W sierpniu pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich - GUS
W sierpniu odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 14,6 i był o 1,1 pkt. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
GUS podał, że spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyła się ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadek o 5,5 pkt. proc.). Wartość niższą osiągnęła również ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,7 pkt. proc.).
W odniesieniu do sierpnia 2020 roku obecna wartość BWUK jest wyższa o 0,6 pkt. proc.
Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 0,6 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -8,8.
GUS podaje, że na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęła ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,7 pkt. proc.). Spadek o 0,7 pkt. proc. wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.
W sierpniu WWUK osiągnął wartość o 7,7 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2020 roku. (PAP Biznes)
map/ ana/
