Skrót wiadomości - środa, 25 sierpnia, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sie 2021, 18:20

Skrót wiadomości - środa, 25 sierpnia, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przydzielił Polsce 3.925,3 mln SDR (Special Drawing Rights) w ramach globalnej alokacji SDR o łącznej wartości ok. 650 mld USD - podał MFW w komunikacie.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w sierpniu 99,4 pkt. wobec 100,7 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie ze 100,8 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 100,4 pkt.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu spadły 0,1 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,8 proc. mdm, po korekcie z 0,9 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano spadku o 0,3 proc.

GIEŁDA

WIG20 zyskał na środowym zamknięciu 1,06 proc., poprawiając 2-letnie maksimum do 2.325,19 pkt. Tym samym indeks wyraźnie przebił także poziom 2.300 pkt., wskazywany przez analityków jako istotny opór. mWIG40 poszedł w górę o 0,94 proc. do 5.109,94 pkt., poprawiając swój 14-letni szczyt wyznaczony w połowie sierpnia. Z kolei nowy rekord wszech czasów wyznaczył indeks szerokiego rynku, rosnąc o 0,92 proc. do 69.728,77 pkt. Wyjątek stanowi sWIG80, który wzrósł o 0,19 proc. do 21.017,73 pkt., a od rekordowego zamknięcia dzieli go ok. 60 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, producentem turbin dla morskich elektrowni wiatrowych - podał koncern. Porozumienie ma wzmocnić konkurencyjność Orlenu w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku.

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen nie nastąpi prawdopodobnie w 2021 roku. Proces ten może zakończyć się do połowy 2022 r. - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PKP, PKN Orlen i należąca do PFR PESA podpisały w środę porozumienie ws. współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym.

Grupa Eurocash zakłada wzrost sprzedaży w tym roku, ale na wyniku EBITDA ciążyć będą wyniki segmentu detalicznego. W trzecim kwartale spółka obserwuje podobne trendy jak w drugim kwartale, hurt może poprawić wyniki, a detal będzie cały czas pod presją. Stabilizacja detalu możliwa jest w czwartym kwartale - poinformował PAP Biznes Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocashu.

Zysk EBITDA grupy Eurocash w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 86,7 mln zł wobec 210,5 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Konsensus PAP Biznes zakładał 85,5 mln zł zysku EBITDA.

Tauron zdecydował o rozpoczęciu działań zmierzających do odkupu od funduszy zarządzanych przez Polski Fundusz Rozwoju 176 tys. udziałów w spółce Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) - podała spółka w komunikacie. Udziały te reprezentują 14,12 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników.

Zysk netto grupy Asseco Poland w drugim kwartale wzrósł o 47 proc. rok do roku, do 139,4 mln zł - poinformowała grupa w raporcie. Wynik jest zbliżony do szacunków opublikowanych wcześniej przez spółkę.

Portfel zamówień grupy Asseco Poland na 2021 rok ma wartość 10,11 mld zł - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Backlog jest o 16 proc. wyższy od wartości portfela zamówień na 2020 rok, który grupa notowała w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Klabater planuje emisję do 1 mln akcji serii E - podała spółka w dokumencie ofertowym. Cena emisyjna oferowanych akcji zostanie ustalona przez zarząd. W przypadku objęcia przez inwestorów wszystkich akcji spółka spodziewa się pozyskać środki w wysokości ok. 4 mln zł.

Rafineria Grupy Lotos przerobiła w lipcu 923 tys. ton ropy, a produkcja przekroczyła milion ton i wyniosła 1016 tys. ton - podał Lotos na Twitterze.

Grupa CCC zostanie mniejszościowym udziałowcem spółki Xpress Delivery, rozwijającej ekspresowe dostawy - podało CCC w komunikacie.

Asbis podwyższył prognozy wyników finansowych na 2021 r. i spodziewa się, że przychody ze sprzedaży wyniosą pomiędzy 2,9 mld USD a 3,1 mld USD, a zysk netto po opodatkowaniu pomiędzy 71 mln USD a 74 mln USD - podała spółka w komunikacie. Dotychczasowa prognoza spółki, opublikowana w marcu, zakładała 47-51 mln USD zysku i 2,7-2,9 mld USD przychodów w tym roku.

W związku z nieziszczeniem się warunku określonego w wezwaniu na Mediacap, nabywający, czyli Ravenmedia, nie kupi akcji spółki - podało pośredniczące w transakcji BM mBanku.

Marble Bar Asset Management zmniejszył krótką pozycję netto na akcjach Ten Square Games poniżej 0,5 proc. - wynika z rejestru krótkiej sprzedaży KNF.

Atal rozważa przeprowadzenie w trakcie kolejnych trzech miesięcy drugiej emisji obligacji w ramach ustanowionego w marcu programu - poinformowała spółka w komunikacie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku - poinformowało BFG w komunikacie. Jak podano, oddalenie oznacza zbadanie strony merytorycznej decyzji i uznanie, że decyzja BFG nie została wydana z naruszeniem prawa.

