DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdowe futures w USA lekko w górę, jastrzębie z Fed krążą nad Jackson Hole | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 sie 2021, 13:46

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdowe futures w USA lekko w górę, jastrzębie z Fed krążą nad Jackson Hole

Notowania kontraktów na główne indeksy giełdowe w USA lekko zwyżkują, a na rynkach długu i FX panuje flauta przed długo wyczekiwanym przemówieniem prezesa Fed J. Powella, które poprzedzają kolejne jastrzębie wypowiedzi pozostałych bankierów z Rezerwy Federalnej.

Kontrakty na S&P 500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Comp. idą w górę o 0,2-0,3 proc. Od początku sierpnia DJI zyskał 0,8 proc., S&P500 1,7 proc., a Nasdaq 1,9 proc.

W Europie indeksy giełdowe trzymają się poziomów z ostatniego zamknięcia. Stoxx Europe 600 zmierza do zakończenia 7 z rzędu miesiąca na plusie, co byłoby najdłuższą serią zwyżek od 8 lat.

Uwaga rynków finansowych skierowana jest w piątek głównie na sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole, a dokładniej na zaplanowane na godz. 16.00 przemówienie prezesa Rezerwy Federalnej J. Powella. Inwestorzy liczą, że Powell przedstawi nowe informacje dotyczące wygaszania programu skupu aktywów Fed, który obecnie miesięcznie nabywa aktywa za 120 mld USD (80 mld Treasuries i 40 mld papierów zabezpieczonych hipoteką, MBS).

Jeszcze przed wystąpieniem Powella kolejny w ostatnich dniach przedstawiciel Rezerwy zasygnalizował, że tapering może rozpocząć się niedługo i potrwać stosunkowo krótko. Prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic powiedział w piątek agencji Reuters, że "czułby się komfortowo", gdyby Fed rozpoczął proces wygaszania skupu w październiku, z całkowitym zakończeniem pod koniec I kw. 2022 r.

Start taperingu na jesieni Bostic uzależnił od kontynuacji poprawy na amerykańskim rynku pracy w obecnym tempie - w ostatnich dwóch miesiącach w USA utworzono po niecałe 1 mln nowych miejsc pracy poza rolnictwem. Bosticowi do podjęcia decyzji o taperingu wystarczyłby w sierpniu odczyt na poziomie ok. 700 tys.

Z danych makro w USA, o godz. 14.30 podane zostaną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz preferowana przez Fed miara inflacji deflator PCE za lipiec. Na godz. 16.00 przedstawiony zostanie końcowy odczyt indeksu U. Michigan za sierpień.

Inwestorzy monitorują także sytuację w Afganistanie, gdzie w wyniku podwójnego zamachu bombowego, do którego doszło w czwartek przy międzynarodowym lotnisku w Kabulu, zginęło co najmniej 85 osób, w tym 13 żołnierzy USA. Do ataku przyznała się terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch).

Jeden z głównych motorów światowego wzrostu, hamująca obecnie gospodarka Chin, może ponownie dostać wsparcie ze strony banku centralnego, który zapowiedział w piątek możliwość kolejnej obniżki stopy rezerw obowiązkowych dla banków.

10-letnie Treasuries kwotowane są o 1 pb nizej na poziomie ok. 1,34 proc., po wzroście od początku sierpnia łącznie o ok. 20 pb.

Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów bez zmian na poziomie -0,41 proc.

Dolar stabilny wobec koszyka walut na poziomie 93,05 pkt.

EUR/USD idzie w górę o 0,1 proc. do 1,1765.

Kwotowanie USD/JPY bez zmian na poziomie 110,15.

Kurs funta rośnie o 0,1 proc. wobec dolara do 1,372.

Na rynku ropy wzrosty: kontrakty na październik na WTI są wyceniane po 68,5 USD za baryłkę, wyżej o 1,7 proc., a październikowe futures na Brent idą w górę o 1,5 proc. do 72,1 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości