MERCOR opublikował wyniki za 1 kwartał 2021 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 sie 2021, 08:46

MERCOR opublikował wyniki za 1 kwartał 2021

Grupa „MERCOR” S.A. (dalej: „Grupa” lub „Grupa MERCOR”), lider nowych technologii w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych, w I kwartale roku obrotowego 2021/22 (1.04.2021-30.06.2021) wypracowała dobre wyniki finansowe.

Przy 14-procentowym r/r wzroście przychodów ze sprzedaży (do 104 mln zł) Grupa zanotowała zysk netto na zbliżonym poziomie rok do roku (8,4 mln zł). Zyski EBITDA i EBIT były wyższe odpowiednio o 3% i 4% r/r.

Rentowność w ujęciu procentowym na wszystkich poziomach była niższa, na co wpływ miały rosnące ceny materiałów, surowców używanych do produkcji. W ujęciu wartościowym Grupa wypracowała marżę na sprzedaży na tym samym poziomie rok do roku. Grupa utrzymuje dyscyplinę kosztową.

Grupa odnotowała istotny wzrost sprzedaży zagranicznej (+27% r/r do 53,5 mln zł) zarówno na największych rynkach sprzedaży (Rosja, Hiszpania) jak i mniejszych (Czechy i Słowacja, Rumunia, Ukraina). Na Węgrzech sprzedaż była niższa o 13% r/r. Na pozostałych rynkach zagranicznych, na których Grupa nie posiada spółek, ale realizuje zamówienia (m.in. kraje Beneluksu, Skandynawia, DACH) sprzedaż łącznie wzrosła o 31% r/r.

W Polsce sprzedaż wzrosła o 3% r/r do 51,4 mln zł. Grupa realizowała zlecenia w Polsce i za granicą głównie na obiektach magazynowych, przemysłowych, handlowych, logistycznych czy w petrochemii.

W I kwartale 2021 Grupa pozyskała zamówienia o wartości 144,2 mln zł, co oznacza wzrost o 60% r/r.

Wypracowaliśmy solidne wyniki w I kwartale nowego roku obrotowego. Przy wyższej sprzedaży mieliśmy niższą rentowność na wszystkich pozostałych poziomach. Stoimy przed wyzwaniem w postaci rosnących cen materiałów budowlanych i staramy się minimalizować ich wpływ na nasze marże. Sprzyja nam krótki cykl produkcyjny, trwający zwykle 2-3 miesiące. Znacznie częściej aktualizujemy ceny naszych produktów . Pozyskujemy z sukcesem nowe zamówienia na wszystkich rynkach działalności. W I kwartale odnotowaliśmy silny dwucyfrowy wzrost wartości nowych kontraktów, co było spowodowane zwiększonym popytem - mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu „MERCOR” S.A.

Niskie zadłużenie i dobra płynność

Grupa utrzymuje niski poziom zadłużenia, wskaźnik dług netto/ EBITDA wyniósł narastająco na koniec 1Q 2021/22: 1,2.

Wyniki Mercor po I kwartale 2021

mercor wyniki 1q

O spółce Morcor:

MERCOR” S.A., lider nowoczesnych technologii w branży zabezpieczeń ppoż., z siedzibą w Gdańsku, jest obecny na rynku od ponad 33 lat. Grupa Kapitałowa MERCOR ma w swojej ofercie systemy biernvch zabezpieczeń ppoż.: oddymianie grawitacyjne, wentylacja pożarowa, zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych oraz drzwi i bramy ppoż. Grupę MERCOR tworzy 9 spółek operacyjnych zlokalizowanych na europejskich rynkach: Polska, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Wielka Brytania i 8 zakładów produkcyjnych. Połowę sprzedaży realizuje za granicą, a jej produkty znajdują zastosowanie w ponad 50 krajach na świecie, głównie w Europie, Azji czy na Bliskim Wschodzie.

Imponującą listę realizacji Grupy „MERCOR” tworzą m.in. obiekty takie jak: porty lotnicze m.in. w Moskwie, Pradze, Madrycie i Barcelonie, w Paryżu, nowoczesna stacja kolejowa Afragola (Włochy), Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu, Rosyjski Kosmodrom Wostocznyj; oczyszczalnia ścieków w Henriksdal (Szwecja); elektrownia węglowa RWE w Holandii; hale produkcyjne m.in. dla Rolls Royce Deutschland, Stadion Olimpijski w Londynie, Stadion VTB Arena w Moskwie (Rosja). Sieci sklepów: Hypernova, Kaufland, Tesco, IKEA; koncerny m.in.: Peugeot, Opel, Michelin, Volkswagen, Volvo i Renault, Suzuki. Tunele: tunel szybkiego pociągu AVE w Maladze i Alicante, tunel Smestad w Oslo (Norwegia), tunel Al Ras Al Akhadar (ZEA), tunel w Doha (Katar); największa inwestycja drogowa w Singapurze Marina Coastal Expressway. W Polsce Grupa zabezpieczała np. Metro Warszawskie, Hotele Hilton w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Narodowy Bank Polski w Warszawie, Bibliotekę Narodową, porty lotnicze w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi; rafinerie, m.in.: Lotos, Nafty Gorlice, PKN Orlen Płock, Kopalnia LMG, platforma Lotos Petrobaltic; elektrownię Kozienice; Polin Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Apartamenty Złota 44 w Warszawie, Amber Expo Gdańsk, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, parki logistyczne m.in. Panattoni, R7, centra dystrybucyjne m.in. dla Amazon, Lidl, Jeronimo Martins, Decathlon i wiele innych. Od 2007 roku akcje „MERCOR” S.A. są notowane na GPW.

Źródło: Spółka, #MCR

Zobacz także: Mercor SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości