Skrót wiadomości - poniedziałek, 20 września, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 wrz 2021, 18:28

Skrót wiadomości - poniedziałek, 20 września, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚĆ DNIA

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów; wstrzymanie jej prac zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego; kara finansowa, o której mówi TSUE jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym - oświadczył rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski ocenia, że decyzja TSUE o nałożeniu na Polskę kary za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów jest kuriozalna. Spółka zakłada, że turoszowski kompleks będzie nadal pracować.

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

WYWIADY PAP BIZNES

PZ Cormay oczekuje w II połowie 2021 roku wzrostu przychodów i wyników względem porównywalnego okresu 2020 i 2019 roku - poinformował PAP Biznes prezes Janusz Płocica. Spółka planuje wprowadzić do oferty w tym i kolejnym roku łącznie 5 nowych analizatorów.

Rafako podtrzymuje, że termin ponownego uruchomienia bloku w Elektrowni Jaworzno w lutym przyszłego roku jest nierealny - poinformował PAP Biznes prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki. Wskazał, że spółka ma sygnały, iż szykowany jest jakiś inwestor państwowy, ale czeka na konkrety.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 29 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Odczyt danych o produkcji przemysłowej sugeruje, że przemysł doszedł do momentu, po którym dalsze rozkręcanie koniunktury może być coraz trudniejsze - oceniają ekonomiści w komentarzach do danych GUS. Ich zdaniem, tempo wzrostu produkcji przemysłowej spowolni w kolejnych miesiącach, a w listopadzie i grudniu dynamika może być zbliżona do 5 proc.

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrośnie o ok. 10 proc. rdr - oceniają analitycy ministerstwa rozwoju i technologii, komentując dane GUS

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu 2021 r. wzrosły rdr o 9,5 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Obecna presja na wzrost cen surowców energetycznych powoduje, że wkrótce wzrosty cen producentów mogą osiągnąć dwucyfrowe poziomy - wynika z komentarzy ekonomistów do danych GUS o dynamice cen produkcji sprzedanej. Ekonomiści wskazują, że w obecnych warunkach inflacja CPI może w tym roku przekroczyć 6 proc.

Uwzględniając wpływ podwyżek cen różnych nośników energii, inflacja w Polsce może na początku 2022 r. sięgnąć 6,4 proc., a pod koniec roku obniżyć się do ok. 3,5 proc. - prognozują ekonomiści Citi Handlowego.

Wyższa inflacja jest znacznie lepszym scenariuszem makroekonomicznym dla gospodarki niż deflacja - ocenił główny ekonomista w Ministerstwie Finansów Łukasz Czernicki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Inflacja była i jest napędzana przez czynniki przejściowe, a w 2022 r. tendencja wzrostowa inflacji może nie być już tak wyraźna jak obecnie - powiedziała w trakcie panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach doradczyni prezesa NBP Elżbieta Chojna-Duch.

Do połowy 2022 r. inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu, a RPP powinna rozpocząć stopniową normalizację polityki pieniężnej od podwyżki stóp procentowych o 15 pb. - powiedział w trakcie panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach członek RPP Eugeniusz Gatnar.

W sierpniu 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 18,2 proc., po wzroście o 16,4 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, we wrześniu spadł o 0,7 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia wzrosło o 0,6 mld zł (+0,05 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.135,6 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych.

GIEŁDA

W poniedziałek na zamknięciu WIG20 stracił 2,59 proc. do 2.272,52 pkt. WIG poszedł w dół o 2,76 proc. do 69.144,42 pkt., a mWIG40 zniżkował o 3,31 proc. do 5.172,49 pkt. - wszystkie trzy znalazły się najniżej od blisko miesiąca. Z kolei sWIG80 stracił 3,09 proc. do 20.758,28 pkt. - najniżej od początku sierpnia.

Przy słabych nastrojach na globalnych rynkach główne krajowe indeksy przewodziły spadkom w Europie. Spadając po ok. 3 proc. znalazły się na najniższych poziomach od miesiąca. W WIG20 największą korektę zanotowało JSW, czyli lider niedawnych wzrostów, a wzrostem do nowego rekordu notowań zaskoczyło Dino. W ujęciu sektorowym przed spadkami obroniły się jedynie telekomy.

SPÓŁKI

Zarząd Mercator Medical obserwuje w III kw. dalsze spadki cen rękawic, ale z optymizmem patrzy w przyszłość i pozytywnie ocenia perspektywy branży - poinformował zarząd podczas poniedziałkowej wideokonferencji. Spółka zamierza obniżyć w II półroczu wartość kapitału pracującego.

W związku z zatwierdzeniem prospektu przez niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego oraz notyfikacją prospektu do Komisji Nadzoru Finansowego, Vita 34 rozpoczęła dobrowolną publiczną ofertę zamiany akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) na swoje akcje - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

ING Bank Śląski nie obawia się przegrzania rynku kredytów mieszkaniowych, największe ryzyka dla sektora bankowego związane są obecnie z rynkiem firm budowlano-montażowych - poinformował prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

Kernel skupi 3.227.000 akcji własnych po cenie 60 zł za akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie, na buyback przeznaczona zostanie więc kwota 193,62 mln zł.

BGK zakłada w strategii na lata 2021-2025, że będzie zwiększał zaangażowanie w finansowanie gospodarki o niemal 10 proc. średniorocznie do ponad 460 mld zł - podał bank w komunikacie.

Wojas odnotował w sierpniu 2021 roku 23,3 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost rdr o 12,4 proc. - podała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na byłego prezesa GetBacku Konrada Kąkolewskiego karę pieniężną w wysokości 900 tys. zł - poinformowała KNF w komunikacie.

Biomed-Lublin zakończył proces pozyskania kapitału w formie equity. Zgodnie z informacją Ipopemy Securities zostało zgromadzone 13,4 mln zł w związku ze sprzedażą w okresie od 4 maja do 17 września 1.265.202 akcji pożyczonych od akcjonariuszy po średniej cenie 10,59 zł za akcję - poinformował Biomed w komunikacie.

Cooperatieve SPI International U.A. podpisał z Canal+ Luxembourg S. R.L. warunkową umowę sprzedaży 70 proc. akcji w spółce SPI International B.V, większościowego akcjonariusza Kino Polska TV - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Do środowego posiedzenia Fed złoty pozostanie słaby, w przedziale 4,58-4,62/EUR - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jeżeli nastroje globalne ulegną pogorszeniu, dochodowości SPW mogą jej zdaniem jeszcze lekko zniżkować.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5999 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1711 USD i 128,18 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź i inne metale bazowe na giełdzie metali w Londynie tanieją przed rozpoczęciem dwudniowego posiedzenia Fed i spodziewanym taperingiem. Umacnia się dolar, w którym wyceniane są metale, a to powoduje, że stają się dla inwestorów mniej atrakcyjnym aktywem. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 2 proc. wobec 9.312,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Uwaga inwestorów kieruje się już na zbliżające się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w tym tygodniu i możliwe sygnały o dążeniu do ograniczenia bodźców stymulujących gospodarkę - informują maklerzy.

BUDOWNICTWO, NIERUCHOMOŚCI

Największym wyzwaniem dla branży budowlanej w latach 2021-22 może być zapełnienie portfela zleceń oraz osłabienie popytu na usługi budowlane, ale w przypadku efektywnego wykorzystania środków unijnych rynek ten w Polsce powinien wrócić na ścieżkę wzrostu - wynika z raportu NBP o rynku nieruchomości za 2020 r.

FUNDUSZE

Polski Fundusz Rozwoju widzi stale rosnący trend uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, liczy na skokowy wzrost liczby zapisanych do programu w 2023 r. - powiedział dziennikarzom prezes PFR Paweł Borys.

Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE wzrosła na koniec sierpnia o 4,6 proc. mdm do 184,8 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja w akcje spółek notowanych na GPW wzrosła o 51 pb do 81,6 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU

Pod koniec miesiąca zapadnie decyzja ws. ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na terenach przy granicy z Białorusią - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński. W niedzielę premier, a wcześniej Straż Graniczna poinformowali, że w trzech miejscach w rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Morawiecki przekazał w poniedziałek, że rozmawiał z szefami Straży Granicznej i MSWiA, a na miejscu pracują służby i prokuratura. W poniedziałek rano odbyła sią odprawa premiera z przedstawicielami służb ws. sytuacji na granicy. Uczestniczył w niej również szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, w jednym śledztwie będzie wyjaśniać okoliczności śmierci trzech osób, prawdopodobnie imigrantów, których zwłoki znaleziono w pasie przygranicznym na terenie województwa podlaskiego. Pierwsze informacje z sekcji zwłok wskazują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu.

Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił w poniedziałek zażalenia prokuratury i nie zastosował aresztu wobec trzynastu osób podejrzanych o zniszczenie fragmentu ogrodzenia na granicy z Białorusią. Postanowienia są prawomocne

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 363 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, żadna osoba nia zmarła z powodu Covid-19, wykonano 7.772 szczepienia - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.898.299 zakażeń, 75.488 zgonów i 36.956.930 szczepień.

Od końca stycznia 99,1 proc. nowych zakażeń Covid-19 stwierdzono u osób niezaszczepionych - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek szefa resortu klimatu i środowiska Michała Kurtyki, powierzył Michałowi Mistrzakowi pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformowało w poniedziałek ministerstwo

Polska 2050 wystąpiła o rozpatrzenie przez KRRiT wniosku o przedłużenie koncesji dla stacji TVN24 przed upływem jej ważności, czyli przed 26 września. Zdaniem polityków Polski 2050 brak rozstrzygnięcia w tej sprawie wyczerpuje znamiona przestępstwa.

Podwyżka o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym i 2,7 proc. w kolejnym roku - to nowa oferta MSWiA dla funkcjonariuszy. Zdaniem związkowców propozycje idą w dobrym kierunku.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły w poniedziałek, że ich szczepionka przeciw Covid-19 może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat, a koncerny wkrótce złożą wniosek o jej zatwierdzenie dla tej grupy wiekowej przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). U dzieci będzie stosowana zmniejszona dawka preparatu, około jednej trzeciej ilości podawanej obecnie osobom dorosłym.

W opublikowanym w poniedziałek przez dziennik "Bild" sondażu wyborczym chadecja CDU/CSU z kandydatem na kanclerza Arminem Laschetem zyskuje 1,5 punktu procentowego. Tym samym różnica między prowadzącą socjaldemokratyczną SPD a CDU/CSU zmniejszyła się do trzech procent.

Rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 49,79 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Rosji, próg wyborczy pokonały także cztery inne partie - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), Ełła Pamfiłowa.

Wybory w Rosji odbyły się w atmosferze zastraszania osób wyrażających głosy krytyczne i bez wiarygodnej obserwacji międzynarodowej - ocenił w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano. Wskazał na represje wobec polityków opozycji, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów.

17 października wejdzie w życie dekret Alaksandra Łukaszenki, który umożliwia ruch bezwizowy przez lotniska w miastach obwodowych – Grodnie, Brześciu, Witebsku, Homlu, Mohylewie. Będą mogli z niego skorzystać obywatele nowych krajów, w tym Pakistanu, Jordanii, Iranu i Egiptu.

UE ogranicza dyplomatyczne kontakty z talibami do nieformalnych rozmów o zapewnieniu bezpiecznych korytarzy dla pomocy humanitarnej - podaje w poniedziałek Agencja Reutera, powołując się na dyplomatów i wysokich rangą urzędników Wspólnoty.

Około 5 tysięcy osób, w tym 500 turystów, ewakuowano do tej pory z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu na wyspie La Palma, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek miejscowa policja. Lawa uszkodziła ok. 100 domów, ok. 20 zostało całkowicie zniszczonych.

Od początku listopada do USA będą mogli przyjeżdżać wszyscy podróżni w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19, będą jednak musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa i nosić maski.

Władze Laosu zadecydowały o izolacji stolicy kraju Wientianu i wprowadzeniu tam lockdownu do końca września - poinformowały w poniedziałek państwowe media. Decyzję powzięto w celu powstrzymania fali pandemii Covid-19 w stolicy, gdzie ostatnio zanotowano rekord liczby przypadków infekcji. Agencja prasowa KPL przekazała, że wyjście z domu jest możliwe tylko w celu udania się do szpitala i zakupienia żywności lub leków.

W strzelaninie na terenie uczelni w rosyjskim Permie na Przeduralu zginęło sześć osób - podał w poniedziałek Komitet Śledczy. Wcześniej informowano o ośmiu ofiarach śmiertelnych. Dane o sześciu zabitych potwierdziło także ministerstwo zdrowia Rosji.

Aktywiści klimatyczni zablokowali w poniedziałek podczas porannych godzin szczytu - po raz czwarty w ciągu ośmiu dni - obwodnicę Londynu i zapowiedzieli, że będą kontynuować tego typu akcje. Aresztowanych zostało dotychczas 41 osób. (PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości