Skrót wiadomości - poniedziałek, 26 lipca, 18.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 lip 2021, 18:04

Skrót wiadomości - poniedziałek, 26 lipca, 18.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W lipcu ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wzrósł do 104,9 z 103,2 w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w lipcu w przemyśle wzrosło do 80,2 proc. z 73,8 proc. rok temu - podał GUS.

Możliwe, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas - napisał w artykule dla portalu wGospodarce, członek RPP Eryk Łon.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w lipcu 100,8 pkt. wobec 101,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał instytut Ifo w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie w obligacjach po aukcji zamiany według stanu na 27 lipca będzie wynosiło 756.226,284 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski w czerwcu wyniosły 1,14 mld euro - podało Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów szacuje, że koszt proponowanych przez resort ulg podatkowych to ok. 20 mld zł - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński. Wiceminister finansów Jan Sarnowski doprecyzował, że koszt dla budżetu reformy podatkowej to 8 mld zł.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 619,68 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

Bank Gospodarstwa Krajowego na przetargu 28 lipca zaoferuje papiery serii FPC0328 i FPC0631, podaż wyniesie minimum 1 mld zł - podał bank w komunikacie. Będzie to kolejna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

GIEŁDA

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW małe i średnie spółki zanotowały wzrosty rzędu 0,3-0,6 proc. WIG20 jako jedyny z głównych indeksów nie zdołał utrzymać się nad kreską. Mimo kontynuującego wzrosty przy wysokich obrotach KGHM, przeważyły spadki sektora energetycznego.

Na poniedziałkowym zamknięciu sesji WIG20 spadł o 0,08 proc. do 2.240,65 pkt., WIG wzrósł o 0,05 proc. do poziomu 67.223 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,34 proc. do 4.903 pkt., a sWIG80 zyskał 0,56 proc. do poziomu 20.561 pkt.

SPÓŁKI

Strata netto grupy Banku Millennium w drugim kwartale 2021 roku wyniosła 200,3 mln zł podczas gdy rok wcześniej zysk wynosił 53,6 mln zł - poinformował bank w raporcie. Wynik banku okazał się zbliżony do oczekiwań, bowiem konsensus PAP Biznes zakładał stratę na poziomie 204,3 mln zł.

Bank Millennium liczy, że w 2021 roku wynik odsetkowy banku będzie wyższy niż w 2020 roku - poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

Bank Millennium zakłada, że decyzję w sprawie ewentualnego przystąpienia do programu ugód w sprawie walutowych kredytów hipotecznych podejmie po uchwale Sądu Najwyższego - poinformował prezes banku Joao Bras Jorge.

Bank Millennium liczy, że koszty ryzyka pozostaną niskie przez cały rok i nie wyklucza, że utrzymają się one na poziomie poniżej 40 pb - poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

Grupa Budimex szacuje, że miała w pierwszym półroczu 2021 roku 728,95 mln zł zysku netto w porównaniu do 114,5 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników finansowych.

Portfel zamówień Grupy Budimex na koniec pierwszego półrocza 2021 roku wyniósł 12,97 mld zł w porównaniu do 11,56 mld zł na koniec pierwszego półrocza 2020 roku - podała spółka w komunikacie.

Budimex z optymizmem patrzy na najbliższe kwartały, spodziewa się poprawy rocznej dynamiki przychodów w drugiej połowie 2021 roku - poinformował prezes Artur Popko. Spółka zakłada utrzymanie "dobrej rentowności" portfela zamówień w perspektywie przynajmniej kilku kwartałów. W planie jest wypłata zaliczki na poczet dywidendy za 2021 rok.

Zasadność pozwu amerykańskich inwestorów przeciwko CD Projektowi na obecnym etapie wydaje się wątpliwa - ocenia prof. SGH dr hab. Marcin J. Menkes, Of Counsel kancelarii Queritius. Rozmówca PAP Biznes uważa, że szczególnie trudne może okazać się udowodnienie zarządowi spółki celowego wprowadzenia inwestorów w błąd. Zwraca uwagę również m.in. na dyskusyjną kwestię jurysdykcji.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i BNP Paribas Leasing Services podpisały umowę kredytową o wartości 200 mln euro w celu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP i midCaps) w Polsce - podał EBI w komunikacie prasowym.

Lichthund, studio tworzące gry komputerowe, rozważa wejście na NewConnect w 2022 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

BoomBit pracuje nad ok. 40 kolejnymi grami hypercasual, jednym większym tytułem o tematyce sportowej i rozmawia o kolejnych joint venture z innymi producentami - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu. Spółka pozytywnie ocenia tegoroczne perspektywy, choć wskazuje istotne zagrożenie dla rynku: zmianę polityki prywatności Apple.

Mostostal Warszawa podpisał z Tauron Ciepło umowę na budowę kotła gazowego o mocy 140 MWt w ZW Katowice - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 109,5 mln zł brutto.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5858 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1787 USD i 130,05 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może ponownie testować poziom 4,60 z powodu pogarszających się nastrojów na globalnych rynkach - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. W tym otoczeniu możliwe są dalsze lekkie spadki rentowności SPW.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Dynamika wzrostu rynku reklamowego w Polsce w 2021 r. szacowana jest na 8,5 proc., co pozwoli na odrobienie strat spowodowanych pandemią koronawirusa w roku 2020 - ocenia Publicis Groupe.

Ruch samochodów ciężarowych na drogach krajowych w tygodniu 19 - 25 lipca wzrósł o 9 proc. rdr - podała GDDKiA w komunikacie.

Sprzedaż nowych domów w USA w czerwcu wyniosła 676 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 800 tys. - poinformował Departament Handlu.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 74 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, nie zmarła żadna osoba, wykonano 27.724 szczepienia - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.882.220 zakażeń, 75.242 zgony i 33.770.147 szczepień.

Udział wariantu Delta koronawirusa wzrósł w Polsce do 70 proc. - poinformował w Programie I polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dzieci powinny pierwszego września wrócić do szkół - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef MZ kolejny raz zachęcił do szczepienia dzieci i przypomniał, że w szkołach będzie przeprowadzana akcja szczepień.

W Polsce 53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.

Zieloni domagają się wprowadzenie w Polsce obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19. Apel skierowali do rządu i ministra zdrowia, zwrócili się też do innych partii o poparcie takiego rozwiązania. Mówimy: 'tak" dla nauki i zdrowego rozsądku, "nie" dla fake newsów i teorii spiskowych - oświadczyli.

Nie można wykluczyć korekt ws. Izby Dyscyplinarnej – powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Dodał, że ewentualne zmiany wymagają zgody całego kierownictwa politycznego państwa.

Na skutek epidemii COVID-19 przeciętne trwanie życia skróciło się dla mężczyzn o 1,5 roku, dla kobiet o 1,1 roku - podał GUS w opracowaniu.

Troje nastolatków z Młodzieżowego forum LGBT+ przykuło się do bramy Ministerstwa Edukacji i Nauki przy alei Szucha. Protestują przeciwko ministrowi Czarnkowi.

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Wolność na sztandarach, usta pełne wulgaryzmów i pięści przeciw drugiemu człowiekowi. Tak dziś wygląda ruch antyszczepionkowy? Tu nie ma z kim dyskutować. To trzeba piętnować – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując zajście w Grodzisku Mazowieckim.

Jestem przerażony tym, co się wydarzyło w akcji antyszczepionkowców na punkt szczepień. Nie będzie tolerancji dla takich zachowań – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, komentując zajście w Grodzisku Mazowieckim.

Na stacji paliw w Zakopanem policjanci interweniowali wobec kobiety, która najpierw odmówiła założenia maseczki, a potem zaczęła zachowywać się agresywnie i uderzyła drzwiami radiowozu policjanta.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Wariant Delta wykryto już w 124 krajach i coraz częściej dominuje w poszczególnych rejonach – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia. Eksperci alarmują, że atakuje on głównie niezaszczepione osoby.

Ponad 40 mln Francuzów, czyli blisko 60 proc. mieszkańców kraju przyjęło już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 - ogłosił w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zaszczepionych powiększyła się o 4 mln.

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło ostatecznie w nocy z niedzieli na poniedziałek nową ustawę antycovidową, która zawiera rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Włochy zwróciły się w niedzielę do sąsiednich krajów europejskich o pomoc w walce z pożarami, które niszczą część Sardynii. Ok. 1.500 mieszkańców zostało tam zmuszonych do opuszczenia swoich domów, spalone zostało 20 tysięcy hektarów lasów, gajów oliwnych i upraw.

W Hiszpanii około 140 jednostek straży pożarnej zdołało opanować w poniedziałek przed południem duży pożar, który w sobotę wybuchł w Katalonii. Żywioł objął teren o powierzchni blisko 1.700 hektarów, głównie lasów.

Niezależni białoruscy dziennikarze: Inna Studzińska, była wieloletnia reporterka Radia Swaboda, Aleh Hruzdziłowicz z tej samej redakcji i Ihar Iliasz z telewizji Biełsat zostali wypuszczeni z aresztu w Mińsku - poinformowały w poniedziałek rano niezależne media.

Plan wprowadzenia przez UE pierwszego na świecie podatku węglowego na granicy rozszerza kwestie klimatyczne na obszar handlu w sposób niezgodny z zasadami międzynarodowymi i szkodzi perspektywom wzrostu – oceniło w poniedziałek chińskie ministerstwo ekologii.

W Chinach wykryto ostatniej doby 76 nowych objawowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od stycznia – ogłosiły w poniedziałek władze. Powiększa się ognisko Covid-19 w Nankinie na wschodzie kraju, gdzie rozpoczęła się druga tura masowych testów przesiewowych.

Japońska firma Shionogi z siedzibą w Osace rozpoczęła testy na ludziach pierwszej pigułki przeciwko Covid-19; lek jest podawany raz dziennie i ma zneutralizować koronawirusa w mniej niż tydzień. Shionogi dołączyła w walce z Covid-19 do Pfizer Inc. oraz Merck&Co.

Ostatnia doba była w Turcji rekordowa pod względem zakażeń koronawirusem - zarejestrowano ich 14.230, prawie trzykrotnie więcej niż trzy tygodnie wcześniej i najwięcej od połowy maja - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W ciągu 24 godzin zmarło 55 osób.

W Iranie po raz pierwszy od początku pandemii dobowa liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 30 tys. - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Poprzedni dobowy rekord infekcji padł w tym kraju niespełna tydzień wcześniej.

Tajlandia zgłosiła w poniedziałek 15.376 nowych przypadków infekcji koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Pomimo to kampania szczepień przeciwko Covid-19 przebiega wolno na tle innych południowoazjatyckich krajów.

Trzy dni trwały w Rimini nad Adriatykiem poszukiwania zgubionego nad morzem pierścionka, wartego 6 tysięcy euro. Zgubiła go podczas kąpieli turystka z Mediolanu, a znalazł ochotnik z wykrywaczem metalu.(PAP Biznes)

asa/ mfm/

Ostatnie wiadomości