Skrót wiadomości - środa, 28 lipca, 19.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lip 2021, 19:26

Skrót wiadomości - środa, 28 lipca, 19.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w lipcu spadł w Polsce o 1,0 pkt. do 66,5 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik nastrojów konsumentów we Francji wyniósł w lipcu 101 pkt., wobec 103 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 102 pkt. - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na sierpień wyniósł -0,3 pkt. wobec -0,3 pkt. miesiąc wcześniej - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK.

Zapasy amerykańskich hurtowników w czerwcu wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +1,1 proc.

BUDŻET, DŁUG

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał papiery serii FPC0631 i FPC0328 za 1.083,200 mln zł, przy popycie 2.205,800 mln zł - podał bank w komunikacie.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w ramach sprzedaży dodatkowej papiery serii FPC0631 i FPC0328 za 75,3 mln zł - podał bank w komunikacie.

GIEŁDA

Główne krajowe indeksy giełdowe zdołały utrzymać poranne wzrosty do końca środowej sesji. W ujęciu sektorowym wzrostom przewodziły banki, na czele z Santanderem, który podał wyniki za II kw. Po szacunkach wyników Lotosu, a przed półrocznym raportem Orlenu, mocny okazał się także sektor paliwowy.

Zamknięcie GPW: WIG20 2.245,76 pkt. (0,95 proc.), WIG30 2.697,27 pkt. (1,07 proc.).

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Santander Bank Polska w drugim kwartale 2021 roku spadł do 222,5 mln zł z 304,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 113 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 104,4 mln zł.

Santander Bank Polska liczy, że w kolejnych kwartałach utrzyma się trend rosnącej marży odsetkowej netto i wyniku odsetkowego. Wysoką dynamikę wzrostu powinien również kontynuować wynik prowizyjny - poinformowali w środę przedstawiciele banku.

Santander Bank Polska liczy, że również w kolejnych kwartałach utrzyma rezerwy kredytowe na niskim poziomie - poinformował członek zarządu banku Maciej Reluga.

Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami dotyczącymi kredytów we frankach szwajcarskich i ocenia, że ugody tego typu powinny mieć szeroki konsensus rynkowy - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Santander Bank Polska chce wypłacić dywidendę z zysku osiągniętego w 2020 roku zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował członek zarządu banku Maciej Reluga.

Santander Bank Polska chce zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i udział banku na tym rynku - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Prezes UOKiK wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec Orange Polska i P4, operatora sieci komórkowej Play - podał urząd. Zarzuty dotyczą pobierania opłat za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody.

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru dwóch zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Jednostki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby grupy kapitałowej PGNiG i wejdą do użytku w pierwszej połowie 2024 roku - poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym.

Budimex składa pierwsze oferty w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Start realizacji kontraktów spodziewany jest najwcześniej w 2022 roku - poinformował podczas konferencji prezes Artur Popko.

FBSerwis z grupy Budimex planuje zainwestować w najbliższych 5-6 latach do 600 mln zł w instalacje odpadowe - poinformował podczas konferencji Artur Pielech, prezes FBSerwis. Spółka ma w planach także akwizycje, a do jednej z nich może dojść jeszcze w tym roku.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków podjęła decyzję, że nie będzie merytorycznie rozpoznawać wniosku złożonego przez spółkę zależną Scope Fluidics dotyczącego Emergency Use Authorization (EUA) dla panelu SARS-CoV-2 systemu PCR|ONE - podała spółka w komunikacie.

Strata netto grupy X-Trade Brokers DM w drugim kwartale 2021 r. wyniosła 23,9 mln zł. Przychody w tym okresie wyniosły 55,15 mln zł - wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez spółkę. Przed rokiem XTB miał 117,5 mln zł zysku netto oraz 211,5 mln zł przychodów.

Orange podtrzymał cel wzrost zysku EBITDA z kosztami leasingu w 2021 roku na "niskim lub średnim" jednocyfrowym poziomie. Utrzymano również cel niskiego jednocyfrowego wzrostu przychodów - podała spółka w prezentacji.

Orange Polska wypracował w drugim kwartale 756 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu, o 3,8 proc. więcej niż przed rokiem - podała spółka w raporcie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes prognozowali, że spółka osiągnie wynik na poziomie 751,3 mln zł.

