Skrót wiadomości - środa, 18 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2021, 06:02

Skrót wiadomości - środa, 18 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2021 r. wyniosło 5.851,87 zł, co oznacza wzrost o 8,7 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 1,8 proc.

Jeśli gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z prognozami, to właściwym byłoby rozpoczęcie zmniejszania programu skupu aktywów jeszcze w tym roku - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z protokołu wynika jednak, że członkowie FOMC są podzieleni ws. szczegółów redukcji.

W sierpniu odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny liczone według HICP w Polsce w lipcu w ujęciu rocznym wzrosły o 4,7 proc., wobec 4,1 proc. w czerwcu - podał Eurostat.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,2 proc. w lipcu w ujęciu rdr, po wzroście 1,9 proc. w czerwcu - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 2,2 proc.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w lipcu w ujęciu rdr wzrosły o 2,0 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,3 proc., po zwyżce poprzednio o 2,5 proc.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w lipcu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,635 mln wobec 1,594 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,598 mln - podał Departament Handlu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w lipcu wyniosła 1,534 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,65 mln, po korekcie z 1,643 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Rząd przygotuje ustawę zakładającą przekazanie 8 mld zł samorządom na 2022 rok na poczet wydatków bieżących - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła ponad 30 mld zł - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) po pierwszym półroczu 2021 r. miały 22 mld zł nadwyżki - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Finansów szacuje, że planowane zmiany dotyczące zwiększenia stabilizacji finansów JST i dodatkowe środki na inwestycje spowodują wzrost dochodów samorządów w 2022 r. o 9,6 proc. w porównaniu do pierwotnie planowanych - napisano w komunikacie resortu finansów.

Narodowy Bank Polski odkupił na przetargu outright buy 5 serii obligacji łącznie za 1,05 mld zł, z czego obligacje skarbowe za 1,02 mld zł i papiery BGK za 28,5 mln zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed przetargiem NBP deklarował odkup do 7 serii papierów za maksymalnie 10 mld zł.

GIEŁDA

Choć indeks największych spółek rozpoczął sesję 2 pkt. od 2-letniego maksimum, to ostatecznie rekordu nie poprawił. Na zamknięciu spadł o 0,66 proc. do 2.284,97 proc. Trzy spółki z indeksu - Lotos, Orange i PZU - zakończyły sesję najwyżej przynajmniej od roku. Ponad 4-proc. spadek zanotowały akcje KGHM i na zamknięciu były najtańsze od ponad 4 miesięcy (178 zł). Jak ocenił dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski, rynkom wschodzącym, w tym GPW, mogłoby pomóc zatrzymanie trendu wzrostowego na dolarze.

"Wynik sesji, przynajmniej w odniesieniu do WIG20, nieco zaburzył KGHM, który ucierpiał z powodu umacniającego się dolara, co przekłada się na spadki cen miedzi. Impet wytraciły także banki. Generalnie uwagę na rynku zwraca wzrost obrotów w ostatnich dniach. Niedawno jeszcze ich wartość oscylowała w okolicach 0,5 mld zł, co kładło się cieniem na kolejnych rekordach indeksu WIG" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski.

SPÓŁKI

Grupa KGHM może do końca roku przedstawić więcej szczegółów dotyczących transakcji sprzedaży aktywów zagranicznych, czyli kopalń Carlota i Franke – poinformował wiceprezes KGHM Paweł Gruza.

Grupa KGHM chce we wrześniu przedstawić aktualizację strategii rozwoju. Patrzy z nadzieją na nowe źródła energii, m.in. na małe reaktory jądrowe i offshore - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

Trendy w wynikach KGHM pozwalają myśleć optymistycznie o dywidendzie za 2021 rok – poinformował prezes Marcin Chludziński.

KGHM liczy na dalsze przepływy finansowe z Sierra Gorda do Polski – poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

PGNiG podwyższył szacowany skonsolidowany zysk netto w II kwartale 2021 roku do 0,69 mld zł z 0,58 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Nakłady inwestycyjne grupy Arctic Paper zwiększą się do ok. 90 mln zł w całym 2021 roku z 62 mln zł po pierwszym półroczu - poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Michał Jarczyński. Dodał, że w ramach wieloletnich inwestycji w OZE Arctic może zainwestować w farmy wiatrowe w Polsce.

Orlen Unipetrol do 2030 roku przeznaczy 30 mld koron czeskich (ponad 5 mld zł) na inwestycje, które umożliwią spółce dywersyfikację źródeł przychodu i wzrost konkurencyjności na międzynarodowym rynku - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Zarząd CI Games zdecydował o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych, wspierających dalszy rozwój działalności grupy. Jedną z opcji jest pozyskanie strategicznego inwestora branżowego - podała spółka w komunikacie.

Incuvo zdecydował o zmianie daty premiery gry Green Hell VR w wersji na PC. Nowa data została ustalona na pierwszy kwartał 2022 r. Wcześniej, premiera była planowana na trzeci kwartał 2021 r. - podała spółka w komunikacie. Premiera odbędzie się jednocześnie w wersji na PCVR i Oculus Quest.

Incuvo zmieniło datę premiery "Green Hell" VR, gra trafi na platformy PC VR i Oculus Quest w pierwszym kwartale 2022 roku - podał producent i wydawca gry, spółka Incuvo.

Akcjonariusze NPL Nova zdecydowali, że spółka wypłaci dywidendę w łącznej kwocie 6,5 mln zł, czyli 1,77 zł na akcję - wynika z podjętych przez NWZ uchwał.

Akcjonariusze Mercora zdecydują w sprawie wypłaty dywidendy za rok obrotowy zakończony 31 marca 2021 r. w wysokości 0,57 zł na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał ZWZ, zwołanego na 13 września.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy LiveChat Software zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 95 mln zł, co daje łącznie 3,69 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka.

Grupa ZE PAK podpisała umowę zakupu spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi Sp. z o.o., realizującej projekt budowy farmy wiatrowej o łącznej mocy 17,5 MW. Łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją farmy wyniosą blisko 150 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Portfel zamówień grupy ZUE ma wartość ponad 1,2 mld zł, od początku roku spółka pozyskała kontrakty o wartości ok. 68 mln zł netto i złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu miejskim o wartości ok. 302 mln zł netto oraz najlepszą ofertę w przetargu kolejowym na kwotę 69 mln zł netto - podało ZUE w komunikacie.

Zysk netto Benefit Systems w drugim kwartale wyniósł 10,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 40,8 mln zł straty - podała spółka w raporcie. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań, bowiem średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wskazywała na 18,9 mln zł straty.

Benefit Systems oczekuje, że przy założeniu stabilnej sytuacji epidemicznej w drugiej połowie 2021 roku, liczba aktywnych kart sportowych w Polsce wzrośnie w październiku do 800 tys. z 672 tys. w sierpniu - poinformowała spółka w prezentacji.

Cena akcji w wezwaniu na Mediacap została podniesiona do 3,25 zł z 2,7 zł oferowanych wcześniej - podało pośredniczące w transakcji BM mBanku.

Zysk EBITDA grupy Cyfrowego Polsatu wyniósł w drugim kwartale 2021 roku 1.140,9 mln zł i był o 3 proc. wyższy od średniej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Wynik wzrósł o 18,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku.

Grupa Torpol wstępnie szacuje, że jej skonsolidowany zysk netto w pierwszym półroczu 2021 roku wzrósł do 20,3 mln zł z 13,9 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

EUR/PLN pozostanie w kolejnych dniach w konsolidacji w okolicy 4,55, możliwe jest jednak osłabienie złotego w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej na świecie - ocenił strateg rynków finansowych PKO BP Mirosław Budzicki. Jego zdaniem, rentowności SPW pozostaną stabilne.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5547 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1723 USD i 128,67 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po 4. poprzednich sesjach na minusie, najdłuższej takiej serii spadkowej od marca. Na rynkach nie słabną jednak obawy, że rozprzestrzenianie się Delta koronawirusa może przyhamować ożywienie w kluczowych gospodarkach na świecie, a to potencjalnie zagrozi poprawie popytu na paliwa - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,2 mln baryłek, czyli o 0,7 proc. do 435,5 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje, odbijając się z miesięcznego minimum. Na rynkach są sygnały o mocnym chińskim popycie na metal, a w kopalniach miedzi w Chile dochodzi do zakłóceń w dostawach i te czynniki wspierają notowania miedzi. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,9 proc. i kosztuje 9.328,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Szybki szacunek PKB Polski za II kw. był zbliżony do oczekiwań, rynek czeka jednak na publikację z rozbiciem na składowe - największych niespodzianek ekonomiści spodziewają się w inwestycjach. Z najnowszego konsensusu PAP Biznes wynika, że po odczycie flash prognozy dla inwestycji w II kw. wzrosły o 0,4 pkt. proc. do 10,7 proc. rdr. Z ewentualnymi, głębszymi rewizjami rynek wstrzymuje się do publikacji pełnych danych.

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2021 r. wzrośnie o 5,8 proc. - prognozują ekonomiści Goldman Sachs (GS). Dodają, że choć odczyt PKB za II kw. był nieco niższy od ich oczekiwań, wciąż sugeruje on silny wzrost aktywności polskiej gospodarki.

Opublikowane w środę dane o zatrudnieniu w lipcu lekko rozczarowują, widać efekt wygasania ochrony miejsce pracy z Tarczy Finansowej PFR - komentują ekonomiści. Dodają jednak, że jak na epidemiczne warunki rynek pracy w Polsce wciąż ma się nieźle. Za obniżenie dynamiki płac w lipcu w ujęciu rdr odpowiada głównie efekt bazy statystycznej, ich wydźwięk jest raczej pozytywny.

Grupa KGHM pokazała za drugi kwartał 2,705 mld zł skorygowanej EBITDA, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Analitycy wskazują, że lekko negatywnie zaskoczyły m.in. wyniki KGHM w Polsce oraz poziom cash flow operacyjnego i długu netto.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy działania PayPal dotyczące jednostronnych modyfikacji warunków umowy z użytkownikami mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów - podał Urząd w komunikacie. Klauzula modyfikacyjna będzie też analizowana pod kątem ewentualnej abuzywności.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w lipcu w Polsce do 54,34 proc. całej produkcji z 46,88 proc. w lipcu 2020 roku - wynika z danych PSE.

Nadwyżka w handlu towarami rolno-spożywczymi w okresie I-VI wzrosła o 9,8 proc. rdr do 5,8 mld euro - podało w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 1.287.500 uprawnień do emisji CO2 po 57,70 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 208 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarła 1 osoba, wykonano 51.064 szczepienia - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.885.883 zakażenia, 75.307 zgonów i 35.528.975 szczepień.

Za zatajenie informacji epidemicznych grozić będzie kara do 30 tys. zł. To swego rodzaju straszak, który ma zniechęcić ludzi do okłamywania służb sanitarnych, bo od sprawności ich działania zależy zatrzymanie rozwoju epidemii – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Powoli docieramy do punktu, gdzie trzeba zacząć o obowiązku szczepień myśleć. W pierwszej kolejności dotyczyłby on personelu medycznego. Za tym odpowiadają się nie tylko lekarze, ale i pacjenci – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Finalizowane są prace nad projektem, który daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni – powiedział w rozmowie z PAP minister Adam Niedzielski.

Blisko 50 osób ewakuowanych wojskowym samolotem z Afganistanu jest pod opieką konsula w Uzbekistanie, a do Polski zabierze ich samolot cywilny. Wśród ewakuowanych jest obywatelka Polski; są też byli współpracownicy Polski i ich rodziny, także dzieci – poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wzmacniamy ochronę naszej wschodniej granicy, żeby zapobiec nielegalnej migracji; odnotowujemy wzrost presji migracyjnej z Bliskiego Wschodu i wygląda to na akcję, która jest zorganizowana - tak o sytuacji na granicy Polski z Białorusią mówił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w środę o 8324 nowych zakażeniach koronawirusem w Niemczech. To ponad 4 tys. więcej niż poprzedniego dnia, kiedy odnotowano 3912 infekcji.

Na Ukrainie minionej doby wykryto ponad 1,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo ochrony zdrowia. Dane portalu Ukraińska Prawda pokazują, że jest to najwyższy zarejestrowany dobowy przyrost infekcji od 11 czerwca.

Na Krecie, największej greckiej wyspie wzrosła liczba zarażeń koronawirusem. Rząd wprowadził w kolejnym regionie, Retimno, nocne godziny policyjne. Oznacza to, że obecnie większa część wyspy objęta jest restrykcjami sanitarnymi.

We Włoszech zanotowano w środę dalszy wzrost zgonów na Covid-19, zakażeń koronawirusem i chorych w szpitalach. Ostatniej doby poinformowano o śmierci 69 osób. W szpitalach jest około 4 tysięcy chorych.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 33 904 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od prawie czterech tygodni, i zarejestrowano 111 zgonów z powodu Covid-19 - podano w środę.

Po opanowaniu przez talibów stolicy Afganistanu - Kabulu, upadku rządu afgańskiego i w następstwie chaosu w kraju wskaźnik popularności prezydenta USA Joe Bidena spadł o 7 proc., do najniższego poziomu w br. - jak wykazał najnowszy sondaż Reuters/Ipsos.

Kobiety i dziewczynki, a także prześladowane mniejszości będą stanowiły zdecydowaną większość afgańskich uchodźców przesiedlonych do Wielkiej Brytanii - powiedziała w środę brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Wielkiej Brytanii udało się dotychczas ewakuować z Afganistanu około 1000 osób dziennie po tym, jak talibowie przejęli kontrolę nad krajem - powiedziała w środę minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 12 zostało rannych podczas środowego protestu przeciwko talibom w położonym na wschodzie kraju Dżalalabadzie - informuje katarska telewizja Al-Dżazira. Według lokalnych mediów ogień otworzyli rozpraszający tłum talibowie.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiły w środę, że przyjęły u siebie prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego i jego rodzinę po ucieczce z kraju, który został opanowany przez talibów.

Władze Turcji przyspieszyły prace nad budową nowego muru o długości 243 km na granicy z Iranem. 156 km konstrukcji, która ma powstrzymać napływ migrantów, już powstało, a patrole graniczne zostały wzmocnione - powiedział AFP przedstawiciel tureckich władz.

W USA notuje się gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19 wśród dzieci. W porównaniu z czwartym tygodniem czerwca, w ubiegłym tygodniu zarejestrowano 14 razy więcej zakażeń koronawirusem. Telewizja CNN ostrzegła w środę, że to dopiero początek.

(PAP Biznes)

ana/ osz/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości