Skrót wiadomości - wtorek, 14 września | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 wrz 2021, 06:02

Skrót wiadomości - wtorek, 14 września

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na IV kwartał 2021 roku, po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi +11 proc. - wynika z badania Manpower.

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w sierpniu wzrósł o 2,96 proc. rdr, a mdm wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 100,79 pkt. wobec 100,68 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Obroty w przemyśle w Polsce w czerwcu 2021 roku wzrosły rdr o 26,7 proc. wobec spadku o 1,9 proc. rok wcześniej, a obroty na eksport i wywóz wzrosły o 29,9 proc. wobec spadku o 1,0 proc. rok wcześniej - podał GUS w opracowaniu kwartalnym.

W III kw. 2021 r. ożywienie w polskim rolnictwie utrwaliło się - wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) zwiększyła się w porównaniu z II kw. o 7,3 pkt., do wysokości 1,2 pkt. - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wartość jest wyższa niż przed rokiem o 5,8 pkt. Przewidywania na kolejny kwartał są optymistyczne.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w sierpniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5,3 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,3 proc. rdr.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie V-VII 2021 wyniosła 4,6 proc., wobec 4,7 proc. w IV-VI - podało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że w tym czasie stopa bezrobocia wyniesie 4,6 proc.

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W sierpniu indeks ten wyniósł 100,1 pkt. wobec 99,7 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Analitycy spodziewali się w VIII indeksu 99,0 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w sierpniu wyniosła 3,731 mld zł wobec 3,642 mld zł w lipcu - podał resort finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów jest otwarte na dyskusję o kształcie podatku bankowego - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza, w trakcie panelu na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.

GIEŁDA

Po wzroście o 0,1 proc. do 21.737,12 pkt. indeks sWIG80 ustanowił drugi z rzędu historyczny rekord. mWIG40 także zyskał 0,1 proc. i zamknął sesję na 5.334,70 pkt., najwyższym poziomie od 14 lat. W grupie największych spółek liderem wzrostów był PKN Orlen - jego akcje poszły w górę o 4,6 proc., najwięcej od ośmiu miesięcy. Według Konrada Ryczko na rynku amerykańskim można zauważyć obawę przed korektą, co stanowi czynnik ryzyka także dla GPW.

WIG20 niemal przez całą sesję zyskiwał na wartości i ostatecznie na zamknięciu sesji znalazł się na poziomie 2.376,01 pkt., o 16 pkt. wyższym od otwarcia sesji. W odniesieniu do poniedziałku wartość indeksu spadła o 0,5 proc. Indeks WIG zyskał 0,33 proc. i zakończył notowania na poziomie 72.040,73 pkt., o krok od historycznego rekordu.

SPÓŁKI

Notyfikacja dotycząca uruchomienia oddziału korporacyjnego PKO BP w Rumunii została przesłana przez KNF do Banku Narodowego Rumunii, co przybliża bank do rozpoczęcia działalności oddziału w drugim półroczu 2022 roku - poinformował PAP Biznes Robert Zmiejko, dyrektor Pionu Rozwoju Zagranicznego PKO BP.

Bank Pekao SA liczy, że w III kwartale koszty ryzyka (CoR) będą na poziomie sprzed pandemii i wyniosą około 41-45 pb, a sprzedaż kredytów hipotecznych i gotówkowych będzie na podobnym poziomie jak w II kwartale - poinformował PAP Biznes wiceprezes banku nadzorujący pion finansowy, Tomasz Kubiak.

Seshashayee Sridhara (a.k.a. Mittu Sridhara) zrezygnował z powołania do pełnienia funkcji członka zarządu Allegro. pl z powodów osobistych - podało Allegro w komunikacie. Miał on od 1 października zostać Chief Technology Officer.

Spółka Lotos Norge złożyła aplikacje w kolejnej rundzie koncesyjnej APA organizowanej przez norweskie Ministerstwo Ropy i Energii. Większość z wnioskowanych obszarów zlokalizowanych jest w miejscach, w których spółka posiada już swoje udziały i prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, min.: Noaka oraz Sleipner - podał Lotos w komunikacie prasowym.

