DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą tydzień na plusach; w centrum uwagi PMI i wyniki spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lip 2021, 18:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą tydzień na plusach; w centrum uwagi PMI i wyniki spółek

Ostatnia w tym tygodniu sesja na europejskich giełdach zakończyła się wzrostami, główne indeksy zwyżkowały po ok. 0,8-1,3 proc. W centrum uwagi rynków znajdują się wyniki kwartalne spółek i wstępne odczyty PMI z europejskich gospodarek. Na Wall Street wzrosty.

Na zamknięciu piątkowej sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 1,23 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 1,00 proc., francuski CAC 40 zyskał 1,35 proc., a brytyjski FTSE zwyżkował o 0,85 proc.

W centrum uwagi inwestorów znajduje się sezon publikacji wyników kwartalnych największych spółek.

Francuski producent części samochodowych Valeo wzrósł o 5,96 proc. po przebiciu oczekiwań dotyczących zysku za drugi kwartał i potwierdzeniu prognoz.

Z kolei holenderska firma oświetleniowa Signify zniżkowała o 5,18 proc., pomimo odnotowania 32-proc. wzrostu zysku w drugim kwartale. Spółka nadal boryka się z problemami z łańcuchem dostaw.

Kurs Vodafone wzrósł o 2,41 proc. Sprzedaż kwartalna wzrosła o 3,3 proc. wobec oczekiwanych 1,91 proc.

Kurs szwedzkiego przedsiębiorstwa budowlanego Skanska zwyżkował o 7,39 proc., po publikacji lepszych od konsensusu rynkowego wyników.

Wycena akcji Scatec ASA spadła o 16,2 proc. po tym, jak wyniki za drugi kwartał nie spełniły rynkowych oczekiwań.

Inwestorzy poznali też już wstępne odczyty indeksu PMI przemyśle i usługach w Europie za lipiec. Dane pokazały, że aktywność biznesowa w strefie euro rośnie w najszybszym tempie od ponad dwóch dekad. Złagodzenie restrykcji i rozwój programów szczepień uwolniły stłumiony popyt.

Wydarzeniem całego tygodnia było z kolei posiedzenie Rady Prezesów EBC, pierwsze z nowym celem inflacyjnym. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny strefy euro pozostawił bez zmian podstawowe stopy procentowe, podtrzymał także wielkość programu skupu aktywów PEPP, który będzie trwał przynajmniej do końca marca 2022 r.

EBC zmienił też forward guidance dla stóp proc. po zmianie celu inflacyjnego. Większość ekonomistów uznała, że EBC umocnił inwestorów w przekonaniu, że stopy procentowe jeszcze długo pozostaną bez zmian.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,8 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,6 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 0,8 proc.

W Japonii giełdy są zamknięte z powodu święta. W Chinach Shanghai Composite Index spadł o 0,69 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 1,29 proc. Dochodowość 30-letnich amerykańskich obligacji idzie w górę o 3 pb do 1,93 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje bez zmian na poziomie -0,42 proc.

WALUTY

Eurodolar zniżkuje o 0,1 proc. do 1,1762.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,3 proc. do 110,5.

Kurs GBP/USD spada o 0,03 proc. i wynosi 1,375.

Kurs USD/PLN wynosi 3,888, a EUR/PLN 4,574.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 71,9 USD za baryłkę, po spadku o 0,07 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w górę o 0,05 proc. do 73,8 USD/b.

Srebro spada o 0,5 proc. do 25,2 USD za uncję, a złoto zniżkuje o 0,2 proc. do 1.805 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

W lipcu indeks nastrojów brytyjskich konsumentów wzrósł do -7,0 pkt. z -9 pkt. miesiąc wcześniej - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie. Analitycy prognozowali -8 pkt.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w czerwcu wzrosła o 0,5 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 1,3 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 0,1 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 58,1 pkt. wobec 59 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano 58,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 57 pkt. wobec 57,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano 58,8 pkt. Composite wyniósł 56,8 pkt. wobec 57,4 pkt. miesiąc wcześniej. Prognozowano 58,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 65,6 pkt. wobec 65,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 64,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VII 62,2 pkt. wobec 57,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 59,5 pkt. Composite wyniósł 62,5 pkt., wobec 60,1 pkt. miesiąc wcześniej. Szacowano 60,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 62,6 pkt. wobec 63,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano, że indeks wyniesie 62,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 60,4 pkt. wobec 58,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano 59,3 pkt. PMI composite wyniósł 60,6 pkt. wobec 59,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Szacowano 60 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 60,4 pkt. wobec 63,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu. Oczekiwano, że indeks wyniesie 62,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w lipcu 57,8 pkt. wobec 62,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. Oczekiwano, że indeks wyniesie 62 pkt. PMI composite wyniósł 57,7 pkt. wobec 62,2 pkt. poprzednio. Szacowano 61,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 63,1 pkt. wobec 62,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 62 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 59,8 pkt. wobec 64,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali PMI na poziomie 64,5 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 59,7 pkt. wobec 63,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

POLITYKA I PANDEMIA

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła w piątek do użytku szczepionkę na Covid-19 firmy Moderna u dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Ma być stosowana w taki sam sposób, jak u osób od 18 lat wzwyż.

W Szwecji, głównie w dużych miastach, rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Ma to związek z wakacyjnymi powrotami z zagranicy oraz dominacją bardziej zaraźliwego wariantu Delta - podał w piątek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrasta. Według danych z Instytutu Roberta Kocha (RKI) współczynnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi w piątek 13,2, podczas gdy dwa tygodnie temu było to 4,9. Nowe infekcje pojawiają się najliczniej w grupie osób 15-34 lat.

Duży wzrost wskaźnika zakaźności koronawirusa i liczby przypadków we Włoszech - taki obraz epidemii przedstawił krajowy Instytut Służby Zdrowia w cotygodniowym raporcie, sporządzonym w piątek. Dominuje bardziej zaraźliwy wariant Delta.

Rząd Węgier zdecydował o wprowadzeniu obowiązku zaszczepienia przeciw koronawirusowi pracowników służby zdrowia - poinformował w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Po długiej i trudnej debacie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło w piątek nad ranem nową ustawę antycovidową, która zawiera kontrowersyjne rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Szef doradzającej francuskiemu rządowi Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy uważa, że powrót do normalnego życia po pandemii Covid-19 nie nastąpi wcześniej niż w 2022, czy nawet 2023 roku - poinformowała w piątek francuska telewizja BFM TV.

W ciągu ostatniej doby w Rosji zgłoszono 23 811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 3425 w Moskwie. 795 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło - poinformował w piątek rządowy sztab kryzysowy ds. Covid-19.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

2.30 - Japonia - indeks PMI dla przemysłu, wstępny odczyt za VII;

10.00 - Niemcy - indeks instytutu Ifo za VII;

16.00 - USA - sprzedaż nowych domów w VI;

16.30 - USA - indeks Dallas Fed dla przemysłu za VII. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Ostatnie wiadomości