Baza kart SIM Orange Polska w drugim kwartale zwiększyła się o 247 tys. netto, na koniec czerwca było to 16,05 mln kart - podała spółka. W minionym kwartale Orange Polska przybyło netto 175 tys. kart SIM w segmencie komórkowych usług abonamentowych. W segmencie usług pre-paid operator pozyskał netto 72 tys. kart SIM.

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny stał się posiadaczem praw do akcji spółki Cavatina Holding, które po zamianie na akcje stanowić będą 8,03 proc. kapitału i głosów na WZ - podała spółka w komunikacie.

Grupa Jeronimo Martins, właściciel m.in. sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2021 roku 129 mln euro zysku netto j.d. wobec 69 mln euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

OT Logistics zawarł ze spółką Rhenus Beteiligungen International warunkową umowę sprzedaży wszystkich posiadanych akcji w C. Hartwig Gdynia (CHG) - podał OTL w komunikacie.

Skorygowany zysk na akcję Microsoftu w II kwartale 2021 roku (dla spółki to 4. kwartał roku obrotowego 20/21) wyniósł 2,17 dol. wobec 1,92 dol. oczekiwanych przez analityków - wynika z raportu kwartalnego spółki. Mimo tego kurs akcji spada w handlu pozasesyjnym o 2,5 proc.

Wyniki Apple w trzecim kwartale roku obrotowego 2020/21 zdecydowanie przebiły konsensus - zysk koncernu na akcję wyniósł 1,30 USD wobec oczekiwań na poziomie 1,01 USD, a przychody sięgnęły 81,4 mld USD podczas gdy rynek szacował je na 73,3 mld USD. Sprzedaż iPhone'ów wzrosła rok do roku o prawie 50 proc.

Skorygowany zysk na akcję Alphabet w II kwartale 2021 roku wyniósł 27,26 dol. i był 40 proc. wyższy od prognoz analityków zebranych przez serwis Refinitiv - wynika z raportu kwartalnego spółki. Kurs akcji rośnie w handlu pozasesyjnym o 3,2 proc.

Zysk na akcję Pfizera, jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie, w II kw. wyniósł 1,07 USD - podała spółka w komunikacie. Oczekiwano 97 centów.

Zysk na akcję McDonald's w II kw. wyniósł 2,37 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał 2,11 USD.

WALUTY

Środowy komunikat Fed może przejściowo wywołać wyższą zmienność na rynku, jednak nie powinien znacznie wpłynąć na jego obraz - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych Banku Millennium Mateusz Sutowicz. Z tego względu jego zdaniem kurs EUR/PLN powinien nadal bezskutecznie testować poziom 4,60. Z kolei rentowności 10-letnich SPW powinny wracać na niższe poziomy po środowym wybicu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1807 USD i 129,97 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na surowiec, nawet mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,089 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 435.598 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Zysk netto grupy Santander Bank Polska w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 222,5 mln zł i był 113 proc. powyżej oczekiwań rynku. Analitycy oceniają, że lepsze wyniki bank zawdzięcza przede wszystkim niższym rezerwom, rozwiązaniu rezerw na oczekiwane straty kredytowe w związku z COVID-19, a także przychodom z tytułu dywidend.

Scenariuszem bazowym na ten i kolejne kwartały pozostają wzrosty rentowności krajowych obligacji skarbowych - ocenił w rozmowie z PAP Biznes strateg Banku PKO BP Arkadiusz Trzciołek. Zwrócił uwagę, że czynnikiem ryzyka pozostaje dalszy rozwój pandemii, jednak jej negatywny wpływ na gospodarkę nie musi się zrealizować.

W 2021 roku banki udzielić mogą około 230 tys. kredytów mieszkaniowych o wartości 75-78 mld zł, co będzie rekordowym wynikiem sektora. Ceny mieszkań rosną, jednak nie można mówić o bańce spekulacyjnej - ocenił w rozmowie z PAP Biznes przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP Jacek Furga.

Miedź w ciągu pół roku może osiągnąć cenę 11.000 USD za tonę i ustanowić historyczne maksimum, gdyż globalna jej podaż nie będzie nadążać za zapotrzebowaniem. Z kolei w perspektywie dwunastomiesięcznej cena miedzi może jeszcze wzrosnąć do poziomu 11,500 USD/t – uważają analitycy Goldman Sachs.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt ustawy o REIT-ach do końca roku zostanie przekazany do prac parlamentarnych - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu rozwoju, pracy i technologii, które w rządzie odpowiada za sprawy budownictwa.

Udział transakcji z udziałem złotego na brytyjskim rynku walutowym w kwietniu 2021 r. wyniósł 0,9 proc., czyli tyle ile w październiku 2020 r. - wynika z najnowszego badania londyńskiego Stałego Komitetu ds. Rynku Walutowego pod auspicjami Bank of England.

Projekt ustawy o REIT-ach do końca roku zostanie przekazany do prac parlamentarnych - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu rozwoju, pracy i technologii, które w rządzie odpowiada za sprawy budownictwa.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.575.000 uprawnień do emisji CO2 po 53,45 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

Na pewno zgłosimy do projektu ustawy podatkowej propozycje, które będą ograniczały zbyt dużą skalę wzrostu podatków – powiedział w środę w Głogowie wicepremier Jarosław Gowin.

Gazociąg Nord Stream 2 jest ukończony w 99 procentach - poinformował w środę operator tej rosyjsko-niemieckiej magistrali, spółka Nord Stream 2 AG. Według ocen dziennika "Kommiersant" końcowe prace zajmą trzy-cztery tygodnie.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 138 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 3 osoby, wykonano 97.665 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.882.465 zakażeń, 75.252 zgony i 33.945.590 szczepień.

Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej, chcemy wprowadzić ją w życie; jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje, jakie uzna za stosowne - mówił w środę poseł PiS i rzecznik rządu Piotr Müller.

Wejście w życie zmian w tzw ustawie medialnej w takim kształcie, jaki został zaproponowany, negatywnie wpłynie na klimat inwestycyjny wokół Polski - ocenił w środę lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że ostatnio jest zbyt dużo propozycji niekonsultowanych wewnątrz koalicji rządowej.

Projekt autorstwa posłów PiS zmian w ustawie medialnej ogranicza wolność mediów - uważa wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). "Liczę, że wciągu kilku najbliższych tygodni nastąpi opamiętanie w tej sprawie" - podkreśliła.

O natychmiastowe wykonanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE ws. działalności Izby Dyscyplinarnej SN zaapelowało w środę 92 sędziów Sądu Najwyższego czynnych i w stanie spoczynku.

Skutkiem Polskiego Ładu może być ucieczka przedsiębiorców za granicę lub w szarą strefę, a także spadek skłonności do płacenia podatków - uważa posłanka Izabela Leszczyna (KO). Jej zdaniem tak fundamentalnych zmian nie powinno się przeprowadzać w okresie wakacyjnym.

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zmiany mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami.

Ministerstwo Sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał Trybunał Sprawiedliwości UE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, ze w tej sprawie MS zwróciło się do ministra ds. europejskich. Mówił w telewizji wpolsce.pl, że "nie są prowadzone żadne prace, które miałyby dokonywać uwzględnienia oczekiwań TSUE, czy KE".

Zagraniczny akt urodzenia, w którym widnieją rodzice tej samej płci, nie stanowi przeszkody do nadania dziecku numeru PESEL i wydania dowodu tożsamości - twierdzi warszawski Ratusz. Polski dokument powinien w takim przypadku - według ratusza - uwzględnić dane tylko jednego rodzica.

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 62-letni mieszkaniec gminy Wysoka (woj. wielkopolskie). Mężczyzna wyrzucił z samochodu kota w szczelnym foliowym worku. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Chodzieży zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. zł.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer/BioNTech "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa. Poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce - twierdzi producent leku.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie wykazało, że skuteczność szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi Covid-19 spadła do 80 proc. Przed pojawieniem się wysoce zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa wynosiła ona ponad 90.

Ze względu na nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa trzeba w pełni zaszczepić więcej niż zakładany obecnie poziom 70 proc. dorosłej populacji UE, by zatrzymać rozprzestrzenianie się tego patogenu - ocenia belgijski wirusolog Marc Van Ranst, cytowany przez Euronews.

Jeśli we Włoszech liczby zakażeń będą nadal rosnąć, rozszerzone zostanie użycie "przepustki Covid-19" - powiedział wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Nie wykluczył jej stosowania także w transporcie.

We Włoszech Komisja techniczno-naukowa włoskiej Agencji Leków zaaprobowała w środę rozszerzenie stosowania szczepionki Moderna na grupę wiekową 12-17 lat. Jak podkreśliła, w pełni poparto opinię wydaną przez Europejską Agencję Leków.

50,2 procent mieszkańców Niemiec jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, a 61,1 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę - ogłosił w środę na Twitterze minister zdrowia Jens Spahn. Tempo szczepień jednak spada.

Według premiera Bawarii Markusa Soedera rząd federalny planuje już w sierpniu wprowadzić obowiązek testów na obecność koronawirusa dla osób wjeżdżających do Niemiec. Ministerstwo Zdrowia również opowiada się za rozszerzeniem obowiązku testowania.

50,5 proc. mieszkańców Francji jest w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi – ogłosiło ministerstwo zdrowia w wydanym w środę komunikacie.

Ze względu na nasilenie się w Hiszpanii piątej fali zachorowań na Covid - 19, za którą odpowiedzialny jest wariant Delta koronawirusa, wiele krajów zdecydowało o ograniczeniu z nią turystyki.

W Hiszpanii podczas ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się aż czterokrotnie we wspólnocie autonomicznej Madrytu - podały we wtorek późnym wieczorem hiszpańskie służby medyczne.

Ze względu na nasilenie się w Hiszpanii piątej fali zachorowań na Covid - 19, za którą odpowiedzialny jest wariant Delta koronawirusa, wiele krajów zdecydowało o ograniczeniu z nią turystyki.

Rząd Norwegii ponownie ogłosił w środę wstrzymanie planu znoszenia kolejnych restrykcji. Przyczyną decyzji, podobnie jak na początku lipca, jest groźba czwartej fali wywołanej wariantem Delta koronawirusa.

Premier Czech Andrej Babisz powiedział w środę, że chce, aby w pełni zaszczepione osoby otrzymały dwa dni wolne. Rząd ma podjąć taką decyzję w odniesieniu do pracowników sektora państwowego. Premier zaapelował do samorządów i firm prywatnych o podobne decyzje.

W Czechach Lasy bukowe w Górach Izerskich zostały wpisane w środę na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Jest to pierwszy czeski obiekt przyrodniczy na tej liście.

Od poniedziałku osoby, które w Unii Europejskiej lub USA zostały w pełni zaszczepione przeciw Covid-19, po przyjeździe do Anglii z krajów z tzw. żółtej listy nie będą musiały odbywać kwarantanny - ogłosił w środę brytyjski rząd.

Komisja Europejska poinformowała, że nie przejdzie do kolejnego etapu działań prawnych przeciwko Wielkiej Brytanii za jednostronną zmianę ustaleń handlowych dotyczących Irlandii Północnej. Jest to odpowiedź na prośbę Londynu.

Prezydent USA Joe Biden poinformował na Twitterze, że spotkał się w środę w Białym Domu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Wyraził też poparcie dla Białorusinów w ich walce o demokrację.

Biały Dom ogłosił we wtorek nominację Marka Gitensteina jako kandydata na ambasadora USA przy Unii Europejskiej. W przeszłości pełnił on funkcję ambasadora w Rumunii.

Władze Tokio zgłosiły w środę 3177 nowych zakażeń koronawirusem, a dobowy bilans przekroczył 3 tys. po raz pierwszy od początku pandemii. W stolicy Japonii trwają Igrzyska Olimpijskie i obowiązuje stan wyjątkowy ze względu na zagrożenie Covid-19.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych na skutek wybuchu i pożaru, do których doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym w Leverkusen na zachodzie Niemiec - poinformował we wtorek późnym wieczorem w zarządca kompleksu.

Rzecznik talibów oświadczył w środę, że grupa reprezentantów pojechała z dwudniową wizytą do Chin, by rozmawiać z tamtejszym szefem MSZ Wangiem Yi. Z kolei agencja EFE, powołując się na pakistańskie służby, poinformowała, że talibowie zaczęli pobierać cło na granicy z Pakistanem.

Nie żyje współzałożyciel amerykańskiego zespołu metalowego Slipknot, perkusista Joey Jordison - poinformowała rodzina muzyka. Miał 46 lat.

(PAP Biznes)

osz/ mfm/ asa/

Ostatnie wiadomości