Bank Handlowy nie otrzymał stanowiska KNF zezwalającego na wypłatę dywidendy z niepodzielonego zysku za 2019 rok, w związku z czym nie został spełniony warunek wypłaty zysku za ten rok - podał bank w komunikacie.

KNF nałożyła na Powszechny Zakład Ubezpieczeń kary pieniężne w łącznej wysokości 397.000 zł za 24 przypadki opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowań - poinformowała Komisja w komunikacie.

Spółka One More Level (OML) liczy, że gra "Ghostrunner" będzie się dobrze sprzedawała jeszcze przez dłuższy czas, m.in. dzięki przygotowywanemu dużemu dodatkowi oraz wersji na nowe konsole - powiedział PAP Biznes prezes Szymon Bryła. Studio chce w najbliższym czasie powiększyć się do 45 osób, by móc pracować jednocześnie nad drugą częścią "Ghostrunnera" i produkcją o roboczej nazwie "Cyber Slash".

Kajima Europe, spółka zajmująca się inwestycjami i rozwojem nieruchomości w Europie, oraz Griffin Real Estate, firma inwestycyjna typu private equity, utworzyły joint venture w celu finansowania i rozwoju inwestycji w energetyce odnawialnej w Polsce. JV przejęło 72 proc. udziałów w PAD-RES, firmie deweloperskiej specjalizującej się w rozwoju projektów OZE - podały spółki w komunikacie prasowym.

Firma Oponiarska Dębica w drugim kwartale 2021 r. zwiększyła przychody ze sprzedaży o 97,9 proc. rdr do 571,2 mln zł, a zysk netto do 14,6 mln zł, wobec straty na poziomie 21,2 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie prasowym. Wynik na działalności operacyjnej wyniósł 17,3 mln zł, w porównaniu do 9,8 mln zł straty w drugim kwartale 2020 r.

Narodowy Bank Rumunii wydał zgodę na nabycie przez Banca Transilvania i BT Investments akcji Idea Bank Rumunia, co oznacza spełnienie się jednego z warunków zawartej w czerwcu umowy - poinformował Getin Holding w komunikacie.

Grupa Inpro planuje w całym 2021 roku przekazać klientom około 700 lokali oraz wprowadzić do sprzedaży łącznie około 850 mieszkań - podała spółka w komunikacie.

Kurs akcji spółki Woodpecker wzrósł na otwarciu w debiucie na rynku NewConnect o 28,3 proc. do 15,4 zł.

Spółka Małkowski-Martech i jej większościowi akcjonariusze zawarli list intencyjny z firmą Assa Abloy Mercor Doors, która zamierza kupić wszystkie akcje posiadane przez akcjonariuszy większościowych, tj. 87,54 proc. w kapitale zakładowym - podał Małkowski-Martech w komunikacie.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w wyniku przeprowadzonej kontroli, stwierdził nadużycie podatkowe w spółce zależnej OEX, OEX E-Business i zdecydował o zabezpieczeniu na majątku tej firmy w wysokości ok. 2,8 mln zł - podał OEX w komunikacie.

Zarząd Ambry rekomenduje, by za rok obrotowy 2020/2021, zakończony 30 czerwca 2021 roku, wypłacić dywidendę w wysokości 0,95 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Strata netto grupy DataWalk spadła o 70 proc. w pierwszym półroczu 2021 roku do 1,34 mln zł, wobec 4,43 mln zł straty netto przed rokiem - wynika ze wstępnych szacunków spółki.

XBS Logistics zaprasza do sprzedaży nie więcej niż 55.555 akcji XBS Pro-Log w przypadku, gdyby wszystkie oferty sprzedaży akcji zostały złożone do 26 września oraz nie więcej niż 54.054 akcje. Cena, w przypadku złożenia oferty sprzedaży do 26 września włącznie wynosi 37 zł za sztukę, a po tej dacie 36 zł za sztukę - poinformował w komunikacie pośredniczący Noble Securities.

All In! Games zawarł z ARP Games list intencyjny w sprawie utworzenia nowego podmiotu, który ma skomercjalizować gry ARP Games stworzone w latach 2016-2020 .- poinformowało All In! Games w komunikacie.

Astarta Holding zainwestuje w ciągu 2 lat około 50 mln USD w nową linię technologiczną do przetwarzania soi - podała spółka w komunikacie.

Skorygowana EBITDA Huuuge w drugim kwartale spadła rok do roku o 43 proc. do 15,6 mln USD - podała spółka w raporcie. Wynik jest o 13 proc. wyższy od średniej oczekiwań analityków.

WALUTY

W najbliższym czasie eurozłoty będzie znajdować się w górnych granicach przedziału 4,45-4,60 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem, na krajowym rynku długu presja na wzrosty rentowności utrzyma się.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5559 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1814 USD i 130,08 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali w Londynie zniżkuje, spada ryzyko dla notowań metalu po tym, jak w kopalni miedzi Salvador w Chile osiągnięto porozumienie płacowe. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,3 proc. - po 9.538,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w pobliże 71 USD za baryłkę. Kolejny huragan może zagrozić dostawom surowca z Zatoki Meksykańskiej, podczas gdy nie wznowiono jeszcze normalnej produkcji po niedawnym przejściu huraganu Ida - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Dobre warunki pogodowe, większa powierzchnia zasiewów oraz lepsza wydajność z hektara sprawiły, że Ukraina, wbrew globalnym trendom, powinna zanotować w tym roku rekordowe zbiory zbóż. A dzieje się to przy rosnących cenach produktów rolnych na światowych rynkach. Skorzystają na tym ukraińskie spółki z sektora agro notowane na warszawskiej giełdzie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rada Ministrów przyjęła we wtorek propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3.010 zł oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w 2022 r. w kwocie 19,70 zł - wynika z komunikatu resortu rodziny.

Polska strona rozpoczęła w poniedziałek rozmowy z Komisją Europejską w sprawie prenotyfikacji programu dla górnictwa węgla kamiennego, opartego na zapisach umowy społecznej dotyczącej transformacji tej branży - poinformował we wtorek na antenie radiowej Trójki Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Spodziewa się on, że rozmowy potrwają kolejne miesiące. Chciałby, żeby pomoc publiczna została uruchomiona w przyszłym roku.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w sierpniu w Polsce do 51,01 proc. całej produkcji z 49,02 proc. w sierpniu 2020 roku - wynika z danych PSE.

Gminy na koniec 2020 roku posiadały 27.698,3 ha gruntów z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe - podał GUS w opracowaniu.

Rząd przeznaczy 4,4 mld zł w ciągu 10 lat na stworzenie służby zwalczającej cyberprzestępczość. Stosowny projekt został wysłany do konsultacji społecznych.

Od 1 stycznia 2022 r. na portalu mojeppk .pl każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić stan swoich oszczędności zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - powiedziała członkini zarządu PFR Portal PPK Małgorzata Smołkowska w trakcie wtorkowej debaty Aviva Investors TFI.

Koreańska Komisja Sprawiedliwego Handlu (KFTC) nałożyła grzywnę w wysokości 207 mld wonów (ok. 177 mln dolarów) na firmę Alphabet Inc., do której należy Google, twierdząc, że gigant nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku mobilnych systemów operacyjnych.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie pojawili się na wtorkowym spotkaniu z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. W związku z tym zapowiedział on, że chce, aby na forum zespołu trójstronnego w czwartek została przedyskutowana m.in. kwestia minimalnego wynagrodzenia w służbie zdrowia.

Nasza współpraca z Pawłem Kukizem układa się dobrze; posłowie PiS poprą w Sejmie projekty ustaw jego autorstwa - podkreślił we wtorek w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie ma punktu dotyczącego ustawy medialnej - powiedział we wtorek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Sejm zbiera się na trzydniowe posiedzenie w środę.

Użyłem ostrych słów, żeby dotarło do Brukseli, że my się nie zgodzimy na takie traktowanie, bo nie jesteśmy podludźmi i nie będziemy się godzić na to, że będziemy gorzej traktowani jak inne narody w UE - mówił we wtorek poseł PiS Marek Suski o swoich słowach o "okupancie brukselskim". Suski we wtorek w radiu RMF FM, został zapytany o swoją wypowiedź podczas uroczystości 76 rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu, gdzie użył sformułowania: "Będziemy walczyć z okupantem brukselskim".

W nowym Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań politycznych, a wybory wygrałoby PiS (poparcie 36,4 proc.) - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wzrosło poparcie dla PiS i Konfederacji, znacznie spadło dla KO, spadło też dla Polski 2050.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 537 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 8 osób, wykonano 20.349 szczepień - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.894.455 zakażeń, 75.433 zgony i 36.773.182 szczepienia.

Do tej pory mamy zaszczepiony ok. 700 tys. uczniów, czyli ok. 30 proc.; będziemy szukali kolejnych zachęt i rozwiązań, aby zaszczepionych uczniów było wiecej - zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że liczba złożonych deklaracji ws szczepień uczniów w szkołach nie jest imponująca.

Zatrzymany w niedzielę na podstawie dyfuzji Interpolu Białorusin został w poniedziałek doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie; prokurator stwierdził brak podstaw do zastosowania wobec Makarego M. tymczasowego aresztowania i zwolnił zatrzymanego – poinformowała we wtorek prokuratura.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Będąca w opozycji Partia Pracy wygrała w poniedziałek wybory do norweskiego jednoizbowego parlamentu, Stortingu.

Prezydent Rosji Władimir Putin podda się na pewien czas samoizolacji z powodu przypadków zachorowań na Covid-19 w jego otoczeniu – poinformowało we wtorek biuro prasowe Kremla.

Chińskie władze wprowadziły we wtorek lockdown w mieście Xiamen na południowym wschodzie kraju. W prowincji Fujian, w której leży to miasto, wykryto największe od tygodni ogniska koronawirusa. Mieszkańcy znanego z atrakcji turystycznych Xiamenu, w którym – jak podaje agencja Bloomberga – mieści się także wiele fabryk elektroniki, od wtorku nie mogą opuszczać swoich domów bez uzasadnienia. Jak przekazały w poniedziałek w nocy władze blisko 5-milionowego miasta, wszystkie obiekty rozrywkowe, w tym kina, bary, siłownie i biblioteki, wstrzymały pracę, a osiedla i okoliczne wsie zostały zamknięte.

W przyszłym tygodniu w Wielkiej Brytanii zacznie się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosił we wtorek minister zdrowia Sajid Javid. Dodał, że możliwe jest przywrócenie niektórych restrykcji, jeśli jesienią i zimą pogorszy się sytuacja epidemiczna

Rosyjski sąd ukarał we wtorek grzywną amerykańskich gigantów mediów społecznościowych Facebooka i Twittera za odmowę usunięcia zakazanych treści. Za to samo wykroczenie karany jest w Rosji koncern Google, właściciel serwisu YouTube.

Prezydent Czech Milosz Zeman został we wtorek przyjęty do Centralnego Szpitala Wojskowego (UVN), co potwierdziła rzeczniczka tej placówki Jitka Zinke. Kancelaria głowy państwa czeskiego nie podała żadnych szczegółów na temat hospitalizacji Zemana.

Europarlament przyjął we wtorek rezolucję, domagając się, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii Europejskiej.

Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - to trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji.

Strażacy z Hiszpanii wspierani przez żołnierzy z jednostek ratowniczych opanowali we wtorek rano duży pożar lasów i nieużytków rolnych, który od blisko tygodnia trawił tereny w rejonie masywu Sierra Bermeja w Andaluzji, na południu kraju.

Rząd ChRL przyspieszy prace nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi walki z cyberprzestępczością oraz ochroną nieletnich internautów, a od platform online będzie wymagał większej „samodyscypliny” – podała we wtorek chińska oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Burza tropikalna Nicholas zbiera siły i grozi przekształceniem się w Teksasie w huragan, który może przynieść do pół metra deszczu w części wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. W Houston już są zalane autostrady.

Zarządzający Rotterdamem w centralnej Holandii Ahmed Aboutaleb został wybrany najlepszym burmistrzem na świecie 2021. Aboutaleb dzieli nagrodę World Mayor 2021 z Philippem Rio, burmistrzem francuskiego miasta Grigny. Nagrodę przyznała organizacja London City Mayors Foundation, think tank zajmujący się samorządnością lokalną. Jest ona przyznawana od 2004 r. co dwa lata. (PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości