubu PiS Marek Suski - wynika z informacji zamieszczonej na internetowej stronie Sejmu.

Składamy do projektu zmian w ustawie medialnej poprawkę, wykluczającą możliwość "upaństwowienia" mediów prywatnych - oświadczył we wtorek we wpisie na Facebooku lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Unijna przepustka Covid-19 powinna być używana w najszerszy możliwy sposób - stwierdziła komisarz UE do spraw zdrowia Stela Kiriakidu w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Dodała, że pod koniec sierpnia wariant Delta będzie dominował w Unii.

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło PAP w Kongresie.

Niemiecki rząd chce wspomóc kraje związkowe kwotą 200 milionów euro po klęsce powodzi. Planuje się również utworzenie funduszu odbudowy. Szkody spowodowane powodzią wynoszą około dwa miliardy euro.

Unia (CDU/CSU) traci po powodziach w Niemczech dwa punkty procentowe w przedwyborczym sondażu. Poparcie traci także Armin Laschet, kandydat Unii na kanclerza.

Francuzi od środy muszą okazywać certyfikat sanitarny (dowód szczepienia lub test na Covid-19) w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

W najbliższych tygodniach zakażenia będą we Włoszech dalej rosnąć, przede wszystkim wśród niezaszczepionych - ostrzegł w środę wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Jego zdaniem należy liczyć się z możliwością 20-25 tys. zakażeń dziennie.

W środę w Portugalii doszło do największej od lutego dobowej liczby infekcji koronawirusem. Liczba nowych dziennych zakażeń przekroczyła podczas ostatniej doby 4,3 tys.

Likwidacji niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) domaga się ministerstwo sprawiedliwości – podała w środę agencja Interfax-Zapad, powołując się na służbę prasową resortu. Ten skierował do sądu wniosek o likwidację BAŻ.

Protokół w sprawie Irlandii Północnej nie może pozostać w obecnym kształcie, ale brytyjski rząd nie wypowie go, zanim nie podejmie rozmów z Unią Europejską o jego zmianie - oświadczył w środę David Frost, minister odpowiedzialny za implementację umowy o brexicie.

W USA wariant Delta koronawirusa, zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach, odpowiada obecnie za 83 proc. zsekwencjonowanych przypadków Covid-19. Umiera średnio 239 osób dziennie – oceniła we wtorek szefowa Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Prezydent USA Joe Biden zaprasza prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu na 30 sierpnia - poinformowała w środowym oświadczeniu rzeczniczka administracji USA Jen Psaki.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson przeciwko Covid-19 może być mniej skuteczna przeciwko wariantowi Delta koronawirusa w porównaniu z preparatami z technologią mRNA – wynika z najnowszego badania, na które w środę powołuje się portal amerykańskiej gazety "USA Today".

Władze Korei Płd. zgłosiły w środę 1784 nowe infekcje koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Bardziej zaraźliwy wariant Delta szerzy się na coraz większą skalę również poza aglomeracją Seulu – wynika z danych przestawionych przez służby medyczne.

Minionej doby na Covid-19 zmarło w Indonezji 1.383 chorych - najwięcej od początku pandemii. Wykryto 33.772 nowe przypadki koronawirusa. W sumie w kraju zakażonych zostało blisko 3 mln osób, liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 77 tys. - podały w środę indonezyjskie władze.

W Delhi odnotowano pierwszy w Indiach przypadek śmierci człowieka z powodu ptasiej grypy; zmarł 12-letni chłopiec - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na przedstawiciela stołecznego All India Institute of Medical Sciences.

(PAP Biznes)

mfm/ osz/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości