DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach przewaga spadków - najdłuższa seria zniżek od ponad miesiąca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2021, 08:38

DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach przewaga spadków - najdłuższa seria zniżek od ponad miesiąca

W Azji na głównych giełdach przeważają zniżki indeksów - już kolejną sesję - i zmierzają one do zaliczenia najdłuższej serii spadków od ponad miesiąca. Na rynkach nadal dominuje niepokój związany z Chinami - z represjami regulacyjnymi i możliwymi skutkami kryzysu zadłużenia firmy deweloperskiej China Evergrande Group. W centrum uwagi jest kończące się w środę spotkanie Fed. Rentowności UST rosną, złoto zyskuje - informują maklerzy.

Indeks MSCI Asia Pacific zniżkował o 0,7 proc.

Nikkei 225 spadł o 0,67 proc. i wyniósł 29.639,40 pkt.

Topix zniżkował o 1,0 proc. do 2.043,55 pkt.

SoftBank Group zyskał 4,2 proc. Japoński gigant technologiczny poinformował, że będzie bardziej ostrożny w sprawie wspierania chińskich startupów.

MUFG zyskał 2,1 proc. po sugestiach analityków, że sprzedaż MUFG Union Bank - o wartości 8 mld USD - poprawia perspektywy dla akcjonariuszy.

Keyence stracił 2,0 proc., Suzuken Co. spadł o 3,5 proc., a Brass Corp. zniżkował o 18,2 proc.

Tymczasem na zakończenie swojego dwudniowego posiedzenia w środę Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian.

BoJ pozostawił główną stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. i utrzymał inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

Na rynek po dłuższej przerwie powrócili gracze z Chin, za to nie działa w środę rynek w Hongkongu i Korei Południowej.

Indeks SCI rośnie o 0,31 proc.

PetroChina Co. zyskał 6,3 proc. odrabiając straty z ostatniej sesji.

Harbin Hatou Investment Co. zdrożał o 7,4 proc., a Guangdong Shaoneng Group Co. zwyżkował o 5,7 proc.

W środę bank centralny Chin pozostawił bez zmian stopy procentowe.

1-roczna stopa oprocentowania kredytów bankowych dla firm wynosi nadal 3,85 proc. Z kolei 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych bez zmian wynosi 4,65 proc.

Inwestorzy nadal monitorują sytuację zadłużonego chińskiego dewelopera China Evergrande Group, a ten uspokaja rynki, że w czwartek dokona płatności należnych odsetek.

Firma poinformowała, że wynegocjowała z obligatariuszami plan spłaty należnych odsetek od krajowych obligacji, nie podając warunków porozumienia.

Należna kwota to 232 mln juanów (35,9 mln USD) - wynika z obliczeń agencji Bloomberg.

Evergrande, największy azjatycki emitent obligacji śmieciowych, ma ok. 19,2 mld USD obciążeń w zagranicznych obligacjach i 53,5 mld juanów w lokalnych papierach wartościowych.

W środę chiński bank centralny zwiększył swój "zastrzyk" do systemu finansowego krótkoterminowej gotówki, aby uciszyć rynkowe obawy o zadłużenie Evergrande.

Bank wpompował w rynek 120 mld juanów (18,6 mld USD).

"To pomoże złagodzić napięcia na rynkach i utrzymać płynność na niskim poziomie" - ocenia Zhaopeng Xing, starszy strateg ds. Chin w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"W przyszłym tygodniu nastąpią duże przepływy wydatków fiskalnych, co rozwiąże problem płynności na koniec kwartału" - dodaje.

"Rynek ma nadzieję, że chiński rząd wymyśli plan, który może pomóc Evergrande w restrukturyzacji i refinansowaniu" - wskazuje tymczasem Ding Shuang, główny ekonomista w Standard Cahrtered na rynek Azji i Chin.

"Zwykłe zwiększenie płynności nie wystarczy, aby rozwiązać kryzys zadłużenia tego dewelopera" - podkreśla.

Indeks giełdy na Tajwanie Taiex spadł o 2 proc.

Australijski S&P/ASX 200 zyskał 0,8 proc., a nowozelandzki S&P/NZX 50 zwyżkował o 0,4 proc.

Strait Times w Singapurze stracił 0,6 proc.

Uwaga inwestorów skupia się teraz na kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu Fed.

Według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez agencję Bloomberg Rezerwa Federalna USA prawdopodobnie zasugeruje, że zmierza w kierunku ograniczenia miesięcznych zakupów aktywów i wyda oficjalne oświadczenie w tej sprawie w listopadzie.

Z badania opinii analityków wynika też, że amerykański bank centralny utrzyma stopy procentowe w pobliżu zera do 2022 r., zanim podniesienie je o 50 pb do końca 2023 roku.

Inwestorzy będą uważnie przyglądać się prognozom Fed i jego wykresowi kropkowemu, który może ujawnić rosnącą wewnętrzną presję na podwyżki stóp procentowych w 2022 r.

"Tapering został już dobrze zasygnalizowany rynkom, więc nie zaskoczy inwestorów" - ocenia Roberto Perli, partner Cornerstone Macro LLC. i były ekonomista Fed.

"+Kropki+ są bardziej niepewne. Łatwo jest sobie wyobrazić wznoszenie kropek w górę, a prawie niemożliwe - że spadają" - dodaje.

Decyzja Fed zostanie ogłoszona o 20.00, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa szefa Fed Jerome'a Powella.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 109,49 za 1 USD, niżej o 0,2 proc.

Juan jest wyceniany po 6,4729 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc.

Euro kosztuje 1,1723 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 1,33 proc., wyżej o 1 pb.

Rentowność australijskich 10-letnich papierów skarbowych wynosi 1,26 proc.

Złoto jest wyceniane po 1.775,95 USD za uncję, wyżej o 0,1 proc.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,71 proc., na FTSE 100 zyskują 0,74 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,48 proc., a na DAX rosną o 0,67 proc.

We wtorek notowania giełdowe w Europie odbiły po - największej od lipca - poniedziałkowej wyprzedaży na rynkach.

Na zakończenie sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,33 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 1,43 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,5 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,96 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 wzrósł o 0,9 proc.

Kontrakty na indeksy w USA rosną o 0,31-0,47 proc.

We wtorek na amerykańskich rynkach akcji przez większą część sesji przeważały wzrosty, ale im bliżej było do zamknięcia, tym zapał do kupowania akcji był słabszy. Ostatecznie indeksy Dow Jones Industrial i S&P 500 zakończyły notowania symbolicznymi spadkami, a jedynie Nasdaq Composite zwiększył wartość.

Indeks S&P 500 spadł we wtorek 0,08 proc. i zamknął notowania na 4.354,15 pkt., Dow Jones Industrial zniżkował o 0,14 proc. do 33.922,54 pkt, a Nasdaq Comp. zyskał 0,22 proc. i wyniósł na zamknięciu 14.746,40 pkt. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości