Skrót wiadomości - wtorek, 31 sierpnia, 18.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 sie 2021, 18:42

Skrót wiadomości - wtorek, 31 sierpnia, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2021 r. wzrósł o 11,1 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 0,9 proc. rdr w I kwartale 2021 r. - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w II kw. wzrósł o 10,9 proc. rdr.

Miesięczny odczyt inflacji za sierpień ukształtował się powyżej oczekiwań, ale w związku z uwarunkowaniami pandemicznymi stopy procentowe raczej pozostaną bez zmian do końca bieżącego roku – powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński, zapytany o komentarz do odczytu flash GUS inflacji za sierpień.

Członkini RPP Grażyna Ancyparowicz powiedziała we wtorek Reutersowi, że z decyzjami o stopach procentowych trzeba poczekać do publikacji listopadowej projekcji NBP. Ekonomistka podtrzymała więc wcześniej wyrażane stanowisko.

Proponuję łagodne rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych - powiedział w telewizji Biznes 24 członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 3,0 proc. w sierpniu w ujęciu rdr, po wzroście 2,2 proc. w lipcu - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wzrost o 2,7 proc.

Stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,5 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,6 proc. wobec 5,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 5,7 proc.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 1,1 proc. w II kwartale 2021 r. kdk - poinformował urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrósł o 0,9 proc., po 0,0 w I kw.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin w sierpniu wyniósł 47,5 pkt. wobec 53,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów. Analitycy spodziewali się wskaźnika PMI na poziomie 52,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w sierpniu wyniósł 50,1 pkt. wobec 50,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,2 pkt.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu spadła o 1,5 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się -2,5 proc., po +6,5 proc. w VI.

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł w czerwcu o 1,6 proc. mdm - podała FHFA. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,9 proc.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł w czerwcu o 19,1 proc. rdr. i 1,8 proc. mdm.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w sierpniu do 113,8 pkt. ze 125,1 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 129,1pkt. - wynika z raportu Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Uwzględniając przewidywane wykonanie budżetu w 2021 r., założone w projekcie ustawy budżetowej na rok 2022, tegoroczne potrzeby pożyczkowe zostały już w całości sfinansowane - powiedział cytowany w komunikacie prasowym wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Wartość transakcji na rynku wtórnym obligacji skarbowych w lipcu wzrosła o 13,8 proc. mdm i wyniosła 809,9 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

W lipcu udział inwestorów zagranicznych w polskich obligacjach wzrósł o 4,9 mld zł do 128,3 mld zł - podał resort finansów w komunikacie.

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje we wrześniu 2021 r. dwa przetargi sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19: w dn. 8 oraz 22 września - podał bank w komunikacie.

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić we wrześniu dwa przetargi zamiany obligacji - w dniu 2 IX oraz 16 IX - podał resort w komunikacie. Resort nie planuje przeprowadzać przetargów sprzedaży.

Narodowy Bank Polski planuje we wrześniu przeprowadzić jedną operację strukturalną skupu obligacji - w dn. 15 IX, ale może przeprowadzić też dodatkowe operacje strukturalne - podał bank centralny w komunikacie.

Rząd przygotował projekt budżetu na 2022 r. zakładając podwyżkę referencyjnej stopy procentowej NBP, w oparciu o prognozy rynkowe, do 0,38 proc. - wynika ze zaktualizowanych wytycznych dot. jednolitych wskaźników makroekonomicznych Ministerstwa Finansów.

GIEŁDA

Po wzroście o 0,57 proc. do 70.930,15 pkt. indeks WIG zakończył wtorkową sesję GPW na najwyższym poziomie w historii. WIG20 zyskał 0,76 proc. i wyniósł na zamknięciu 2.368,03 pkt. To najwyższa wartość indeksu od kwietnia 2019 r. 14-letnie maksimum zanotował mWIG40, po wzroście o 0,36 proc. do 5.236,22 pkt. O wyniku sesji zadecydowała publikacja danych o inflacji - wyższe od oczekiwań tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w sierpniu (5,4 proc. rdr wobec oczekiwanych 5,1 proc.) pociągnęło w górę kursy banków. Zdaniem dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kontynuacja trendu wzrostowego na GPW.

SPÓŁKI

PGE nie zrealizuje części strategii do 2030 r. w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie bez liberalizacji ustawy odległościowej - poinformował wiceprezes PGE Paweł Śliwa.

PKN Orlen zawarł z Energą porozumienie, w którym zobowiązał się do pokrycia całych nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Nakłady mają sięgnąć nie więcej niż 1,8 mld zł, pod warunkiem zawarcia przez spółkę celową umowy mocowej - podały PKN Orlen i Energa.

Grupa Famur, która w ramach dywersyfikacji przychodów wchodzi w sektor wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych, chce do końca tego roku wybudować 100 MW w fotowoltaice, a kolejne 30 MW w pierwszym półroczu przyszłego roku - poinformował prezes spółki Mirosław Bendzera.

Grupa Famur liczy, że wzrosty cen węgla poprawią perspektywy dla sektora górnictwa i spowodują odbicie w inwestycjach - poinformował prezes spółki Mirosław Bendzera.

Wstępny, szacunkowy skonsolidowany zysk netto Kruka za I półrocze 2021 rok wynosi 396 mln zł - podała spółka w komunikacie.

ZE PAK podpisał z austriacką spółką MS Innovation Impulse umowę o współpracy w obszarze energetyki jądrowej - podał ZE PAK w komunikacie. Umowę podpisano w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment i Synthos Green Energy.

Po przeprowadzeniu rozmów i analiz w ramach podpisanego w lutym 2021 r. listu intencyjnego m.in. w sprawie sprzedaży większościowego pakietu w spółce Enap, APS Energia i WB Electronics uznały kontynuowanie prac nad projektem za niecelowe - podała APS Energia w komunikacie.

Korporacja KGL ocenia, że przy aktualnych uwarunkowaniach rynkowych można zakładać utrzymanie dynamiki wzrostu przychodów spółki w drugim półroczu, co jednak niekoniecznie przełoży się na poprawę marż – poinformował PAP Biznes wiceprezes Lech Skibiński. Spółka stawia na rozwój organiczny i zwiększanie zdolności produkcyjnych, a wkrótce planuje rozpocząć produkcję regranulatu tworzyw sztucznych, czyli surowca, który obecnie jedynie dystrybuuje.

Immofinanz rozszerza swój portfel o budownictwo mieszkaniowe. W perspektywie średnioterminowej planuje wybudować do 12.000 mieszkań - podała spółka w komunikacie prasowym.

Answear. com, który wszedł ze swoją ofertą do Grecji, zakłada osiągnięcie rentowności EBITDA na tamtejszym rynku w 2023 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka zależna Polimeksu Mostostal - Naftoremont Naftobudowa, zawarła z Public Company Orlen Lietuva umowę na wykonanie, w formule EPC, modernizacji bloku regeneratora FCC w rafinerii w Możejkach - podał Polimex w komunikacie. Wynagrodzenie jest zryczałtowane i wyniesie 9,3 mln euro netto, a w przypadku realizacji prac dodatkowych nie przekroczy 10,25 mln euro netto.

H88, spółka zależna R22, nabyła udziały w prowadzącej działalność w modelu SaaS spółce Sellintegro - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Kernela upoważnili zarząd do skupu do maksymalnie 19.200.000 akcji własnych za łączną, maksymalną kwotę odpowiadającą 250 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie.

Plan Votum wytoczenia w 2021 roku 8.000 powództw w sprawach frankowych został zrealizowany. Mimo osiągnięcia założonego celu i rosnącej aktywności procesowej, Votum podtrzymuje zamiar generowania kolejnych powództw ponad ustalony plan – powiedział PAP Biznes prezes Votum Kacper Jankowski.

Orange Polska sfinalizował transakcję sprzedaży APG 50 proc. udziałów Światłowód Inwestycje i otrzymał 897 mln zł, jako pierwszą część zapłaty za transakcję - podał Orange w komunikacie. Płatność pozostałych 487 mln zł będzie rozliczana w latach 2022-2026, i będzie warunkowana realizacją uzgodnionego harmonogramu budowy sieci.

PKP Cargo w lipcu przewiozło 8 mln ton towarów, co oznacza wzrost rdr o 14,7 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym, powołując się na dane GUS.

Altus wezwał Ringier Axel Springer do zapłaty 174,5 mln zł odszkodowania w związku z artykułem z września 2018 roku - podał Altus w komunikacie.

Zysk netto grupy R22 w drugim kwartale wzrósł o 47 proc. rok do roku, do 8,4 mln zł - wynika z raportu półrocznego. Skorygowany wynik EBITDA zwiększył się o 30 proc. do 18,6 mln zł.

WALUTY

Złoty umocnił się we wtorek do euro do poziomu niewidzianego od blisko dwóch miesięcy, ale w najbliższych dniach powinien pozostawać w okolicy 4,53 - powiedział PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, rentowności 10-latek będą bronić poziomu 1,80 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5374 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1834 USD i 129,95 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują, a kończący się miesiąc surowiec zaliczy do najsłabszych w tym roku - z najmocniejszy spadkiem notowań od października 2020 r. Inwestorzy czekają na ustalenia środowego posiedzenia krajów OPEC+, a póki co oceniają sytuację po przejściu huraganu Ida w USA - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Inflacja CPI w Polsce w sierpniu wyniosła 5,4 proc. rdr - to najwyższy odczyt od dwóch dekad. Wskaźnik podbiły m. in. ceny żywności, paliw a także podwyżki cen gazu i taryf wodnych - oceniają ekonomiści w komentarzach po danych GUS. Ich zdaniem, wskaźnik CPI do końca roku może utrzymać się wyraźnie powyżej 5 proc., na koniec roku może przekroczyć 5,5 proc.

Nawet jeśli SN w sprawie III CZP 11/21 odpowie 2 IX na sześć pytań zadanych przez prezes SN ws. kredytów związanych z CHF, to przełomu nie będzie, gdyż wad prawnych tych umów jest zdecydowanie więcej – twierdzi Agnieszka Sobczyk, radca prawny z kancelarii K&L Legal Granat i Wspólnicy, reprezentującej kredytobiorców w sporach z bankami. Problemem jest to, że wiele sądów zawiesiło sprawy, czekając na rozstrzygnięcie SN, a, jej zdaniem, orzeczenie może być podważane ze względu na status sędziów; dodatkowymi problemami są możliwe orzeczenia TSUE czy tryb, w jakim do uchwały dojdzie.

Tempo wzrostu PKB w kolejnych kwartałach będzie lekko przekraczać 5 proc. rdr - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W drugiej połowie 2021 r. tempo wzrostu PKB Polski będzie bliskie 5 proc. - szacuje resort rozwoju i technologii.

W strukturze odczytu Produktu Krajowego Brutto w II kwartale negatywnie zaskoczył niższy od oczekiwanego, poziom inwestycji - wynika z komentarzy ekonomistów do wtorkowych danych GUS. Eksperci wskazali, że składowej ciąży przede wszystkim niski poziom inwestycji publicznych.

RPP podwyższy stopy o 90 pb – napisano w raporcie Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF). IIF dokonał oceny sytuacji monetarnej i inflacyjnej w Polsce, Rumunii, na Węgrzech i w Czechach.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Trwają rozmowy z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki o zorganizowaniu dodatkowych aukcji OZE jeszcze w tym roku - poinformował Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Podmioty gospodarki narodowej od 1 kwietnia do końca 2021 planowały 589,7 tys. przyjęć do pracy - podał GUS.

Składanie wniosków o 500 plus wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłatę tego świadczenia jedynie w formie bezgotówkowej – m.in. takie zmiany zakłada nowelizacja, którą we wtorek przyjął rząd.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Rada Ministrów postanowiła we wtorek wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego - poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że wprowadzenie tego stanu będzie skutkowało wprowadzeniem katalogu działań, które będą wyłączone z normalnego funkcjonowania przez okres 30 dni. Podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił, że dotyczy to 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim bezpośrednio przylegających do granicy z Białorusią. Stan wyjątkowy będzie wprowadzony w pasie przygranicznym o głębokości około 3 km od granicy.

Analizujemy w szczegółach uchwałę Rada Ministrów ws. wprowadzenia w pasie granicznym stanu wyjątkowego; decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w rejonie przygranicznym z Białorusią jest przeze mnie poważnie rozważana - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Najnowsze prognozy wskazują, że poziom 1 tys. zakażeń dziennie będzie osiągnięty w II połowie września - powiedział na briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 285 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 5 osób, wykonano 32.513 szczepień - poinformował we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.888.670 zakażeń, 75.345 zgonów i 36.232.370 szczepień.

60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19, a 86,9 proc. opowiada się za powrotem do nauki stacjonarnej. 54 proc. uważa, że szkoły są dobrze przygotowane na powrót uczniów – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.

Przygotowujemy projekty ustaw o jakości świadczeń i reformie szpitali – przekazał we wtorek szef MZ Adam Niedzielski, odnosząc się do zapowiadanej reformy szpitalnictwa. Poinformował też, że pieniądze z funduszu modernizacji szpitali zostaną przeznaczone m.in. na geriatrię i opiekę długoterminową.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw, który wprowadza do polskiego systemu szkolnictwa wyższego kredyt na studia medyczne z obowiązkiem jego późniejszego odpracowania w publicznej ochronie zdrowia – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przerwę do 22 września ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny ws. zainicjowanej wnioskiem premiera i dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE. Powodem był wniosek RPO ws. wyłączenia sędziego Stanisława Piotrowicza.

W tej chwili żadne decyzje polityczne w sprawie rekonstrukcji rządu jeszcze nie zapadły - poinformował we wtorek w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nie spodziewa się, że dojdzie to "głębokich zmian" w rządzie.

Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu PSL, Jarosław Gowin - Porozumienia i Agnieszka Ścigaj - koła Polskie Sprawy podpisali we wtorek wspólną deklarację w sprawach samorządowych. Jej intencją jest wzmacnianie kompetencji samorządów i nowy system ich finansowania - wskazano.

5-letni afgański chłopiec, który zatruł się grzybami, z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Zabieg 6-letniego Afgańczyka odbędzie się we wtorek. Rokowanie co do przeżycia jest bardzo poważne - poinformowali we wtorek lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.

Klucz do rozwiązania sytuacji koczujących przy granicy z Polską cudzoziemców leży po stronie Białorusi. Alaksandr Łukaszenka musi po prostu zabrać te osoby. To jedyne rozwiązanie - podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił w poniedziałek zakończenie trwającej niemal 20 lat wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie. Dodał, że siły USA przeprowadziły największą akcję ewakuacyjną cywili w historii. Trwający 20 lat konflikt pochłonął życie ponad 160 tys. osób po obu stronach konfliktu i kosztował ponad 2 bln dolarów.

Musimy uniknąć kryzysu migracyjnego i musimy uniknąć zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w UE - powiedziała we wtorek w Brukseli unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw UE m.in. na temat kryzysu afgańskiego.

Chcemy utrzymać dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami - oświadczył we wtorek rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Po ewakuacji ostatnich żołnierzy amerykańskich z lotniska w Kabulu, talibowie przejęli kontrolę praktycznie nad całym Afganistanem.

70 proc. dorosłych mieszkańców UE zostało już w pełni zaszczepionych. W sumie ponad 256 mln dorosłych w UE otrzymało obie dawki szczepionki - podała we wtorek Komisja Europejska.

Ponad 50 mln osób w Niemczech jest już w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi – informuje we wtorek Instytut Roberta Kocha (RKI). Stanowi to 60 proc. populacji kraju.

We Włoszech podczas kolejnej fali zakażeń koronawirusem począwszy od jesieni może umrzeć nawet 30 tysięcy osób - ostrzegł we wtorek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Podkreślił, że nadal nie zaszczepiło się około 4 milionów zagrożonych infekcją Włochów.

Potencjalne plany kandydata SPD na kanclerza Olafa Scholza stworzenia po wyborach parlamentarnych koalicji ze skrajną lewicą (Die Linke) skrytykowała kanclerz Angela Merkel podczas wtorkowej konferencji prasowej. Oceniła, że byłaby to „ogromna różnica” między nimi – informuje Reuters.

Nie ma dowodów na związek władz Rosji z zabójstwem Natalii Estemirowej, działaczki Stowarzyszenia Memoriał w Czeczenii - ocenił Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz). Wskazał jednak, że władze nie przeprowadziły skutecznego śledztwa w sprawie tego mordu.

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka mogą podczas spotkania 9 września w Moskwie zaakceptować mapy drogowe integracji Białorusi i Rosji w ramach państwa związkowego – podała agencja Interfax-Zapad, powołując się na ambasadora Białorusi w Moskwie Uładzimira Siamaszkę. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości