Ekonomiści Credit Agricole podnieśli prognozę inflacji w Polsce w '21 r. do 4,4 proc. z 4,1 proc. - raport | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 sie 2021, 10:33

Ekonomiści Credit Agricole podnieśli prognozę inflacji w Polsce w '21 r. do 4,4 proc. z 4,1 proc. - raport

Ekonomiści banku Credit Agricole podnieśli swoją prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2021 r. do 4,4 proc. z prognozowanych dotychczas 4,1 proc. - wynika z raportu banku. Za podniesieniem prognozy stoi m.in. oczekiwana wyższa dynamika cen żywności oraz napojów bezalkoholowych.

"Oczekujemy, że inflacja ogółem wyniesie średniorocznie 4,4 proc. rdr w 2021 r. i obniży się do 3,3 proc. w 2022 r. Na początku 2022 r. inflacja będzie wciąż na podwyższonym poziomie (3,9 proc. w okresie styczeń-luty), jednak począwszy od marca zacznie się szybko obniżać i będzie kształtowała się w przedziale 2,6-2,8 proc. do końca roku. Przedstawiona powyżej prognoza inflacji stanowi silne wsparcie dla naszego scenariusza w polityce pieniężnej zakładającego pierwszą podwyżkę stóp dopiero w I kw. 2023 r." - napisano w raporcie Credit Agircole.

Zdaniem ekonomistów na wyższą inflację wpłynie przede wszystkim wyższa niż oczekiwano wcześniej dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych.

"Zrewidowaliśmy naszą prognozę inflacji uwzględniając lipcową niespodziankę inflacyjną. Obecnie oczekujemy, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zmniejszy się z 4,8 proc. rdr w 2020 r. do 2,6 proc. w 2021 r. (2,3 proc. przed rewizją), a w 2022 r. wyniesie 2,5 proc. (2,5 proc.). Główną przyczyną rewizji są słabsze w porównaniu do naszych pierwotnych oczekiwań warunki agrometeorologiczne w Polsce i na świecie, co skłoniło nas do podniesienia ścieżek cen w kategoriach +pieczywo i produkty zbożowe+, +owoce+ i +warzywa+" - napisali.

Główny Urząd Statystyczny podał 13 sierpnia, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 r. wzrosły rdr o 5,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.

Według ekonomistów Credit Agricole dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnie swoje maksimum lokalne w grudniu br. i wyraźnie przekroczy 4 proc. rdr. Od początku 2022 r. dynamika cen żywności będzie kształtowała się w łagodnym trendzie spadkowym.

"Ponadto, od sierpnia br. podwyższone zostały ceny gazu, co podniesie ścieżkę inflacji ogółem o ok. 0,2 pkt. proc. przez najbliższe 12 miesięcy" - dodano. (PAP Biznes)

luk/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości