Skrót wiadomości - poniedziałek, 23 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 sie 2021, 06:02

Skrót wiadomości - poniedziałek, 23 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Podaż pieniądza (M3) w lipcu wzrosła o 8,8 proc. rdr, do 1.894.515,0 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 1,0 proc.

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw po 2 kwartałach 2021 roku wzrosły o 7,9 proc. rdr i wyniosły 67,6 mld zł - podał GUS.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po I półroczu 2021 r. wzrósł o 106,1 proc. rdr do 103,9 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w lipcu wzrosła mdm o 2,0 mld zł i wyniosła 204.315,9 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w lipcu wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 6.468,4 mln zł i wyniosła 511.365,9 mln zł - wynika z danych NBP.

Banki w lipcu 2021 r. wypłaciły gospodarstwom domowym odsetki od depozytów w wysokości 840,4 mln zł wobec 1.682,3 mln zł w lipcu 2020 roku - wynika z danych NBP.

Członek RPP Eryk Łon nie przesądza, czy w listopadzie zagłosuje za podwyżką, kluczem będzie jesienna sytuacja epidemiczna.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 61,5 pkt. wobec 62,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 62,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 59,7 pkt. wobec 59,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 59,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 62,7 pkt. wobec 65,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 65,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 61,5 pkt. wobec 61,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 61,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 57,3 pkt. wobec 58,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 57,2 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 56,4 pkt. wobec 567,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 56,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w sierpniu 60,1 pkt. wobec 60,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że indeks wyniesie 59,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w sierpniu 55,5 pkt. wobec 59,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. Na rynku prognozowano, że indeks wyniesie 59,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 61,2 pkt. wobec 63,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 62,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 55,2 pkt. wobec 59,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 59,2 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 55,4 pkt. wobec 59,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu wyniosła 5,99 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 5,83 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2022 rok - podano w stronie KPRM.

Nadwyżka jednostek samorządu terytorialnego po II kwartale wyniosła 22,44 mld zł wobec planowanego deficytu 33,03 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego po II kwartale wyniosły 11,87 mld zł wobec 4,08 mld zł po I kwartale - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego na koniec II kw. wzrosło o 6,9 proc. rdr i wyniosło 87.096 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Po trzech spadkowych sesjach WIG20 zyskał w poniedziałek 1,4 proc. i na fali dobrych nastrojów, panujących na rynkach zagranicznych, ponownie zbliżył się do górnego ograniczenia konsolidacji. Wzrostom na GPW przewodziły spółki energetyczne, a także górnicze, odzieżowe i banki.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 rósł o 1,42 proc., do 2.287,52 pkt. Po trzech spadkowych sesjach indeks wyraźnie odbił, a od 2-letniego maksimum dzieli go kilkanaście punktów. Indeks szerokiego rynku wzrósł o 1,17 proc. do 68.763,00 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,89 proc. do 5.053,42 pkt., a sWIG80 zyskał 0,13 proc. do 20.903,15 pkt.

SPÓŁKI

Sprzedaż miedzi przez KGHM w lipcu 2021 roku wyniosła 57,7 tys. ton, co oznacza wzrost rdr o 6 proc. Produkcja miedzi płatnej wyniosła w tym czasie 64,9 tys. ton, czyli wzrosła o 13 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Ten Square Games wypracowało w drugim kwartale 33,4 mln zł zysku netto, o 30,5 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu półrocznego spółki. Wynik obniżyły o 3,8 mln zł koszty rezygnacji z produkcji gry "Golf Royale". Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 40,5 mln zł.

Ten Square Games wypracował w drugim kwartale 43,6 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost o 44 proc. rok do roku - wynika z raportu półrocznego spółki. Wynik był niższy o 2,2 proc. od średniej prognoz biur maklerskich.

Zysk netto Creepy Jar w I połowie 2021 roku wyniósł 11,5 mln zł, czyli spadł 29 proc. rdr - poinformowała spółka we wstępnych danych. Według wyliczeń PAP Biznes w samym II kwartale zysk netto wyniósł 6,7 mln zł, czyli był na poziomie oczekiwanym przez rynek.

Aktualny portfel zamówień grupy Polimex-Mostostal pomniejszony o sprzedaż przypadającą na konsorcjantów wynosi ok. 5,015 mld zł - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Polimex Mostostal podtrzymuje cel 2 mld zł przychodów w 2021 roku, ale nie jest wykluczone, że poziom sprzedaży zbliży się do 2,5 mld zł - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceprezesa Macieja Korniluka.

Grupa Newag szacuje, że w I półroczu tego roku miała 78,8 mln zł EBITDA, co oznacza spadek o 30 proc. rdr. Przychody spadły w tym okresie o 38,3 proc. rdr do 351,1 mln zł - podała spółka w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

Wyniki większości giełdowych banków w drugim kwartale 2021 roku okazały się lepsze od rynkowych oczekiwań. Łącznie zysk netto dziesięciu kredytodawców wyniósł 2,92 mld zł i był 12 proc. wyższy od konsensusu - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes.

Przychody Asbisu w lipcu 2021 roku wzrosły rok do roku o 26 proc. do ok. 230 mln USD - podała spółka w komunikacie.

Hakerzy zaatakowali w niedzielę systemy operacyjne spółki Monnari Trade, w tym systemy sprzedażowe i finansowe. Bieżące funkcjonowanie spółki jest bardzo utrudnione - poinformowało Monnari w komunikacie.

Grupa ZE PAK planuje budowę farmy fotowoltaicznej w miejscowości Przykona. Nakłady inwestycyjne mogą wynieść ok. 500 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Kintbury Capital posiada pozycję krótką netto na 0,50 proc. akcji CD Projektu - podała KNF w rejestrze krótkiej sprzedaży.

Akcjonariusze spółki Ailleron będą głosować za uchwałą w sprawie utworzenia programu motywacyjnego, zakładającego możliwość objęcia akcji emitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego - wynika z projektów NWZ zwołanego na 24 września.

Nationale-Nederlanden OFE zwiększył zaangażowanie w Grupę Lotos i ma akcje stanowiące 5 proc. kapitału i ogólnej liczby głosów na WZ - podał Lotos w komunikacie.

WALUTY

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może odbić się od oporu na 4,60 i skierować się w dół, przy malejącej awersji do ryzyka - oceniają ekonomiści. W tych okolicznościach notowania długu mogą tracić, przez co ekonomiści spodziewają się wzrostów rentowności SPW powyżej poziomu 1,75 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5876 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1718 USD i 129,02 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną wraz z szerszym odbiciem w poniedziałek na globalnych rynkach akcji i surowców - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po ubiegłotygodniowym załamaniu notowań. W Chinach, które są największym odbiorcą miedzi na świecie, rośnie "apetyt" na import tego metalu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 1,2 proc. - po 9.149,00 USD za tonę - podają maklerzy.

33 tydzień roku przyniósł lekką korektę cen wyrobów stalowych - wynika z danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

OPINIE, PROGNOZY

Spółki energetyczne mogą pokazać dobre wyniki za drugi kwartał, po bardzo udanym pierwszym kwartale - oceniają analitycy. Ich zdaniem druga połowa roku nie przyniesie większych zmian. Wskazują, że jak dotąd pozytywnie zaskakuje w tym roku Tauron.

Choć inflacja bazowa może przejściowo obniżać się, to w kolejnych miesiącach powinna utrzymywać się na podwyższonym poziomie - oceniają ekonomiści. Ewentualne mocniejsze wyhamowanie ograniczać będą m. in. silny popyt i efekty kosztowe. W 2022 r. inflacja spadnie, ale wskaźnik i tak pozostanie powyżej celu inflacyjnego NBP.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE wzrosła na koniec lipca o 1,6 proc. mdm do 176,7 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja we wszystkich klasach aktywów pozostała na zbliżonym poziomie, a zmiany mdm nie przekraczały 20 pb.

Sprzedaż detaliczna sklepów małoformatowych w lipcu wzrosła w Polsce o 0,3 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

Sprzedaż detaliczna supermarketów w lipcu wzrosła w Polsce o 4,5 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

Przeniesienie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) ma się odbyć za odszkodowaniem oraz rekompensatą nakładów na remonty i modernizację przekazanego majątku - wynika z projektu umowy społecznej rządu z sektorem energetycznym, do którego dotarł BiznesAlert. pl.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, której celem jest m.in. zwiększenie odporności instytucji finansowych – poinformowała kancelaria prezydenta w poniedziałek.

Zbiory zbóż zakończone w 85-90 proc., parametry ziarna słabe - podała Izba Zbożowo-Paszowa w newsletterze.

Choć w lipcu zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi nieco spadło, inwestorzy nadal najchętniej kupowali produkty akcyjne i mieszane - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Ponownie wypłacano środki z funduszy dłużnych, jednak w tej grupie wzrosło zainteresowanie długiem korporacyjnym.

Niemcy są otwarte na sugestie dotyczące projektu gazociągu Nord Stream 2, ale nie będą piętrzyć przeszkód dla jego realizacji - powiedział w poniedziałek w Kijowie minister gospodarki i energetyki RFN Peter Altmaier, cytowany przez agencję Reutera.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu Covid-19, wykonano 16.980 szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.886.805 zakażeń, 75.316 zgonów i 35.824.579 szczepień.

Dynamika zakażeń koronawirusem w Polsce jest obecnie bardzo zbliżona do tej sprzed roku - wynika z modelu przygotowywanego przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej. W połowie września dzienna liczba zakażeń wyniesie prawdopodobnie 500-600 osób. A pod koniec listopada może osiągnąć nawet ponad 30 tys.

Nikt nie chce wprowadzać jesienią lockdownu; jeżeli pojawią się jakieś ograniczenia, to będą one punktowe, dla małych rejonów - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska po spotkaniu Rady Medycznej z rządem. Podkreśliła, że rozmawiano także o trzeciej dawce szczepionki przeciw COViD-19.

Do Polski w poniedziałek dotarło 1,39 mln dawek szczepionki Pfizer/BioNTech – poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej; płot zbudowany będzie z zasieków i będzie miał 2,5 m wysokości - poinformował wizytujący w poniedziałek granicę polsko-białoruską szef MON Mariusz Błaszczak.

Oprócz budowy 2,5-metrowego płotu, podwoimy liczbę żołnierzy, którzy służą na co dzień na granicy polsko-białoruskiej, i służą wsparciem dla Straży Granicznej - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej jest do tego przygotowane

Po stronie białoruskiej na wysokości m. Usnarz Górny wciąż przebywają 24 osoby – poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Nie wykluczamy podjęcia działań na rzecz wprowadzenia dodatkowych sankcji przeciwko Białorusi - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, powołując się na poniedziałkowe oświadczenie premierów Polski i krajów nadbałtyckich ws. sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

W poniedziałek w Warszawie wylądował ósmy samolot, w którym są ewakuowani z Afganistanu. Według szefa KPRM Michała Dworczyka na pokładzie samolotu jest ponad 70 osób, które współpracowały z Polakami podczas naszej misji w tym kraju.

Nie tak dawno zwolniono stanowisko dyrektora oddziału śląskiego NFZ-u, po to żeby mnie skusić, żebym ja tam wystartował; musiałbym zrzec się mandatu poselskiego, a na to miejsce weszłaby osoba z PiS - mówił w poniedziałek poseł koła Polskie Sprawy Andrzej Sośnierz.

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ustanawia m.in. maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu "ataki hybrydowe na wschodniej granicy UE i NATO". To nie jest kryzys migracyjny, ale "politycznie zaaranżowana operacja hybrydowa" reżimu Aleksandra Łukaszenki - podkreślili przywódcy czterech państw.

Od początku operacji ewakuacyjnej w Afganistanie niemieckie siły zbrojne wywiozły z Kabulu prawie 3 tys. osób - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony. Żołnierze Bundeswehry są rozmieszczani również poza lotniskiem w afgańskiej stolicy, by bezpiecznie dowieźć tam ludzi na loty ewakuacyjne.

Wielkiej Brytanii zostały "godziny, a nie tygodnie" na ewakuację osób z Afganistanu - powiedział w poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dodał, że brytyjscy żołnierze będą musieli opuścić lotnisko w Kabulu wtedy, kiedy to zrobią Amerykanie.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła oficjalnie szczepionkę przeciwko Covid-19 tych firm - podała FDA w komunikacie.

Prezydent USA Joe Biden wezwał w poniedziałek prywatne firmy, by wprowadziły obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 dla swoich pracowników po tym, jak rządowa Agencja Żywności i Leków (FDA) w pełni zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizera.

Kluczowym kryterium dla wprowadzania obostrzeń epidemicznych w Niemczech jest liczba zachorowań na Covid-19. Wynika to z obowiązujących przepisów o ochronie przed infekcjami. Minister zdrowia Jens Spahn uważa, że obecnie należałoby to zastąpić liczbą hospitalizacji.

Komisja Europejska zatwierdziła 108 mln euro pomocy publicznej, jaką rząd Danii chce przeznaczyć na wsparcie firmy Bavarian Nordic, badającej szczepionki przeciw koronawirusowi i pracującej nad nowym preparatem. Został on stworzony przez firmę AdaptVac, a Bavarian Nordic uzyskał na niego licencję.

Doradcy medyczni greckiego rządu rekomendują podanie osobom z grupy podwyższonego ryzyka dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 cztery tygodnie po drugim zastrzyku - podaje w poniedziałek agencja Reutera.

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował w poniedziałek o zamówieniu kolejnych 35 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Preparaty, które zostaną dostarczone w drugiej połowie 2022 r., mają wzmocnić zabezpieczenie kraju przed koronawirusem, jeśli podjęta zostanie decyzja o rozpoczęciu podawania trzeciej dawki lub pojawi się nowy wariant.

Od 27 września Nowy Jork będzie wymagał dowodu szczepienia przeciw Covid-19 od wszystkich pracowników miejskiego Departamentu Edukacji. Obowiązek obejmie nauczycieli, pracowników biurowych i inne osoby zatrudnione w szkołach – powiadomił w poniedziałek burmistrz Bill de Blasio.

Po raz pierwszy od lipca władze Chin kontynentalnych nie zgłosiły w poniedziałek ani jednego nowego lokalnego przypadku zakażenia koronawirusem, co sugeruje, że ognisko infekcji groźnym wariantem Delta może już być wygaszone.

Wietnamscy żołnierze zostali w poniedziałek skierowani na ulice miasta Ho Chi Minh, najludniejszej metropolii kraju, by pilnować przestrzegania wprowadzonego tam lockdownu. Miasto stało się epicentrum największej fali zakażeń koronawirusem od początku pandemii.

Talibowie wzywają mieszkańców Afganistanu do pozostania w kraju i pomocy w jego odbudowie, ale nie będą stawać na drodze osobom, które chcą opuścić państwo, jeżeli będą one miały odpowiednie dokumenty - powiedział stacji BBC w poniedziałek rzecznik ruchu Suhail Szahin. (PAP Biznes)

mfm/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości