Skrót wiadomości - czwartek, 29 lipca, 18:30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lip 2021, 18:32

Skrót wiadomości - czwartek, 29 lipca, 18:30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

RPP powinna starać się sprowadzić CPI do 2,5 proc. w horyzocie projekcji - napisał w artykule opublikowanym w "Rzeczpospolitej", członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w lipcu spadł do 106,2 pkt. z 106,9 pkt. w czerwcu - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w lipcu spadł do 50,9 pkt. z 54,4 pkt. w czerwcu - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Eksport z Polski w czerwcu wzrósł o 23,9 proc. rdr, a mdm o 4,6 proc. i wyniósł 23,68 mld euro - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

Grupa posłów PiS złożyła w sejmie projekt ustawy dotyczący uszczelnienia handlu w niedzielę - podano na stronie Sejmu.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w lipcu do 119 pkt. wobec 117,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Niemczech w lipcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,7 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,8 proc. wobec 5,9 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja wg HICP w Niemczech w lipcu wyniosła 3,1 proc. rdr wobec 2,1 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +2,9 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale wzrósł o 6,5 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano +8,5 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 400 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 385 tys. wobec 424 tys. poprzednio, po korekcie z 419 tys.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w czerwcu przez Amerykanów, spadła o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka budżetu po czerwcu br. wyniosła 28 mld zł; dochody budżetu do końca czerwca sięgnęły 234 mld zł i były o 18,5 proc. wyższe od uzyskanych w tym samym okresie 2020 r. – poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Finansów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 33,08 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

SPÓŁKI

Wyniki w pierwszym półroczu 2021 roku pokazują, że PKN Orlen zaczął częściowo konsumować efekty decyzji inwestycyjnych z ostatnich kilku lat, a postawienie na petrochemię i energetykę było słuszne - ocenia prezes Daniel Obajtek. Wybór partnera do realizacji środków zaradczych przy połączeniu z Lotosem nastąpi zgodnie z harmonogramem.

Wyniki PKN Orlen w drugim kwartale 2021 roku są wyższe od konsensusu PAP Biznes, a największy wpływ miały segmenty energetyki i petrochemii - poinformowała spółka w komunikacie. Oczyszczona EBITDA LIFO grupy wyniosła 3,2 mld zł, a analitycy oczekiwali, że będzie to 2,62 mld zł.

PKN Orlen planuje w trzecim kwartale 2021 roku przerób ropy naftowej na poziomie 8,4 mln ton - poinformowali przedstawiciele spółki podczas czwartkowej telekonferencji dla analityków.

W trzecim kwartale 2021 roku modelowa marża downstream i marża petrochemiczna spadają w porównaniu z drugim kwartałem - podał Orlen w prezentacji. Nieznacznie rośnie modelowa marża rafineryjna i dyferencjał Ural/Brent.

Celon Pharma jest w trakcie przygotowywania dokumentów dla FDA i EMA ws. projektu Falkieri. Spotkania z regulatorami planowane są jeszcze na 2021 rok, a termin startu III fazy badania klinicznego leku na depresję opartengo o esketaminę będzie uzależniony od wyniku tych rozmów - poinformował PAP Biznes prezes Maciej Wieczorek.

Solenerga, wykonawca instalacji fotowoltaiki oraz pomp ciepła, planuje w czwartym kwartale 2021 r. przeprowadzić emisję akcji, a w 2022 r. zadebiutować na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Budimex podpisał z GDDKiA umowę dotyczącą budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Słupsk - Bożepole Wielkie - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy to 584,28 mln zł netto.

Orange Polska uważa, że słabszy popyt ze strony klientów detalicznych, widoczny w drugim kwartale, był przejściowy i zainteresowanie usługami i sprzętem zwiększy się po wakacjach - poinformował prezes Julien Ducarroz. Spółka zwraca jednocześnie uwagę na duże zainteresowanie swoją ofertą ze strony klientów biznesowych.

Na pogorszenie wyników XTB za II kw. 2021 r. wpływ miała przede wszystkim niższa zmienność panująca w tym okresie na rynkach - poinformowali w trakcie czwartkowej konferencji przedstawiciele X-Trade Brokers DM. Prezes Omar Arnaout dodał, że jest zadowolony z solidnej bazy klientów, która pozwoli generować lepsze wyniki w przyszłości.

Grupa Kino Polska TV szacuje, że w I połowie 2021 roku zwiększyła przychody o 21 proc. do 118,9 mln zł, zysk operacyjny wzrósł o 94 proc. do 24,1 mln zł, a zysk netto wzrósł o 102 proc. do 18,9 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Cyfrowy Polsat ogłosił przymusowy wykup od akcjonariuszy mniejszościowych wszystkich akcji Netii po 7 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wykupie Trigon DM.

Grupa PGNiG szacuje, że w drugim kwartale 2021 roku zysk netto spadł do 0,58 mld zł z 5,14 mld zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Według szacunków EBITDA grupy spadła w tym okresie do 1,66 mld zł z 7,27 mld zł.

WALUTY

Piątkowy odczyt inflacji CPI w Polsce może krótkotrwale wpłynąć na wycenę złotego, wciąż jednak zakresem, w którym powinna poruszać się krajowa waluta, pozostaje 4,56-4,60/EUR - oceniła dla PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Dla krajowego rynku długu kluczowe pozostają rynki bazowe.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5866 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1873 USD i 130,41 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.

OPINIE, PROGNOZY

Wyniki PKN Orlen w drugim kwartale są dobre, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudne makro w segmencie rafineryjnym - uważają analitycy. Ich zdaniem, inwestorzy powinni je docenić, chociaż reakcja na kursie prawdopodobnie będzie neutralna, gdyż rynek mógł oczekiwać dużej pozytywnej niespodzianki jak w przypadku Grupy Lotos.

Ze względu m.in. na przebieg ożywienia gospodarczego na świecie, podtrzymujemy optymistyczne prognozy dla obligacji rynków wschodzących oraz umiarkowanie pozytywne dla tamtejszych papierów korporacyjnych - podano w lipcowym komentarzu zespołu Franklin Templeton Fixed Income. Dodali, że spodziewają się zawężania spreadów rentowności obligacji.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W czerwcu upadłość ogłosiło 28 firm, liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 256 - podało KUKE.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w lipcu w stosunku do czerwcowego o 1,7 pkt. do 13,5 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Rynek leasingu w 2021 wzrośnie o 20,2 proc. rdr do 84,3 mld zł, po tym jak w I półroczu rynek wzrósł o 36,2 proc. rdr do 40,5 mld zł - poinformował Paweł Pach, przewodniczący komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, podczas konferencji prasowej.

Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy wzrósł w okresie styczeń-czerwiec do 36,68 proc. całego rynku wobec 36,19 proc. w analogicznym okresie 2020 roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Sektor przewozów towarowych koleją osiągnął stabilny poziom - ocenia Urząd Transportu Kolejowego, komentując dane rynku po sześciu miesiącach 2021 roku.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Chcemy, by ustawa o zakazie handlu w niedziele działała, a nie była omijana przez wykorzystywanie luk - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że projekt nowelizacji ustawy wniesiony do Sejmu przez grupę posłów PiS ma na celu domknięcie tych luk.

Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał w czwartek przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy ws. podniesienia wynagrodzeń osób publicznych, przede wszystkim podsekretarzy stanu, zostanie podpisane w najbliższych dniach - poinformował w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin zapowiedział, że zaproponuje rozwiązania, które wprowadzą korektę do projektu ustawy podatkowej MF; jesteśmy w trakcie uzgodnień z PiS - dodał. Ocenił, że jeżeli podatki dla przedsiębiorców znacząco by wzrosły, firmy przerzuciłyby część kosztów na klientów.

Sygnały są jednoznaczne, Amerykanie nie byliby obojętni wobec przyjęcia zmian w tzw ustawie medialnej w obecnym kształcie; to zagrażałoby polskim interesom - stwierdził w czwartek wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Polski Ład ma praktycznie zlikwidować samorządy, ma im w ciągu 10 lat zabrać im 140 mld złotych - uważa prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Zapowiedział, że nadal zbierane będą podpisy za likwidacją TVP Info, mimo że jest już wymagana liczba do złożenia obywatelskiego projektu.

Klub KO będzie o tym rozmawiał, ale nie wyobrażam sobie innego stanowiska niż głosowanie przeciw uchyleniu immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi - powiedział w czwartek Cezary Tomczyk (KO). Według niego stosunek PiS do Banasia to zemsta za zajęcie się "aferami PiS-u".

Przy poprawkach do projektu noweli tzw. ustawy medialnej trzeba pamiętać, że za tym pomysłem stoi chęć zabezpieczenia polskich mediów przed przejęciem przez kapitał z krajów niedemokratycznych; nie będziemy popierać rozwiązań, które mogłyby zagrozić sensowi zmian - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Pracujemy nad zmianami w rozporządzeniu, które ma dopuszczać możliwość prowadzenia zajęć w trybie hybrydowym - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Studenci w zależności od stanu zdrowia mogliby uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych lub zdalnych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o dane dotyczące m.in. ilości składanych przez medyków wniosków o ściganie w sprawach dotyczących przemocy i gróźb wobec nich oraz liczby wszczętych postepowań.

Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . "Stop zamrażaniu płac; nie zamrażajcie nam pensji" – apelują urzędnicy.

Praktyka wskazywania przez Krajową Radę Sądownictwa w uchwale konkretnej daty przejścia sędziego w stan spoczynku jest niewłaściwa - orzekł Sąd Najwyższy uchylając uchwałę o przejściu sędziego w stan spoczynku.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz otrzymał anonimowe groźby pozbawienia życia. Złożył zawiadomienie do prokuratury rejonowej Olsztyn-Południe a ta zleciła wyjaśnienie sprawy policji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

System certyfikatów zdrowotnych pozwalający na wejście np. do restauracji czy kina osobom, które zaszczepiły się przeciw Covid-19, przeszły infekcję lub mają aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, obowiązuje już m.in. w Austrii, Francji, Grecji czy na Cyprze. Niedługo zacznie także działać we Włoszech.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w czwartek, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem uznaje greckie południowe wyspy egejskie za obszar bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego i odradza podróże m.in. na Mykonos, Santorini i Rodos.

Nie przestaje rosnąć liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech. Jak poinformował w czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatniej doby wykryto ich w kraju 3.520, czyli prawie dwa razy więcej niż tydzień wcześniej.

W Niemczech w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i pustoszejących punktów szczepień przeciwko Covid-19 przybiera na sile dyskusja o ewentualnym wprowadzeniu obowiązku szczepień. Z sondażu przeprowadzonego przez tygodnik "Spiegel" wynika, że nieznaczna większość Niemców popiera ten pomysł.

W Niemczech w debacie na temat szybkiego wprowadzenia obowiązku testu na obecność Covid-19 dla osób przyjeżdżających do Niemiec, wiele krajów związkowych popiera plany rządu federalnego. Według informacji agencji dpa projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia został już wstępnie uzgodniony z innymi ministerstwami.

We Francji ustawa wprowadzająca rozszerzony paszport szczepień wejdzie w życie 9 sierpnia. Tymczasem w terytoriach zamorskich Francji - na Gwadelupie, w Saint-Martin, Saint-Barthelemy i na Martynice wprowadzono stan wyjątkowy w związku z pogarszającą się sytuacją sanitarną.

We Włoszech dane dotyczące wzrostu liczby zgonów, zakażeń oraz hospitalizacji z powodu Covid-19 wskazują, że zaczęła się czwarta fala epidemii - ogłosiła w czwartek fundacja medyczna Gimbe na podstawie prowadzonego przez jej ekspertów monitoringu.

Poziom bezrobocia w Hiszpanii spadł w drugim kwartale 2021 r. do 15,26 proc., czyli poniżej notowanego przed początkiem koronakryzysu, wynika z danych Krajowego Urzędu Statystycznego w Madrycie (INE) zaprezentowanych w czwartek.

W Hiszpanii jest od kilku do kilkunastu milionów osób przeciwnych szczepieniu się przeciwko Covid-19 - wynika z szacunków mediów, powołujących się na dane służb medycznych tego kraju i ośrodków badawczych.

W Rosji w ciągu minionej doby 799 osób zmarło na Covid-19 - podał w czwartek sztab rządowy. Tak wysoką liczbę zgonów, maksymalną od początku pandemii, odnotowano już trzeci raz w ostatnich tygodniach.

Rosja dostarczyła kolejną partię szczepionek przeciwko Covid-19 do separatystycznych republik w Donbasie na wschodzie Ukrainy - podają w czwartek ukraińskie media. Przywieziono preparat Sputnik Light.

PKB Rosji w czerwcu br. wzrosło o 8,5 proc. rok do roku - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo gospodarki. Oznacza to, że PKB, który w stosunku do czwartego kwartału 2019 roku wzrósł o 0,1 proc., powrócił do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

Władze Sydney, największego miasta Australii, odnotowały w czwartek rekordowy dobowy bilans zakażeń koronawirusem, ostrzegając, że epidemia będzie się nasilać. Władze zwróciły się o pomoc do wojska w celu wyegzekwowania lockdownu obejmującego 6 mln ludzi, który ma potrwać szósty tydzień.

Chińskie władze zgłosiły w czwartek nowe lokalne objawowe zakażenia koronawirusem w trzech regionach, w tym po raz pierwszy od kilku miesięcy w Pekinie. Nowe infekcje wiązane są z ogniskiem wariantu Delta, które wykryto niedawno na lotnisku w mieście Nankin.

Ataki talibów w Afganistanie nasiliły się po podpisaniu umowy między USA a talibami w lutym 2020 r. i wraz z wycofywaniem się amerykańskich sił - głosi opublikowany w czwartek raport amerykańskiego urzędu kontrolnego. W 2020 r. ponad dwukrotnie wzrosła liczba ofiar cywilnych.

Mężczyzna, który w mailach groził zabiciem głównego doradcy medycznego Białego Domu Anthony’ego Fauciego i dyrektora Krajowych Instytutów Zdrowia (NIH) Francisa Collinsa i ich rodzin, został aresztowany i oskarżony w sądzie federalnym – podała prokuratura w stanie Maryland.

Norweska prokuratura oskarżyła 50-letniego Polaka o przemyt 40 kilogramów amfetaminy w furgonetce z napisem Biontech, czyli producenta szczepionki przeciwko Covid-19. Mężczyzna w styczniu tego roku przypłynął promem z Danii samochodem wynajętym w Niemczech. Auto pokryte było tablicami na magnes z napisem Biontech oraz wizerunkiem strzykawki.

W środkowych Chinach liczba śmiertelnych ofiar powodzi spowodowanych "burzą tysiąclecia" wzrosła do 99 - poinformowały w czwartek chińskie władze.

21-letni Polak mieszkający w Brunico w Trydencie na północy Włoch został aresztowany pod zarzutem zabójstwa swojego sąsiada. Było to, jak wszystko na to wskazuje, morderstwo na tle satanistycznym - podaje w czwartek lokalne wydanie dziennika "Corriere della Sera". (PAP Biznes)

asa/ osz/ mfm/

Ostatnie wiadomości