Ryvu Therapeutics podało dawkę RVU120 pierwszemu pacjentowi w Polsce w ramach badania fazy I/II u pacjentów z nawrotowymi/opornymi na leczenie, przerzutowymi lub zaawansowanymi guzami litymi - podała spółka w komunikacie. Ryvu chce przeprowadzić badanie również w Hiszpanii, a rozpoczęcie rekrutacji pacjentów planowane jest na IV kwartał.

WALUTY

Dopóki czynniki oddziałujące na złotego równoważą się, kurs EUR/PLN powinien pozostawać w okolicy obecnego poziomu 4,57 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem w perspektywie kolejnych tygodni rentowności krajowych 10-latek mogą kierować się w stronę 2 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5679 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1736 USD i 129,00 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje podczas środowego handlu, po trzech poprzednich sesjach wzrostów. Umacnia się dolar USA, a to powoduje, że surowce wyceniane w tej walucie stają się droższe dla inwestorów, co zniechęca ich do zakupów. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej wobec 9.376,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku powróciły do spadków, po 2-dniowym najmocniejszym wzroście notowań od listopada 2020 r Rynki znów niepokoi szybkie rozprzestrzenianie się nowego wariantu Delta koronawirusa, co może wpłynąć negatywnie na popyt na paliwa na świecie. Umacniający się dolar USA, po raz pierwszy od trzech sesji, również wywiera negatywny wpływ w środę na decyzje zakupowe inwestorów na rynkach paliw - wskazują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 2,98 mln baryłek, czyli o 0,7 proc. do 432.564 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Polski rynek mieszkaniowy jest w fazie intensywnego wzrostu i wciąż ma duży potencjał w porównaniu z innymi krajami europejskimi - poinformował PAP Biznes ekspert Deloitte, Dominik Stojek. Zwrócił też uwagę na niską dostępność terenów inwestycyjnych, która może w przyszłości przyczynić się do spadku podaży mieszkań i dalszego wzrostu ich cen.

W pozytywnym scenariuszu poziom bezrobocia sprzed pandemii w ujęciu odsezonowanym Polska powinna osiągnąć w drugiej połowie 2022 r. - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, druga połowa 2021 r. przyniesie dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, jednakże tempo odbudowy zatrudnienia będzie już wolniejsze niż w ostatnich miesiącach.

Założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2022 r. są konserwatywne, dają przestrzeń do pozytywnej niespodzianki zarówno na poziomie dochodów podatkowych, jak i całości deficytu budżetu państwa - oceniają ekonomiści.

Rynek reklamy w najbliższych kwartałach odrobi straty poniesione w pandemii, a w 2021 r. wydatki reklamowe w Polsce wzrosną o 13 proc. - ocenia Publicis Groupe. Z raportu grupy wynika, że wartość rynku reklamowego w Polsce w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 4,8 mld zł, co oznacza wzrost o 20,5 proc. rdr oraz o 1,7 proc. względem 2019 r.

Światowa gospodarka odzyskuje siły, a straty wywołane pandemią COVID-19 odrobiono już w II kwartale br. W 2021 roku PKB w skali globalnej wzrośnie o 6,2 proc. - wynika z najnowszego badania Atradius Economic Research.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Porozumienie ze stroną społeczną dotyczące transformacji sektora energetycznego jest możliwe w ciągu kilku tygodni - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W I połowie 2021 roku liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, zwiększyła się o 19,7 tys. i w całym 2021 roku przybyć może łącznie ok. 40 tys. takich spraw - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w sierpniu w stosunku do lipcowego o 10,9 pkt. do 24,4 pkt. i jest to najwyższa wartość od października 2019 roku - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

W drugim kwartale 2021 roku banki udzieliły 67 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 17 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2021 roku i był to rekordowy kwartał od czasu kryzysu subprime. Wartość udzielonych kredytów wyniosła rekordowe 22,14 mld zł, a w całym 2021 roku banki mają udzielić tych kredytów za 80 mld zł - wynika z raportu AMRON-SARFiN.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych miały w II kw. 2021 roku 184,9 mln zł zysku netto wobec 198,9 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek o 7,0 proc. rdr - wynika z kwartalnych danych KNF.

Domy maklerskie miały w II kw. 2021 r. 9,1 mln zł straty netto wobec 159,1 mln zł zysku netto rok wcześniej i wobec 153,7 mln zł zysku netto w I kw. 2021 r. - wynika z kwartalnych danych KNF.

Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie oddalił skargę właściciela gazociągu Nord Stream 2 na odmowną decyzję niemieckiego regulatora ws. derogacji, czyli zwolnienia z zasad funkcjonowania regulowanych dyrektywą gazową.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Nie możemy dłużej ryzykować życia dyplomatów i wojskowych w Afganistanie; dwa samoloty, spośród których jeden jest jeszcze w Uzbekistanie, a drugi jest w drodze do Polski, są ostatnimi z ewakuowanymi z Afganistanu - poinformował w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Nie zmienia się sytuacja w Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie), gdzie za tą wsią po białoruskiej stronie granicy z Polską koczuje grupa imigrantów - poinformowała w środę PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Według ocen SG, w grupie są co najmniej 24 osoby.

Jest pełna odmowa Białorusi wpuszczenia konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że migranci przebywają po białoruskiej stronie granicy z Polską i odpowiedzialna za nich jest Białoruś.

Od początku sierpnia funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 2,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; ponad 2 tysiące prób udaremniono, a prawie 900 osób zostało zatrzymanych i umieszczonych w strzeżonych ośrodkach - poinformowała w środę Straż Graniczna.

Oczekuję od rządu i prezydenta działań na rzecz budowy konsensusu wokół kryzysu migracyjnego - oświadczył w środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były premier Donald Tusk. Polityk podkreśla, że ws. kryzysu potrzebna jest narodowa zgoda i deklaruje gotowość do rozmów.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 234 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, 5 osób zmarło z powodu Covid-19, wykonano 47.669 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.887.270 zakażeń, 75.329 zgonów i 35.917.007 szczepień.

Rekomendacja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki do końca tygodnia - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Posłowie Lewicy zapowiedzieli w środę, że nie poprą programu Polski Ład, jeśli będzie on zapisany w jednej ustawie; zaapelowali też do rządu, by rozpisał swój program na poszczególne ustawy, a nie jedną, która ma 256 stron i zmienia 19 innych ustaw. Ich zdaniem to oszukiwanie obywateli.

Bardzo poważnie podchodzimy do tematu zmiany marszałka Sejmu, tu nie chodzi o personalia, tu chodzi o zmiany funkcjonowania Sejmu - przekonywał w środę szef klubu KO Borys Budka. Jak dodał, prawdopodobnie nikt z klubu KO nie będzie kandydatem na nowego marszałka.

Odnalezione w środę na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek - podały policja i sitarstwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. jego ciało znaleźli w środę wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.

Jako "nieuzasadnioną" i "bulwersującą" Prokuratura Okręgowa w Krakowie oceniła środową decyzję ws. uchylenia aresztu oskarżonym ws. zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów. Decyzja jest tym bardziej zaskakująca, że żaden z oskarżonych nie składał wniosku o uchylenie aresztu - podkreślono.­­­

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut, uznany za więźnia politycznego, pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące – poinformowali aktywiści centrum praw człowieka Wiasna. Poczobut przebywa w areszcie od marca.

Wiceprezydent USA Kamala Harris w czasie spotkań z wietnamskimi przywódcami w środę w Hanoi zaoferowała wsparcie dla Wietnamu w kilku obszarach, w tym w sferze bezpieczeństwa morskiego. Zacieśnienie sojuszu Stanów Zjednoczonych z Wietnamem ma ograniczyć wpływy Pekinu na Morzu Południowochińskim.

Izrael musi się przygotować na ewentualność piątej fali pandemii koronawirusa, bo deklaracje o wygraniu wojny z Covid-19 były przedwczesne – powiedział odpowiedzialny za walkę z pandemią przedstawiciel władz prof. Salman Zarka portalowi timesofisrael.com. Wobec pogarszających się danych epidemicznych podczas czwartej fali pandemii w Izraelu Zarka przyznał, że kraj przyjął nieodpowiednią strategię wobec koronawirusa, nie wykorzystał bowiem okresu znacznego spadku liczby zakażeń na zachęcanie niezaszczepionych do szczepionki.

Bank Światowy ogłosił we wtorek, że po tym jak talibowie przejęli władzę w Afganistanie, wstrzymał bezpośrednie wypłaty w ramach swojej działalności w Afganistanie i pilnie obserwuje rozwój sytuacji w tym kraju.

Sąd Najwyższy USA odrzucił we wtorek podjętą przez administrację Joe Bidena próbę likwidacji programu imigracyjnego jego poprzednika Donalda Trumpa zmuszającego imigrantów z Ameryki Środkowej i Południowej do oczekiwania w Meksyku na rozpatrzenie ich wniosków o azyl w USA.

Przywódcy Chin i Rosji, Xi Jinping i Władimir Putin, poruszyli w środę w rozmowie telefonicznej temat Afganistanu – podały państwowe chińskie media. W przeciwieństwie do szefów państw G7 nie zaapelowali do talibów o zgodę na opuszczanie kraju po 31 sierpnia.

Na Tajwanie nie zarejestrowano w środę żadnego lokalnego zakażenia koronawirusem - podało tajwańskie Centrum ds. Kontroli Chorób (CECC). Jest to pierwszy dzień bez lokalnych zakażeń od maja, gdy w kraju pojawiło się miejscowe ognisko Covid-19. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości